BiH
Kako je Ajdin prodavao čaj lažno koristeći imena i ugled poznatih ljekara
Banjalučka policija tereti Ajdina B. (31) iz Sarajeva da je kao vlasnik firme varao potrošače nudeći im čaj kao lijek, a u te svrhe čak je koristio imena i ugled poznatih banjalučkih ljekara koji su navodno u lažnim intervjuima pacijentima preporučivali taj čaj, saznaju Nezavisne novine.
Protiv njega su pripadnici Policijske uprave Banjaluke, podnijeli izvješaj Okružnom javnom tužilaštvu Banjaluka zbog sumnje da je počinio krivična djela prevara u privrednom poslovanju, obmanjivanje potrošača i neovlašteno korištenje ličnih podataka.
Sarajliju terete da je krivična djela počinilo u prethodnom periodu do 29.10.2023. godine kao odgovorna osoba firme iz Sarajeva.
“Radi sticanja protivpravne imovinske koristi i stavljanja u promet većeg obima proizvoda, obmanjivao je potrošače o ljekovitosti i djelotvornosti proizvoda, te dozvolilo objavljivanje lažnih intervjua sa tri oštećena lica iz Banjaluke. Koristivši njihov ugled, doveo je u zabludu veći broj potrošača koji su kupili proizvod koji ne odgovara stvarnom kvalitetu proizvoda”, navode iz PU Banjaluka.
Kako nezvanično saznaju Nezavisne novine, ova firma nudila je i prodala veće količine čajeva za koje je utvrđeno da uopšte nisu namijenjeni onome za šta se prodaju i nemaju nikakva ljekovita dejstva.
U te svrhe korištena su imena tri ugledna i poznata banjalučka ljekara i u izmišljenim intervjuima sa njima navodi se da oni preporučiju taj proizvod.
Na građane se apeluje da ne nasjedaju na ovakve prevare koje se najčešće reklamiraju na društvenim mrežama.
Ističe i ranije su ljekari upozoravali da postoji organizovana prevara kojom se zloupotrebljavaju doktori iz Srpske te da im se ruši ugled, dok prevaranti sabiraju profit.
Kako saznaje Raport radi se o Ajdinu Brkoviću, vlasniku kompanije Monetize AD, koja ima višemilionske prihode, a mediji su ranije istraživali njegovo poslovanje.
BiH
Poruka Nikšiću sa Širokače: Požarima u SAD-u možemo pomoći samo kišnom dovom
Nakon što je Nermin Nikšić. premijer Federacije Bosne i Hercegovine izrazio saosjećanje zbog požara u Los Angelesu i ponudio pomoć Vlade FBiH, uslijedila su brojna reagovanja. Oglasili su se iz sarajevske Mjesne zajednice Širokača gdje je pokrenuto klizište i evakuisan dio porodica iz ovog naselja.
Predsjednik Savjeta Mjesne zajednice Širokača Armin Đono obratio se Nikšiću kazavši da on uopšte nije došao da vidi s kakvim se problemima oni suočavaju.
“Stanovnici Mjesne zajednice Širokača već duže vremena vode bitku sa klizištem. Klizište koje ugrožva sve nas. Premijer Nikšić nije se udostojio da pruži podršku građanima koji su u njegovoj avliji, ali zato jeste prijateljskom Los Angelesu”, ističu.
Dodaju da stiču dojam da Nikšić zatvara oči pred njihovim problemom.
“Tužno je da premijer zatvara oči, nije čak ni posjetio klizište, a ne ponudio konkretno riješenje. Stanovnici su u stalnom strahu za svoju imovinu i živote, a premijer bi nudio pomoć Kaliforniji. Svakako životi naših ljudi su mu očito nebitni. Premijer Federacije očito zaboravlja ili zatvara oči pred našim problemom. I u ovom saopćenju pozivamo Premijera da reaguje i da nam pomogne da riješimo naš problem, jer američkim požarima možemo da pomažemo samo kišnom dovom jer ni svoje probleme ne možemo da riješimo”, istakli su.
Nikšićeva objava izazvala je burne reakcije građana koji su kritikovali premijera i vlast zbog neadekvatne pomoći građanima BiH nakon poplava, ali i za druge situacije.
Podsjetimo, u požarima koji danima bjesne na području LA poginulo je najmanje 25 osoba dok ih je veliki broj, mahom poznatih, ostao bez domova. Danas je i četvrto upozorenje na “posebno opasnu situaciju” zbog požara stupilo je na snagu i očekuje se da će trajati do srijede. Nacionalna meteorološka služba zadržava oznaku za crveno upozorenje, kada se očekuju posebno opasni vremenski uvjeti zbog požara
BiH
Hladni val zahvatio BiH: Samo za četiri regije nije upaljen alarm, očekuje se snijeg u Krajini
Meteoalarm izdao je žuto upozorenje za područje Bosne i Hercegovine za srijedu, 15. januar 2025. godine. Očekuju se niske temperature.
