Ibrahim Mahalbašić (14) živi u Margetićima kod Novog Travnika u Bosni i Hercegovini i iako na prvi pogled djeluje kao obično dijete, u njemu se zapravo krije zreo čovjek iz čijih mudrosti i pogleda na život bi svako od nas mogao da nauči nešto.
Život ga nije mazio otkad mu je, prije devet godina, preminuo otac pa sada živi sa majkom i sestrom na seoskom imanju o kojem mahom sam brine.
Porodica živi od dječjeg dodatka, a sve što treba obezbijedi mali Ibrahim radeći po komšijskim kućama za dnevnice.
Prije godinu dana, on je za Jutjub kanal Srednja Bosna danas pričao o teškom životu, radu, nedaćama i svemu što čini njegov svijet, život mališana koji je morao da odraste prije vremena.
“Imam šest dunuma obradive zemlje, imam jedan voćnjak. Naravno, volio bi zemlju da obrađujem sebi i ovako, nekome da priskočim, da uzmem pare. Sad radim ručno, ali mi neko uskoči, uzore, pokosi. Samo jednu njivu obrađujem i imam još jednu, tu ne sijem ništa, kosim samo. Mislim, da imam traktor, moglo bi se tu nešto orati, frezirati, uzele bi se i neke pare”, priča dječak za Jutjub kanal Srednja Bosna Danas.
O traktoru kao najpotrebnijem alatu i nedosanjanom snu ne prestaje da priča, a kako majka ne radi nigdje, snalaze se tako što Ibrahim poslije škole cijepa drva i pomaže po selu za novac.
“Donesem kući para, šta treba kupiti – kupim. Pametno ulažem. Malo pomalo se ostvari sve, od jednog traktora – dva, tri, četiri, pet. Sve to ide svojim tokom. Moglo bi se naučiti voziti, voze djeca ovde. Jedino kad daš djeci da budalešu, da dižu traktore, može se svašta desiti, a ne vjerujem da je opasno ovako. Treba samo znati voziti”, mudro će Ibrahim.
Stoke trenutno, kaže, nema. Kravu koju je porodica imala, morao je da proda jer nisu mogli o njoj da brinu.
“Prodao sam kravu, morao sam da prodam. Mami je ‘otišla’ ruka, tetiva, i morali smo je prodati, jer nismo mogli više sa njom vladati. Krava nije bila ni bijesna, ali kad ode ti ruka, ne može se više. Živimo kako umijemo, eto. Ne trošimo na gluposti, radije kupimo vreću brašna, nego neku glupost. Ulje je sad poskupilo, ali ja sam, sreća, sebi naspremao i brašna i ulja”, priča dječak.
Komšije i rođaci ne pomažu, osim kad treba uzorati zemlju, pa sve ostale poslove obavlja sam, ipak, stigne i da se zanima onim što njegovi vršnjaci najviše vole.
“TikTok malo prelistam, objavim koji video, ali više volim hodati po polju. Bolje se osjećam. Više volim da provodim vrijeme napolju, nego u kući. Volim da šetam, odem u šumu ponekad, neko drvo dovučem kući. To je jako korisno. Volim i konje i koze, ovce, bikove”, nabraja.
Osim traktora dobrodošla bi mu, kaže, i krava da može da uživa u mliječnim proizvodima, možda i zaradi od njih, ali ima jedan problem – nema štalu u koju bi je smjestio. Obećava da će učiti i završiti školu, jer bez nje, kaže, nema posla u firmi, ali iako ima samo 13 godina, već dobro analizira svijet oko sebe i zna kako treba živjeti.
“Kad se nauči na traktor od djeteta, poslije ti lakše kad narasteš. Na primer, ima momaka od 25, 26 godina, to se ide dole po kafama, a traktor mu ispred kuće stoji i ništa ne radi sa njim. Treba odmah ići sa traktorom, a ne glupirati se, dilovati drogu, pušiti cigare i glupirati se po kafanama i razbijati čaše. To ne treba. Samo korisno, volim i ja da idem u grad, ali ne dajem pare. I ona kocka, gledam ljude, to samo uplaćuju, 10 puta znaju da odu do kladionice da uplate. Od toga nema nikakve koristi, samo ulaži, kupi nafte… Samo bez veze troše vrijeme. Šta u tome vide?”, pitao se on na kraju razgovora tom prilikom.
