Connect with us

BiH

‘Federacije stalno raste’: Novalić se nahvalio kao nikad ranije, za njega je stanje u FBiH više nego odlično

Published

on

Federalna vlada je posljednjih mjesec dana donijela više aktuelnih odluka, od novog povećanja penzija do brojnih budžetskih ulaganja

Premijer Federacije BiH Fadil Novalić u intervjuu za Fenu govori o temama iz nadležnosti Vlade FBiH koje su zaokupile pažnju javnosti ovih dana.

Naime, Federalna vlada je posljednjih mjesec dana donijela više aktuelnih odluka, od novog povećanja penzija do brojnih budžetskih ulaganja, a premijer Novalić odgovarao je i na pitanja o ekonomskom rastu, te izmirenju obaveza Federacije.

Najvažnija vijest tiče se povećanja penzija. Odgovarajući na pitanje kada se očekuje isplata novih uvećanih primanja za penzionere i hoće li eventualno biti još dobrih vijesti za ovu populaciju, premijer podsjeća da je Vlada početkom aprila na sjednici o konačnom usklađivanju penzija, uz ranije povećanje od akontativnih 11,1 posto, povećala penzije za još 5,15 posto.

-To je ukupno povećanje od 16,25 posto u ovoj godini. I primjenjivat će se retroaktivno od 1. januara ove godine. To znači da će razlika od 5,15 posto za period od januara do aprila biti isplaćena zajedno sa uvećanim aprilskim penzijama, a čija isplata treba biti 5. maja. Inače, penzije se u Federaciji BiH redovno isplaćuju za razliku od perioda prije mandata moje Vlade. Ovih 16,25 posto je najveći pojedinačni rast penzija u Federaciji BiH do sada. Za posljednjih godinu dana, ublažavajući posljedice globalne inflacije, mi smo povećali penzije čak pet puta. Zahvaljujući našem reformskom Zakonu o PIO koji smo donijeli 2018. godine, uz stabilnost Fonda prelaskom na budžet i redovnost u isplatama, penzije su redovno i rasle. Mi smo tim zakonom zagarantovali ispunjenje obaveze da se dva puta godišnje usklađuje visina penzija svakog aprila redovno, a u junu vanredno. Tako da mogu najaviti još dobrih vijesti za naše penzionere, jer u junu treba uslijediti i vanredno usklađivanje penzija. Podsjetićemo da je najniža penzija krajem 2021. godine bila 382 KM, a sada je 517,3 KM. To je rast od 135,3 KM ili 35,42 posto, ističe Novalić.

Dodaje kako ovo usklađivanje znači da su zvanični pokazatelji ekonomskog rasta pozitivni.

O “ekonomskom rastu”

– Zvanični pokazatelji govore da ekonomija Federacije stalno raste. Rastu javni prihodi, BDP, izvoz, zaposlenost, penzije, socijalne i boračke naknade. Zahvaljući našem vođenju ekonomske politike napravili smo takav rezultat da Federacija danas čini 70 posto ekonomije Bosne i Hercegovine. O rastu bruto domaćeg proizvoda dovoljno govori podatak da smo BDP zatekli na nivou od 17,83 milijarde KM koliko je iznosio na kraju 2014. godine, a na kraju protekle godine on je bio 29,68 milijardi KM. Uprkos krizama uzrokovanim prvo pandemijom, a onda i inflacijom koja je pogodila cijeli svijet i poskupjela sve, u mandatu aktuelne Vlade Federacije uspjeli smo ostvariti rast BDP-a od čak 11,85 milijardi KM. Izvoz smo i više nego udvostručili, sa 5,68 milijardi maraka 2015. godine došli smo na 12,14 milijardi, završno sa januarom ove godine. Sve to potvrda je da, otkako je imenovana, ova Vlada Federacije govori djelima, a ne riječima. Budžet je u suficitu, redovno se servisiraju sve obaveze iz budžeta, uvode se u prava nove kategorije kojima je podrška potrebna. Uprkos globalnim krizama, mi imamo najveći budžet u historiji Federacije. To nam omogućavaju provedene reforme i domaćinski odnos prema javnim finansijama. Sada su naše strukturne reforme jasno definisane u tri cilja: infrastrukturni razvoj, energetska tranzicija i ekonomski rast, pojašnjava federalni premijer.

O zaduženosti

Prije nekoliko dana iz Federalnog ministarstva finansija objavljen je podatak da je zaduženost Federacije po glavi stanovnika skoro dvostruko manja u odnosu na zaduženost drugog entiteta. Za što se Federacija zadužuje?

