Connect with us

Magazin

Evo kako osušiti mobitel nakon što padne u vodu

Published

on

BILO da vam je mobitel pao u jezero dok ste ga snimali ili ste zaboravili da vam je u džepu, pa je pao u WC, rezultat je isti: mobitel je smočen. Iako je ova situacija nezavidna i prilično stresna, postoje koraci koje možete poduzeti da spasite svoj uređaj ili barem spriječite veća oštećenja.

Odmah ga ugasite i krenite sušiti

Prvo što trebate napraviti je izvaditi ga iz vode što je brže moguće. Odmah ga isključite, a zatim obrišite suhom krpom. Iako je primamljivo uključiti ga i provjeriti radi li sve, suzdržite se. Možete ga dodatno oštetiti. Dakle, neka bude ugašen dok se ne osuši.

Ako vaš uređaj to dozvoljava, izvadite bateriju. Izvadite i SIM karticu.

Pazite na utore i kuteve

Mobitel lagano protresite kako bi voda izašla iz svih utora, poput onog za slušalice i za punjenje. Nastavite ga brisati. Nemojte koristiti sprej za ispuhivanje jer, ako niste 100% sigurni što radite, vodu biste mogli utjerali dublje u mobitel.

Mobitel ostavite na prozračnom mjestu 24-48 sati, savjetuje Angi. Za to ga vrijeme ne palite i ne punite. Pazite da su svi utori otvoreni, odnosno da je protok zraka moguć, kao i istjecanje vode. Za to ćete mobitel trebati položiti ukoso. Nakon nekoliko sati primijetit ćete kako voda polako izlazi.

Nipošto ga nemojte stavljati u rižu kako ne biste prouzročili još veću štetu. Apple je nedavno upozorio na opasnost ove prakse, piše Index.hr.

Ako ne radi, zovite servis

Nakon 48 sati slobodno provjerite u kakvom je stanju mobitel. Pali li se normalno, može li se puniti, je li kamera u redu, rade li slušalice itd. Ako bilo što od navedenog nije u redu, obratite se servisu. Cijena popravka ovisit će o šteti na uređaju te o tome koje je dijelove potrebno zamijeniti.

U svakom bismo vam slučaju savjetovali da ga odnesete barem na pregled koji je u mnogim servisima besplatan. Znat ćete na čemu ste te ćete izbjeći moguća iznenađenja.

Magazin

Ovo su najopasnije zemlje za posjetiti u 2024. godini

Published

on

By

Index.hr
Nastavi čitati

Magazin

VIDEO Jurio je motociklom preko 270 km/h, a sada je završio iza rešetaka

Published

on

By

SUD JE KONAČNO donio presudu nad prijestupnikom koji je javnom prometnicom vozio brzinama većim od 270 km/h.

Da stvar bude gora, motociklist Rendon Dietzmann je i objavio video sulude jurnjave na svojem YouTube kanalu Gixxer Brah YouTube, što je bilo ključno u pronalaženju krivca. Nakon tri mjeseca otkako su se mediji raspisali o objavljenoj snimci jurnjave od Colorado Springsa do Denvera, stigla je i presuda. On je spomenutu dionicu prešao za 20 minuta, što je tri puta brže od uobičajenog. Kazaljka brzinomjera nerijetko je pokazivala vrijednost i od 278 km/h.

Policija je objavila da je zaprimila brojne prijave nakon objave snimke te se ubrzo doznalo tko stoji iza kanala i same snimke. Policija je Dietzmanna pronašla u Teksasu još u veljači te podigla niz optužnica, uključujući one za prebrzu i nesmotrenu vožnju. Na koncu je motociklist priznao prebrzu vožnju.

Poznata je i kazna. Dietzmann će morati na dva tjedna u zatvor te će platiti kaznu od 300 USD. Također, morat će platiti troškove ekstradicije iz Teksasa u iznosu od 1996 USD. Dobio je i 12 kaznenih bodova, što znači da neće smjeti upravljati motociklom idućih 12 mjeseci.

Ipak, Dietzmannu neće biti preteško platiti kazne. Vozač je na svojoj web stranici prodavao majice ukrašene svojom fotografijom, a sada nudi majicu sa sloganom “Colorado's Most Wanted”. Uz to, YouTube kanal Gixxer Brah dobio je 25.000 novih pretplatnika otkako je započela ova saga.

Index.hr

Nastavi čitati

Magazin

Zašto je orah otrovan i zašto se nikada ne smije saditi blizu kuće i drugih biljaka

Published

on

By

Orah spada u grupu voćaka sa jezgrastim plodovima. Orah je voćka visoke biološke vrijednosti i deficitaran je na domaćem i svjetskom tržištu.

Orah se najviše uzgaja u Indiji, Kini, Mandzuriji zatim u predjelima od Himalaja do Sibira na obroncima Kavkaza, u Evropi, Južnoj i Sjevernoj Americi.

Uglavnom u umjereno – toplim dijelovima gdje redovno rađa.

Pored mnogih korisnih osobina koje orah posjeduje u daljem dijelu teksta donosimo nešto o njegovim negativnim osobinama, prenosi Agrosavjet.

Još od davnina naši preci smatrali su orah depresivnim drvetom i vjerovali da se najviše samoubistava događalo baš pod njim.

Iako bi danas mnogi rekli da je takvo shvatanje bilo zasnovano na praznovjerju, savremena istraživanja ipak ukazuju na određene mane ove biljke.

O čemu je riječ?

Orah sadrži hemikaliju koja se zove hidrojuglon koju izlučuje iz korijena u tlo. Ove hemikalije ima i u lišću te drugim dijelovima oraha – grančicama, kori, cvijetu, ovojnici plodova.

Hemikalija hidrojuglon koja inače nije otrovna, u dodiru s kiseonikom oksidira u visoko toksični juglon.

Osjetljivije biljke koje su uzgajane u blizini oraha zbog toga venu, žute ili uopšte ne napreduju u rastu jer im juglon spriječava dotok potrebne energije za metaboličku aktivnost.

Uz sve prethodno rečeno treba zapamtiti: Ne sadite orah blizu kuće. Osim što zaklanja svjetlost orah ima izuzetno jak korijen koji često može postići i podizanje betona oko ili ispod kuće. Stručnjaci savjetuju da orah ne treba saditi ni blizu parkinga pa ni kuće zbog temelja. Naime, njegov korijen ide i do – pet metara u dubinu.

Što uzgajati, a šta ne ispod oraha?

Takođe, u blizini oraha treba uzgajati bilje koje nije osjetljivo na juglon, odnosno, izbjegavati sijati i saditi ono koje je osjetljivo.

Povrće osjetljivo na juglon: paradajz, paprika, krumpir, patlidžan, kupus, šparoga, rabarbara.

Cvijeće: petunija, narcis, krizantema, hortenzija, ljiljani, azalea, biljke iz porodice Ericaceae, Potentilla spp.

Stabla: jabuka, kruška, višnja, kupina, borovnica, bijeli bor, crveni bor.

Biljke koje nisu toliko osjetljive su kukuruz, grah, luk, repa, mrkva, tikvice, vinova loza, breskva, nektarina, trešnja, šljiva, japanski javor, neven i druge.

Ako baš morate uzgajati bilje u blizini oraha, tada je rješenje u povišenim gredicama. Važno je osigurati dobru drenažu i uklanjati cvjetove, lišće i druge dijelove oraha s gredica.

Nastavi čitati

Najčitanije