Connect with us

BiH

‘Federacije stalno raste’: Novalić se nahvalio kao nikad ranije, za njega je stanje u FBiH više nego odlično

Published

on

Federalna vlada je posljednjih mjesec dana donijela više aktuelnih odluka, od novog povećanja penzija do brojnih budžetskih ulaganja

Premijer Federacije BiH Fadil Novalić u intervjuu za Fenu govori o temama iz nadležnosti Vlade FBiH koje su zaokupile pažnju javnosti ovih dana.

Naime, Federalna vlada je posljednjih mjesec dana donijela više aktuelnih odluka, od novog povećanja penzija do brojnih budžetskih ulaganja, a premijer Novalić odgovarao je i na pitanja o ekonomskom rastu, te izmirenju obaveza Federacije.

Najvažnija vijest tiče se povećanja penzija. Odgovarajući na pitanje kada se očekuje isplata novih uvećanih primanja za penzionere i hoće li eventualno biti još dobrih vijesti za ovu populaciju, premijer podsjeća da je Vlada početkom aprila na sjednici o konačnom usklađivanju penzija, uz ranije povećanje od akontativnih 11,1 posto, povećala penzije za još 5,15 posto.

-To je ukupno povećanje od 16,25 posto u ovoj godini. I primjenjivat će se retroaktivno od 1. januara ove godine. To znači da će razlika od 5,15 posto za period od januara do aprila biti isplaćena zajedno sa uvećanim aprilskim penzijama, a čija isplata treba biti 5. maja. Inače, penzije se u Federaciji BiH redovno isplaćuju za razliku od perioda prije mandata moje Vlade. Ovih 16,25 posto je najveći pojedinačni rast penzija u Federaciji BiH do sada. Za posljednjih godinu dana, ublažavajući posljedice globalne inflacije, mi smo povećali penzije čak pet puta. Zahvaljujući našem reformskom Zakonu o PIO koji smo donijeli 2018. godine, uz stabilnost Fonda prelaskom na budžet i redovnost u isplatama, penzije su redovno i rasle. Mi smo tim zakonom zagarantovali ispunjenje obaveze da se dva puta godišnje usklađuje visina penzija svakog aprila redovno, a u junu vanredno. Tako da mogu najaviti još dobrih vijesti za naše penzionere, jer u junu treba uslijediti i vanredno usklađivanje penzija. Podsjetićemo da je najniža penzija krajem 2021. godine bila 382 KM, a sada je 517,3 KM. To je rast od 135,3 KM ili 35,42 posto, ističe Novalić.

Dodaje kako ovo usklađivanje znači da su zvanični pokazatelji ekonomskog rasta pozitivni.

O “ekonomskom rastu”

– Zvanični pokazatelji govore da ekonomija Federacije stalno raste. Rastu javni prihodi, BDP, izvoz, zaposlenost, penzije, socijalne i boračke naknade. Zahvaljući našem vođenju ekonomske politike napravili smo takav rezultat da Federacija danas čini 70 posto ekonomije Bosne i Hercegovine. O rastu bruto domaćeg proizvoda dovoljno govori podatak da smo BDP zatekli na nivou od 17,83 milijarde KM koliko je iznosio na kraju 2014. godine, a na kraju protekle godine on je bio 29,68 milijardi KM. Uprkos krizama uzrokovanim prvo pandemijom, a onda i inflacijom koja je pogodila cijeli svijet i poskupjela sve, u mandatu aktuelne Vlade Federacije uspjeli smo ostvariti rast BDP-a od čak 11,85 milijardi KM. Izvoz smo i više nego udvostručili, sa 5,68 milijardi maraka 2015. godine došli smo na 12,14 milijardi, završno sa januarom ove godine. Sve to potvrda je da, otkako je imenovana, ova Vlada Federacije govori djelima, a ne riječima. Budžet je u suficitu, redovno se servisiraju sve obaveze iz budžeta, uvode se u prava nove kategorije kojima je podrška potrebna. Uprkos globalnim krizama, mi imamo najveći budžet u historiji Federacije. To nam omogućavaju provedene reforme i domaćinski odnos prema javnim finansijama. Sada su naše strukturne reforme jasno definisane u tri cilja: infrastrukturni razvoj, energetska tranzicija i ekonomski rast, pojašnjava federalni premijer.

