Connect with us

BiH

Grlić Radman: Hrvatska je spriječila genocid u Bihaću, Komšić je glavni izvor nestabilnosti u BiH

Published

on

Ministar vanjskih i evropskih poslova Hrvatske Gordan Grlić Radman je za Hrvatsku radio televiziju (HRT) govorio o stanju u Bosni i Hercegovini te je najavio nastavak kontinuiteta dosadašnje politike prema BiH.

Grlić Radman je kazao kako će se dosadašnji pristup Hrvatske politike prema BiH nastaviti, te da će se odvijati u dva smjera.

“Svaka demokratska država nastavlja provoditi politiku koja je od nacionalnog, strateškog interesa za zemlju. Prije svega mi ćemo se još snažnije fokusirati na bezuslovnu podršku legitimnim političkim predstavnicima hrvatskog naroda da ostvare svoja prava jednakopravnosti jer Hrvati su u BiH konstitutivan narod, da se izmjeni izborni zakon koji bi eliminirao sve diskriminacije u izbornom procesu, jačat ćemo naš glas da se pregovori otvore što prije jer je to i u našem interesu. Drugi pravac koji ide usporedno s političkim, to je naš odnos i obveza prema pomoći Hrvatima u BiH, koji se odvija kroz materijalnu i financijsku pomoć, razne projekte, prekograničnu suradnju. Davat ćemo pomoć nacionalnim sredstvima i evropskim fondovima”, rekao je Grlić Radman za HRT.

Kada je riječ o evropskom putu Bosne i Hercegovine Grlić Radman smatra da sve ovisi o počitiččkoj volji aktera u BiH.

“Zalaganjem hrvatske vlade predvođenom Andrejem Plenkovićem, mi smo učinili veliki napor i velika postignuća. Želim istaknuti i snažnu volju i velike napore koje je uložila predsjedavajuća Vijeća ministara Borjana Krišto upravo u intenzivnim razgovorima, u snažnoj volji kako bi uvjerila i ostale političke aktere u Bosni i Hercegovini. Dakle, ovdje sve ovisi o političkoj volji svih aktera kojima je u interesu budućnost Bosne i Hercegovine unutar Evropske unije”, rekao je Grlić Radman.

“Izborni zakon donijet će mir, stabilnost i jednakopravnost naroda”

Dodao je kako je izborni zakon preduslov za mir u BiH.

“BiH je već ispunila 110 reformi, ali ostaju još tri gdje se moraju više angažirati entitetske vlasti Republike Srpske. To je na putu, ali mi naravno očekujemo i promjenu izbornog zakona. On je apsolutno preduvjet za institucionalnu funkcionalnost BiH, jer izborni zakon će donijeti mir, stabilnost, jednakopravnost i uključenost triju konstitutivnih naroda i ostalih građana. Na tome će hrvatska vlada i dalje insistirati”, poručio je Grlić Radman.

“Komšić glavni izvor nestabilnosti”

Smatra da pitanje u izbornom sistemu BiH koje se odnosi na način biranja članova Predsjedništva BiH još nije riješeno, uprkos inzistiranju Hrvatske.

“To je condicio sine qua non funkcionalnosti BiH kao zemlje koja je stvorena na mirovnom Daytonskom sporazumu. To je apsurd, nonsens u demokratskim državama i u demokratskoj praksi, jer ne može neki narod birati drugom narodu predstavnika. Dakle, to je jedna anomalija, nešto što treba nestati ako želimo imati stabilnu, funkcionalnu BiH. To mora biti svima jasno. To su evropske vrijednosti, to je vladavina prava i to se mora dogoditi u BiH danas, sutra, kad-god, ali ono se mora dogoditi”, naglasio je Grlić Radman.

Na pitanje li za BiH dobro da politička rješenja dolaze izvana ako se politčki akteri ne mogu dogovoriti smatra da se radi o demokratskom deficitu.

“Ako vam neko u politički okvir nameće odluke sa strane, to govori, s jedne strane, o demokratskom deficitu te zemlje, a s druge strane, možda se nema povjerenja u političke lidere te zemlje. Najbolji je dogovor i najbolji su rezultati i odluke onih koji su izabrani. Znači, izabrani legitimni predstavnici triju konstitutivnih naroda i ostalih građana”, rekao je Grlić Radman.

Grlić Radman je kazao kako su očekivali da će se ići u promjene izbornog zakona jer smatra da je aktualni zakon diskriminatoran i hrvatskom narodu, koji je najmalobrojniji, onemogućava da sam izabere svoga predstavnika.

