Connect with us

BiH

Hrvati iz Hercegovine poslali poruku: Herceg Bosna ne vrijeđa nikoga, osim onih koji žele zatrti Hrvate

Published

on

Postojanje hrvatskog udruženog zločinačkog poduhvata s ciljem etničkog čišćenja dijelova BiH gdje su živjeli Bošnjaci, te da je prvi predsjednik Hrvatske Franjo Tuđman bio dio udruženog zločinačkog poduhvata. Cilj toga udruženog zločinačkog poduhvata, prema zaključcima presude, bio je uspostava etnički čistog hrvatskog entiteta barem djelomično u granicama Banovine Hrvatske iz 1939. godine i njegovo pripajanje Hrvatskoj, kako bi se ponovo ostvarilo ujedinjenje hrvatskog naroda u slučaju raspada BiH, odnosno da on postane nezavisna država unutar BiH tijesno povezana s Hrvatskom.

“Komšije, do sada smo za vas navijali, a nakon ovoga nema šanse! Ponižavate Bosnu i Bosance”, “Nacionalisti, primitivci, opet prijetnje podjelom Bosne i Hercegovine” …

Piše: Zoran Krešić, Večernji list BiH

To su samo neki od komentara dijela građana BiH nakon što je iz svlačionice Vatrenih iz Katara procurio videozapis, a onda i s njihova veličanstvenog dočeka u Zagrebu kada su najprije Dejan Lovren, a onda i klapa Sv. Juraj Hrvatske ratne mornarice te kapetan Luka Modrić i drugi glasno zapjevali Thompsonov hit “Lijepa li si”, što je neslužbena himna reprezentacije.

Simbol slobode

Advertisement

Radi se o domoljubnoj pjesmi koja pobraja regije u kojima žive Hrvati. Od Istre, Zagorja, Dalmacije, Like, ali i Bosne i Hercegovine, odnosno Herceg Bosne. Ima li razloga za osude, nerijetko prijetnje, psovke i druge slične komentare na spomen Herceg Bosne? Ovisno o kojem se kutu radi – kod Hrvata je uvriježeno da je Herceg Bosna općenito simbol borbe za slobodu i jednakopravnost, a kod Bošnjaka je ugrađen osjećaj kako se radi o simbolu stradanja i njihova progona, uz dominantnu ocjenu kako je presuđeno toj tvorevini. A je li to baš tako i otkuda takve ocjene?

Nesporna je činjenica kako je šestorici visokih dužnosnika, od bivšeg premijera do ministra obrane i dva načelnika Glavnog stožera HVO-a presuđeno u sudskom postupku vođenom pred Haaškim sudom. Oni su proglašeni krivim za ratne zločine nad Bošnjacima, što uključuje ubojstva, progone, osnivanje zatočeničkih centara… Čak i unatoč tome što je “šestorka” osuđena po krajnje upitnom pravnom konceptu udruženog zločinačkog pothvata (UZP) kakav se, osim pred ICTY-jem i na Sudu BiH, ne primjenjuje ni na jednome od sudova u svijetu. No, kada se uđe u analizu te presude, posve je jasno kako nije presuđeno Herceg Bosni, niti je moglo biti, jer Sud sudi pojedincima. Uz to, presuda se odnosi na postojanje tzv. UZP-a na području osam od 30-ak općina, koliko ih je HVO nadzirao tijekom rata. I to u razdoblju od sedam mjeseci.

To pak sugerira da Herceg Bosna i UZP u Orašju, Odžaku, Širokom Brijegu, Čitluku, Neumu… nisu postojali. Zanimljivo je da su upravo u općinama i gradovima koji su navedeni u sklopu UZP-a pripadnici Armije BiH počinili desetke masovnih zločina od Viteza (Križančevo, Buhine Kuće…), preko Rame (Uzdol), Jablanice (Doljana), Mostara (Grabovica), za koje u Haagu nitko nije odgovarao. Znači, presuda Haaškog suda ne daje nikakve argumente da se na Herceg Bosnu i Hrvate krene “đonom”, osim ako ne postoje pozadinski razlozi koji, eto, iskrsnu kao alibi.

A takav alibi koristio se i za preglasavanje Hrvata, pokušaj njihova nasilnog izbacivanja iz vlasti. A sve pod egidom kako su dopušteni svi potezi kako bi se porazio UZP. Odnosno Hrvati. No, kada se stvari izmaknu iz hrvatsko-bošnjačkog sukoba, onda se dolazi do povijesnih činjenica kako je Herceg Bosna nastala potkraj 19. stoljeća u vremenu opadanja utjecaja otomanske vlasti.

Advertisement

Mehmed Kapetanović

Po jednim izvorima, upravo je Mehmed Kapetanović Ljubušak, bošnjački pisac, političar i sakupljač duhovnog narodnog blaga, autor ove kovanice. Nju su poslije prigrlili i bosanski franjevci, a uoči neovisnosti BiH 1992. godine taj su pojam za zemlju koristili hrvatski političari u BiH.

Nakon što se dogodio napad na selo Uništa u Bosanskom Grahovu u svibnju 1991. godine te zločini i progon tamošnjih Hrvata, a sve se još drastičnije ponovilo u Ravnome u listopadu 1991. godine, na što nije bilo nikakve reakcije državnoga vrha, dapače bošnjački predsjednik Alija Izetbegović je rekao: “Nije to naš rat”, uslijedilo je političko i vojno organiziranje Hrvata kroz Herceg Bosnu, a poslije i kroz HVO.

