Connect with us

BiH

Ima bogatog punca, a voli i drugima pomagati: Čović ne ostavlja bez posla rodbinu, zetove, kumove, prijatelje…

Published

on

Zahvaljujući obimnom istraživanju koje su proveli novinari Centra za istraživačko novinarstvo, odavno se zna da predsjednik HDZ-a BiH Dragan Čović nije bogat, već da ima bogatog punca koji je zarađivao kao rudar, a poklanjao kao kralj. 

Čovićev punac Blago Prskalo poklonio je stanove u Zagrebu i Makarskoj te zemljište u Mostaru kćerkama Bernadici Čović i Mirjani Perić. Prskalo je od 1998. do 2009. godine sa rudarskom penzijom uspio izdvojiti 837 hiljada maraka za kupovinu ovih nekretnina. No u svim slučajevima je imao posrednike: vilu u Makarskoj i zemljište u Mostaru je u njegovo ime kupila kćerka Bernadica, a stan u Zagrebu advokat Božo Ćorić.

Bračni par Čović je do 2003. godine svoje nekretnine sticao direktno, kupovinom ili poklonom. Tada se pokreću istrage i sudski sporovi protiv Dragana Čovića zbog sumnje da je koristio javne funkcije za ličnu korist pa je Bernadica počela kupovati nekretnine u ime rodbine koja bi ih kasnije poklanjala ovom bračnom paru.

 

 

I nisu hobi Čoviću samo silne nekretnine koje mu punac poklanja. Što bi rekao naš narod, “džomet” je, kao i punac mu, i kad je u pitanju zapošljavanje rodbine, kumova, zetova i prijatelja.

Tako je “gospodin legitimni i optimista” krenuo u podmlađivanje Elektroprivrede HZHB. Sve je proteklo u najboljem redu jer kad su u porodici složni oko podjele plijena i fotelja, a posebno kada se zna da “glava porodice” umije itekako baratati kako novcem, tako i pozicijama, nije se teško dogovoriti.

Za vršitelja dužnosti generalnog direktora Elektroprivrede HZHB imenovan je Drago Bago, kum Čovićevog zeta, a Ivica Prskalo, brat njegove supruge Bernardice, imenovan je za v. d. izvršnog direktora za opskrbu električnom energijom. Prema pisanju Hercegovina.info, u toku je i zapošljavanje Prskalove kćerke u EPHZHB.

Na mjesto v. d. izvršnog direktora za pravne poslove imenovan je Čovićev rođak Robert Lesko. Od Čovićeve rodbine u Elektroprivredi radi još sestrin sin Branislav Stojkić, supruga zetova brata i zet Mario Krezić. Svi oni naravno u Elektroprivredi su se našli slučajno, kao i svaki običan građanin.

“Podmlađivanje” Elektroprivrede HZHB, kako je to najavio predsjednik HDZ-a, zapravo je Čovićev porodični poduhvat.

Nešto više od dvije godine nakon što je u novembru 2007. oženio Danijelu, stariju kćerku lidera HDZ-a BiH, Davorin Dado Primorac, sin direktora Teniskog kluba Mostar Ranka Primorca, imenovan je u Vijeće Agencije za pružanje usluga u zračnoj plovidbi BiH.

Za taj zadatak njegov punac je zadužio tadašnje državne ministre Rudu Vidovića i pokojnog Dragana Vrankića. Vidović se nije libio koristiti pritiscima da bi se ovo imenovanje izguralo. Četiri godine kasnije Vijeće ministara imenovalo je Primorca za v. d. direktora Agencije za pružanje usluga u zračnoj plovidbi BiH (BHANSA), a na čelu te institucije nalazi se i danas.

U fokus javnosti dospio je kada je objavljeno da je potrošio više od 350 hiljada KM na proslavu kojom je Bosna i Hercegovina djelimično preuzela kontrolu nad svojim nebom. Među brojnim uzvanicima, na slavlju su bili i njegov punac i punica. Mediji su, također, otkrili da je za skupocjena vozila za BHANSA-u izdvojio čak 300.000 KM. Ima se, može se!

I drugi Čovićev zet Mario Krezić, koji je oženio njegovu mlađu kćerku Sanju Čović-Krezić, zaposlen je, kako smo već rekli, u Elektroprivredi HZHB. Njegova supruga Sanja Čović-Krezić, Čovićeva kćerka, šefica je u Zavodu za zapošljavanje HNK u Mostaru.

A ne zaboravlja “nositelj EU vrijednosti” ni zetovu rodbinu. Tako je u svom kabinetu dok je obavljao dužnost člana Predsjedništva BiH uposlio za savjetnika Daria Krezića, zetovog brata. Potom je godinama pokušavao da ga ugura na poziciju šefa mostarskog ureda OSA-e BiH, ali nije uspio.

Čović je najavio “podmlađivanje” i u drugim kompanijama koje kontroliše on i njegova stranka, tako da se ostali članovi uže i šire rodbine, ali i bliski stranački kadrovi, već raduju jer znaju da ih čekaju dobre pozicije.