Prema podacima Federalnog hidrometeorološkog zavoda, prije podne će biti oblačno vrijeme koje će stići sa sjevera.
U poslijepodnevnim i večernjim satima očekuje se slab snijeg na području Krajine, centralnim i sjevernim područjima Bosne. Vjetar će biti slab sjevernog i sjeveroistočnog smjera.
Najniža jutarnja temperatura zraka biće većinom između -9 i -3°C, na jugu zemlje do 2°C. Najviša dnevna temperatura zraka biće uglavnom između -3 i 2°C, na jugu zemlje do 8°C.
Niske temperature će predstavljati problem hroničnim bolesnicima i meteoropatama.
Meteoalarm je izdat za sva područja sem regija Bijeljine, Trebinja, Brčkog i Prijedora.
BiH
“Ne možemo bez kruha, a ne isplati se da kuham”: Građani u strahu – najavljena lančana poskupljenja
Kako su najave, ali i odluke o povećanju minimalca, u Federaciji Bosne i Hercegovine i u RS-u pojele minimalac i prije nego što je isplaćen? Poskupljenja dolaze na dnevnom nivou.
Od osnovnih životnih namirnica, hljeba, goriva, kafe i drugih usluga. Vlade, kažu, rade za radnike, ne za poslodavce, no pitamo kako na kraju svake vladine odluke udarac trpe džepovi građana?
Dok čekamo odgovor na pitanje kako ćemo napuniti rezervoare, već moramo razmišljati o tome kako ćemo puniti tanjire. Pojedine benzinske pumpe već su podigle cijene goriva, a litar je, u prosjeku, skuplji za deset feninga. O visini iznosa cijene kruha pekari još kalkulišu
Kako preživjeti?
“Možemo očekivati da nakon 20. januara formiramo cijenu, zavisno od ostalih poskupljenja, jer znamo da će se povećanje cijene struje i cijene rada odraziti na poskupljenje ne samo pekarskih nego i ostalih prehrambenih proizvoda u privredi”, kaže Radenko Pelemiš, predsjednik Udruženja pekara regije Bijeljina.
Ako je do sada bilo teško sastaviti kraj s krajem, čini se da će biti još teže – a kako stvari stoje, pitanje je šta nas sve čeka do kraja mjeseca. Građani su već na rubu strpljenja, a ovo su neke od poruka koje su dali za Federalnu:
- “To je naša stvarnost, šta ćemo?!”
- “Ne možemo bez hljeba, a ne isplati mi se da kuham.”
- “Sve je skuplje svaki dan i ne znam dokle će.”
Dok vlasti nastavljaju obrazlagati da su cijene goriva i hljeba samo “rezultat globalnih tržišnih kretanja”, ostaje pitanje kako preživjeti kad cijene rastu, a plate ostaju na istom nivou?
“Ako uđemo u vrtlog inflacije, a to se kod nas dešava, svi prave planove na bazi rasta cijena. Prave ih nosioci vlasti za budžet i javni sektor. Prave ih i privrednici, kalkulišu nove cijene i cjenovne odnose na višem nivou i sprovode takve odluke. S druge strane, kad su u pitanju troškovi i izdaci za radnike, to se, po pravilu, ne dešava”, navodi ekonomski analitičar Milenko Stanić.
Poskupljenje goriva i hljeba je samo početak – upozoravaju stručnjaci, koji vjeruju da ćemo uskoro svjedočiti lančanim poskupljenjima. Već od 1. januara su počele rasti i cijene komunalnih usluga u pojedinim dijelovima Bosne i Hercegovine. Rast cijena ovih je dana primjetan i na tržnicama.
Sve je drastično poskupjelo
“Roba iz uvoza je poskupjela, paprike, paradajz… drastično su poskupjeli. Nekad smo prodavali papriku po 4-5 KM, a sad jer 5,5 KM u nabavci. A i kad odete u supermarkete, sve je skupo, pa tako i kod nas. Narod se s tim pomirio, neće uzeti dva kilograma nego pola, koliko mu treba za jedan ručak dnevno”, priča Olivija Trifković, trgovkinja na zelenoj pijaci u Bijeljini.
Dok nadležni govore o ekonomskom napretku, na ulicama građani već broje svoje posljednje marke iz džepa.
Radiosarajevo.ba
BiH
Zahiragić: Ne treba glasati za smjenu Konakovića zbog SNSD-ovih razloga, ali je opravdana zbog drugih stvari
Prema Zahiragiću, ne treba podržati inicijativu SNSD-a iz razloga koje su oni naveli, ali smatra da postoje mnogi drugi razlozi koji bi mogli opravdati smjenu Konakovića, piše Klix.