Sve institucije Herceg Bosne nastavile su funkcionirati unutar novouspostavljene Federacije, ali i BiH. Njezine, ali i simbole Hrvata u BiH nitko ne može zatrti

Advertisement

Na ovaj Krešićev tekst ipak treba dodati ove činjenice:

Jadranko Prlić, Bruno Stojić, Slobodan Praljak, Milivoj Petković, Valentin Ćorić i Berislav Pušić, nekadašnji politički i vojni lideri takozvane „Herceg-Bosne“ – proglašeni su krivim za udruženi zločinački poduhvat protjerivanja i ubijanja Bošnjaka u Bosni i Hercegovini.

Bivšem predsjedniku Vlade Hrvatske zajednice Herceg-Bosne Jadranku Prliću haški suci su dodijelili 25 godina zatvora, ministru obrane Bruni Stojiću 20 godina, dvojici načelnika Glavnog stožera HVO-a Milivoju Petkoviću i Slobodanu Praljku također svakom po 20 godina, zapovjedniku Vojne policije HVO-a Valentinu Ćoriću 16 godina te predstojniku Odjela za zatočene Berislavu Pušiću 10 godina zatvora.

Proglašeni su krivim zbog sudjelovanja u udruženom zločinačkom poduhvatu (UZP) čiji je cilj bio da se politički i vojno potčine, trajno uklone i etnički očiste Bošnjaci iz onih dijelova BiH koji su proglašeni Herceg-Bosnom, te da se ta područja pripoje državi Hrvatskoj, ili da se proglase državom unutar BiH (po uzoru na Republiku Srpsku).

Advertisement

Jadranko Prlić (53): Imao je velike ovlasti u koordinaciji i vođenju HVO-a i Vlade. Imao je ovlasti u vezi sa zatočeničkim centrima i igrao je ključnu ulogu u odnosima HVO-a, Herceg-Bosne i Hrvatske. Svjesno je zatvarao oči pred etničkim čišćenjem koje se događalo u Mostaru. Podržavao je i politiku protjerivanja zatočenih Bošnjaka i njihovih obitelji.

Bruno Stojić (58): Imao je velike ovlasti nad većinom sastavnica vojnih snaga i vojne policije u Herceg-Bosni. Donosio je odluke o vojnim operacijama u Mostaru i deložiranju. Nije ulagao značajne napore da se stane na kraj zločinima.

Slobodan Praljak (68): Imao je velike ovlasti nad oružanim snagama i vojnom policijom HVO-a. Kao zapovjednik glavnog stožera HVO-a je vršio kontrolu i zapovijedao HVO-om. Bio je informiran o tome da HVO premješta i zatočava Bošnjake u Prozoru, znao je da će u Mostaru biti počinjeni zločini, znao je za ubojstva i ranjavanje članove međunarodnih organizacija. Dao doprinos u nastojanjima HVO-a u sakrivanju zločina u Stupnom Dolu. Djelovao je i kao posrednik između Hrvatske i HVO-a sa ciljem ostvarivanja ciljeva zločinačkog pothvata.

Milivoj Petković (63): Mogao je predvidjeti da će djela seksualnog nasilja biti počinjena tijekom deložiranja Bošnjaka i vojnih akcija. Omogućio akcije općini Gornji Vakuf i općini Jablanica, onemogućio je pristup međunarodnin snagama i promatračima u nekim selima, sudjelovao je u granatiranju Mostara, planirao ofenzivu na stari dio Mostara koja je dovela do rušenja Starog mosta, naredio uhićenje muškaraca u nekim općinama iako oni nisu bili vojnici, sudjelovao je u fingiranjima istraga.

Advertisement

Valentin Ćorić (56): Imao je velike ovlasti nad vojnom policijom HVO-a. Imao je ovlasti da sudjeluje u borbi protiv kriminala u HVO-u, raspolagao je važnim ovlastima nad funkcioniranjem mreže zatočeničkih logora HVO-a. Ništa nije poduzeo kako bi spriječio zlostavljanje i ubijanje zatočenika. Jedinice vojne policije je angažirao za deložiranja u općinama Stolac, Čapljina, Mostar i Gornji Vakuf.

Berislav Pušić (60): Znao je za masovna uhićenja Bošnjaka u Herceg-Bosni, znao je i za vrlo teške uvjete u kojima su Bošnjaci bili zatočeni, a znao je i za zlostavljanje te slanje zarobljenika na prisilan rad na frontu. Nije poduzeo mjere da bi se uvjeti popravili i zlostavljanja prekinula.

Na čelu UZP Tuđman

Na čelu udruženog zločinačkog pothvata, prema presudi, bio je prvi hrvatski predsjednik Franjo Tuđman, koji je s liderima Herceg-Bosne dogovorio etničko čišćenje Bošnjaka s teritorija BiH kojeg su smatrali hrvatskim.

