Islamska zajednica (IZ) u Bosni i Hercegovini kroz svoje programske aktivnosti stradalim u poplavama u Bosanskoj Krajini dodijelila je pomoć u ukupnoj vrijednosti od 260.000 KM.
Na terenu su potom podijeljeni i humanitarni paketi i higijenski artikli, a u međuvremenu je organizirana i sergija za poplavljena područja
Islamska zajednica (IZ) u Bosni i Hercegovini kroz svoje programske aktivnosti stradalim u poplavama u Bosanskoj Krajini dodijelila je pomoć u ukupnoj vrijednosti od 260.000 KM.
Prvu interventnu pomoć pogođenom stanovništvu Islamska zajednica aktivirala je i realizirala putem Muslimanskog dobrotvornog društva (MDD) Merhamet i Crvenog križa, a ovim aktivnostima je koordiniralo Muftijstvo bihaćko.
Na terenu su potom podijeljeni i humanitarni paketi i higijenski artikli, a u međuvremenu je organizirana i sergija za poplavljena područja na teritoriji cijele BiH.
Sredstva od sergije su dodijeljena i Muftijstvu bihaćkom u vrijednosti od 160.000 KM, a raspodijeljena su po medžlisima koji su pretrpjeli najveću štetu. Radi se o medžlisima Bihać, Cazin, Bosanska Krupa, Bosanski Novi, Bužim i Sanski Most.
Ovim povodom u Bihaću je održan sastanak s onim građanima koji su od džematskih odbora i predstavnika savjeta mjesnih zajednica kandidirani da dobiju podršku Islamske zajednice.
Prigodno su se prisutnima obratili muftija bihaćki hafiz Mehmed ef. Kudić, koordinator za društvenu brigu Muftijstva bihaćkog Sabahudin ef. Begić i glavni imam Medžlisa IZ Bihać Mensur ef. Ćehić.
– Iako je pomoć za mnoge ljude značajna, ja ipak mislim da je ona simbolična. Nama je cilj da uzvratimo našem narodu pažnju koju on poklanja Islamskoj zajednici u kontinuitetu i da potaknemo državne institucije svih nivoa da bezrezervno pruže podršku i pomognu u sanaciji nastale štete. Od velike je važnosti da naš narod shvati da nije sam i da ima institucije i organizacije koje će mu priteći u pomoć kada mu ta pomoć bude neophodna – kazao je muftija bihaćki.
Ovom prilikom zahvalio je reisu-l-ulemi Husein-ef. Kavazoviću i Rijasetu Islamske zajednice što su iskazali brigu prema Krajini i poplavljenim područjima, kao i svim džematlijama koji su svoje priloge darovali za poplavljena područja.
– I danas smo prenijeli da mi u našem djelovanju i aktivnostima nikada nećemo zaobići naše ljude. Opredijeljenost Islamske zajednice jeste da sasluša ljude, da ih razumije i da njihove probleme delegira u javnom prostoru. Mi ćemo uvijek biti uz vas – poručio je muftija Kudić.
Sabahudin-ef. Begić je govorio o detaljima finansijske podrške ljudima koji su pretrpjeli štete u poplavama, te najavio kako ovo nisu konačna sredstva i da očekuje u narednom periodu nastavak ove podrške.
– Rijaset Islamske zajednice je interventno reagovao sa sredstvima koja su doznačena Merhametu i Crvenom križu, s druge strane su dostavljeni paketi sa prehrambenim artiklima i sredstva za čišćenje i dezinfekciju. Nakon održane sergije u svim džematima, Rijaset je našem muftijstvu doznačio 160.000 KM i mi smo ta sredstva raspodijelili po medžlisima koji su stradali u poplavama. To znači da je 160 porodica dobilo po hiljadu konvertibilnih maraka. I ako dodamo ona interventna sredstva, dolazimo do brojke od 260.000 KM. Mi imamo najave iz Austrije i Švicarske, ali i iz Rijaseta da ovo nije kraj, već da ćemo nastaviti s podrškom našem narodu u skladu s našim mogućnostima. Ponovo pozivamo institucije vlasti da što hitnije reaguju prema našim građanima i pomognu im u saniranju štete – izjavio je Begić.
Glavni imam Medžlisa Bihać Mensur-ef. Ćehić je istakao da nisu mogli obuhvatiti sva domaćinstva koja su pretrpjela štete, pa su odabrali samo ona u kojima je voda ušla u kuće i koji trebaju sanirati prostor boravka.
