Connect with us

BiH

Grlić-Radman došao u Vitez pa poručio: Hrvatska se ne miješa u unutrašnje stvari BiH

Published

on

Hrvatski šef diplomacije Gordan Grlić Radman posjetio je danas centralnu Bosnu, gdje je najprije u Bugojnu razgovarao s predstavnicima braniteljskih udruženja o položaju Hrvata u tom gradu i o načinima kako pomoći Hrvatima da se vrate u rodni kraj, a potom je u Vitezu prisustvovao predstavljanju knjige Diplomatska oluja, autora Mate Granića.

U obraćanju novinarima osvrnuo se najprije na izjave reisul-uleme Huseina Kavazovića, koji je, među ostalim, u intervjuu za lokalnu televiziju MTV Igman iz Sarajeva kazao kako je sadašnje stanje u zemlji teško, a posebno je veliki izazov za Bošnjake koji moraju biti spremni braniti državu kako su to činili i tijekom rata od 1992. do 1995.

 

Začudio me takav narativ, ali ne bismo trebali iskazivati zabrinutost jer BiH ne prijeti nikakva opasnost, ne postoje razlozi za spominjanje oružja koje donosi samo zlo. Svim koji se odlučuju na teže riječi koje unose nemir u javnosti poručio bih da je bolje biti gospodar neizgovorene, nego rob izgovorene riječi. Svi lideri na vlasti i u oporbi u BiH trebali bi se služiti afirmativnim rječnikom da podrže napore da se u BiH, iz faze demokratskog deficita, kada se nije poštivao ustavni legitmitet, prevladaju razlike i situacije koje su dovele do blokade rada institucija, iskoriste trenutak entuzijazma i dobre percepcije situacije u BiH i da ostvare sve uvjete i kriterije kako bi BiH što prije započela pregovore sa EU”, rekao je Grlić Radman.

Poručio je kako će BiH imati snažnu podršku Hrvatske na tom putu.

 

“Treba iznalaziti rješenja za funkcionalnost vlasti što je EU i Hrvatska kao susjedna zemlja pozdravila. Pozdravili smo i formiranje vlasti na državnoj razini. BiH je pokazala da je Hrvatska upravo kao prvi susjed i članica EU važna zemlja i naravno da će cijeli put BiH prema EU ići preko Hrvatske“, istaknuo je.

Dodao je kako očekuje skoro formiranje vlasti u FBiH: “Odgovornost za sva rješenja je upravo na akterima političke scene u BiH. Hrvatska će temeljem Centra izvrsnosti ponuditi znanje i vlastita iskustva, a dogovorili smo da se prva sjednica dviju vlada održi u junu. Odgovornost svih institucija je da se što prije formira vlast. Hrvatska je ispunila sve svoje strateške ciljeve i preostaje nam pomoći zemljama zapadnog Balkana.”

 

Na novinarsko pitanje o percepciji poteza hrvatske politike kao miješanja u unutarnje stvari BiH, Grlić Radman je odgovorio da se Hrvatska “nikad nije ni miješala, niti se želi miješati”.

“Hrvatska kao zemlja članica EU-a i NATO-a postupa prema BiH kao svaka druga europska zemlja. Ako jedna zemlja želi ući u klub, onda ona druga koja je već u klubu ima što za reći. S druge strane, možemo problematizirati položaj hrvatskog naroda u BiH. Ako je on zanemaren, ako je takav da je izostala politička participacija, jer hrvatski narod u BiH mora imati sva prava koja imaju i druga dva naroda i ostali, onda je jasno da tu ima još jako puno posla oko Izbornog zakona zbog izostanka demokratske političke participacije i nužno je još neko vrijeme postojanje visokog predstavnika. Onog trenutka kad politički lideri uzmu vlast i budu gospodari odgovornosti i budućnosti BiH, nit je potreban visoki predstavnik, niti bilo kakva vojna misija u BiH”, poručio je hrvatski šef diplomacije.