Advertisement

Franjo Tuđman, Gojko Šušak (hrvatski ministar obrane), Janko Bobetko (Glavni stožer HV), Mate Boban (predsjednik tzv.Herceg-Bosne), Jadranko Prlić, Slobodan Praljak i ostali su postigli međusobni dogovor u kojem su se organi i strukture ljudstva HVO-a (Hrvatskog vijeća obrane) koristili za zajednički zločinački cilj, naveo je predsjedavajući sudac Žan-Klod Antoneti (Jean-Claude Antoanetti).

Prilikom podužeg čitanja presude, sudac je naveo niz zločina pripadnika HVO-a u koje su se suci uvjerili da su se dogodili. Pogotovo u zatočeničkim objektima, logorima kao što su bili Heliodrom, Dretelj, Ljubuški, Gabela…

„Pripadnici HVO-a redovno su tukli zarobljenike. Jednog zatočenika u Heliodromu su natjerali da poliže vlastitu krv jer – balijska krv ne smije ostati na hrvatskom tlu.“, naveo je Antoneti naglašavajući kako se pri tom nije radilo o individualnim zločinima nediscipliniranih vojnika, već o organiziranoj akciji.

„Vojne kampanje pratilo je iseljavanje i premještanje stanovništva sa ciljem da odnosi snaga prevagnu u korist Hrvata.“, pojasnio je.

Advertisement

Sudac Antoneti je opisao i pojedinačnu odgovornost optuženih za određene zločine, kao što je primjerice rušenje Starog mosta u Mostaru (uništavanje kulturnih obilježja) za što je prema presudi odgovoran general Praljak, kao i za zločine u Stupnom Dolu.

Francuski sudac Antoneti je imao, inače, izdvojeno mišljenje o obliku odgovornosti optuženih, vezanog za UZP. On je predsjedao i suđenju vođi srbijanskih radikala Vojislavu Šešelju, za kojeg je zaključio na polovici suđenja 2011.godine, također različito od kolega iz sudskog vijeća – da nije bio član UZP-a predvođenog bivšim srbijanskim predsjednikom Slobodanom Miloševićem.

Budući da je tužiteljstvo zatražilo duplo veće kazne za Prlića i ostale, a njihove obrane oslobađanje – na prvostupanjsku odluku se očekuju žalbe, nakon čega slijedi poduži žalbeni postupak do konačne, drugostupanjske presude.

Advertisement

BiH

Inzko poziva na slanje trupa u Brčko: “Ne smijemo ponoviti grešku s Dodikom”

Published

on

By

Bivši visoki predstavnik u Bosni i Hercegovini Valentin Inzko izjavio je za austrijski agenciju APA da ne vidi neposrednu opasnost od rata u BiH, ali je upozorio na ponavljanje greške “udovoljavanja” predsjedniku bh. entiteta Republlika Srpska (RS) Miloradu Dodiku, te pozvao na slanje međunarodnih trupa u Brčko. Također je ispričao kako je došao do odluke “na koju je i danas ponosan” – da uvede zabranu negiranje genocida u BiH, iako je za to imao “malo podrške”.

Inzko je za APA izjavio da međunarodna zajednica u BiH ima “više instrumenata” za djelovanje, poput demilitariziranog distrikta Brčko, koji dijeli RS na dva dijela. “Tamo bi međunarodne trupe mogle igrati odlučujuću ulogu”, rekao je on. Objasnio da bi to “paraliziralo” djelovanje zapadnog dijela RS-a, gdje se nalazi Banja Luka, jer ovaj dio više ne bi imao direktnu kopnenu vezu sa Srbijom.

Kako bi se spriječila opasnost od rata, također se zalagao za “još snažniju prisutnost vojnika EUFOR-a u cijeloj zemlji”.

Nakon rata, u Bosni i Hercegovini je bilo 60.000 vojnika.

Advertisement

To nije više moguće niti potrebno, ali pojačana, vidljiva prisutnost svakako jeste”, rekao je Inzko, no nije naveo konkretne brojeve.

Dodao je da je “sretan i zahvalan” što EUFOR već pojačava svoju prisutnost. Trenutno ova trupa broji oko 1.000 vojnika, a Austrija je najveći izvor trupa sa 227 vojnika.

“Dodik živi od haosa, ne smijemo ponoviti grešku”

Nikako ne smije doći do politike udovoljavanja sa evropske strane, politike ustupaka i ponovnog izlaska u susret Dodiku”, naglasio je Inzko.

Ovu grešku smo već prečesto pravili, čak i tokom mandata EU visokih predstavnika (Javier) Solane i (Catherine) Ashton. Dodik živi od haosa, konflikata i prijetnji, a da bi ga smirili, uvijek se ponovo ustupalo. Ovaj put, molim vas, ne. Jer ko želi uništiti državu, mora računati s posljedicama”, objasnio je.

Advertisement

U tekstu se navodi da je Inzko bio visoki predstavnik međunarodne zajednice u Bosni i Hercegovini od 2009. do 2021. godine.
Već na početku svog mandata bio je meta Dodikovih napada, koji mu je slao hiljade razglednica s natpisom „Inzko, go home“, od kojih su neke bile s ručno ispisanim prijetnjama smrću”, piše APA.

“Balkan nije prioritet za Rusiju”

Rekao bih da Balkan trenutno nije prioritet za Rusiju, ali da Rusija veoma pažljivo prati događaje tamo”, rekao je Inzko.
U tekstu se navodi da Dodik nije imao sreće ni sa Sjedinjenim Američkim Državama.