“Naravno da ne treba glasati ZA smjenu Konakovića, barem ne radi razloga koje je naveo SNSD u svojoj inicijativi. Međutim, prije tačno godinu dana, Konaković je izjavio da je 9. januar trivijalna stvar, stavljajući ga u isti rang s Danom nezavisnosti 1. martom. Samo zbog takve izjave možda bi njegova smjena bila opravdana”, poručio je Zahiragić.
Dodao je da bi Konakovića trebalo smijeniti zbog zloupotrebe Ministarstva vanjskih poslova BiH za, kako tvrdi, zaštitu osumnjičenih za saradnju s narkokartelima, ali i zbog njegovih navodnih veza s takvim strukturama, o čemu su pisali brojni domaći i međunarodni mediji.
“Imamo i skandalozan debakl s (ne)organizacijom Samita lidera Zapadnog Balkana, a tu je i njegova nesposobnost da izgovori presuđenu činjenicu o agresiji Hrvatske na BiH tokom gostovanja na HRT-u”, dodao je Zahiragić.
Zahiragić je naveo i druge, prema njegovom mišljenju, problematične poteze ministra vanjskih poslova.
“Konaković je kao ministar glasao za odluku kojom se 100 miliona KM dodijelilo Dodikovom kumu za kupovinu zgrade, uvodeći presedan da odluke na Vijeću ministara mogu biti usvojene bez glasa zamjenika iz reda bošnjačkog naroda”, kazao je Zahiragić.
Uz to je doveo u pitanje kompetencije i obrazovanje ministra:
“Možda je najbolji razlog za smjenu to što ima sumnjivo obrazovanje i što je elementarno nekompetentan za ovu važnu funkciju”, naveo je Zahiragić
Govoreći o Konakovićevom političkom djelovanju kao predsjednika Naroda i pravde, Zahiragić je izjavio da bi se moglo pronaći “bezbroj razloga za njegovu smjenu”. Posebno je naglasio da je zbog funkcije ministra vanjskih poslova Konaković bio spreman, kako tvrdi, “pregaziti sve, uključujući i prvoklasne nacionalne interese”.
“Dakle, ako mene pitate, s obzirom da je sve počelo sa izmišljenim ‘fiknutim teletom’ u ZOI-u, možda je pravda da sve treba da završi sa ‘fiknutim’ Konakovićem sa mjesta MVP. Posebno jer je zbog te funkcije bio spreman pregaziti sve što mu se našlo na putu, uključujući i prvoklasne nacionalne interese. Pa neka onda ide u Laktaše da gleda Igokeu ili na privatno imanje kod Dodika da dogovaraju katastrofalne odluke, neopterećen pozicijom MVP”, dodao je Zahiragić.
Zaključno, Zahiragić smatra da bi odlazak Konakovića sa čelne pozicije Ministarstva vanjskih poslova bio od vitalnog nacionalnog interesa, ne samo za Bošnjake, već i za sve građane Bosne i Hercegovine.
“Pitaju se pojedini da li je pozicija Konakovića neki nacionalni interes Bošnjaka? I sam se pitam evo par dana. I shvatio sam da jeste. Upravo je odlazak Konakovića sa ove važne pozicije vitalni nacionalni interes. Ne samo Bošnjaka, nego svih građana Bosne i Hercegovine”, zaključio je Zahiragić.
Podsjećamo, jučer je šefica Kluba poslanika SNSD-a u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH, Sanja Vulić, predala inicijativu za smjenu Elmedina Konakovića, navodeći da je narušio ugled institucije i djelovao suprotno Ustavu BiH u vođenju vanjske politike. Inicijativa je dostavljena predsjedavajućem Predstavničkog doma Denisu Zvizdiću.
BiH
Stevandić odbacio optužbe za učešće u ratnim zločinima: U ratu ne stigoh nikome ni šamar da zalijepim
Osvrnuo se na prozivke koje uključuju njegovo učešće u zločinima tokom rata.
“Hajka koja se na mene orkestrira svakog 9. januara ili kada nešto izjavim, je uvijek ista i ide po modelu da ko god jako zastupa srpske stavove treba biti proglašen ili kriminalcem ili zločincem”, poručio je Stevandić
Također, Stevandić se osvrnuo na navode o “crvenom kombiju”, s kojim tvrdi da nema nikakve veze, te na krivične prijave koje protiv njega podnose udruženja povezana sa Srebrenicom.
“Pravljenje spotova i ilustracija sa tzv. crvenim kombijem sa kojim svi znaju da nemam veze ili podnošenje krivičnih prijava za tzv. ratne zločine od strane srebreničkih udruženja koja svoje žrtve hoće da naplate mržnjom prema RS-u ili političkim progonom srpskih lidera, jeste krivično djelo lažnog prijavljivanja”, istakao je Stevandić.