Predsjednik Medžlisa Bihać Samir Bećirspahić je istakao da će ovaj medžlis u saradnji sa Uredom za društvenu brigu Rijaseta pomoći posebno socijalno ugrožene građane čija je imovina stradala u poplavama, te se nada da bi uskoro mogli obezbijediti i neka sredstva za sanaciju šteta nastalih na poljoprivrednim površinama.
Korisnici ove pomoći nisu skrivali svoje zadovoljstvo i zahvalnost Islamskoj zajednici što je prva reagovala i konkretno pružila pomoć ljudima koji su pretrpjeli značajne materijalne štete.
Klaudiji Šahinović iz bihaćkog džemata Kulen Vakuf je voda ušla na prvi sprat gdje i živi, te uništila namještaj, kućanske aparate i pričinila veliku štetu.
– Mnogo sam zahvalna Islamskoj zajednici na ovoj podršci. Hvala im što su prvi reagovali i ovo nama nije simbolična, već je ovo i suštinska pomoć koju smo dobili. Voda se je odjednom stvorila u kući i mogu slobodno reći da mi je slap vode bio u kući. Pored kućanskih aparata i namještaja, stradao mi je jedan broj koza i kokoši, te se nadam se ovo više nikada neće ponoviti. Ova sredstva su mi od velikog značaja da pokušam sanirati dio onoga što mi je uništeno – poručila je Šahinović.
Mjesna zajednica Pokoj je najviše pogođeno područje u posljednjim poplavama. Njen predsjednik Amir Koričić ističe da su nakon popisa štete sada podaci egzaktni i da se može ocijeniti da je ova mjesna zajednica mnogo stradala.
I on je iskazao zahvalnost Islamskoj zajednici koja je i do sada bila uvijek prva u podršci, a sada je ta podrška bila više nego potrebna.
Pripadnici Policijske stanice Sanski Most, pod nadzorom tuzilastva Unsko- sanskog kantona provodili su jučer taktičke mjere i radnje sa ciljem sprječavanja i suzbijanja zloupotreba opojnih droga.
U sklopu navedenih radnji, po naredbi Općinskog suda u Sanskom Mostu izvršen je pretres prostorija i pomoćni objekata koje koristi lice B.E., godiste 1973. koje se locirane u ulici Bulevar VII Korpusa, općina Sanski Most. Prilikom pretresa pronađena je određena količina materije koja asocira na opojnu drogu, pribor za konzumiranje opojne droge, vaga za precizno mjerenje, dva mobilna telefona, laptop te određena količina novca- saopćeno je iz MUP-a USK.
Navedeni predmeti su privremeno oduzeti i bit će korišteni kao dokaz u daljem postupku.
– Zbog osnovane sumnje da je počinio krivično djelo “Neovlaštena proizvodnja i stavljanje u promet opojne droge” i ” Ko stavi na raspolaganje prostorije radi uživanja opojne droge”, osoba B.E. je lišen slobode te će biti uz Izvještaj o počinjenom krivičnom djelu predat tužilastvu Unsko sanskog kantona- naveli su iz policije.
Od ukupno 17 vijećnika, sjednici je prisustvovalo samo osam, što nije bilo dovoljno za donošenje odluka.
Najveći politički akteri u Bosanskom Petrovcu SDA i SNSD, međusobno se optužuju za blokade i nedostatak političke volje.
Vijećnici SDA nisu prisustvovali sjednici, dok je jedan vijećnik iz koalicije “Za bolji Bosanski Petrovac” napustio tu grupaciju i nije došao na sjednicu, a druga vijećnica je izostala zbog bolesti.
Nemanja Davidović, predsjednik Općinskog odbora SNSD-a, istakao je da ta stranka nije opstruirala rad Općinskog vijeća, ali i da neće podržati političke odluke općinskog načelnika Mahmuta Jukića (SDA).
“SNSD smatra da je Jukić taj koji treba obezbijediti većinu za rad vijeća, a ako ne može, treba se povući s funkcije. Dakle, SNSD ne blokira budžet i uvijek će podržati njegovu usvajanje, ali ne možemo podržati Jukićev politički rad”, rekao je Davidović.
Na to je odgovorio načelnik Mahmut Jukić, optužujući SNSD za političku opstrukciju.
