Connect with us

Svijet / Zanimljivosti

Hrvatski radikal napao Tanju Fajon: “Prijateljica BiH Fajon i ćevap diplomacija”

Published

on

Mršić piše da je za loš intervju, osim Tanje Fajon, kriv i voditelj Amir Zukić “koji sluzavim neprofesionalnim uvlačenjem gospođi Fajon nije doprinosio kvaliteti intervjua” koji je prema Mršiću “bio neprobavljiv k'o gumeni opanak”.

Hrvatski politički aktivista s privremenom adresom u Sloveniji, Darko Mršić, žestoko je kritikovao ministricu vanjskih poslova Slovenije Tanju Fajon koja je po njegovom mišljenju dala “najgori TV intervju u povijesti ovih prostora”.  

Mršićev tekst protiv Tanje Fajon i N1 televizije prenijeli su listom svi mostarski portali pod kontrolom HDZ-a.

Mršić piše da je za loš intervju, osim Tanje Fajon, kriv i voditelj Amir Zukić “koji sluzavim neprofesionalnim uvlačenjem gospođi Fajon nije doprinosio kvaliteti intervjua” koji je prema Mršiću “bio neprobavljiv k'o gumeni opanak”. 

“Za osnovu neprobavljivog intervjua od 50 minuta, kojeg sam zbog iritacija preslušao u tri etape, Tanja Fajon se pobrinula svojim mučenjem s izopačenim srpskim jezikom, kao i mimikom, popravljanjem frizure i vidno neprirodnim osmjehom kojeg ‘ne skida s lica’. U njenoj gotovo dva desetljeća dugoj barem deklarativnoj fokusiranosti na ‘region’ i stupnju obrazovanja neshvatljiva mi je razina (ne)znanja jezika. Njena interpretacija srpskog (kroatizme ne koristi) je slična onima iz šegi o samopouzdanim slovenskim turistima u Istri, koji čašu vode i picu s gljivama naručuju s ‘kuzarac vode i picu s gljivicama’. Ako vratim sjećanja 15-ak godina unazad, za 10-ak dana jadranskih avantura s Dankinjama, uspio sam bolje naučiti danski nego Fajon srpski za 20-ak godina rada za ‘prijatelje iz regiona’, piše Darko Mršić, koji u tek u nastavku teksta otkriva zašto mu je zasmetala Tanja Fajon. 

“Gospođa Fajon na sugestivno pitanje voditelja o Republici Srpskoj i Dodikovim najavama o odcijepljenju u jednoj od uvodnih minuta spominje sukcesiju. Da nije lapsus linguae nego elementarno nepoznavanje terminologije, potvrđuje nekoliko minuta kasnije kada valjda misleći na secesiju (na ponovljeno forsirano pitanje od voditelja na temu Dodika, kako bi izvukao negativno stajalište), gospođa ministrica vanjskih poslova ponavlja riječ sukcesija, koja mi je po drugi put ponovljena poput zvuka mokrog gumenog džona po blještavom podu novih Stadlerovih vlakova dok vraćajući se s posla polako uranjam u san proparala uši. Zar je moguće da žena koja se nameće kao neko veliko ime diplomacije i međunarodnih odnosa ne razlikuje secesiju od sukcesije? Što je najintrigantnije, sukcesija imovine ex SFRJ i danas je aktualna tema, pogotovo u okviru njenog ministarstva. Znači trebala bi znati razliku te dvije tuđice koje u svim jezicima imaju jednako značenje”, piše Mršić koji očito nije shvatio zašto je Tanja Fajon insistirala na riječi sukcesija a ne secesija. Mršić misli da je problem u tome što Fajon ne razlikuje te dvije riječi?!  

Mršiću su najviše parala uši neprestano vraćanje voditelja na temu Dodika.  

“Fajon naravno odgovara svojim poznatim floskulama i odgovorima koji upijaju i opijaju gledatelja poput bezalkoholnog piva, no u svoj toj hrpi ničega pažljivi slušatelj će primijetiti kako u kontekstu dodjele kandidatskog statusa BiH vješto preskače ulogu Hrvatske, pa kao podršku iz susjedstva navodi Italiju, Mađarsku, Austriju i naravno sebe kao kolovođu, otimajući tako Pahorov angažman sa slovenske strane i potpuno negirajući diplomatsku ofanzivu iz RH. Ništa neočekivano za ‘voditeljicu’ stranke koja se u posljednjim godinama profilirala kao izrazito kroatofobna, antisemitska pa i proiranska ako se samo sjetimo oproštajnog pisma podmlatka za zločinačkog generala Suleimanija”, piše na krau Mršić i dodaje:

“Poznavajući prilike, kadrove ali i slovenski interes u BiH kroz prizmu vladajuće opcije (koji se svodi na eksploataciju energetskog potencijala BiH i izvlačenje radne snage za tercijarni sektor te raspali zdravstveni sustav), radi se o vještom pokušaju da poput nogometnog transfera Ronalda u egzotičku ligu za puno para, Slovenija primjenjujući ‘ćevap diplomaciju’ u BiH na račun građana EU i BiH pošalje propale ili kadrove u zatonu da za velike novce krkaju po čaršijskim restoranima, trudeći se održati status quo, jer bez ‘BiH kojoj treba pomoć vanjskih stručnjaka’, oni ostaju bez posla. U masi tih ćevap diplomata, koji već desetljećima egzistiraju na ‘nestabilnoj BiH’ sad bi svoje reprezentativce u disciplini ćevap diplomacije u BiH poslala i Slovenija. Da ljudi neš’ zarade. Valjda kao transfer zamjenu za bh sirotinju koja (u hiljadama godišnje) odlazi u Sloveniju da neš’ zaradi. Da vas bog sačuva od prijateljice i ćevap diplomacije, živjeli!” 