Naručio je crvenu bejzbol kapu, osvijetlio svoj radni prostor sa Trumpovim parolama i američkom zastavom, ali je ministar vanjskih poslova, republlikanac Marco Rubio ponovo potvrdio nepovredivost granica Bosne, kao što su to ranije činili republikanski predsjednici Bush stariji i Bush mlađi” rekao je Inzko.

“Mir na Balkanu znači i mir u Austriji”

Prema mojoj procjeni, do oružanog sukoba neće doći, ali mogući su pojedinačni, ograničeni incidenti”, odgovorio je Inzko na pitanje o trenutnoj opasnosti od rata u Bosni i Hercegovini.

Advertisement

Međutim, naglasio je da ljudi u zemlji trenutno imaju strah i osjećaju nesigurnost.

Nikada nisam dobio toliko poziva kao sada. Neki su već spakovali kofere”, rekao je bivši visoki predstavnik.

On je istakao da se Austrija u vezi BiH ponaša “veoma oprezno” i šalje svoje vojnike samo tamo gde je to odobreno od strane Vijeća sigurnosti UN-a.

Zahvalio se novoj ministarki vanjskih poslova Beate Meinl-Reisinger na njenim nedavnim “kristalno jasnim riječima” o Bosni i Hercegovini.

Advertisement

Nema podjele zemlje i potrebno je jačanje vladavine prava! Tu nema neutralnosti”, rekao je, aludirajući na pitanje uvođenja sankcija Dodiku. Istakao je da Balkan ne smije postati “crna mrlja na karti”, te dodao: “Mir na Balkanu znači i mir u Austriji”.

“Uklanjanje međunarodnih sudija i OHR-a bi bila ogromna greška”

Inzko je skeptičan prema idejama da bi se Bosna i Hercegovina mogla politički stabilizirati brzom prijemom u EU.

Stanovništvo bi to zaslužilo, ali neki političari ne. Jedan od načina da se otkloni opasnost od rata bila bi masovna prisutnost međunarodnih snaga”, rekao je.

Također je istakao da je bila “ogromna greška” poslati međunarodne sudije i tužioce kući. Istakao je da bi to trebalo da se desi tek nakon trajne stabilizacije zemlje, uporedivši situaciju s okupacijom Austrije nakon Drugog svjetskog rata. Naglasio je da se treba zadržati funkcija međunarodnog visokog predstavnika, navodeći da je on “dio delikatne ravnoteže predviđene Dejtonskim sporazumom”.

Advertisement

Visoki predstavnik je “utoliko jači koliko više podrške dobije od međunarodne zajednice”, rekao je Inzko. On je istakao da je ponosan što je tokom svog mandata “branio i jačao” državne institucije poput Ustavnog suda, Centralne banke, Izborne komisije, pravosuđa i Granične policije.

“Zakon na koji sam i danas ponosan”

Međutim, naveo je da je imao “malo podrške” kada je iskoristio svoja ovlaštenja da donese zakon o zabrani negiranja genocida nakon što su dvojica srpskih lidera, Radovan Karadžić i Ratko Mladić, pravosnažno osuđeni za genocid u Srebrenici.

Inzko je u intervjuu opisao kako je došao do odluke o donošenju zakona koji je, kako je rekao, smatrao da “duguje preko 8.000 ubijenih mladića i odraslih”.

U pet sati ujutro otišao sam u Srebrenicu, razmijenio misli s mrtvima i u podne u Sarajevu potpisao zakon”, rekao je.

Advertisement

Naveo je da ga je tada čak i tadašnji evropski komesar za proširenje, Oliver Varhelyi, optužio za destabilizaciju.

Međutim, istakao je da je “na zakon, koji kriminalizuje i veličanje ratnih zločinaca, i danas ponosan”.

N1

Advertisement
Nastavi čitati

BiH

Članica EU uvodi sankcije: Dodiku, Stevandiću i Viškoviću bit će zabranjen ulazak u Njemačku

Published

on

By

Njemačke vlasti uvest će mjere prema trojici čelnika Republike Srpske, saznaje Istraga iz više diplomatskih izvora. Mjere će biti uvedene najkasnije do kraja ove sedmice.
Prema informacijama Istrage, pod “sankcije” će predsjednik RS Milorad Dodik, predsjednik Narodne skupštine RS Nenad Stevandić i premijer RS Radovan Višković.

 

 

Ove mjere podrazumijevaju zabranu ulaska navedenom trojcu na teritoriju Njemačke. Akti su, kako saznajemo, već pripremljeni i uskoro se očekuje konačni potpis koji će značiti da sankcije stupaju na snagu.

Advertisement

Podsjetimo, Dodik, Stevandić i Višković su pod istragom zbog sumnje da su počinili krivično djelo napad na ustavni poredak BiH. Za njima je raspisana centralna potraga. Međutim, Generalni sekretarijat Interpola je odbio zahtjev Bosne i Hercegovine za raspisivanje međunarodne potjernice. To znači da se Dodik može nesmetano kretati van granica BiH.

Zbog mađarskog veta, EU ne može uvesti sankcije prema Dodiku. Stoga države članice EU odlučuju samostalno djelovati. Prva u nizu je Njemačka, a očekuje se da slične sankcije usvoji i Austrija.