O zaduženosti

Prije nekoliko dana iz Federalnog ministarstva finansija objavljen je podatak da je zaduženost Federacije po glavi stanovnika skoro dvostruko manja u odnosu na zaduženost drugog entiteta. Za što se Federacija zadužuje?

– Na kraju protekle godine zaduženost po glavi stanovnika Federacije je 2.986 KM, a Republike Srpske 5.633 KM. Mi bismo željeli da svi nivo vlasti u Bosni i Hercegovini imaju dobre ekonomske rezultate, jer tako svi zajedno jačamo našu državu. Ali, trenutno je situacija takva da je Federacija glavna osovina razvoja države BiH i lokomotiva koja sve vuče naprijed. Ono što želim naglasiti je da se Federacija ne zadužuje za potrošnju, nego za kapitalne projekte, ulaganja. Zahvaljujući niskom nivou javnog duga, mi smo u poziciji da se možemo zaduživati za putnu infrastrukturu, energetske projekte, podršku zapošljavanju, podršku privredi i druge razvojne projekte, kaže Novalić.

O putnoj infrastrukturi

Jedno od važnih pitanja je i izgradnja putne infrastrukture, a premijer ističe da Federacija iz godine u godinu povećava izdvajanja za kapitalne projekte u ovoj oblasti.

-Ponosan sam jer smo Federaciju uspjeli pretvoriti u veliko gradilište, a zna se da infrastrukturni projekti donose nove prihode, nova radna mjesta, ekonomsku stabilnost i sigurnost građanima. Trenutno je u izgradnji 60 kilometara autoceste ukupne vrijednosti više od dvije milijarde maraka. Prije mjesec dana potpisan je najveći investicijski ugovor u posljednjih 30 godina u BiH. Ukupna mu je vrijednost veća od 423 miliona eura namijenjenih izgradnji dionice autoceste na Koridoru Vc Medakovo – Ozimice, duge nešto više od 21 kilometra. Prošlog mjeseca na sjednici Vlade donijeli smo odluke o izdvajanju 147,6 miliona maraka za ukupno 11 projekata izgradnje autocesta, brzih i magistralnih cesta. Sada se fokusiramo na izgradnju brzih cesta da povežemo sve dijelove Federacije. I one koji ne pripadaju područjima kuda prolazi autoput. Osigurana su sredstva i za izgradnju tunela Hranjen. Na raspolaganju je trenutno 60 miliona. Istovremeno, sedam miliona izdvojili smo za brzu cestu Sarajevo – Tuzla, XII transferzalu u Sarajevu i tomislavgradsku obilaznicu, a još sedam miliona za sedam projekata cestogradnje na području Stoca, Gradačca, Neuma, Tomislavgrada, Čitluka, Širokog Brijega, te Posavskog kantona. Osim u puteve, ova Vlada nastavila je ove godine s velikim ulaganjima i u aviopromet i željeznički saobraćaj. Više od 23 miliona KM izdvojili smo u martu za naše aerodrome. Također, za željezničku infrastrukturu, sufinansiranje usluga željezničkog putničkog i kombinovanog saobraćaja, rad Bosansko hercegovačke željezničke javne korporacije, te finansijsku konsolidaciju Željeznica FBiH, iz ovogodišnjeg budžeta dajemo 20,5 miliona KM.

BiH

Potvrđena optužnica protiv Osmana Mehmedagića zbog sumnje na lažnu diplomu

Published

on

By

Sud Bosne i Hercegovine potvrdio je optužnicu koju je Tužilaštvo BiH podiglo krajem prošle godine protiv bivšeg direktora Obavještajno-sigurnosne agencije Osmana Mehmedagića, zbog sumnje da je na tu funkciju došao uz pomoć lažne diplome.

Pretposljednji dan 2024. godine je Tužilaštvo BiH podiglo optužnicu protiv Mehmedagića zbog sumnje da je u periodu od novembra 2019. godine do razrješenja sa funkcije generalnog direktora OSA BIH, ovu funkciju obavljao iako nije posjedovao visoku stručnu spremu koja je zakonom propisana kao uslov za obavljanje ove funkcije.

