Connect with us

BiH

Hoće li Bosanci postati Indijanci: Kad položiš oružje il’ si mrtav u genocidu il’ živiš u rezervatu!

Published

on

Piše: Rasim Belko


Na pozornici koju je gledao cijeli svijet, davne 1973. godine Marlon Brando nije se pojavio, ali je priredio šok i zveknuo šamarčinu američkoj politici koja je svoje prethodnike na kontinentu skoro pa istrijebila. Dobio je Oscara za ulogu Korleonea u filmu “Kum”, ali nije otišao da je uzme, poslao je glumicu indijanskog porijekla da iščita njegovo pismo o istrebljivanju Indijanaca, piše Patria.

Pola stoljeća poslije, suština njegovog pisma primjenjuje se u državi prilično udaljenoj od Amerike, ali u kojoj Amerika neupitno diktira procese kojima će jedan narod, jedna nacija sigurno završiti ili u rezervatu ili će biti istrijebljena.

“Dvjesta godina govorili smo Indijancima da se bore za svoju zemlju, život, porodicu i pravo na slobodu. Govorili smo im: ‘Spustite svoje oružje, prijatelji, i ostaćemo zajedno. Samo ako spustite oružje, prijatelji, možemo govoriti o miru i dogovoru koji će biti dobar za vas’. Nakon što su spustili oružje, pogubili smo ih. Lagali smo ih. Izgnali smo ih s njihove zemlje. Natjerali smo ih izgladnjivanjem na potpisivanje prevarantskoga sporazuma, ugovora za koji smo znali da ga se nećemo pridržavati. Pretvorili smo ih u prosjake na kontinentu kojem su dali život, koliko dugo život postoji. A prema svim interpretacijama istorije, s koje god strane pogledamo, koliko god uvrnute, nismo učinili ništa dobro za njih. Nezakonito smo postupali, nismo bili pravedni”, navodi se u Brandovom pismu, koje je pročitala pripadnica Apača, glumica Sačin Litlfeder.

U današnjoj Bosni i Hercegovini Sjedinjene Države, kao demokratski policajac broj jedan u svijetu diktiraju identična pravila kojima su Indijance sveli na grešku statističkog uzorka. Ista sudbina prijeti Bošnjacima, Bosancima, Hercegovcima i svima koji nisu spremni pristati biti potčinjeni hegemonističkim okupatorima iz susjedstva.

Schmidtova politička bomba u noći iščitavanja izbornih rezultata morala je raspršiti snove i uvjerenja mnogih da nam taj Zapad predvođen Amerikom hoće donijeti blagostanje i povesti nas putem napretka. Stoga priča da se moramo povinovati njihovim planovima više ne pije vode, tom Zapadu i Americi mora se reći dosta.

No, upitno je ko će to reći. Schmidt, Murphy i ko zna sve još u backstageu OHR-a izlobirali su, u Asimovom stilu završili intelektualce koji su do nedjelje bili prilično glasni protiv Schmidtovog aparthejd nametanja. Od nedjelje većini je jezik čvrsto za zubima, a neki poput Kruga 99 doživjeli su preobraženje, pa sada govore kako je Schmidtovo nametanje zapravo dobra stvar. Tu su i drugi predstavnici civilnog društva s istim preobražajima, poput Ive Komšića i sličnih. Ostali su propali u zemlju.

Za njima su otišli i politički lideri deklarativno veliki zagovornici evropskog, demokratskog uređenja Bosne i Hercegovine. Od nedjelje čekamo da se pojavi neko ko će jasno i glasno reći ne, to ne valja i ponuditi način kako se boriti protiv toga. Lideri su zagledani u biračke kutije, zbrajaju kako su prošli, ko je njih, a koga oni zaje….

Demokratija u ovoj zemlji zapravo i funkcioniše tamo gdje su većina Bošnjaci, Bosanci i Hercegovci. Na tom prostoru je najveći broj političkih stranaka, jer je i cilj onih koji nam uvode aparthejd kao preduslov konačne podjele Bosne i Hercegovine da rasparčaju političko tijelo i jedinstvo jedinih zagovornika cjelovitosti, demokratičnosti i po evropskim standardima uređene Bosne i Hercegovine. Kao i Indijanci, tako i Bosanci i Hercegovci, dok su se oružjem borili za očuvanje zemlje i života bili su nepobjedivi. Kada su došli na politički teren bilo ih je lako pocijepati, a sve su prilike lako će ih i ograditi u rezervate.