Nastavi čitati

BiH

Stevandić likuje zbog odluke Interpola: Ovu priliku nećemo propustiti, hvala Vučiću na uspravnom držanju

Published

on

By

Odluka Interpola da odbije rapisivanje potjernice predstavlja šamar visokom predstavniku Christianu Schmidtu i pravosuđu BiH koje radi po njegovom nalogu. Ovo je kazao predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić, za kojim je raspisana centralna potjernica Suda BiH.

Stevandić, naime, smatra da je takva odluka najvećim dijelom rezultat promjene geopolitičkih okolnosti, ali i jačanja Srbije, koja je, kao što je poznato, prva poslala žalbu Interpolu.

– Prije 15 godina niko ne bi obraćao pažnju na međunarodno pravo. Uz snagu Srbije i mi smo stasali. Bio sam u bar desetak parlamenta u evropskim zemljama, komunicirao sam sa velikim brojem evroparlamentaraca… To prije 15 godina to ne bih mogao. Prije 15 godina bi predsjednik Srbije klečao pred engleskim ambasadorom, a sada je predsjednik Aleksandar Vučić rekao britanskom ministru spoljnih poslova da je Republika Srpska crvena linija i da se on u to ne treba miješati, kazao je Stevandić za TV Pink, a prenio je RTRS.

Upravo zbog toga, dodao je Stevandić, obojena revolucija nije samo u Srbiji, nego je i u Banjoj Luci, po sistemu spojenih posuda.

Advertisement

– Nisu oni slučajno odabrali ovaj momenat da pokušaju nas da eliminišu, čak i fizički, kada se Srbija pokušava zaljuljati blokadama. Samo neobrazovani ljudi ili oni koji se politikom bave po narudžbi i plaćanju, ne razumiju šta se sada dešava. Dešavaju se velike svetske promjene. Malo kada je Srbija bila na nogama, sada je ta prilika. Prema tome, odabrali su trenutak kada bi sječama nas u Republici Srpskoj poslali poruku i Srbiji, ustvrdio je Stevandić.

Međutim, dodao je da je da su “dobili su šamar i obrazloženje Interpola da se u BiH radi o političkom progonu zvaničnika RS-a”.

– To je za nas otvorilo novu perspektivu odnosa unutar BiH i mi to nećemo propustiti. Hvala predsjedniku Vučiću na uspravnom držanju. Znamo koliko ima pritisaka koje on ne spominje, šta se sve ispod žita nudi da bi se dobile naše glave. Ovovremenska Srbija se ničeg nije odrekla, iako je u nemogućim istorijskim uslovima kada pokušavaju da joj zaustave ekonomski napredak, vojno snaženje, geopolitičku ulogu, ali i ulogu lidera na Balkanu. Srbija se nije odrekla ni Srba na Kosovu, ni suvereniteta Republike Srpske, ni bratskih odnosa sa Srbima u Crnoj Gori, zaključio je Stevandić.

Advertisement
Nastavi čitati

BiH

Isak pozvao institucije na odgovornost: Postaje neozbiljno, da sam ja na čelu SIPA-e, Dodik bi bio uhapšen

Published

on

By

Uvjeti za raspisivanje međunarodne potjernice za Miloradom Dodikom i Nenadom Stevandićem bili su ispunjeni, kaže nam federalni ministar unutrašnjih poslova Ramo Isak, a nakon što je Generalni sekretarijat Interpola odbio zahtjev Bosne i Hercegovine.
Dodaje ministar kako to pokazuje i praksa.

– To je ono što sam i ranije govorio, ako se bude postupilo kako se do sada postupalo, bit će raspisana. Desio se neki presedan da nije raspisana. Da li je to poruka da mi sami riješimo taj problem ili nešto drugo, ne znam – započeo je Isak.

Potom je istakao kako bi se nadležne državne institucije trebale uhvatiti ukoštac te riješiti trenutnu situaciju.

Advertisement

– Ako ne mogu riješiti, kakvu poruku onda šalju? Ako se Dodik ne može lišiti slobode, a radi ovo što radi, onda se te institucije trebaju prestati baviti tim poslovima. Mi imamo nadležnost na prostoru FBiH, nemamo na prostoru RS-a. Ukoliko dođe na teritoriju FBiH, nebitno koji kanton, ili će kantonalna ili federalna policija reagovati.

Tamo SIPA, Granična policija i MUP RS-a imaju obavezu djelovati. Nek’ rade svoj posao. Ovo postaje malo neozbiljno. Ako ne mogu raditi svoj posao, onda neko treba da odgovara za ovo – mišnjenja je ministar.

Tvrdi da bi svoj posao odradio da je FUP dobio nalog na bilo kojem području.

Advertisement

– Jesmo li do sada sve lišavali slobode, nebitno iz kojeg naroda. Lišeni su slobode i zvaničnici iz srpskog, bošnjačkog i hrvatskog naroda. Zbog čega je ovo? Ja ne kažem da se nešto treba nezakonito raditi već da osobe moraju biti lišene slobode, predate u nadležnost tužilaštva i sudova, a da te institucije odluče je li neko odgovoran ili ne, odnosno utvrđuju krivicu. Ali da se kreće slobodno po prostorima gdje neka od agencija ima nadležnost, ja smatram da treba dovesti u pitanje odgovornost te agencije, nebitno o kojoj se radi.