Kako su ranije naveli iz Tužilaštva BiH, Mehmedagić je optužen da je, kako bi omogućio sebi ostanak na funkciji direktora OSA-e, Parlamentarnoj skupštini BiH prezentovao diplomu Američkog univerziteta u BiH, za zvanje bachelora međunarodnog prava, iako je znao da na ovom fakultetu nikada nije studirao niti je na ovom fakultetu stekao bilo kakvo zvanje.

Tužilaštvu BiH je nepoznato na koji način je Mehmedagić došao do diplome, no navodi se da je naštetio ugledu BiH i nezakonitom aktivnosti ostvario novčanu korist na koju nije imao pravo u ukupnom iznosu od 293.046 KM.

U konačnici, optužen je za krivično djelo Zloupotreba položaja ili ovlaštenja iz člana 220. stav 3. Krivičnog zakona BiH, za koje je propisana kazna zatvora najmanje tri godine.

Protiv Mehmedagića se vodi istraga u još jednom predmetu, zajedno sa bivšim predsjednikom Suda BiH Rankom Debevcem, zbog sumnje da su zloupotrijebili položaj, nezakonito priskuškivali sudije Suda BiH i zaposlenike Tužilaštva BiH, krivotvorili isprave, primili nagrade i druge oblike koristi.

Klix

Nastavi čitati

BiH

BiH uputila protestno pismo Srbiji zbog dolaska najviših zvaničnika na neustavni Dan RS-a

Published

on

By

Ministarstvo vanjskih poslova BiH uputilo je protestnu notu Republici Srbiji zbog učešća najviših državnih zvaničnika predvođenih premijerom Milošem Vučevićem i predsjednicom Narodne skupštine Anom Brnabić na obilježavanju 9. januara kao neustavnog “Dana Republike Srpske”, potvrđeno je za Klix.ba.

Ministarstvo vanjskih poslova BiH je u protestnoj noti podsjetilo Srbiju na odluke Ustavnog suda Bosne i Hercegovine od 26. novembra 2015. godine i 29. marta 2019. godine, kao i na odluku OHR-a od 1. jula 2023. godine po kojima je obilježavanje 9. januara u suprotnosti sa odredbama Ustava Bosne i Hercegovine.

“Podrška nelegalnim aktivnostima koje su usmjerene protiv ustavno-pravnog poretka u BiH, od strane najviših organa vlasti Republike Srbije, smatramo opasnim i štetnim po odnose dvije zemlje, ali i sigurnost regije”, navedeno je u pismu.

Dalje je navedeno da BiH svojim vanjskopolitičkim djelovanjem ne ugrožava ustavno-pravni sistem i da očekuje od Srbije da, na isti način, poštuje Ustav i zakone Bosne i Hercegovine.

Podsjetimo, rukovodstvo entiteta RS i ove godine organizovano obilježava 9. januar kao dan tog entiteta čime su se ponovo oglušili na odluke koje su konačne i obavezujuće.

Obilježavanje ovog neustavnog dana počelo je već 8. januara, a u Banju Luku je došla delegacija Vlade Srbije.

Nakon toga su uslijedile reakcije Ambasade Sjedinjenih Američkih Država (SAD) u BiH i visokog predstavnika Christiana Schmidta koji je podsjetio vlasti RS-a da je obilježavanje 9. januara krivično djelo.

Jučer je državni ministar vanjskih poslova Elmedin Konaković uputio inicijativu Vijeću ministara BiH da se 9. januar proglasi danom žalosti na teritoriji BiH.

Nastavi čitati

BiH

Trivić: “RS je najveća srpska pobjeda dvadesetog vijeka. Nastala je u miru, prije početka građanskog rata u BiH”

Published

on

By

Jelena Trivić, predsjednica Narodnog fronta, čestitala je neustavni dan RS-a.
Kako to obično i rade političari iz RS-a, agresiju na Bosnu i Hercegovinu nazvala je građanskim ratom, a za RS je kazala da je “nastao u miru”.

Njenu poruku povodom 9. januara, neustavnog dana ovog entiteta, prenosimo u cijelosti.

– Danas kada obilježavamo 33 godine postojanja RS-a, treba istaći da je ona nastala u miru, prije početka krvavog građanskog rata u Bosni i Hercegovini.

Ova činjenica je bitna jer izbija svaki argument onima koji uporno osporavaju njeno postojanje nazivajući je nerijetko genocidnom tvorevinom. RS jeste u ratu odbranjena, kada su naši najbliži branili svoja ognjišta, svoje porodice i pravo da opstanu na ovim prostorima.

