Connect with us

USK

“Guantanamo” u Krajini: “Nezamislivo je da Austrija gradi zatvor u drugoj državi”

Published

on

Voditelj organizacije SOS Balkan Route Petar Rosandić naglasio je važnost činjenice da građani Austrije napokon znaju šta se ovdje događa s njihovim novcem, ali i sa ovim ljudskim sudbinama

Fokus.ba je ove sedmice objavio kako će predstavnici Amnesty International posjetiti BiH, a u fokusu interesovanja im je, kako smo najavili, slučaj “kamp Lipa”.

Riječ je o migrantskom kampu, preciznije zatvoru u kampu, za kojeg je prošle godine izrečena sudska presuda u Beču u kojoj je ustanovljeno da je ilegalan.

Riječ je, kako smo naveli, o svojevrsnom zatvoru izgrađenom u izbjegličkom kampu na Lipi nedaleko od Bihaća, a koji je bio projekat Internacionalne organizacije za migracionu politiku (ICMPD). Projekat je zaustavljen prije godinu dana, a do današnjeg dana nema pravnu osnovu niti građevinsku dozvolu.

Austrijski novac

Predstavnici pomenute organizacije su danas već posjetili kamp “Lipa” gdje su provjerili životni i boravišni uslovi korisnika centra, kojih je trenutno oko 250.

Voditelj organizacije SOS Balkan Route Petar Rosandić naglasio je važnost činjenice da građani Austrije napokon znaju šta se ovdje događa s njihovim novcem, ali i sa ovim ljudskim sudbinama.

– Zajedno sa ministrom Sevlidom Hurtićem smo podigli glas protiv ovog, jer je nezamislivo i nemoguće da Austrija sa novcem svojih poreskih obaveznika gradi, mogu slobodno reći zatvor u drugoj državi. Ovo je zapravo trebao biti zatvoreni eksternalizirani kamp u svrhu austrijske politike, što smo na svu sreću uspjeli spriječiti. Drago mi je da je ministar to danas na licu mjesta prezentirao stručnjak za međunarodno pravo sa Sveučilišta u Beču, kao i šefici Amnesti international u Austriji. Dakle, svako u Austriji sada zna šta se ovdje zbiva i sa austrijskim novcem, ali i sa ovim ljudskim sudbinama, rekao je Rosandić.

Hurtić, ministar za ljudska prava i izbjeglice BiH, je naveo kako su ljudska prava zajamčena svakom čovjeku.

-Ljudska bića rađaju se slobodna i jednaka u dostojanstvu i pravima. Ljudska prava su zajamčena svakom čovjeku, na temelju njegova postojanja kao čovjeka i neotuđiva su što znači da ne mogu nikome biti oduzeta. Kad se vratimo 30 godina unazad, svaki građanin naše zemlje imao je neke veze sa migracijama – kazao je Hurtić.

Ukazao je na važnost unapređenja rada, ali i generalnog poboljšanja upravljanja migracijama u zemlji.

-Kad se radi o finansijskim sredstvima koja su utrošena, naglašavam da utrošak mora biti transparentan. Ne želim da se vodi polemika kako i zašto su utrošena sredstva u Bosni i Hercegovini jer mi nismo vodili proces utroška sredstava. Finansijske službe austrijske Vlade treba da istraže utrošak sredstava, potcrtao je Hurtić.

Podsjetimo, ICMPD je tužio SOS Balkanroute zbog pojma „austrijski Guantanamo“, ali je bečki Sud čak i tom pojmu dao legitimet ustvrdivši u presudi da postoji dovoljno činjenica na osnovi kojih se ilegalni zatvor na Lipi može usporediti s Guantanamom.

Faksimil presude Suda u Beču o kampu Lipa

-Dokazali smo da je usporedba Guantanamo itekako valjana jer je ovdje bez znanja javnosti, bez znanja lokalne zajednice, bez građevinske dozvole i pravne osnove, u jednoj drugoj zemlji u nekolonijalnom stilu, izgrađen ilegalni zatvor. Uostalom, Sud je usto čak uvažio i vizualnu sličnost objekta Camp David i zatvora na Lipi, kazao je ranije za Fokus Petar Rosandić.

USK

Bužim: Vozačica bez položenog vozačkog skrivila nesreću, povrijeđena 17-godišnja djevojka

Published

on

By

U bužimskom naselju Radoč dogodila se saobraćajna nesreća u kojoj je učestvovalo jedno motorno vozilo. Prema
dostupnim informacijama, vozačica A.M. je zbog neprilagođene brzine izgubila kontrolu nad vozilom i zabila se u ogradu jedne od kuća.
U nesreći je povrijeđena 17-godišnja djevojka koja je prevezena u Dom zdravlja Bužim, gdje su joj konstatovane lakše tjelesne povrede. Na sreću, povrede nisu bile teže prirode.
Ono što dodatno zabrinjava jeste činjenica da je vozačica A.M., koja je skrivila saobraćajnu nesreću, upravljala vozilom bez položenog vozačkog ispita.

Na lice mjesta ubrzo je stigla policijska patrola, koja je izvršila uviđaj i poduzela dalje mjere iz svoje nadležnosti.

Nastavi čitati

USK

U Sanskom Mostu počinje obilježavanje 80 godina od Drugog zasjedanja ZAVNOBiH-a

Published

on

By

U Sanskom Mostu danas počinje obilježavanje 80 godina od održavanja Drugog zasjedanja ZAVNOBiH-a koje je u ovom gradu održano od 30. juna do 2. jula 1944. godine.