Osvrnuo se i na situaciju u Predsjedništvu BiH, istaknuvši kako Hrvati nisu zadovoljni što nemaju mogućnost legitimnog predstavljanja u kolektivnom šefu države: "Tročlano predsjedništvo, u duhu daytonskog sporazuma, zamišljeno je kao refleksija triju naroda. Hrvatski narod, nažalost, nema svog legitimnog predstavnika i to je nešto što bi trebalo biti sljedeće na agendi promjena Izbornog zakona."

Kada je u pitanju Vijeće ministara BiH, Grlić Radman dodao je kako je prilikom posjeta Elmedina Konakovića Zagrebu “vidio entuzijazam i volju da se nešto učini”.

“Odgovornost političara je da se ulazi u kompromise u interesu svih građana BiH. Zato je važno poštovanje drugoga i tolerancija, jedino je to smisao demokracije. Mi ovdje nemamo u svim tim situacijama takav odraz. Demokracija u BiH nije prilagođena duhu vremena kojeg Europa traži, ali mislim da postoje potencijali da se to napravi i zadovoljan sam koalicijom koja je rezultat izbora 2. oktobra, kao i intervencijom visokog predstavnika koja je bila nužna kako bi se relaksirali odnosi triju naroda i eliminirala bilo kakva blokada onih koji ne bi htjeli imati Vladu. Svaka blokada će naići na osudu međunarodne zajednice i svih onih koji su uložili velike političke napore da se u BiH nešto napravi”, kazao je Grlić Radman.

Radiosarajevo.ba

BiH

Vojin Mijatović: Od 1. januara nijedan poslodavac u FBiH neće moći isplatiti manje od 1.200 KM

Published

on

By

Zamjenik premijera Federacije BiH i federalni ministar razvoja, poduzetništva i obrta Vojin Mijatović izjavio je danas da od 1. januara naredne godine nijedan poslodavac u Federaciji BiH neće moći isplatiti primanja manja od 1.200 KM.

“Ono što je tačno je da od 1. januara naredne godine minimalna plaća neće biti 1.000 KM ali nijedan poslodavac u FBiH neće moći da isplati ispod 1.200 KM. Ne samo da smo ispunili tu famoznu 1.000 KM, nakon stupanja na snagu uredbe, nadamo se do kraja ove godine, neće moći dobiti ispod 1.200 KM – tvrdi Mijatović.

Mijatović je naveo da će, nakon usvajanja Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o dohotku FBiH u Parlamentu, Vlada na prvoj narednoj sjednici usvojiti Uredbu o obaveznim mjesečnim primanjima radnika u FBiH kojom će to biti regulisano.

Dodao je da su procjene pokazale da se na crnom tržištu u FBiH gube milijarde KM i da će stupanje na snagu Zakona o fiskalizaciji finansijskih transakcija u Federaciji BiH polovinom 2025. značiti kraj za one poslodavce koji ne izdaju fiskalne račune.

Mijatović je istakao da će to značiti dodatne prihode za Federaciju BiH koji bi trebali nadoknaditi pad zbog smanjenja doprinosa ali i stvoriti rezervu za razvojnu komponentu budžeta.

Pojasnio je da se ova Vlada FBiH zadužuje u skladu sa prihodovnom stranom okvira budžeta za ovu godinu, a da je trogodišnji plan zaduženja po kojem sad rade usvojila Vlada koju je vodio Fadil Novalić.

Kraljević: Zakon o fiskalizaciji transakcija u cilju suzbijanja utaje poreza

Dopremijer Federacije BiH i federalni ministar financija Toni Kraljević kazao je danas nakon sjednice Vlade Federacije Bosne i Hercegovine da utvrđeni Nacrt Zakona o fiskalizaciji transakcija ima za cilj suzbijanje utaje poreza, maksimalno minimiziranje tog neformalnog tržišta, kao i suzbijanje nelojalne konkurencije.