– Na kraju protekle godine zaduženost po glavi stanovnika Federacije je 2.986 KM, a Republike Srpske 5.633 KM. Mi bismo željeli da svi nivo vlasti u Bosni i Hercegovini imaju dobre ekonomske rezultate, jer tako svi zajedno jačamo našu državu. Ali, trenutno je situacija takva da je Federacija glavna osovina razvoja države BiH i lokomotiva koja sve vuče naprijed. Ono što želim naglasiti je da se Federacija ne zadužuje za potrošnju, nego za kapitalne projekte, ulaganja. Zahvaljujući niskom nivou javnog duga, mi smo u poziciji da se možemo zaduživati za putnu infrastrukturu, energetske projekte, podršku zapošljavanju, podršku privredi i druge razvojne projekte, kaže Novalić.

O putnoj infrastrukturi

Jedno od važnih pitanja je i izgradnja putne infrastrukture, a premijer ističe da Federacija iz godine u godinu povećava izdvajanja za kapitalne projekte u ovoj oblasti.

-Ponosan sam jer smo Federaciju uspjeli pretvoriti u veliko gradilište, a zna se da infrastrukturni projekti donose nove prihode, nova radna mjesta, ekonomsku stabilnost i sigurnost građanima. Trenutno je u izgradnji 60 kilometara autoceste ukupne vrijednosti više od dvije milijarde maraka. Prije mjesec dana potpisan je najveći investicijski ugovor u posljednjih 30 godina u BiH. Ukupna mu je vrijednost veća od 423 miliona eura namijenjenih izgradnji dionice autoceste na Koridoru Vc Medakovo – Ozimice, duge nešto više od 21 kilometra. Prošlog mjeseca na sjednici Vlade donijeli smo odluke o izdvajanju 147,6 miliona maraka za ukupno 11 projekata izgradnje autocesta, brzih i magistralnih cesta. Sada se fokusiramo na izgradnju brzih cesta da povežemo sve dijelove Federacije. I one koji ne pripadaju područjima kuda prolazi autoput. Osigurana su sredstva i za izgradnju tunela Hranjen. Na raspolaganju je trenutno 60 miliona. Istovremeno, sedam miliona izdvojili smo za brzu cestu Sarajevo – Tuzla, XII transferzalu u Sarajevu i tomislavgradsku obilaznicu, a još sedam miliona za sedam projekata cestogradnje na području Stoca, Gradačca, Neuma, Tomislavgrada, Čitluka, Širokog Brijega, te Posavskog kantona. Osim u puteve, ova Vlada nastavila je ove godine s velikim ulaganjima i u aviopromet i željeznički saobraćaj. Više od 23 miliona KM izdvojili smo u martu za naše aerodrome. Također, za željezničku infrastrukturu, sufinansiranje usluga željezničkog putničkog i kombinovanog saobraćaja, rad Bosansko hercegovačke željezničke javne korporacije, te finansijsku konsolidaciju Željeznica FBiH, iz ovogodišnjeg budžeta dajemo 20,5 miliona KM.

BiH

Grmljavina i pljuskovi danas se očekuju širom BiH, u pojedinim dijelovima doći će i do udara grada

Published

on

By

U većem dijelu Bosne i Hercegovine jutros je sunčano vrijeme uz malu do umjerenu oblačnost. Ponegdje u sjevernim i istočnim područjima Bosne su zabilježeni lokalni pljuskovi.

Temperature zraka u 8 sati: Bjelašnica 9; Sokolac 14; Bugojno, Drvar 15; Ivan Sedlo, Široki Brijeg 16; Gradačac, Prijedor, Sanski Most, Zenica 17; Banja Luka, Bihać, Sarajevo-Bjelave, Tuzla, Zvornik 18; Srebrenica, Trebinje 19, Bijeljina, Doboj, Livno, Mostar 20 i Neum 24 stepena Celzijusa.

Atmosferki pritisak u Sarajevu iznosi 936 hPa, za 6 hPa je niži od normalnog i lagano opada.

Danas će u Bosni i Hercegovini preovladavati sunčano vrijeme uz postepen porast naoblake tokom dana. Prije podne lokalni pljuskovi ponegdje u sjevernim i istočnim područjima Bosne, a poslije podne i dio noći kiša, pljuskovi i grmljavina širom zemlje. Lokalno je moguća i pojava grada.

Vjetar slab do umjeren, u Hercegovini i na jugozapadu Bosne povremeno jak, južni i jugozapadni. Dnevna temperatura zraka od 22 do 28, lokalno na sjeveru i sjeveroistoku Bosne do 30 stepeni.

U Sarajevu sunčano. Poslije podne i dio noći umjeren porast naoblake može usloviti pljuskove i grmljavinu. Dnevna temperatura zraka oko 27 sepeni, navode iz Federalnog hidrometeorološkog zavoda BiH.

Nastavi čitati

BiH

Politika nezamjeranja? NES izbjegao sjednicu o Vukoji, Irfan Durić nije bio prisutan

Published

on

By

Komisija za izbor i imenovanje danas je odlučila da Marin Vukoja bude jedini kandidat za sudiju Ustavnog suda BiH.