Svijet / Zanimljivosti

Vozač iz BiH pijan, drogiran i bez vozačke dozvole došao na GP Maljevac

Published

on

By

Vozač iz Bosne i Hercegovine je na Granični prijelaz Maljevac došao u alkoholiziranom stanju, pod utjecajem droga i bez vozačke dozvole.

Uz optužni prijedlog je sudu priveden 37-godišnjak koji je u petak ujutro došao na Granični prijelaz Maljevac vozeći automobil bosansko-hercegovačkih s 1,03 promila i “pod utjecajem opojnih droga”, a k tome nema niti vozačku dozvolu, izvijestila je u subotu Policijska uprava karlovačka i napomenula da je riječ o višestrukom počinitelju prekršaja.

Policija je nastavila da se odbio podvrgnuti testiranju vađenjem krvi i urina.

“Nadležni sud izrekao mu je novčanu kaznu od 3.030 eura koja mu je zamijenjena kaznom zatvora u trajanju od šezdeset dana”, navela je PU karlovačka.

Nastavi čitati

Svijet / Zanimljivosti

Sin jutros ubio majku, oglasila se policija

Published

on

By

Policija se oglasila kratkim saopćenjem

U Zagrebu se jutros dogodilo ubistvo, javljaju hrvatski mediji.

“Danas, 4. maja oko 10:15 na Črnomercu, u kući, muškarac je oštrim predmetom usmrtio 68-godišnju članicu porodice. Osumnjičeni koji se dovodi u svezu s ovim kaznenim djelom je pod nadzorom policije.

U toku je uviđaj i kriminalističko istraživanje”, objavila je policija.

Kako javlja Index, sin je ubio majku.

Nastavi čitati

Svijet / Zanimljivosti

Titov unuk pisao državama Pokreta nesvrstanih: Odbijte Rezoluciju o Srebrenici

Published

on

By

Unuk predsjednika bivše Jugoslavije Josipa Broza Tita, Joška Broz, je kazao kako je pisao zemljama članicama Pokreta nesvrstanih da glasaju protiv rezolucije o Srebrenici.

Danas se obilježava godišnjica smrti Josipa Broza Tita, a njegov unuk Joška je govoreći na tu temu spomenuo i rezoluciju o Srebrenici.

“Meni je čast što sam mogao u ovoj situaciji da pošalje molbu svim nesvrstanim zemljama da ne prihvate ovu rezoluciju o genocidu”, kazao je Broz dodavši da su se sve te zemlje oslobodile upravo zahvaljujući njegovom djedu i Jugoslaviji.

Pokret nesvrstanih danas broji 120 članica i 20 država posmatrača, a osnovan je 1961. godine na inicijativu jugoslovenskog vođe Josipa Broza Tita u Beogradu.

Bosna i Hercegovina ima status posmatrača, a sam Pokret je izgubio gotovo sav svoj značaja u odnosu na period Hladnog rata.

Podsjećamo, Rezolucija o Srebrenici naći će se u narednim sedmicama na dnevnom redu sjednice Generalne skupštine Ujedinjenih nacija, a iz dana u dan raste broj država koje su kosponzori ove rezolucije.

Ukupno, do danas, 32 države članice Ujedinjenih nacija odlučile su se na korak da budu kosponzori rezolucije, odnosno da učestvuju u njenoj izradi, uobličavanju te daljem lobiranju za njeno usvajanje.

Države članice UN-a koje se nalaze na ovom spisku su:

Albanija, Austrija, Bangladeš, Belgija, Bosna i Hercegovina, Bugarska, Kanada, Čile, Hrvatska, Danska, Estonija, Finska, Francuska, Njemačka, Irska, Italija, Jordan, Lihtenštajn, Litvanija, Luksemburg, Malezija, Nizozemska, Novi Zeland, Sjeverna Makedonija, Poljska, Ruanda, Slovenija, Švedska, Turska, Velika Britanija, Sjedinjene Američke Države i Vanuatu.

Iako se o datumu još uvijek špekulira, ono što je za sada poznato jeste da sjednica na kojoj će biti raspravljano o rezoluciji u Srebrenici neće biti na dnevnom redu prije 15. maja, kada je zakazana sjednica Vijeća sigurnosti UN-a, na kojoj će se razmatrati situacija u Bosni i Hercegovini.

Kako je Klix.ba ranije pisao, sjednica Generalne skupštine neće biti posvećena isključivo spomenutoj rezoluciji kojom se želi postići da obilježavanje godišnjice genocida u Srebrenici zvanično bude međunarodnog karaktera, kao što je to obilježavanje holokausta i genocida u Ruandi.

Zapravo, rezolucija će se razmatrati u sklopu sjednice Generalne skupštine UN-a “Kultura mira” kao redovne sesije Generalne skupštine. Nakon što je Misija Bosne i Hercegovine u UN-u jučer zvanično uputila rezoluciju predsjedniku Generalne skupštine Dennisu Francisu, ova inicijativa će se razmatrati nakon pet radnih dana od njenog podnošenja.

Nastavi čitati

Najčitanije