“Komšić je glavni izvor nestabilnosti. On se predstavlja kao hrvatski predstavnik, a to je doista apsurdno kada imamo u vidu činjenicu da on nije izabran glasovima hrvatskog naroda, tako da u Predsjedništvu, koje je zamišljeno tako da reprezentira tri konstitutivna naroda, imate jednog srpskog predstavnika i dva bošnjačka predstavnika. Mislim da bošnjački narod kao brojčano najveći ima odgovornost i da bi trebao biti svjesan da je jedino jednakopravnost moguća za budućnost Bosne i Hercegovine. Hrvati u Bosni i Hercegovini su autohtoni narod, Hrvati u Bosni i Hercegovini su starosjedilački narod i oni moraju imati jednaka prava kao što imaju i svi ostali narodi u Bosni i Hercegovini”, naglasio je Grlić Radman.

Komentarisao je i izjave predsjednika bh. entiteta Republika Srpska za koje je kazao da ne doprinose stabilnosti BiH.

“Dodik je legitimno izabran predstavnik i te izjave ne doprinose stabilnosti BiH i prema vani se postavlja pitanje kako će BiHizgledati ako postoje takve negativne tendencije a to je taj srpski separatizam koji ne može biti u okviru međunarodno priznate BiH, jer teritorijalni integritet BiH je zagarantovan Daytonsko-Pariškim sporazumom. BiH je priznat kao cjelovita suverena i nezavisna država i svaka tendencija separatizma je neprihvatljiva u međunarodnoj zajednici. Hrvatska je protiv takvih politika koje rastaču temelje BiH. To je jedna država dva entiteta i tri konstitutivan naroda i ostalih građana, i jedino takva može postati članica EU i NATO-a. To je strateški nacionalni hrvatski interes i to ćemo nastaviti još intenzivnije”, kazao je Grlić Radman.

Komentarisao je i usvajanje Rezolucije o genocidu u Srebrenici.

“Kada se na Balkanu negira genocid tu se te zemlje koje to osporavaju moraju suočiti s time. Ono što je rezolucija učinila ona je samo potvrdila odluku međunarodnog suda. Genocid koji je počinjen u UN zoni Srebrenici također je potvrdila da je Srbija povrijedila konvenciju o genocidu da nije osudila počinitelje i osim toga tu su zločini prema najbližima i žrtvama također poricanje i iskrivljavanje i glorifikacija i što je neprihvatljivo da ti zločinci šetaju i da postoje oni koji još nisu osuđeni. Ono što je rezolucija htjela to je da se 11. jula komemorira kako bi se održalo živim sjećanje na te žrtve i kako bi se mladim generacijama i kako bi se mladim osvijestilo da takvi zločini ne zastarijevaju da ih sjećamo tih žrtva. Tu nekakvih pravnih obaveza nema osim tog komemorativnog”, ističe Grlić Radman.

“Bez Hrvatske ne bi bilo cjelovite BiH”

Hrvatski šef diplomatije je komentarisao i izdavanje knjige “Srbija i Hrvatska u međunarodnom oružanom sukobu u Bosni i Hercegovini – Agresori za veliku Srbiju i veliku Hrvatsku” čiji je izdavač Udruženje žrtava genocida, te je istakao kako je neprihvatljivo da se Hrvatska proglašava agresorom.

To je hibridno djelovanje o kojem sam govorio i ranije, ono je na djelu to je iskrivljavanje historije to je djelovanje koje ima cilj širenje mržnje. To je pamflet kada pogledate autore je li neko pitao Hrvate u BiH ko je počinio agresiju. Tako možemo i govoriti da je BiH izvršila agresiju mogu li autori tog pamfleta preuzeti krivicu, znate da se pucalo iz BiH na Slavonski Brod Osijek, na Dubrovnik. To je jedna brošurica te udruge su instrumentalizirane. Treba imati uvid da nije vilo referenduma na kojima su Hrvati glasali za cjelovitu BiH ne BiH da nije bilo Hrvatske vojske i HVO koji su spasili humanitarnu katastrofu u 2 zone to je bihaćko područje i Žepa dogodio bi se isti genocid kao u Srebrenici”, ističe Grlić Radman.

Na kraju je kazao kako bez Hrvatske ne bi bilo cjelovite BiH.

“Temeljom splitske deklaracije Hrvatska je sudjelovala u sprečavanju genocida u Bihaću i Žepi kao što se zaboravlja da je Hrvatska prihvatila 850 hiljada izbjeglica žena i djece, pa čak i dio porodice predsjednika Izetbegovića, dok su im muževi možda ratovali protiv Hrvata. Tu se međunarodna zajednica i dio bošnjačke politike koji namjerno želi stvoriti takve taktike zavaravanja iskrivljivanja. To je nagore kada zaista imate Hrvatsku koja čini najbolje što može i ide se spinom naopako jer je Hrvatska učinila najviše: Da nije bilo Hrvatske ne bi bilo cjelovite BiH”, istakao je na kraju Grlić Radman.

BiH

Srđan Puhalo na Bh. povorci ponosa: Ovo postaje dosadno, to je veliki napredak za Sarajevo i BiH

Published

on

By

Politički analitičar i psiholog Srđan Puhalo stigao je na petu po redu Bh. povorku ponosa kako bi iskazao podršku, a poručio je da je došao tu “da se uvjeri svojim očima da je ona postala dosadna i uobičajena”.