Nakon godinu dana, a poslije reakcija na njegov način govora, novinar Srednje Bosne ponovo je otišao kod ovog mališana. Tom prilikom, on je kratko rekao da ga nije briga šta pričaju.
“Ja to ne bendam ni pet posto, neka objavljuju šta hoće, baš me briga“, rekao je on svoj stav na prozivanje od strane vršnjaka.
Nakon toga, dodatno je obrazložio svoje mišljenje na temu snimaka koji nastaju na temu njega, piše Srpskainfo.
“Po meni to nije ismijavanje. Svako neka objavljuje šta hoće, svako ima svoje. Svi ćemo doći na sudnji dan, ako Bog da. Alah sve vidi”, rekao je dječak.
U dva dana izmijenit će se proljeće i zima: Nagli skok temperatura, pa snijeg
U petak umjereno do pretežno oblačno, vjetrovito i iznad prosječno toplo
U Bosni i Hercegovini danas će preovladavati pretežno oblačno vrijeme.
Kiša i lokalni pljuskovi se očekuju u Hercegovini, zapadnim, sjeverozapadnim i djelimično centralnim i jugoistočnim područjima Bosne.
Vjetar slab do umjeren, poslije podne i tokom noći sa jakim udarima, južnog i jugozapadnog smjera. Jutarnja temperatura zraka od -1 do 5, na jugu do 10, a dnevna od 8 do 14, na jugu do 16 stepeni.
U Sarajevu će biti pretežno oblačno vrijeme. Povremeno i lokalno je moguća slaba kiša. Jutarnja temperatura zraka oko 1, a dnevna oko 10 stepeni, saopćeno je iz Federalnog hidrometeorološkog zavoda BiH.
Prognoza za naredne dane
U petak umjereno do pretežno oblačno, vjetrovito i iznad prosječno toplo. Kiša i lokalni pljuskovi su mogući u Hercegovni, zapadnim i djelimično centralnim i istočnim područjima Bosne. Vjetar umjeren sa jakim udarima južni i jugozapadni. Jutarnja temperatura zraka od 9 do 15, na jugu i lokalno sjeveru zemlje do 18, a dnevna od 14 do 18, u Hercegovini i sjevernim područjima Bosne do 21 °C.
U subotu oblačno vrijeme. Prije podne lokalno slaba kiša u Hercegovini i na krajnjem sjeverozapadu Bosne. Tokom poslijepodneva i noći nove padavine. U većem dijelu Bosne susnježica ili snijeg, a u Hercegovin kiša. Vjetar umjeren do pojačan sa jakim udarima južni i jugozapadni. Poslije podne vjetar postepeno slabi. Jutarnja temperatura zraka od 10 do 16, na jugu i sjeveru zemlje do 18, a dnevna 13 do 20 °C.
U nedjelju oblačno vrijeme sa snjegom u Bosni i kišom u Hercegovini. Vjetar slab do umjeren u Bosni sjeverni i sjeveroistočni, a u Hercegovini jugoistočni. Krajem dana vjetar mijenja smjer na sjeverozapadni. Jutarnja temperatura zraka od 0 do 4, na jugu od 6 do 12, a dnevna -2 do 4, na jugu od 8 do 12 °C.
Mazalica pokušao ušutkati Miokovića, pa napustio studio: “Ajde, začepi ti tamo…” (VIDEO)
Srđan Mazalica, zastupnik u Narodnoj Skupštini republike Srpske napustio je večeras emisiju BHT1 “Odbrojavanje” nakon burne rasprave o pitanju obilježavanja 25. novembra, Dana državnosti Bosne i Hercegovine.
Mazalica je pokušao da obrazloži zbog čega, kako on smatra, 25. novembar danas ne može biti državni praznik, međutim njegovom mišljenju se usprotivio Dragan Mioković, zastupnik u Zastupničkom domu Parlamenta Federacije BiH.