“Građani su mene izabrali za načelnika, a vi imate pravo da formirate većinu i izglasate mi nepovjerenje ako to želite ali morate znati da će i u tom slučaju, opet građani odlučivati da li ću ja biti načelnik ili neću. Umjesto toga, vi blokirate rad Općinskog vijeća, što šteti svim građanima Bosanskog Petrovca”, poručio je Jukić.
Jasmin Mešić iz koalicije “Za bolji Bosanski Petrovac” smatra da je situacija krajnje zabrinjavajuća i da je neophodan kompromis.
“Naš klub bi glasao za izbor predsjedavajućeg da smo bili kompletni, ali ni SDA nije došla i nije podržala konstituisanje vijeća, dok istovremeno priča kako drugi blokiraju rad ovog tijela. Građani sve to vide, nisu naivni”, kazao je Mešić.
Općinska organizacija SDA također se oglasila, tvrdeći da je sjednica sazvana na nepravilan način.
“Vijećnik Muhamed Dračić nije predsjedavajući konstituirajuće sjednice, već samo zamjenik predsjedavajućeg iz prethodnog saziva. Klub vijećnika SDA tražio je dokaze o formiranoj većini prije dolaska na sjednicu, što nije dostavljeno”, saopćili su iz SDA Bosanski Petrovac.
FENA
U naselju Golubovići, općina Velika Kladuša, dogodila se provala u jednu od lokalnih kuća. Prema dostupnim informacijama, nepoznati počinitelji su nasilno ušli u objekt i tom prilikom ukrali radni alat, piše Dijasporainfo.
Vlasnik kuće, Amir Čaušević, apelovao je na građane da mu pomognu u pronalasku ukradenih predmeta ili prepoznavanju počinitelja. Svi koji imaju bilo kakve informacije o ovom slučaju mogu se javiti nadležnim institucijama ili vlasniku.
U selu Dabar koje pripada općini Sanski Most, proškog vikenda je održano druženje lokalnog stanovništva u područnoj osnovnoj školi.
Dabar je, inače, selo naseljeno srpskim stanovništvom, a prošlog vikenda održana je okupljanje pod nazivom “Dabarsko prelo”.
To okupljanje su policiji u Sanskom Mostu najavili iz crkve, a prostor osnovne škole ustupila je direktorica s obzirom da u ovom selu ne postoji adekvatan objekat gdje bi se mogla održati takva vrsta zabave.
I ništa u tome ne bi bilo sporno da se ta zabava nije pretvorila u nacionalističko orgijanje uz pjesme Baje Malog Knindže sa stihovima “Moj je tajo po Bosni osvaj'o” i “Moj je tata zločinac iz rata”.
Zbog svega je u konačnici reagovala i policija, te su kazali da je do sada u vezi ovog slučaja saslušano više svjedoka. Dodali su da se rad po prijavi ovog događaja i dalje nastavlja.
Ministarstvo obrazovanja, nauke, kulture i sporta Unsko-sanskog kantona dalo je pozitivno mišljenje za izgradnju dodatnih prostornih kapaciteta vrtića u Bihaću, na lokaciji Ceravci. Ova odluka dolazi kao odgovor na sve dužu listu čekanja za gradski vrtić i predstavlja značajan korak ka poboljšanju obrazovne infrastrukture u kantonu.
“Vlada Unsko-sanskog kantona je prihvatila inicijativu za izgradnju predškolske ustanove za potrebe vrtića u Bihaću na lokaciji Ceravcima, koja iznosi 5.600 metara kvadratnih. Potrebno je pribaviti svu neophodnu dokumentaciju i provesti eksproprijaciju zemljišta i na taj način započeti projektnu ideju”, izjavio je ministar obrazovanja USK Denis Osmankić.
Sve veća potreba za dodatnim vrtićkim kapacitetima naglašava važnost ovog projekta, jer omogućava prijem većeg broja djece i poboljšava kvalitet predškolskog obrazovanja. Ministarstvo obrazovanja ističe da će nastaviti podržavati slične inicijative kako bi se osigurala dostupnost kvalitetnog obrazovanja za svu djecu u kantonu.
S obzirom na značaj projekta, očekuje se da će njegova realizacija biti prioritet u narednom periodu, čime će Bihać postati još privlačnije mjesto za porodični život i odrastanje najmlađih, pojasnili su u Ministarstvu obrazovanja USK.
FENA
Ured za borbu protiv korupcije USK ažurirao registar rukovodilaca: Objavljena primanja javnih funkcionera
Ured za borbu protiv korupcije Unsko-sanskog kantona počeo je redovno ažurirati Registar izabranih i imenovanih lica te rukovodećih državnih službenika u USK, čime se omogućava veća transparentnost u vezi s primanjima najviših funkcionera u javnom sektoru.