BiH

U ovom bh. gradu ste bogati tek ako imate 100 miliona KM

Published

on

By

Poznato je da u BiH postoje sredine koje su mnogo razvijenije od ostalih, te u kojima je skoncentrisana većina bogatstva.
Jedno od takvih mjesta je Široki Brijeg, jedan od najbogatijih gradova u BiH.
Prema podacima BiznisInfo.ba, u ovom gradu ima 129 kompanija čiji su godišnji prihodi u 2023. bili veći od milion KM. No, zanimljivo je da je čak 6 kompanija čiji su prihodi bili veći od 100 miliona maraka.
Poređenja radi, u Tešnju, gradu koji se uzima kao primjer malog ali veoma razvijenog mjesta pa se po tome može porediti sa Širokim Brijegom, lani je bilo 146 kompanija s prihodima u iznosu većem od milion KM, ali “samo” četiri s prihodima većim od 100 miliona.
Tešanj, dakle, ima više kompanija sa prihodima većim od milion KM, a Široki Brijeg više onih prihodima većim od 100 miliona.
Nastavi čitati

BiH

Građani BiH bi do kraja godine mogli imati digitalni novčanik: Znate li šta on podrazumijeva?

Published

on

By

Direktor Agencije za identifikacione dokumente, evidenciju i razmjenu podataka Bosne i Hercegovine (IDDEEA BiH) Almir Badnjević najavio je da će do kraja godine građani BiH imati digitalni novčanik i da će naša zemlja biti lider u ovoj oblasti.

Naime, objavljena je nova eIDAS 2.0. regulativa koja se odnosi na koncept digitalnog novčanika (Digital ID wallet), namijenjenog kao sredstvo za prošireno korištenje digitalnog identiteta.

Badnjević objašnjava da će ovaj novčanik omogućiti građanima, ne samo dokazivanje identiteta, već i dijeljenje dokumenata, provjeru identiteta drugih građana i kompanija, uz visok nivo privatnosti i kibernetičke sigurnosti.

“EU parlament potiče sve države da digitalni novčanik bude dobrovoljan i besplatan, s mogućnostima kao što su transparentnost transakcija i opcije zaštite privatnosti, a koncept digitalnog novčanika uključuje i kvalificirane elektroničke potpise za korisnike istog i naravno sve bez diskriminacije onih koji odluče ne koristiti se ovim novčanikom. Promatrano s tehničkog aspekta, eIDAS 2.0 predviđa korištenje samostalnog suverenog identiteta, koji stavlja potpunu kontrolu nad svim identifikacijskim informacijama (podacima) u ruke krajnjih korisnika (vlasnika podataka)”, ističe Badnjević.

SSI (Self-Sovereign Identity) omogućava korisnicima kontrolu nad vlastitim podacima kroz decentralizirane digitalne identifikatore (DID), koji donose prednosti poput jedinstvenosti, decentralizacije, kriptografske sigurnosti, kontrole nad podacima i interoperabilnosti.

“Ovaj pristup rješava probleme privatnosti i sigurnosti u digitalnom okruženju. Države članice EU imaju 24 mjeseca za usklađivanje s ovom regulativom i implementaciju digitalnog novčanika na nacionalnom nivou. Zvuči nevjerovatno, ali Bosna i Hercegovina će sasvim sigurno biti jedan od lidera u oblasti digitalnog novčanika, a IDDEEA BiH će već do kraja ove godine implementirati digitalni novčanik za sve građane Bosne i Hercegovine. Nadam se da će i Vijeće ministara pratiti dinamiku, te usvojiti novi zakon o elektronskom potpisu u skladu sa tek objavljenom eIDAS 2.0 regulativom”, zaključio je.

Digitalni novčanik nudi pristup državnim službama, otvaranje računa u banci, registraciju SIM kartice, pristup vozačkoj dozvoli, potpisivanje dokumenata, pohranjivanje recepata, pristup dokumentima za putovanja, plaćanje, pohranjivanje diploma i certifikata, pristup naknadama socijalnog osiguranja itd.

klix

Nastavi čitati

BiH

VIDEO Zbog čega su domaće jagode ove godine toliko skupe: “To je neminovnost”

Published

on

By

Sа prvоbitnih 14 KM, kоlikо је kоštао kilоgrаm prvih оvоsеzоnskih јаgоdа, sаdа kоštајu duplо mаnjе

Natprosječno toplo vrijeme, ubrzalo je vegetaciju jagoda, pa su se prve domaće jagode na pijacama našle deset-15 dana ranije nego inače. Ipak, mnogima su slatki plodovi nedostižni zbog visoke cijene, pa kupuju na grame.

Dоmаćе јаgоdе vеć su stiglе nа tеzgе prоdаvаcа nа biјеljinskој zеlеnој piјаci. Sа prvоbitnih 14 KM, kоlikо је kоštао kilоgrаm prvih оvоsеzоnskih јаgоdа, sаdа kоštајu duplо mаnjе, javlja BHRT.

I pоrеd pојеftinjеnjа, slаtki plоdоvi nеdоstižni su vеćini grаđаnа kоје su novinari zаtеkli nа piјаci.

Prоizvоđаči kаžu dа ih је vriјеmе pоslužilо i dа је sеzоnа dоbrо pоčеlа. Kаžu dа pоskupljеnjа nikаd nisu pоpulаrnа, аli dа је tо nеminоvnоst s оbzirоm nа visоkе trоškоvе prоizvоdnjе јаgоdа.

-Niје svе dо nаs, zа sаdа је sоlidnа. Niје nеštо prеtјеrаnа kоlikо sе pričа i stаlnо tо pоnаvljаm, tо niје nаšа ciјеnа kојu krајnji pоtrоšаč plаti, kaže Đorđe Vakčić, prоizvоđаč јаgоdа.

Sеzоnа јаgоdа trаје оd krаја prоljеćа dо pоčеtkа ljеtа, оdnоsnо оd аprilа dо јunа. Prоizvоđаči sаvјеtuјu dа sе dоmаćа јаgоdа nајlаkšе mоžе prеpоznаti pо bојi i mirisu, аl ii nеprаvilnоm оbliku plоdоvа.

Nastavi čitati

Najčitanije