Pronašli su gramzive za novcem, ego manijake željne moći, likove sumnjivog intelekta i pomogli im da postanu dovoljno politički moćni kako bi predstavljali probosanske snage u potpisivanju ugovora kakvi su oni iz pomenutog Brandovog pisma.

Ratni primjer Srebrenice nažalost ponajbolje oslikava šta se desi kada vjerujete Zapadu i bespogovorno položite oružje kojim ste do tog trenutka potpuno ravnopravno odolijevali deseterostruko jačoj vojnoj armadi. Polaganju oružja u političkom segmentu vidimo u aktuelnom momentumu. Stoga je vrlo moguće, da ne kažem izvjesno da nakon genocida završimo u rezervatu?!

Nakon agresije, hibridnih i specijalnih ratova, ušli smo u fazu totalne ofanzive bez topova, ali s vrlo snažnim navodećim političkim projektilima. Možda se i uspijemo izboriti sa Schmidtovom diktaturom profašističkih manira, ali daleko od toga da je to kraj viševjekovnih pokušaja da se ova zemlja raskomada kako bi susjedi bili zadovoljni. Jer, ti susjedi i pored svih zlodjela koje su u Bosni i Hercegovini počinili su i dalje najkredibilniji partneri bjelosvjetskim zvijerima u odijelima. Konačno je zato jasno da je priča mi smo žrtve i upozorenja na sve što se u BiH radi i radio besmislena u daljnjoj borbi.

U manjoj ili višoj mjeri već su pročitane strukture među nama koje su spremne na rezervatizaciju BiH i omeđavanje teritorija po palestinskom principu. Naziru se već i obrisi izdajnički kreiranih Hamas modela među Bošnjacima, Bosancima i ostalima. Oni su spremni za parče vlasti prodati dušu đavolu, zato tišina koja ovih dana i preglasno odzvanja predstavlja preveliku opasnost. Primijete je ljudi širom svijeta, samo je ne primijete oni lideri koji se još nisu prodali kreatorima đavoljih ugovora.

Ako već nismo naučili ništa na prošlosti, ako nismo naučili ništa na tuđoj nevolji poput one indijanske, pokušajmo onda pogledati one oko sebe.

Kada je Vaclav Havel vodio Baršunastu revoluciju, nenasilno rušio komunistički sistem, na ulice je izašlo skoro četvrt miliona ljudi. Dobio je borbu, jer uspjeh je zagarantovan kada motive kombinuješ umom i srcem.

Havel je tada zapisao, a njegova misao bi nam danas trebala biti vodilja: “Dok smo se morali boriti za slobodu, znali smo šta nam je cilj. Sad imamo slobodu i ne znamo više šta želimo”.

Dva su puta, jedan je skidanje okova, drugi rezervat. Znamo li šta želimo?

BiH

Vojin Mijatović: Od 1. januara nijedan poslodavac u FBiH neće moći isplatiti manje od 1.200 KM

Published

on

By

Zamjenik premijera Federacije BiH i federalni ministar razvoja, poduzetništva i obrta Vojin Mijatović izjavio je danas da od 1. januara naredne godine nijedan poslodavac u Federaciji BiH neće moći isplatiti primanja manja od 1.200 KM.

“Ono što je tačno je da od 1. januara naredne godine minimalna plaća neće biti 1.000 KM ali nijedan poslodavac u FBiH neće moći da isplati ispod 1.200 KM. Ne samo da smo ispunili tu famoznu 1.000 KM, nakon stupanja na snagu uredbe, nadamo se do kraja ove godine, neće moći dobiti ispod 1.200 KM – tvrdi Mijatović.

Mijatović je naveo da će, nakon usvajanja Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o dohotku FBiH u Parlamentu, Vlada na prvoj narednoj sjednici usvojiti Uredbu o obaveznim mjesečnim primanjima radnika u FBiH kojom će to biti regulisano.

Dodao je da su procjene pokazale da se na crnom tržištu u FBiH gube milijarde KM i da će stupanje na snagu Zakona o fiskalizaciji finansijskih transakcija u Federaciji BiH polovinom 2025. značiti kraj za one poslodavce koji ne izdaju fiskalne račune.