Prema trenutno dostupnim podacima, među najplaćenijim rukovodiocima u Unsko-sanskom kantonu nalaze se:
Ažuriranje Registra omogućava građanima uvid u primanja najviših funkcionera i doprinosi većoj odgovornosti u upravljanju javnim sredstvima. Ured za borbu protiv korupcije nastavlja s objavom ovih podataka kako bi se osigurala puna transparentnost rada javnih institucija, piše Krajina.ba.
Dok Registar izabranih i imenovanih lica Unsko-sanskog kantona daje jasan uvid u osnovne plaće rukovodilaca u javnom sektoru, zanimljivo je primijetiti da određeni direktori ostvaruju veće plaće od gradonačelnika većih gradova poput Bihaća i Cazina. Na primjer, Aida Ibrahimpašić, direktorica ZU Lječilište “Gata” Bihać, ima veću osnovnu plaću od gradonačelnika Bihaća, Elvedina Sedića, koji zarađuje 3.987 KM, dok Aida Ibrahimpašić zarađuje 5.098,90 KM. Slično, Armin Halitović, gradonačelnik Bosanske Krupe, zarađuje 4.321,15 KM, dok Nedžad Zukanović, direktor Službe za zapošljavanje USK, ima višu osnovnu plaću (4.457,25 KM). Ovakva raspodjela izaziva pitanja o težini i složenosti poslova koje obavljaju rukovodioci u javnim preduzećima i ustanovama, čiji su poslovi možda specifični i zahtijevaju visoko stručnu spremu, ali ipak nije jasno zašto bi uprava jedne zdravstvene ustanove ili gradska komunalna preduzeća trebali imati veću osnovnu plaću od gradonačelnika, koji su odgovorni za vođenje cijelog grada ili općine.
Još jedan zanimljiv aspekt ove liste je pozicija premijera Unsko-sanskog kantona, Nijaza Hušića, koji s 3.773,00 KM zauzima nisku poziciju u odnosu na druge rukovodioce. Premijer, kao nositelj izvršne vlasti u kantonu, suočava se s višim odgovornostima, a njegova osnovna plaća ne odražava u potpunosti težinu tog položaja. Iako postoji mogućnost da visoki funkcioneri ostvaruju veće ukupne prihode putem dodatnih naknada, komisija i drugih oblika dodataka, osnovna plaća premijera je niža nego što bi se moglo očekivati, s obzirom na odgovornosti koje taj posao nosi.
Ako bi se ukupna primanja ovih funkcija, uključujući dodatne naknade i komisije, uključila u ovaj registar, moglo bi se doći do značajnih promjena u rangiranju, pri čemu bi premijer i gradonačelnici možda zauzeli viša mjesta na listi. Ovaj kritički pogled na registar ukazuje na važnost detaljnijeg uvida u ukupne prihode i dodatke, koji bi mogli pružiti jasniju sliku o stvarnim primanjima najviših funkcionera u Unsko-sanskom kantonu.
Dok visoki funkcioneri u Unsko-sanskom kantonu primaju mjesečne plate u rasponu od 3.600 do preko 5.000 KM, nastavnici i profesori, koji svakodnevno obrazuju buduće generacije, u prosjeku zarađuju oko 1.300 KM mjesečno.
Ova razlika otvara pitanje vrijednosti obrazovanja u društvu – dok se odgovornost rukovodilaca mjeri donošenjem odluka, prosvjetni radnici oblikuju budućnost kroz znanje i odgoj. U raspravama o budžetu, često se ističe potreba za ulaganjima u obrazovni sistem, ali njihova primanja i dalje ostaju daleko ispod onih koji upravljaju institucijama i javnim preduzećima.
Unsko-sanski kanton uveo stroge sigurnosne mjere u školama
NES odbio potpisati inicijativu za smjenu Konakovića: SDA pomaže Miloradu Dodiku
Tužne vijesti iz Cazina, iznenada preminuo Suad Čizmić
Ogrešević: Vitalni nacionalni interes je da SDA ne bude dio vlasti
Futsaleri cazinske Bubamare deklasirali Hercegovinu, Mostar SG ih prati u stopu
Kovačević: Zahvaljujući zakonu koji smo usvojili, bit će table “Dobro došli u Republiku Srpsku”