– Ako vi fiskalizirate, vaš komšija se bavi istim biznisom i ne fiskalizira, može biti cjenovno povoljniji u  odnosu na vas, što znači nelojalna konkurencija – pojasnio je.

Kraljević je govorio i o edukativnoj komponenti, definiranju i animiranju potrošača i podizanju svijesti, te o važnosti preuzimanja računa, a isto tako i o unaprjeđenju postupaka  samog poreznog nadzora.

Napomenuo je da će implementacija tog zakona omogućiti elektronsko evidentiranje podataka,  što znači i da donosi novost koja se zove Centralna platforma za fiskalizaciju.

Dodao je da njome upravlja Porezna uprava FBiH,  koja je kolektor i posrednik svih podataka koje dolaze  iz elektronskih fiskalnih sistema, što maksimizira i nadzor i kontrolu te sprječava poreznu utaju.

– Naravno, krajnji cilj je poboljšanje naplate javnih prihoda, odnosno punjenje prihodovne strane  budžeta, ali i discipliniranje cijelog tog sistema – kazao je.

 

Osvrnuo se i na dopune Zakona  porezna na dohodak, kojim s omogućava  izuzeće dijela prihoda od poreznog opterećenja, kako bi se dala mogućnost poslodavcima da svoje zaposlenike mogu honorirati  kroz dio bez porezne presije.

– Taj zakon je temporalnog karaktera, nadam se da će to biti od 1. januara do 31. decembra 2025. godine. Temporalnost ovog zakona jasno upućuje na opredijeljenost Vlade FBiH na kompletiranje onoga što nazivamo porezna reforma, a što smo danas krenuli sa online fiskalizacijom – objasnio je Kraljević.

“Penzioneri neće biti taoci usvajanja budžeta”

Na kraju je još dodao da penzioneri neće biti taoci usvajanja budžeta te da je iz ušteda kreirana akumulacija iz koje će biti isplaćena jednokratna pomoć za penzionere.

Postojeći sistem fiskalizacije baziran na Zakonu o fiskalnim sistema iz 2009. godine, koji se implementira od 2010. do 2011. godine.

–  I kada se okrenemo unazad 15 godina, možete zamisliti koliko je, u tehničko-tehnološkom smislu, evoluiranju, razvoju informacijskih  tehnologija i digitalnom poslovanju, postojeći pravni okvir postao tijesan i kompatibilan sa svim tim tehnološkim iskoracima – kazao je ministar Kraljević te dodao da je aktuelna Vlada FBiH fiskalnu reformu nametnula kao prioritet.

Dodao je da ovo danas ne bi mogli nazvati set fiskalnih zakona, s obzirom da je fiskalna reforma najsloženija reforma u svakoj državi, te da je to proces, a da svaki proces ima svoje etape.

– Ovo je prva faza u tom procesu – zaključio je ministar finansija FBiH Toni Kraljević.

FENA
Continue Reading

BiH

Kraj sušnog perioda: Dijelove BiH će pogoditi obilnije padavine, stiže i zatopljenje

Published

on

By

U Bosni i Hercegovini danas će biti oblačno i hladno, a na jugu pretežno sunčano i toplije. Poslije podne se očekuje naoblačenje koje će uvečer donijeti slabu kišu.

U noći na četvrtak padavine će jačati na jugu i jugoistoku, kiša se očekuje u nižim predjelima, a snijeg u brdsko-planinskim.

Puhat će slab do umjeren vjetar, sjeverni i sjeveroistočni.

Jutarnja temperatura vazduha iznosit će od minus dva do četiri, na jugu do šest, u višim predjelima od minus pet, a najviša dnevna od pet do 11, na jugu do 16, u višim predjelima od dva stepena.