Program obilježavanja predviđen je dva dana, 22. i 23. juna.

Prema programu u subotu 22. juna u Vijećnici Narodne biblioteke održat će se okrugli stol pod nazivom „Odluke Drugog zasjedanja ZAVNOBiH-a i njihov značaj za razvoj državnosti BiH”.

Na okruglom stolu govorit će Sead Đulić, predsjednik SABNOR-a u BiH, doktor historijskih nauka Omer Merzić, Besima Borić, pravnica Suada Hadžović, publicist i novinar Zlatko Dukić, Vehid Šehić, pravnik i aktivista za ljudska prava i potpredsjednica SABNOR-a Jasmina Pašalić.

U nedjelju 23. juna zajednička delegacija SABNOR-a, kantonalnih organizacija i Općine Sanski Most položit će cvijeće na mjestu gdje je bila zgrada u kojoj je održano Drugo zasjedanje ZAVNOBiH-a, a u 12 sati u Malom parku u centru Sanskog Mosta održaće se skup antifašista iz svih krajeva bivše države sa kulturno umjetničkim programom i druženjem učesnika.

Na Drugom zasjedanju ZAVNOBiH-a 1. jula 1944. godine donesena je Deklaracija o pravima građana u BiH u kojoj stoji:

“U plamenu pravednog oslobodilačkog rata iskiva se bratstvo Srba, Muslimana i Hrvata, i time se udara siguran temelj slobodne i zbratimljene BiH, ravnopravne federalne jedinice u Demokratskoj federativnoj Jugoslaviji. Prvi put u historiji Srbi, Muslimani i Hrvati Bosne i Hercegovine, ujedinjeni u Narodno-oslobodilačkom pokretu, stupili su na isti put, počeli da izgrađuju svoj zajednički dom, u čije su temelje uzidane kosti njihovih najboljih sinova. Prvi put u historiji oni su postali kovači svoje sudbine, čvrsto riješeni da jednom zauvijek sahrane vijekovnu mračnu i tešku prošlost i da izgrade državnu zajednicu u kojoj će živjeti u ravnopravnosti, slobodi, miru i blagostanju.”

Ova Deklaracija je historijski i sadržajno preteča Evropske konvencije o ljudskim pravima jer se u njoj garantira ravnopravnost tadašnjih naroda u BiH i to u „zajedničkoj i nedjeljivoj domovini”, sloboda vjeroispovijesti i savjesti, ravnopravnost svih vjeroispovijesti, sloboda govora, udruživanja i štampe, lična i imovinska sigurnost građana, sloboda privatne inicijative u privredi, ravnopravnost ženasa muškarcima u političkom životu i svim oblastima društvene djelatnosti, izborno pravo, tajno glasanje na osnovu općeg, jednakog i neposrednog prava glasa, aktivno i pasivno izborno pravo, pravo žalbe na rješenja organa vlasti, kao i molbe i pritužbe, pravo da niko ne može biti osuđen bez prethodnog postupka.

Ukupno su tri zasjedanja ZAVNOBIH-a održana i to: u Mrkonjić Gradu 25. novembra 1943. (Dan državnosti Bosne i Hercegovine), drugo u Sanskom Mostu 30. juna 1944., treće i posljednje u Sarajevu 26. aprila 1945. godine.

Očekuje se prisustvo velikog broja antifašista i građana Bosne i Hercegovine.

Nastavi čitati

BiH

Nakon višesatnog kraha konačno normalizovano snabdijevanje električnom energijom u BiH

Published

on

By

Napajanje električnom energijom u Bosni i Hercegovini uspostavljeno je u većem dijelu države. To je za Klix.ba potvrđeno iz Nezavisnog operatora sistema.
Do nestanka struje u Bosni i Hercegovini došlo je nešto poslije 12:30 sati, a prve informacije kazale su da se radilo o preopterećenju na mreži.Napajanje električnog energijom normalizovano je širom gradova BiH poput Zenice, Tuzle, Jablanice, Konjica i drugih, dok je i veći dio naselja u Sarajevu dobio struju. U narednim momentima se očekuje i potpuna normalizacija.

Iz Nezavisnog operatora sistema su istakli da je do kvara došlo na području između Grčke i Albanije, ali da se prelilo na cijelu regiju. Detalji kvara naknadno će se utvrđivati u narednim sedmicama.

Prekid u napajanju električnom energijom prijavljen je i u Crnoj Gori, Hrvatskoj i Albaniji.

Za prijenos električne energije u BiH nadležan je Nezavisni operator sistema u BiH NOS. Iz ove agencije su kazali da su radili u punom kapacitetu sa normalnim pogonskim parametrima ključnih elektroenergetskih objekta u BiH.

Iz Elektroprivrede BiH su za Klix.ba danas kazali da je razlog prekida snabdijevanja električne energije ispad na dalekovodima u regionu i prijenos poremećaja na sistem BiH.

Zbog prekida u napajanju električnom energijom u Sarajevu je došlo do potpunog kolapsa u saobraćaju.

Ministar energije, rudarstva i industrije Federacije Bosne i Hercegovine Vedran Lakić (SDP) oglasio se za Klix.ba povodom nestanka električne energije u Bosni i Hercegovini.

“Problem u prenosnoj mreži u regionu i preopterećenje dovelo je do nestanka struje i u većem dijelu Bosne i Hercegovine. Svi napori usmjereni su ka što skorijem rješavanju navedenog problema i povratku električne energije u domove”, kaže Lakić.

Nastavi čitati

Najčitanije