Connect with us

USK

Gradonačelnik Bihaća: Tek sada se isplaćuje šteta koja je nanesena u decembru

Published

on

Grad Bihać je tokom prošle sedmice proglasio stanje elementarne nepogode uslijed poplava. O štetama i o tome kako će štete biti nadoknađene građanima, za N1 ovog jutra govorio je gradonačelnik Bihaća, Elvedin Sedić.

U Unsko-sanskom kantonu situacija se preko vikenda normalizovana, vodostaj Une je opao i voda se povukla iz objekata. Ono što je preostalo jeste velika šteta koju je vodeni val nanio objektima građana, a velika šteta nanesena je na poljopriovrednim dobrima koji su zasađeni prilikom proljetne sjetve.

Prema informacijama iz Civilne zaštite, nešto više od 200 objekata je bilo poplavljeno.

“Naši sugrađani, da budem iskren, ponovo su u vrlo kratkom periodu – svega pet mjeseci – po drugi put pogođeni jednom elementarnom nepogodom. To je prilično veliko iskušenje za njih jer evo drugi put u kratkom periodu trpe veliku štetu nad svojom imovinom”, rekao je Sedić u Novom Danu.

Posljedica klimatskih promjena

Kako navodi, iako je vodostaj bio manji nego u decembru, mnoga naselja su pretrpila veliku štetu. Najveći vodostaj bio je u donjem toku rijeke Une, a najviše poplavljena područja su naselja Kulen Vakuf i Orašac kao i ulica “Fana Ljubijankića”. Kralje, Brkašić, Pokoj i Kostele su mjesne zajednice koje su ovog puta najviše pogođene.

Premijer Federacije Bosne i Hercegovine, Nermin Nikšić je posjetio poplavljena područja i razgovarao sa gradonačelnikom Bihaća koji mu je ukazao na količinu štete.

“Također sam htio ukazati na činjenicu da uslijed klimatskih promjena ovo postaje redovna pojava u gradu Bihaću i da je potrebno pored činjenice da se ljudima mora nadoknaditi šteta, mora se razmišljati dugoročno o mjerama prevencije kako bi zaštitili objekte i naše sugrađane od eventualnih sljedećih poplava”, naveo je Sedić.

Sedić ističe da su na licu mjesta dogovorili stručni sastanak koji će se održati u srijedu na kojem bi uključili više relevantnih institucija i ministarstava kako bi razgovarali o ovom kontinuiranom problemu.

“Vrijeme je za elektronske evidencije”

Prošla šteta je iznosila “oko milion KM”, kako navodi Sedić, međutim veliki problem je birokratska procedura koja jako usporava sve procese sanacije i refundacije. Kriteriji i uslovi za dobijanje naknade za štetu su propisani strukturalnim uredbama te je potrebna mnoga dokumentacija koju ljudi moraju prinijeti.

“Jako je puno bespotrebnih procedura i obrazaca i vrijeme je za elektronske evidencije…ne trebamo ljude zamarati birokratskim procedurama”, naglašava Sedić.

Nadalje, Sedić je istakao da se sredstva dobijena od vlasti neće koristiti samo za sanaciju štete na infrastrukturi i na poduzimanju interventnih mjera, nego će se pokušati jedan dio sredstava iskoristiti kako bi pomogli sugrađanima koji su pretrpojeli štetu. Ističe da će tražiti od svih nivoa vlasti da se uključe kako bi što više sredstava bilo na raspologanju za pomoć ugroženima.

Vijeće ministara je izdvojilo milion KM: od toga 500 hiljada za Republiku Srpsku i 500 hiljada za Federaciju.

“Ako se bude na sličan način dijelilo, znači da će Bihać dobiti nekih 100-150 hiljada KM”, pojasnio je gradonačelnik Bihaća.

“Sve to skupa neće biti dovoljno ni da pokrijemo ovu štetu koju su sugrađani pretrpjeli na svojim objektima, a kamo li da govorim o dugoročnim mjerama”, dodao je da su potrebna višemilionska sredstva.

Nažalost, ovo je već drugi put u pet mjeseci da ovaj lokalitet pogađaju poplave, a zbog spomenute birokratije: tek sada se isplaćuje šteta koja je nanesena u decembru.

Sedić je napomenuo da je šteta od prošli put sumirana na milion maraka, a imat će samo 10-15% raspoloživih sredstava da se nadoknadi.

“Grad Bihać niti kanton ne može nositi taj teret, jednostavno, jer mi nemamo dovoljno sredstava u vlastitim budžetima da bi nadoknadili tu štetu”, rekao je on.