RS je najveća srpska pobjeda dvadesetog vijeka. Prošli vijek je bio vijek našeg velikog stradanja, ali i vijek svojevrsnog vaskrsenja koje je oličeno u nastanku RS-a. Ona je stvorena kao rezultat potrebe našeg naroda da ostane na svojim vijekovnim ognjištima.

Vječnost RS-u će biti garantovana onda kada nam se bude rađalo mnogo više djece nego danas i kada nam se narod počne vraćati u RS. Tada ćemo moći mirno da spavamo u pogledu budućnosti RS-a.

Istina je da postoje određeni međunarodni krugovi koji žele nestanak RS-a, oni u velikoj mjeri postoje i u političkom Sarajevu, ali niko od njih svojim potezima ne može ugasiti RS. Nju jedino može ugasiti odlazak naroda. Zato naš fokus treba biti na investicijama, ekonomskom oporavku, zdravstvu i obrazovanju, te svim onim životnim pitanjima koji brinu svakog našeg čovjeka. Svi oni koji zloupotrebljavaju nacionalne teme zarad ostanka na političkim funkcijama, zapravo su opasnost za RS. Oni političari koji direktno ili indirektno poručuju da poslije njih neće biti RS-a, hule na sam RS.

Srpsku čuva njen narod. Vlasti će se mijenjati, a ona će biti ponosna i vječna.

Slava borcima palim za Njenu slobodu i srećan Dan RS svima koji je vole i osjećaju!, poručila je u čestitci Jelena Trivić.

Nastavi čitati

BiH

Helez o proslavi 9. januara: Strpljenja više nema, vrijeme je akciju protiv separatista

Published

on

By

Deveti januar kao dan manjeg bosanskohercegovačkog entiteta Ustavni sud BiH je u dva navrata proglasio neustavnim. Njegovo obilježavanje je krivično djelo, poručuje ministar odbrane Bosne i Hercegovine Zukan Helez.

“Zahtijevam od pravosudnih institucija Bosne i Hercegovine, prije svih od Tužilaštva BiH, da procesuira organizatore ovog provokatorskog, neustavnog događaja.

Ratni zločini

Manji bosanskohercegovački entitet je nuspojava strašnih ratnih dešavanja, omeđen masovnim grobnicama, utemeljen na ratnim zločinima, genocidu, logorima, protjerivanju nesrpskog stanovništva.

9. januar može jedino biti dan žalosti, dan sjećanja na žrtve velikosrpske politike”, navodi Helez.

Iz ove perspektive, dodaje on, sada je jasno da je ’95. godine u Daytonu napravljena ogromna greška, koja se ogleda prije svega i formiranju administrativne jedinice unutar Bosne i Hercegovine, entiteta Rs sa ovlastima i nadležnostima koje su mu date, ali i imenom koji nosi.

“Sporazumu o uspostavljanju specijalnih paralelnih odnosa Srbije i RS koji je trebao doprinijeti društvenom, demokratskom i privrednom razvoju RS, kao i Bosne i Hercegovine je zloupotrijebljen.

Ovaj sporazum danas služi kao podloga za rušenje suvereniteta, teritorijalnog integriteta i cjelovitosti Bosne i Hercegovine te agresivno miješanje susjedne Srbije u unutrašnja pitanja Bosne i Hercegovine.

Međunarodna zajednica mora reagovati i suspendovati Sporazumu o uspostavljanju specijalnih paralelnih odnosa Srbije i RS.

Isti ciljevi

Jasno je da su današnja politička vodstva RS i Srbije samo blijeda kopija Radovana Karadžića, Ratka Mladića i Slobodana Miloševića. Njihovi politički ciljevi su isti. ‘Srpski svet’ je isto što i ‘velika Srbija'”, tvrdi Helez.

Ukoliko međunarodna zajednica i dalje bude tolerisala secesionističku politiku, koju vodstvo manjeg bosanskohercegovačkog entitet otvoreno najavljuje te agresivnu politiku susjedne Srbije prema Bosni i Hercegovini, pitanje je samo dana kada ćemo se probuditi u nekom novom sukobu na ovim prostorima, smatra on.

“Vremena i strpljenja više nema, vrijeme je sveobuhvatnu akciju protiv separatista”, poručuje Helez.