Za ovaku odluku glasala je većina članova Komisije, a protiv je bio samo SDA-ov Eldar Čomor.

No, zanimljivo je bilo da sjednici nije prisustvovao Irfan Durić, zastupnik NES-a.

Stranka NES je inače opozicija u Parlamentu FBiH, koja se protivi(la) izboru Vukoje.

Durićev nedolazak na sjednicu je zanimljiv i zbog špekulacija da se NES pokušava uvići u vlast i zamijeniti Ramu Isaka, piše Raport.

On je inače bio i član komisije koja je ocjenjivala kandidate koji su se prijavili na konkurs za sudiju Ustavnog suda, a ta komisija je i rangirala Vukoju kao prvoplasiranog na konkursu.

Već se špekulira da NES nije poslao Durića na sjednicu kako se ne bi morao zamjerati – ni Trojci, ali ni SDA-u, a posebno SBiH-u s kojim ima koalicioni sporazum.

Nastavi čitati

BiH

Helez: Protiv Goganovića ide krivična prijava i smjena, ako navodi budu tačni

Published

on

By

U Dnevniku 2 na FTV gostovao je ministar odbrane Bosne i Hercegovine Zukan Helez.

Upitan postoji li državna koalicija, odnosno ko opstruira cijelu priču, Helez naglašava da parlamentarna većina postoji, te da Vijeće ministara BiH funkcioniše.

„Vijeće ministara redovno ima sjednice. To kakav je sadržaj dnevnog reda utvrđuje se na Kolegiju i politička većina ima redovno sastanke. Blokada prava je bila prije nekoliko godina kad više od pola godine nije funkcinisalo Vijeće ministara, sad to funckioniše. Imamo dva zakona koja su ključna na evropskom putu, detalji su u pitanju, ali to se koči“, pojasnio je.

Kada je riječ o budžetu, ističe da ga je ministar finansija uvjeravao da budžet iz nekih razloga struke ne dolazi na sjednicu, ali očito je, tvrdi Helez, da je u pozadini blokada.

„Ja sam im rekao – nemojte to raditi, pozvat ću one ljude koji vode brigu da se ovo sve deblokira, blokada je kažnjiva, treba da reaguje visoki predstavnik. Ni danas nije bilo budžeta, očito da su na sceni ponovo blokade“, kazao je.

Kaže da se neusvajanje budžeta neće odraziti na stanje u OS BiH.

„Mi imamo novaca. Naravno malo će odraziti na nove projekte, ali stići ćemo to sve ukoliko se to usvoji za mjesec dana. Oružane snage funkcionišu jer smo imali dobar budžet prošle godine. Sve ide redovno i normalno“, objašnjava Helez.

U četvrtak je glasanje o Rezoluciji o genocidu u Srebrenici. Reakcije su poznate, Milorad Dodik svaki dan izađe sa po nekom prijetnjom. Na pitanje očekuje li bilo kakvu destablizaciju političku ili sigurnosnu u BiH nakon njenog usvajanja, odgovara:

„Nema političara u svijetu da je rekao da će ovom rezolucijom biti optužen jedan čitav narod. To samo govori Aleksandar Vučić i Dodik. Kad sve to analiziramo dođemo do zaključka da je to neka politička igra. Jeftini politički poeni i dizanje nacionalnih tenzija pred izbore u Srbiji. Ona će biti usvojena. I ja ih pozivam da jednom priznaju da se desio genocid“.

Helez je nedavno obišao tri stratišta na kojima su počinjeni zločini nad Hrvatima, Srbima i Bošnjacima – Sijekovac, Ahatoviće i Grabovicu. Nesvakidašnji potez jednog političara. Naglašava da je tim postupkom želio poručiti da je svaka žrtva – žrtva.

„Svaki političar u BiH treba da se pokloni nevinim žrtvama, ti ljudi nisu krivi što su ubijeni. Dok god budemo gledali da su samo jedne žrtve – žrtve, ne možemo ići naprijed“, smatra Helez.

Njegov zamjenik Aleksandar Goganović se poklonio i odao počast pred spomenikom osuđenog ratnog zločinca Ratka Mladića. Helez je pojasnio kako je doživio taj postupak.

„Tamo ima neka šapka. Obavio sam razgovor s komandantom Zajedničkog štaba Oružanih snaga i zamjenikom iz reda srpskog naroda. Oni mene ubjeđuju da tamo ima jedna šapka koju su nosili srpski oficiri u Prvom svjetskom ratu i sad oficiri Vojske RS-a. Međutim, danas sam pročitao da tamo ima i neki citat Ratka Mladića. Dao sam, kako to zakon i ustav nalažu, inspektoratu da to ispita. Ukoliko to bude – poklon ili naklon Mladiću, podnijet ću krivičnu prijavu i pokrenut ćemo postupak smjene Goganovića. Taj slučaj nije završen, nećemo preći preko toga“, zaključio je on.

Nastavi čitati

Najčitanije