Za razliku od decembra, sugrađani su pretrpjeli veliku štetu na poljoprivrednim usjevima. Više nema mogućnosti da se usjevi kulure povrate jer je period sjetve prošao, u tom kontekstu, gradonačelnik kaže da se može govoriti o stopostotnom izostanku žetve ili usjeva za ovu godinu.

Trenutno stanje

Regulacija poplavljenih mjesta trenutno je u postupku ispumpavanja vode iz objekata, ono što slijedi jeste isušivanje objekata, preventivno djelovanje protiv vlage, a nakon toga dezinfekcija i u konačnici sanacija.

Najpotrebiji su isušivači vlage, dezinfekciona sredstva i materijalna sredstva (novac ili građevinski materijal) koji bi mogli popraviti štetu na njihovim objektima.

“Nije više pitanje saniranje štete ljudima već je potrebno dugoročno napraviti rješenje. Morao vratiti fokus na preventivne mjere”, naglasio je Sedić.

N1

USK

Poznato ko je pretukao Arijana Jelenovića, unuka ratnog zločinca Fikreta Abdića Babe

Published

on

By

Jučer je u Velikoj Kladuši pretučen Arijan Jelenović, unuk ratnog zločinca Fikreta Abdića.

Kako smo i prenijeli, tuča se desila ispred frizerskog salona “Mirfo” u ulici Ibrahima Mržljaka, a povrijeđenom Jelenoviću je ljekarska pomoć prvo pružena u Domu zdravlja Velika Kladuša, a onda voljom porodice, je prebačen u bolnicu u Karlovcu (Hrvatska).

Portparol MUP-a Unsko-sanskog kantona Adnan Beganović je objavio kakve informacije ima policija o napadu.

“Jučer poslijepodnevnim satima, negdje oko 13:40, u Velikoj Kladuši, došlo je do fizičkog obračuna, između dva lica – inicajala D. M. (1998. godište) i J. A. (1999.), rođen u Rijeci, Republika Hrvatska, nastanjen u Velikoj Kladuši, kojom prilikom, nakon sukobljavanja, lice J. A. je napustilo mjesto i uputilo se u dom zdravlja, gdje liječnik Doma zdravlja Velika Kladuša nije mogao kvalifikovati povrede na licu, tako da je isti prevezen, odnosno samoinicijativno napustio BiH i zaputio se u Karlovac, u bolnicu”, kazao je Beganović.

Naveo je da još uvijek nije poznato kako će se okvalifikovati ovo krivično djelo, jer nije poznat stepen povreda unuka ratnog zločinca.

“Ozljede još nisu dostupne organima gonjenja i Kantonalnom tužilaštvu. Pripadnici PS Velika Kladuša su izašli na lice mjesta i pronašli lice koje se sukobilo sa ozlijeđenim.

Nakon obavljanja razgovora, upoznat je tužilac, koji se još nije mogao očitovati o kvalifikaciji krivičnog djela, jer još nisu dostupne informacije o ozljedama napadnutog lica. Nakon pribavljanja liječničkog nalaza, tužilac će odrediti u kojem pravcu će se dalje voditi istraga u ovom predmetu”, dodao je portparol MUP-a USK.

Nastavi čitati

USK

Sud BiH odbio zahtjev SNSD-a za ponavljanje izbora u Bosanskom Petrovcu

Published

on

By

Sud Bosne i Hercegovine donio je konačnu odluku kojom je odbijen zahtjev Stranke nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) za ponavljanje izbora u općini Bosanski Petrovac. Ovim je potvrđen izbor Mahmut Jukića iz Stranke demokratske akcije (SDA) za načelnika općine, čime će Jukić zadržati poziciju na čelu općine naredne četiri godine.

Nakon skoro mjesec dana političkih tenzija i pravnih procesa, Sud BiH odlučio je da nema osnova za poništenje rezultata. SNSD, koji je uložio žalbu zbog navodnih nepravilnosti, sada nema daljih mogućnosti za pravno osporavanje.

Nemanja Davidović, aktuleni predsjedavajući Opštinskog vijeća Bosanski Petrovac u sazivu koji je još uvijek u mandatu, komentarisao je jučer ishod odluke Suda, navodeći dva moguća scenarija.

“Moguće su dvije stvari”, prva da Sud BiH prihvati žalbu i da CIK BiH preispita svoju odluku, a druga, ako Sud odbije žalbu, tada su pravne radnje gotovo završene i CIK će potvrditi izbore kakvi su sada – izjavio je Davidović.

Nakon odbijanja žalbe, dodao je da će SNSD Bosanski Petrovac razmotriti da li će učestvovati u radu Općinskog vijeća.