Nastavi čitati

BiH

Produžen pritvor Arminu Ćulumu i članovima njegove krim-grupe za još tri mjeseca

Published

on

By

Sud Bosne i Hercegovine (BiH) prihvatio je prijedlog Tužilaštva BiH o produženju pritvora Arminu Ćulumu, Alenu Leonu Ćulumu, Justinu Dargelu, Danilu Željku Kataniću i Endrini Tankošić koji su uhapšeni u akciji “Geko”.

Kako je navedeno iz Suda BiH, njima je pritvor produžen za još tri mjeseca i može trajati najduže do 6. aprila 2025. godine ili do nove odluke Suda.

Osumnjičeni se terete za počinjenje krivičnog djela organizirani kriminal iz člana 250. stav 2. i 3. KZBiH, u vezi s krivičnim djelima međunarodna trgovina ljudima iz člana 186. KZBiH, međunarodno navođenje na prostituciju iz člana 187. KZBiH i pranje novca iz člana 209. KZBiH.

Kako je saopćeno iz FUP-a nakon realizacije akcije i hapšenja, prilikom dokumentovanja krivičnih djela međunarodne kriminalne grupe, na čijem čelu se sumnja da je bio Armin Ćulum, policijski službenici Federalne uprave policije su ostvarili međunarodnu policijsku saradnju sa istražnim organima SR Njemačke, Švicarske i Republike Hrvatske uz pomoć kojih su prikupljeni dokazi protiv navedenih osoba.

Na osnovu prikupljenih dokaza se sumnja da je navedena grupa organizovala međunarodnu ilegalnu prostituciju, u kojoj su organizovali veći broj djevojaka koje su pružale seksualne usluge, kako na prostoru Bosne i Hercegovine, tako i na prostoru Zapadne Evrope, od kojih su neke bile i maloljetne.

Klix

Nastavi čitati

BiH

Samo kod nas: Uhapšeni ministar Nešić se vodi na bolovanju, “dostavio” doznake da je bolestan

Published

on

By

Uhapšeni Nenad Nešić, ministar sigurnosti BiH koji se nalazi u pritvoru u Vojkovićima zbog sumnje na korupciju, zvanično se vodi u Ministarstvu sigurnosti BiH da je na bolovanju. Tako mu stoji u šiht listi kojom se vodi evidencija o “prisustvu” zaposlenih na poslu, otkriva Raport.

Pisano bolovanje

No, ovdje je suština da je Nešić u državnom zatvoru u Vojkovićima, a ne u Ministarstvu sigurnosti BiH ili recimo kući.

To znači da Nešić i dalje prima plaću, istina ne punu, ali, kako saznajemo, umanjenu za decembar.

Prema informacijama Raporta, Nešić je za decembar “dostavio” doznake i pisano bolovanje. Pitanje je sada zašto, ako je utvrđeno da je ministar uhapšen i pritvoren, osumnjičen za korupciju, da je pokrenuta inicijativa i za njegovu smjenu, bilo ko dozvolio članovima njegovog kabineta očito krše zakonske procedure.

Jer, stvar je jasna, naredba Suda i Tužilaštva, koju Ministarstvo sigurnosti mora imati jasan je pokazatelj da se Nešiću u šiht liste ne smije pisati da se nalazi na bolovanju, bez obzira što je nakon hapšenje bio hospitaliziran na KCUS-u zbog problema s visokim pristiskom. Po zakonu, sve dok ne bude smijenjen ili ne podnese ostavku, Nešić može primati samo “suhu” plaću. Upitno je, može do kada.

Nešiću je podsjetimo, dan pred ročište pozlilo, a zatim je poslije postupka u Sudu, gdje razmatran prijedlog za pritvor prebačen u KCUS na kojem se zadržao do 31.decembra. Novu godinu je dočekao u Vojkovićima, gdje se i nalazi.

Sumnjiče se za korupciju

Nešića Tužilaštvo, zajedno s uhapšenim Mladenom Lučićem, vlasnikom firme “Legend” i Milanom Dakićem, direktorom “RS Puteva”. Sumnjiče se za korupciju i primanje mita. Tužilaštvo tvrdi da je Nešić primio preko milion KM mita od direktora firme “Romanijaputevi” Mirka Pandurevića.

Nastavi čitati
Advertisement

Najčitanije