Ja da sam na čelu SIPA-e, Dodik bi bio lišen slobode. Ili da sam na čelu bilo koje institucije koja ima ingerencije na prostorima RS-a, ili eventualno da mi dobijemo nalog u saradnji sa određenim policijskim agencijama da to uradimo, mi nećemo bježati od toga. Ovo je toliko neozbiljna poruka građanima – kaže Isak za Faktor.

Pozvao je Sud i Tužilaštvo da odmah poduzmu potrebne mjere te poručio da agencije moraju odgovoriti njihovom zadatku.

Advertisement

– Ako ne, da se pokrenu potrebne procedure protiv svih onih koji opstruišu rad – kaže ministar te dodaje:

– Stojim iza najjače policijske agencije u BiH. I treba li to da znači da mene sutra niko ne može lišiti slobode? To je smiješno. Ako sam odgovoran, prvo ne bih ni dozvolio da me neko lišava slobode već bih sam otišao da na sudu dokažem svoju nevinost. Ne bih nikad ugrožavao bilo koga. Mi koji obnašamo dužnost u ovoj državi moramo biti primjer građanima. Pred zakonom smo svi isti – zaključuje ministar.

Advertisement
Nastavi čitati

BiH

Helez: Srbija javno krije 64 optuženika za ratne zločine u BiH, te štiti Dodika i Stevandića

Published

on

By

Ministar odbrane Zukan Helez je oštro je odgovorio funkcionerima Srbije koji se miješaju u unutrašnju politiku Bosne i Hercegovine.

Osuđenik i optuženik

U svom postu na društvenim mrežama ministar Helez je podsjetio da: “Srbija javno krije 64 optuženika za ratne zločine u BiH te štiti osuđenika Milorada Dodika i optuženika Nenada Stevandića.”

On je kazao da je uputio pisma Visokom predstavniku u BiH Christianu Schmidtu, zemljama članicama PIC-a, šefu Delegacije EU u BiH ambasadoru Luigi Soreci, komandantu NATO Štaba u Sarajevu brigadnom generalu Matthew A. Valasu, komandantu EUFOR-a generalu Florinu-Marianu Barbu u kojem je naveo da Srbija po ko zna koji put zloupotrebljava institut dvojnog državljanstva i tzv. specijalne veze u zaštiti kriminalaca i ratnih zločinaca.

Njegov status prenosimo u cijelosti:

Cijeli svijet zna da su najtraženiji svjetski ratni zločinci Radovan Karadžić i Ratko Mladić decenijama krili u Srbiji, kao što se i danas zna da Srbija javno krije 64 optuženika za ratne zločine u BiH te štiti osuđenika Milorada Dodika i optuženika Nenada Stevandića.

Advertisement

Uputio sam pismo Visokom predstavniku u BiH Christianu Schmidtu, zemljama članicama PIC-a, šefu Delegacije EU u BiH ambasadoru Luigi Soreci, komandantu NATO Štaba u Sarajevu brigadnom generalu Matthew A. Valasu, komandantu EUFOR-a generalu Florinu-Marianu Barbu u kojem sam naveo da Srbija po ko zna koji put zloupotrebljava institut dvojnog državljanstva i tzv. specijalne veze u zaštiti kriminalaca i ratnih zločinaca.

Ivica Dačić, ministar unutrašnjih poslova Srbije u tehničkom mandatu je 27. marta izjavio da su Milorad Dodik i Nenad Stevandić državljani Srbije i da međunarodne potjernice na koje se Bosna i Hercegovina poziva ne predstavljaju osnov za postupanje jer nisu prošle kontrolu o ispunjenosti uslova i da je angažiranje Srbije spriječilo raspisivanje potjernice Interpola za predsjednikom manjeg bosanskohercegovačkog entiteta Miloradom Dodikom i predsjednikom Skupštine RS Nenadom Stevandićem.

Milorad Dodik je objavio da je dobio informaciju od predsjednika Srbije Aleksandra Vučića da je Interpol odbio zahtjev Suda BiH za raspisivanje crvene potjernice za njim i Nenadom Stevandićem.

Šezdeset četiri bivša pripadnika VRS-a, MUP-a RS-a i civilnih struktura vlasti RS-a optuženih za ratne zločine i genocid se nalaze u bjekstvu i kriju u Srbiji. Srbija je zločincima dala državljanstva da bi ih zaštitila krivičnog progona i tako sakrila od ruke pravde, jer Srbija ne izručuje svoje državljane te pri tom blokira i opstruira suđenja u Srbiji.

Advertisement

Najviše ih je optuženih za zločine protiv čovječnosti vezane za genocid u Srebrenici – njih devet. Predvodi ih Milenko Živanović, nekadašnji komandant Drinskog korpusa VRS-a.
Dugogodišnji bjegunac pred rukom pravde je i Tomislav Kovač, nekadašnji komandant Štaba policijskih snaga i ministar unutrašnjih poslova RS. Njega optužnica, potvrđena pred Sudom Bosne i Hercegovine 18. januara 2018., tereti da je komandovao policijskim snagama koje su sudjelovale u genocidu u Srebrenici.