Stevandić je naglasio kako ovakve optužbe, prema njegovom mišljenju, dodatno podstiču prijetnje njemu i njegovoj porodici.
“Motivišu razne ekstremiste da meni i mojoj porodici prijete smrću. Za to također postoji zakon koji se, kao i uvijek kada je bilo šta na štetu Srba u BiH (i na Balkanu), ne primjenjuje”, rekao je on.
Pomenuo je i vlastite gubitke u ratu.
“Razumijem ja svačiju bol i žrtve. I mi Stevandići smo troje poginulih ili ubijenih u ratu sahranili, pa se trudim da ne kažem neku ružnu i uvredljivu riječ, ali moram da vam poručim: Malo ste se ……..”, napisao je Stevandić.
Na kraju, Stevandić je zaključio kako su optužbe na njegov račun neistinite.
“U ratu ne stigoh nikom ni šamar da zalijepim, a lagaše kao i ‘ovi’ danas”, poručio je Stevandić, piše Klix.
Podsjetimo, Udruženje “Pokret majke enklava Srebrenica i Žepa” zatražilo je reakciju domaćih i međunarodnih institucija, uključujući OSCE, OHR, Evropsku komisiju i Tužilaštvo BiH, navodeći Stevandića kao ključnog aktera u progonu nesrpskog stanovništva tokom rata i organizatora obilježavanja neustavnog 9. januara.
BiH
U ovom dijelu FBiH svaki radnik vlasniku firme donosi po 28 hiljada maraka
Najmanji broj zaposlenika imali su Posavski kanton 4.234 i Bosansko-podrinjski kanton 4.003
Posljednjih dana u javnosti se vode debate oko toga koliko će privreda biti pogođena rastom minimalne neto plate na hiljadu KM, i bruto na 1.744 KM.
Ono što je jasno da neće sve privredne grane biti jednako pogođene. No, isto tako je jasno da velike razlike postoje i u geografskom smislu.
Uzet ćemo za primjer parametar koji se zove profitabilnost zaposlenika. Ovo je mjera koja pokazuje koliko prosječno svaki uposlenik donosi neto dobiti – odnosno profita – vlasniku kompanije, piše BiznisInfo.ba.
Najveći profit po zaposleniku u 2023. godini, posljednoj za koju postoje zvanični podaci, ostvaren je u Zapadnohercegovačkom kantonu – čak 28.139 KM. Ovaj kanton obuhvata gradove Široki Brijeg, Grude, Ljubuški i Posušje. Ovo je za 161 posto više od prosjeka Federacije BiH.
Dakle, u ovom kantonu u prosjeku svaki radnik donosi vlasniku kompanije više od 28 hiljada maraka.
Naravno, i tu postoje razlike između kompanija i ne znači da su sve firme visokoprofitabilne. No, jasno je da će regiji Zapadne Hercegovine biti mnogo lakše izboriti se rastom minimalca nego nekim drugim podrčjima u FBiH.
Najmanji profit po zaposleniku je ostvaren u Zeničko-dobojskom kantonu od svega 4.085 KM, što je za 62 posto manje od prosjeka FBiH, pa je jasno da će kompanijama u ovom kantonu itekako trebati podrška vlasti kako ne bi došlo do masovnih otpuštanja.
Inače, najviše zaposlenih u privrednim društvima u spomenutoj godini imao je Kanton Sarajevo – 118.247, te je zajedno s Tuzlanskim kantonom koji je imao 71.177 zaposlenika držao udio od 51 posto ukupnog broja zaposlenih u Federaciji BiH.
Najmanji broj zaposlenika imali su Posavski kanton 4.234 i Bosansko-podrinjski kanton 4.003.
-
Cazinprije 3 dana
Krajiški ponos na Šampion Junior Kupu Sarajevo 2025: Naši mladi nogometaši briljirali!
-
BiHprije 3 dana
Njemačka firma trebala zaposliti stotine radnika u FBiH, ali sad se premišlja
-
USKprije 7 dana
Velika Kladuša: Samir Dizdarević i dalje u policijskoj stanici, pucnjava kao rezultat neriješenih odnosa
-
USKprije 6 dana
Pronađena automatska puške iz koje je pucao Samir Dizdarević u Velikoj Kladuši
-
USKprije 3 dana
Bh. državljanin uhapšen u Šri Lanci zbog krijumčarenja kokaina je internacionalni karate sudija iz Bihaća
-
BiHprije 3 dana
Konaković: Ne sumnjam da će SDA podržati Sanju Vulić jer u meni vide svoj najveći problem