Među učesnicima povorke koji se okupljaju kod Historijskog muzeja u Sarajevu je i Srđan Puhalo koji je za Klix.ba kazao i zašto je tu.

“Ovo postaje toliko dosadno da sam došao da se uvjerim svojim očima. Naspram prve i druge, ovo je veliki napredak za Sarajevo, a vjerujem i cijelu Bosnu i Hercegovinu”, kazao je Puhalo po dolasku.

Uzevši u obzir da se povorka održava peti put, Puhalo je kazao da je očito “da povorka postaje nešto što je uobičajeno” i da je nešto što i treba da bude uobičajeno.

“Tu sam da podržim ove ljude, sasvim je jasno da nemaju sva prava koja imaju drugi i da se trebaju boriti. Tu smo da ih podržimo, ali ovo polako postaje dosadno. Tako da napredujemo. Čim postaje dosadno, znači da je dobro”, zaključio je Puhalo.

Podsjetimo, okupljanje učesnika povorke traje do 18 sati, a ovogodišnje izdanje se realizira pod porukom “Volim da se ne bojim”.

Nastavi čitati

BiH

Dodik odgovorio Murphyju: Opsesivno se baviš sa mnom jer sam bitan i važan

Published

on

By

 

Nismo morali dugo čekati na odgovor Milorada Dodika na žestoko sinoćnje obraćanje ambasadora Sjedinjenih Američkih Država u Bosni i Hercegovini Michaela Murphyja.

Ambasador je sinoć prisustovao je otvorenju 15. dana Bosanskohercegovačko-američke akademije umjetnosti i nauke (BHAAAS) u Sarajevu te u govoru naglasio da je “plan predsjednik Republike Srpske za “mirno razdruživanje” Republike Srpske od BiH opasna je fantazija, nezakonita je i predstavlja prijetnju suštinskim interesima SAD u BiH”.

Njegov autoritaran pristup vlasti jasno podsjeća na, kako on kaže, njegovog „bliskog prijatelja“ Vladimira Putina, a građanima RS uskraćuje osnovna prava i slobode, poručio je Murphy.

“E, i to dočekah, da se saglasim s Murphyjem. “BiH se kreće u pogrešnom smjeru”, reče on.

Kauboju, dok god ti budeš držao volan, nezadrživo jurimo u propast. Dobro je da si to i ti konačno primijetio.

Ti se opsesivno baviš sa mnom jer sam bitan i važan. Nemam vremena da se bavim tobom jer si nebitan i nevažan. Goodbye”, objavio je Dodik na mreži X.

Aludirao je Dodik na dio govora u kojem Murphy konstatira da se “nažalost, BiH se kreće u pogrešnom smjeru”.

“Daytonskim mirovnim sporazumom osiguran je mir od novembra 1995, a sporazum je izložen stalnim napadima uglavnom iz Republike Srpske i od njenog predsjednika Milorada Dodika”, naglasio je Murphy.

Nastavi čitati

BiH

Drama u RS: Gase se računi kompanija s “crne liste”, banke odbijaju kredite

Published

on

By

Samo 24 sata nakon što je više kompanija koje se dovode u vezu sa sinom predsjednika Republike Srpske, Igorom Dodikom, stavljeno na OFAC-ovu “crnu listu”, IT firmi “Sirius 2010” ugašeni su računi u Procredit banci.

Prema izvještaju LRC-a, sankcionirani “Sirius 2010” je ekspresno ostao bez tri računa u ovoj banci, što će se najvjerovatnije dogoditi i sa preostalih deset otvorenih u drugim bankama.

Inače, “Sirius 2010” nosilac je projekta sprovođenja druge faze digitalizacije u vrijednosti od 25,8 miliona KM, zbog čega je ministar komunikacija i transporta BiH Edin Forto od njih odmah tražio da se izjasne jesu li u stanju realizovati uslove iz tenderske dokumentacije.

Ova kompanija zadužena je i za buduće održavanje fiskalnih kasa i sistema, što u trenutnoj situaciji dolazi pod znak pitanja.

Uz “Sirius 2010”, Kancelarija za kontrolu strane imovine (OFAC) Ministarstva finansija SAD pod sankcije je stavila i “Prointer ITSS”, medijsku kuću “Una World”, “Infinity International Gruop” i “Infinity Media”, zatim “K-2 Audio Company” na koju je prebačena ranija sankcionisana “Alternativna televizija”, te “Kaldera Company”, koja je u većinskom vlasništvu “Prointera”.

Kako je potvrđeno za Ljudski.ba od strane jednog političara iz RS-a, banke u tom dijelu BiH sve češće uskraćuju mogućnost davanja kredita osobama koje obnašaju funcije u izvršnoj vlasti tog bh. entiteta.

Nastavi čitati

Najčitanije