Optužnicu protiv Milomira Savčića Sud Bosne i Hercegovine je potvrdio 13. januara 2020. Tereti ga da je, kao komandant 65. zaštitnog motorizovanog puka Glavnog štaba VRS-a, u čijem sastavu je bio i bataljon vojne policije, pomagao u genocidu. Milomir Savčić je bio predsjednik Boračke organizacije RS-a i Sud mu je nakon potvrđivanja optužnice zabranio obavljanje te dužnosti.

Šest bjegunaca optuženih da su počinili teške ratne zločine na području općine Prijedor također se nalaze u Srbiji

U bjekstvu i pod zaštitim Srbije su po četiri optužena za zločine počinjene na području Foče, Vlasenice, Sarajeva i Ključa.

Duško Kornjača je u bjekstvu skoro deset godina, živi u Novom Sadu. Za njega je Aleksandar Vučić, aktuelni predsjednik Republike Srbije, rekao da nikada neće biti izručen BiH. Optužnica je potvrđena na Sudu Bosne i Hercegovine 8. juna 2015. godine tereti ga da je, kao predsjednik Kriznog štaba, te predsjednik Skupštine opštine Čajniče i ministar odbrane u vladi SAO Hercegovine, kao učesnik udruženog zločinačkog poduhvata, planirao i naredio progon nesrpskog stanovništva općine Čajniče.

Advertisement

Istu metodologiju i zloupotrebu sa državljanstvima, Srbija je koristila prema Interpolu i u slučajevima Dodika i Stevandića, lica koje potražuje Sud BiH. Srbija danas sa Rusijom i Mađarskom uvodi nove međunarodne standarde, a to je da štiti svoje državljanine —kriminalce iz BiH, koji prijete državnim institucijama i javno zagovaraju sukob regionalnog karaktera.

Tražim podršku PIC-a da se na vrijeme i efikasno obračunamo sa srbijanskim državljanima koji podrivaju Ustav BiH i zloupotrebljavaju entitetske institucije.

Pozivamo članice PIC da daju podršku institucijama BiH da uspješno odgovore na odluku Interpola, jer je Srbija od ranije poznata kao država koja je zloupotrebljava sistem Interpola za raspisivanje potjernica.

Cijeli svijet zna da su najtraženiji svjetski ratni zločinci Karadžić i Mladić decenijama krili u Srbiji, kao što i danas zna da Srbija javno krije 64 optuženika za ratne zločine u BiH te štiti osuđenika Dodika i optuženika Stevandića.

Advertisement

Nastavi čitati

BiH

Kamo dalje, Konače: Trojka se “obračunava” sa Dodikom dajući Čoviću sve što zatraži!

Published

on

By

Da je general Mehmed Alagić kalkulisao, kao što današnji policijski generali poslije bitke kalkulišu, Vlašić bi bio Republika Srpska. Da devetorica sarajevskih policajaca nisu položila svoje živote hapseći Mušana Topalovića Cacu, pobuna dijela Armije RBiH bi bila uspješna. I ko zna kako bi danas izgledala država Bosna i Hercegovina.

Piše: Avdo Avdić

 

 

Advertisement

Danas, trideset i tri godine nakon što je, preko Yutela, uvjeravao građane Sarajeva da se JNA ukopava na brdima kako bi štitila grad, Predrag Kojović, ponovo, preko današnjih yutela, uvjerava građane da će pobuna Republike Srpske biti ugušena hapšenjem Milorada Doodika. Samo je bitno, kaže Kojović, da se ne vrši pritisak na policijske agencije da hapse. I bitno je, kaže, da se ne srlja.

Prolazi već drugi mjesec kako nas zvaničnici iz sarajevske Trojke uvjeravaju da “država ima odgovor”, da će “Dodik biti uhapšen”, da će “Milorad pobjeći”. Prolazi već drugi mjesec, a mi čekamo one garancije što ih je u Predsjedništvo BiH donio Denis Bećirović. Prolazi već drugi mjesec od početka napada na ustavni poredak, a Kaje Kallas i njenog EUFOR-a nema. Prolazi već drugi mjesec otkako je Sabina Ćudić “izbacila” SNSD iz vlasti. Prolazi već drugi mjesec otkako je Ramo Isak najavio hapšenje Milorada Dodika, a Elmedin Konaković “prizemljenje” Dodikovih letjelica. Prolazi već drugi mjesec otkako su nam Dragan Mioković i drugi obećali da će Milorad Dodik uskoro biti u Vojkovićima i da neće moći putovati.

Gdje je Milorad Dodik danas? U Banjoj Luci. Gdje je bio jučer? U Moskvi. Nekoliko dana ranije je bio u Izraelu. U međuvremenu je bio u Srbiji i telefonski razgovarao sa Orbanom. Otkako je Sud BiH za njim raspisao “centralnu” potjernicu Milorad Dodik je imao više međunarodnih susreta i posjeta nego ministar vanjskih poslova BiH Elmedin Konaković, Koji nas je vratio na “svjetsku političku scenu” tako uvjerljivo da danas ni Interpol ne prihvata zahtjeve Bosne i Hercegovine.