BHmeteo: od vikenda toplije

Kako javlja BHmeteo, danas slično vrijeme kao i jučer, a u četvrtak i petak premještanjem još jedne visinske ciklone oko naših krajeva uslijedit će porast oblačnosti u cijeloj zemlji uz koji će samo rijetko biti slabijih padavina.

U nizinama kiša, a u višim krajevima malo snijega. Bez veće promjene u temperaturi, ostaje hladno u većem dijelu zemlje uz ispodprosječne temperature. Jače i lokalno obilnije padavine će se zadržati južnije od naše zemlje tih dana.

Hladniji period koji nas prati skoro od početka novembra će se završiti u subotu 16. novembra. Od subote strujanja okreću na jugozapadna donoseći više sunčanog vremena i osjetnije zatopljenje.

Od nedjelje i početkom sljedeće sedmice dnevne temperature će u mnogim mjestima biti između 15 i 20 stepeni.

Početkom sljedeće sedmice jačanje južnog vjetra i ulazak u nestabilan period koji će najviše padavina donositi Hercegovini i jugozapadu Bosne. Tako će se prekinuti ovaj izrazito sušan period koji u mnogim mjestima traje već više od mjesec dana.

Prognoza FHMZ-a za naredne dane

četvrtak pretežno oblačno vrijeme. Prije podne u Hercegovini slaba kiša, a na istoku i jugoistoku Bosne slab snijeg ili susnježica. Vjetar slab sjeverni i sjeveroistočni. Jutarnja temperatura od -3 do 4, na jugu do 8, a dnevna od 2 do 8, na jugu do 14 °C.

petak pretežno oblačno vrijeme. Poslije podne kiša u Hercegovini, a tokom noći u većini područja. Vjetar slab istočni i sjeveroistočni. Jutarnja temperatura od -3 do 3, na jugu do 8, a dnevna od 2 do 8, na jugu do 14 °C.

subotu pretežno oblačno vrijeme. U prvom dijelu dana kiša u većem dijelu zemlje, a na planinama snijeg. Poslije podne slaba kiša u Hercegovini, na istoku i jugoistoku Bosne. Vjetar slab u Hercegovini i na jugozapadu Bosne jugozapadni, a u ostatku zemlje sjeverni i sjeveroistočni. Jutarnja temperatura od 0 do 6, na jugu do 8, a dnevna od 4 do 10, na jugu do 12 °C.

Continue Reading

BiH

Penzioneri koji imaju zagarantovanu penziju dobit će po 50 KM, oni sa penzijom preko 1.000 KM neće dobiti ništa

Published

on

By

Vlada Federacije BiH donijela je uredbu kojom će penzioneri u FBiH dobiti jednokratnu pomoć od 50 KM i 100 KM, zavisno od visine penzije. Penzioneri koji imaju penzije preko 1.000 KM neće dobiti pomoć.

U Federaciji BiH je 451.000 penzionera od kojihnajviše onih sa najnižom penzijom koja iznosi 573 KM. Penzioneri koji primaju penzije u visini do 685 KM, a što predstavlja zajamčenu penziju primit će jednokratnu pomoć u iznosu od 100 KM. Penzioneri koji imaju primanja između 680 i 1.000 KM dobit će 50 KM.

Iznos je daleko od obećanog, a dio penzionera će biti u potpunosti zaobiđen u smislu dodjele jednokratne pomoći.

Federalni ministar rada i socijalne politike FBiH Adnan Delić ranije je kazao da će se visina jednokratne pomoći kretati između 100 do 200 KM. On je kazao da će penzioneri koji primaju penziju u visini do 1.000 KM trebali dobiti do 200 KM, a oni sa primanjima preko tog iznosa 100 KM jednokratne pomoći, piše Istraga.

To je bio i zahtjev Savez penzionera da se penzionerima koji imaju penzije do 1.000 KM isplati 200 KM, a onima iznad po 100 KM.

Sredstva će se osigurati iz Budžeta FBiH za 2024. godinu.

Continue Reading

Najčitanije