Mijatović je istakao da će to značiti dodatne prihode za Federaciju BiH koji bi trebali nadoknaditi pad zbog smanjenja doprinosa ali i stvoriti rezervu za razvojnu komponentu budžeta.

Pojasnio je da se ova Vlada FBiH zadužuje u skladu sa prihodovnom stranom okvira budžeta za ovu godinu, a da je trogodišnji plan zaduženja po kojem sad rade usvojila Vlada koju je vodio Fadil Novalić.

Kraljević: Zakon o fiskalizaciji transakcija u cilju suzbijanja utaje poreza

Dopremijer Federacije BiH i federalni ministar financija Toni Kraljević kazao je danas nakon sjednice Vlade Federacije Bosne i Hercegovine da utvrđeni Nacrt Zakona o fiskalizaciji transakcija ima za cilj suzbijanje utaje poreza, maksimalno minimiziranje tog neformalnog tržišta, kao i suzbijanje nelojalne konkurencije.

– Ako vi fiskalizirate, vaš komšija se bavi istim biznisom i ne fiskalizira, može biti cjenovno povoljniji u  odnosu na vas, što znači nelojalna konkurencija – pojasnio je.

Kraljević je govorio i o edukativnoj komponenti, definiranju i animiranju potrošača i podizanju svijesti, te o važnosti preuzimanja računa, a isto tako i o unaprjeđenju postupaka  samog poreznog nadzora.

Napomenuo je da će implementacija tog zakona omogućiti elektronsko evidentiranje podataka,  što znači i da donosi novost koja se zove Centralna platforma za fiskalizaciju.

Dodao je da njome upravlja Porezna uprava FBiH,  koja je kolektor i posrednik svih podataka koje dolaze  iz elektronskih fiskalnih sistema, što maksimizira i nadzor i kontrolu te sprječava poreznu utaju.

– Naravno, krajnji cilj je poboljšanje naplate javnih prihoda, odnosno punjenje prihodovne strane  budžeta, ali i discipliniranje cijelog tog sistema – kazao je.

 

Osvrnuo se i na dopune Zakona  porezna na dohodak, kojim s omogućava  izuzeće dijela prihoda od poreznog opterećenja, kako bi se dala mogućnost poslodavcima da svoje zaposlenike mogu honorirati  kroz dio bez porezne presije.

– Taj zakon je temporalnog karaktera, nadam se da će to biti od 1. januara do 31. decembra 2025. godine. Temporalnost ovog zakona jasno upućuje na opredijeljenost Vlade FBiH na kompletiranje onoga što nazivamo porezna reforma, a što smo danas krenuli sa online fiskalizacijom – objasnio je Kraljević.

“Penzioneri neće biti taoci usvajanja budžeta”

Na kraju je još dodao da penzioneri neće biti taoci usvajanja budžeta te da je iz ušteda kreirana akumulacija iz koje će biti isplaćena jednokratna pomoć za penzionere.

Postojeći sistem fiskalizacije baziran na Zakonu o fiskalnim sistema iz 2009. godine, koji se implementira od 2010. do 2011. godine.

–  I kada se okrenemo unazad 15 godina, možete zamisliti koliko je, u tehničko-tehnološkom smislu, evoluiranju, razvoju informacijskih  tehnologija i digitalnom poslovanju, postojeći pravni okvir postao tijesan i kompatibilan sa svim tim tehnološkim iskoracima – kazao je ministar Kraljević te dodao da je aktuelna Vlada FBiH fiskalnu reformu nametnula kao prioritet.

Dodao je da ovo danas ne bi mogli nazvati set fiskalnih zakona, s obzirom da je fiskalna reforma najsloženija reforma u svakoj državi, te da je to proces, a da svaki proces ima svoje etape.

– Ovo je prva faza u tom procesu – zaključio je ministar finansija FBiH Toni Kraljević.

FENA
Nastavi čitati

BiH

Kraj sušnog perioda: Dijelove BiH će pogoditi obilnije padavine, stiže i zatopljenje

Published

on

By

U Bosni i Hercegovini danas će biti oblačno i hladno, a na jugu pretežno sunčano i toplije. Poslije podne se očekuje naoblačenje koje će uvečer donijeti slabu kišu.

U noći na četvrtak padavine će jačati na jugu i jugoistoku, kiša se očekuje u nižim predjelima, a snijeg u brdsko-planinskim.