Mazalica je kazao kako je antifašizam dio današnje RS, a na pitanje Miokovića da li su u tom entitetu partizanski i četnički pokret izjednačeni, Mazalica je upitao voditeljicu:
– Možete li molim vas utišati tog gospodina tu?
Mioković mu je na to odgovorio “kako oni nisu došli da slušaju njegovo predavanje”, na šta je Mazalica ponovio: “Možete li molim vas utišati tog gospodina tu” i dodao:
– Ubacuje mi se u riječ. Ne mogu da pričam, ne mogu da čujem sebe. Ja sam njega slušao kad je on govorio. ‘Ajde začepi ti tamo. Šuti, pusti me da kažem – rekao je Mazalica.
U tom trenutku u raspravu se uključila i zamjenica ministra za ljudska i prava i izbjeglice BiH Duška Jurišić.
– Nemojte molim vas, ne možemo tako – poručila mu je Jurišić, a Mazalica je onda kazao:
– Ako vi nećete njega da prekinete ja ću napustiti emisiju, što je uskoro i učinio.
Nakon što je napustio emisiju Mazalica se oglasio i na društvenoj mreži X.
– Večeras katastrofalan tretman na BHT “Odbrojavanju” prema meni kao gostu iz Republike Srpske, koji se ne uklapa u sarajevske bajke o ZAVNOBiH-u, a zbog čega sam napustio emisiju. Mediji i voditelji iz FBiH me više u emisijama neće vidjeti. Vi ste ti koji gazite ideje ZAVNOBiH-a – napisao je Mazalica.
Kako je izgledala rasprava u studiju pogledajte u videu.
Neustavni dan RS-a: Za stvaranje emotivnog naboja – 50 bilborda, 20.000 sekundi na TV-u, web stranica…
Zahtijeva se oglašavanje u štampanom mediju sa tiražem od minimalno 5.000 primjeraka, te na informativnom web portalu sa najmanje pet miliona pregleda mjesečno
Poznato je na koji način će u Republici Srpskoj biti obilježen 9. januar, te koliko će proslava neustavnog “dana RS-a” koštati građane ovog entiteta.
Jučer je održana prva sjednica Odbora za proslavu, kojom je predsjedavao predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik, na kojoj su precizirani detalji. Centralni događaji biće svečani defile na Trgu Krajine u Banjaluci, akademija u sportskoj dvorani “Borik”, te prijem u Administrativnom centru Vlade RS-a, piše Fokus.ba.
Istovremeno, objavljena su dva tendera kojima se pozivaju ponuđači usluga organizacije proslave te usluga medijske kampanje. Prema projekcijama, sve bi trebalo koštati do 650.000 KM. Bez PDV-a.
Iznenadno “razbijanje” tendera
Zanimljivo je da u planskim dokumentima ugovornog organa “Predsjednik Republike” za 2023. godinu nije bila posebno predviđena nabavka usluga medijske kampanje. Uostalom, tako je već godinama.
Međutim, jučer je, bez obrazloženja, naknadno donesena odluka da se cijeli posao podijeli. Kao i novac. Tako će za organizaciju proslave biti izdvojeno do 410.000 KM, a za medijsku kampanju 240.000 maraka.
Tender za organizaciju proslave 9. januara
U nastavku donosimo detalje do kojih je došao Fokus – o tome kakvu kampanju Dodik želi i šta je traženo od potencijalnih ponuđača. A, sudeći prema dosadašnjoj praksi, vjerovatno će se javiti samo jedan.
Naime, usluge medijske kampanje podijeljenje su u tri oblasti: izrada strategije tržišne komunikacije i planiranje medija, kreiranje i produkcija promotivnih materijala i reklama te implementacija komunikacione i medijske kampanje.
-Ova strategija treba da posluži kao osnova za detaljnije planiranje i implementaciju promotivne kampanje koja ima za cilj povećanje vidljivost i emotivni naboj u javnosti – traženo je u specifikaciji.
Ponuđač mora obezbijediti najmanje dvije TV stanice na kojima će se vršiti emitovanje spotova i koje imaju kvalitetno zemaljsko pokrivanje u RS-u. Kako bi reklamni video spotovi došli do građana, planirano je zakupljivanje medija od minimalno 10.000 sekundi u “prime time” terminima i 10.000 sekundi u “off time” terminima.