 

Advertisement

 

Evo, prolazi već drugi mjesec otkako je Republika Srpska srušila ustavni predak Bosne i Hercegovine. SIPA u RS-u hapsi sitne prijestupnike, Granična policija statira, MUP RS-a salutira bjeguncima, a Džermin Pašić, državni tužilac heroj mjeseca iz vremena kada je brao srebrene maline, odmara. Jer, znate, nije Milorad Dodik isto što i Fadil Novalić. Fadila su ganjali čak i poštari, a Dodika ne smiju ni specijalci.

Prolazi, evo, već drugi mjesec otkako Dodika hapse i izbacuju iz vlasti. Proći će, siguran sam, još najmanje pet puta toliko, a Dodik neće biti uhapšen, niti će njegovi ministri u Vijeću ministara BiH biti smijenjeni. A i tada će nas Peđa Kojović, baš kao danas i baš kao 92., uvjeravati da se ne trebamo brinuti. Jer ovo što Dodik radi ne ugrožava općinu Centar i Vladu Nihada Uka. I koga u tom biračkom tijelu NS-a boli ona stvar za nekim Kozarcem, koji je, za Peđu Kojovića, tamo negdje u blizini Jelaha.

Sjećate li se ove izjave?

Advertisement

Nećemo u slučaju nepoštivanja nekih sudskih odluka i presuda, slati naoružane ljude na naoružane ljude, jer Milorad Dodik kontroliše jedan dio MUP-a RS. On traži procese, skandale ili incidente koji bi pomogli njegovom ostanku na vlasti. Institucije BIH će pobijediti, ali odluke će biti zasnovane na racionalnim argumentima, a ne na padanju u vatru, jer kad utakmicu gubi Dodiku treba incident kako bi scovie iza toga sakrio”.

 

 

Ovo je, prije tačno mjesec dana, u rijetkim trenucima iskrenosti, izgovorio predsjednik vladajućeg NiP-a Elmedin Konaković. Bosna i Hercegovina, dakle, neće slati policiju na Dodika. A Interpol je rekao da ni druge države neće slati svoje policajce na Dodika. Što, u zbiru, znači da niko neće slati policiju na Dodika.

Advertisement

Prema tome, Milorad Dodik će ostati na slobodi. I nastavit će rušiti ustavni poredak Bosne i Hercegovine, sve dok neki “međunaordni faktori” ne kažu – vrijeme je za pregovore.

Državni udar, kaže ministar Konaković u svom redovnom stanju obmana i laži, jenjava. Baš jenjava. Eno, Vlada RS najavila prekid finansiranja pravosudnih institucija koje ne provode (neustavne) zakone  RS. Konaković to nije ni primijetio. Jer, znate, Bakir, Sebija, Komšić, SDA, režim, Senja, Reuf, Jahja i slični su smetnja relaksaciji odnosa.

Da bi Milorad Dodik pao, uvjerava nas Trojka, nije nužno da SIPA ode u Banja Luku i da ga uhapsi. Dodikova sila i nepravda se, ako slušate doskorašnjeg NS-ovca Damira Nikšića, ruši imenovanjem Zorana Krešića u Upravni odbor Federalne televizije. Ili, ako slušate NiP-adiju, izmjene Izbornog zakona i “treća” izborna jedinica su najefikasnije metode za obračun za rušiteljima ustavnog poretka iz Republike Srpske.

 

Advertisement

 

Da Dragan Čović neće izdati Milorada Dodika shvatio je to, malo prekasno, i Nebojša Vukanović, “haman” ministar sigurnosti BiH. Siguran sam, nekako, da to shvataju i sarajevski trojkaši. Ali neki od njih, poput Konakovića, to ne smiju javno priznati zbog ranije preuzetih “obveza” prema službenom Zagrebu, dok neki svjesno, baš kao Peđa Kojović 92., uspavljuju “objektivnu” sarajevsku javnost riječima da je sve ok.

Hvali se, jučer, ratnik iz dijaspore Denis Zvizdić da je Ustavni sud BiH zaustavio proces konstituisanja VSTV-a RS. Čime? Suspenzijom Pravinika i prijavom Tužilaštvu BiH? Onom istom Tužilaštvu koje nije naredilo provođenje akcije hapšenje Milorada Dodika zbog napada na ustavni poredak BiH. A koliko vlasti RS poštuju odluke Ustavnog suda BiH pokazuje i ona zastava Srbije koja još nije uklonjena, iako nas je Denis Bećirović izvijestio da Zakon o zastavi RS, zahvaljujući baš njemu, više ne vrijedi, piše Istraga.

Prolazi, evo, već drugi mjesec otkako je Dodik srušio ustavni poredak Bosne i Hercegovine. I proći će još najmanje pet puta toliko dok i građani shvate da ih lažu kada kažu da će Dodikovi policajci pucati na SIPA-u. Evo, čak i da ne lažu, ne mogu meci Dodikovih par policajaca biti prepreka za odbranu države. Dodiku ne odgovara rat. Ne odgovaraju mu oružani incidenti. Njemu treba mir. Za mirni razlaz. Jer, rekog, da Alagićevi, Dudakovićevi i drugi vojnici Armije RBiH nisu spremni bili ići na metke, danas bi Bosne i Hercegovine bilo na još manjem prostoru.

Advertisement

 

Nastavi čitati
Advertisement

Najčitanije