Puhat će slab do umjeren vjetar, sjeverni i sjeveroistočni.

Jutarnja temperatura vazduha iznosit će od minus dva do četiri, na jugu do šest, u višim predjelima od minus pet, a najviša dnevna od pet do 11, na jugu do 16, u višim predjelima od dva stepena.

BHmeteo: od vikenda toplije

Kako javlja BHmeteo, danas slično vrijeme kao i jučer, a u četvrtak i petak premještanjem još jedne visinske ciklone oko naših krajeva uslijedit će porast oblačnosti u cijeloj zemlji uz koji će samo rijetko biti slabijih padavina.

U nizinama kiša, a u višim krajevima malo snijega. Bez veće promjene u temperaturi, ostaje hladno u većem dijelu zemlje uz ispodprosječne temperature. Jače i lokalno obilnije padavine će se zadržati južnije od naše zemlje tih dana.

Hladniji period koji nas prati skoro od početka novembra će se završiti u subotu 16. novembra. Od subote strujanja okreću na jugozapadna donoseći više sunčanog vremena i osjetnije zatopljenje.

Od nedjelje i početkom sljedeće sedmice dnevne temperature će u mnogim mjestima biti između 15 i 20 stepeni.

Početkom sljedeće sedmice jačanje južnog vjetra i ulazak u nestabilan period koji će najviše padavina donositi Hercegovini i jugozapadu Bosne. Tako će se prekinuti ovaj izrazito sušan period koji u mnogim mjestima traje već više od mjesec dana.

Prognoza FHMZ-a za naredne dane

četvrtak pretežno oblačno vrijeme. Prije podne u Hercegovini slaba kiša, a na istoku i jugoistoku Bosne slab snijeg ili susnježica. Vjetar slab sjeverni i sjeveroistočni. Jutarnja temperatura od -3 do 4, na jugu do 8, a dnevna od 2 do 8, na jugu do 14 °C.

petak pretežno oblačno vrijeme. Poslije podne kiša u Hercegovini, a tokom noći u većini područja. Vjetar slab istočni i sjeveroistočni. Jutarnja temperatura od -3 do 3, na jugu do 8, a dnevna od 2 do 8, na jugu do 14 °C.

subotu pretežno oblačno vrijeme. U prvom dijelu dana kiša u većem dijelu zemlje, a na planinama snijeg. Poslije podne slaba kiša u Hercegovini, na istoku i jugoistoku Bosne. Vjetar slab u Hercegovini i na jugozapadu Bosne jugozapadni, a u ostatku zemlje sjeverni i sjeveroistočni. Jutarnja temperatura od 0 do 6, na jugu do 8, a dnevna od 4 do 10, na jugu do 12 °C.

Nastavi čitati

BiH

Penzioneri koji imaju zagarantovanu penziju dobit će po 50 KM, oni sa penzijom preko 1.000 KM neće dobiti ništa

Published

on

By

Vlada Federacije BiH donijela je uredbu kojom će penzioneri u FBiH dobiti jednokratnu pomoć od 50 KM i 100 KM, zavisno od visine penzije. Penzioneri koji imaju penzije preko 1.000 KM neće dobiti pomoć.

U Federaciji BiH je 451.000 penzionera od kojihnajviše onih sa najnižom penzijom koja iznosi 573 KM. Penzioneri koji primaju penzije u visini do 685 KM, a što predstavlja zajamčenu penziju primit će jednokratnu pomoć u iznosu od 100 KM. Penzioneri koji imaju primanja između 680 i 1.000 KM dobit će 50 KM.

Iznos je daleko od obećanog, a dio penzionera će biti u potpunosti zaobiđen u smislu dodjele jednokratne pomoći.

Federalni ministar rada i socijalne politike FBiH Adnan Delić ranije je kazao da će se visina jednokratne pomoći kretati između 100 do 200 KM. On je kazao da će penzioneri koji primaju penziju u visini do 1.000 KM trebali dobiti do 200 KM, a oni sa primanjima preko tog iznosa 100 KM jednokratne pomoći, piše Istraga.

To je bio i zahtjev Savez penzionera da se penzionerima koji imaju penzije do 1.000 KM isplati 200 KM, a onima iznad po 100 KM.

Sredstva će se osigurati iz Budžeta FBiH za 2024. godinu.

Nastavi čitati

Najčitanije