Davidović je ranije takođe ocijenio da rezultati ovih izbora “ne odražavaju volju naroda,” naglasivši potrebu za ozbiljnom analizom izbornog procesa.

Iz SDA Bosanski Petrovac su pozdravili odluku Suda BiH kojom se konačno omogućava načelniku Jukiću da započne novi mandat i nastavi s radom na projektima poboljšanja infrastrukture i kvaliteta života u općini Bosanski Petrovac.

“Nemanja Davidović svojim provokativnim javnim nastupom izaziva nacionalni naboj kod dobrog dijela građana Bosanskog Petrovca. Ja poručujem da ne želimo da se takva politika SNSD-a prenosi na Bosanski Petrovac i nivo Općinskog vijeća. Ovdje nikada nije bilo takvog nacionalnog naboja kao što je to sada davanjem nekorektnih izjava. To znaju i Bošnjaci i Srbi u Bosanskog Petrovcu. Mi smo jedna mala sredina, mi želimo da živimo zajedno”, izjavio je Mahmut Jukić.

Nastavi čitati

USK

Kako da garantuju sigurnost građanima kad su i sami nesigurni: Sindikat policije USK traži novu opremu, tehničku zaštitu, obuku policajaca…

Published

on

By

Sindikat će tražiti izmjenu Pravilnika o nošenju službenog oružja, budući da trenutni propisi ne dozvoljavaju policijskim službenicima da nose oružje van službe

Upravni odbor Sindikata policije Unsko-sanskog kantona izrazio je danas zabrinutost zbog stanja sigurnosti i zaštite policijskih službenika u ovom kantonu. Povod za konferenciju za medije bile su brojne reakcije predstavnika zakonodavne i izvršne vlasti, te Ministarstva unutrašnjih poslova USK nakon nedavnog tragičnog događaja u Policijskoj stanici Bosanska Krupa.

Predstavnici sindikata istaknuli su da je nakon ovog incidenta fokus uglavnom bio na traženju odgovornosti i propusta policijskih službenika, dok se zanemarilo pitanje njihove opremljenosti, obučenosti i uslova rada.

Stara oprema

Kako su naveli, ključni problemi sa kojima se suočavaju uključuju zastarjelu opremu, dugogodišnje odlaganje nabavke uniformi, kao i oružje koje se nije obnavljalo više od dvije decenije.

“Trostruko ubistvo, uključujući dva profesora u školi u Sanskom Mostu i policajca u Bosanskoj Krupi, trebalo je biti alarm za ozbiljnu analizu stanja sigurnosti u USK. Stoga ćemo zatražiti vanrednu sjednicu Skupštine USK kako bismo pokrenuli ovo pitanje”, izjavio je Mirsad Mahmutović, predsjednik Upravnog odbora Sindikata policije USK.

U Sindikatu planiraju i inicijativu preko Unije samostalnih sindikata FBiH za donošenje posebnog zakona o zaštiti na radu policijskih službenika, izdvojenog od općeg Zakona o zaštiti na radu, koji bi posebno tretirao policajce, njihovu sigurnost i zaštitu.

Traže tehničku zaštitu

Također, zatražit će uključivanje Vijeća za zaštitu na radu pri Federaciji BiH, koje okuplja predstavnike Vlade, poslodavaca, sindikata i stručnjaka za sigurnost na radu.

“Od poslodavca tražimo hitnu nabavku uniformi, opreme i oružja, kao i tehničku zaštitu objekata u kojima policija radi, uključujući adekvatan video-nadzor i osvjetljenje”, naglasio je Mahmutović.

Izmjena pravilnika

Osim toga, Sindikat će tražiti izmjenu Pravilnika o nošenju službenog oružja, budući da trenutni propisi ne dozvoljavaju policijskim službenicima da nose oružje van službe, uprkos sve češćim napadima na njih i njihovu imovinu.

Također, planiraju pokrenuti inicijativu za izmjene Pravilnika o sistematizaciji radnih mjesta kako bi se popunila upražnjena radna mjesta i omogućilo zapošljavanje novih kadrova.

Naime, više od polovine trenutnog sastava Policije USK stiče pravo na penziju u naredne dvije godine.

Obuka policajaca

Predstavnici sindikata zaključuju da je potrebna i obuka policajaca, teorijska i praktična, s fokusom na zaštitu ličnosti, objekata i pravilno rukovanje vatrenim oružjem.

“Naš cilj je obezbijediti sigurnije uslove za policajce i poboljšati nivo zaštite i sigurnosti koju pružaju građanima Unsko-sanskog kantona”, zaključio je Mahmutović.

Nastavi čitati

Najčitanije