Ništa bez web stranice
Također, zahtijeva se oglašavanje u štampanom mediju sa tiražem od minimalno 5.000 primjeraka, te na informativnom web portalu sa najmanje pet miliona pregleda mjesečno. Oglašavanje na led displejima planirano je na tri lokacije u Banjaluci, po dvije u Prijedoru i Istočnom Sarajevu, te po jednoj u Bijeljini i Trebinju. Reklame se moraju emitovati minimalno 20 dana, uz najmanje 1.440 emitovanja na svakom led ekranu dnevno.
Mjesec dana promotivni materijali biće postavljeni na 50 bilborda raznih dimenzija, a možemo očekivati i do 10×5 metara ili veće. Širom Republike Srpske.
Dimenzije i raspored bilborda
-Odabrani ponuđač bi trebalo da u akcionom planu definiše koji su to mediji najpogodniji za koji vid prezentacije, odnosno putem kojeg medija će informacija na najbrži i najprihvatljiviji način doći do korisnika uključujući i oglašavanje na površinama uz saobraćajnice kao što su bilbordi, led displeji i slično. Kako bi se definisali kanali komunikacije, to jest mediji i portali putem kojih će se komunicirati, potrebno je da ponuđač ima obezbijeđen pristup softveru koji vrši praćenje posjećenosti web stranica, odnosno portala – navodi ugovorni organ.
Očekivani broj impresija na digitalnim medijima je 10.000.000 prikazivanja osobama sa teritorije Republike Srpske u toku trajanja ove kampanje.
Od ponuđača se zahtijeva da imaju kameru 6K i dron 5.1K, sa detaljno opisanim ostalim karakteristikama i dodacima, kao i profesionalnu rasvjetu raspona snage od 500W do 10kW. Osim toga, potrebno je uraditi i kvalitetnu video produkciju, pet igranih spotova.
Također, predviđena je izrada web stranice, te hosting i zakup domene na najmanje godinu dana. Uz to, potrebno je implementirati i sigurnosni SSL certifikat na web platformu. I još mnogo toga.
Posao za firme iz Banjaluke i Laktaša
Iz Ureda predsjednika RS-a nisu ostavili dilemu ni kada je u pitanju profesionalna sposobnost zainteresovanih ponuđača, što može znatno smanjiti konkurenciju. Dakle, traži se iskustvo na istim ili sličnim poslovima vrijednim najmanje 240.000 KM u posljednje tri godine.
Osim toga, preciziran je i sastav tima u kojem moraju biti stručnjaci sa iskustvom u tržišnoj komunikaciji i oglašavanju na društvenim mrežama. Zatim, stručnjak za razvoj internet stranica iz „Front-end“ tehnologija i stručnjak za razvoj internet stranica iz ”Back-end” tehnologija. I ne samo to.
Profesionalni tim za produkciju mora imati najmanje po jednog producenta, režisera, montažera, snimatelja, grafičkog dizajnera i dron operatera sa uspješno položenom obukom i poznavanjem propisa iz civilnog vazduhoplovstva BiH. Svi sa iskustvom, naravno.
Ponuđači moraju imati ovakav tim
Također, traži se da ponuđač na raspolaganju ima poslovni prostor za pružanje usluga video produkcije te pristup sistemu praćenja posjećenosti web portala.
Kompletan posao organizacije proslave 9. januara, “dana RS-a”, prošle godine dodijeljen je City Consultingu d.o.o. Banja Luka. Za uslugu je plaćeno 641.000 maraka bez PDV-a.
I u ranijim godinama ista firma dobijala je ovaj posao, ali u konzorciju sa “SD sistem” iz Laktaša. Bili su jedini, pa samim time i najpovoljniji ponuđač. Ovim firmama je 2021. za organizaciju proslave plaćeno 637.400 KM, a 2020. godine 328.640 KM jer je usljed pandemije koronavirusa manifestacija bila skromnija. Godinu ranije proslava je koštala 417.555 maraka. Bez PDV-a.
Hoće li ove godine u igri biti isti ponuđači ili je tender ovaj put s razlogom podijeljen ostaje da se vidi.
You must be logged in to post a comment Login