Connect with us

Svijet / Zanimljivosti

Kako je uhapšen zločinac Ratko Mladić: “Čekali smo kurira, a vidjeli njega, pokušao se sakriti iza vrata”

Published

on

Ratko Mladić, presuđeni ratni zločinac, uhapšen je na današnji dan 26. maja 2011. godine, 16 godina nakon završetka rata u Bosni i Hercegovini. Iako je službeno okarakterisan kao bjegunac, mnogi vjeruju da je slobodno živio pod zaštitom pojedinaca iz srbijanskih institucija.

Haški tribunal je, pola godine prije Dejtonskog mirovnog sporazuma, podigao optužnicu protiv Radovana Karadžića i Ratka Mladića, generala Vojske Republike Srpske (VRS). Karadžić je već pravosnažno osuđen na doživotni zatvor. Biljana Plavšić, predsjednica Republike Srpske, smijenila je Mladića s vojnog položaja 1996. godine.

Mladić se tada povukao iz javnosti, a pretpostavlja se da je nakon rata živio u Srbiji, gdje je uhapšen 26. maja 2011. godine u selu Lazarevo. Tvrdnje srbijanskih vlasti da ga ne mogu pronaći postajale su sve sumnjivije, što je podržavalo uvjerenje da je bio zaštićen od pojedinaca iz institucija države Srbije.

Pitanja o njegovoj zaštiti intenzivirana su nakon ubistva dvojice gardista, Dragana Jakovljevića i Dražena Milovanovića, u kasarni u beogradskom naselju Topčider 2004. godine. Mnogi vjeruju da su gardisti ubijeni jer su vidjeli Mladića, što je dodatno ojačalo uvjerenje da je bio pod zaštitom.

Ova ubistva su znatno razuvjerila one koji su očekivali da će se padom režima Slobodana Miloševića, odnosno izborom vlasti, koja se predstavila kao demokratska, desiti skoro hapšenje zločinca Mladića. Na hapšenje se čekalo još godinama uprkos tome što je bilo jedno od ključnih uslova za članstvo Srbije u Evropskoj uniji.

Čini se da tome nisu doprinijele ni ponuđene novčane nagrade za korisne informacije koje bi dovele do hapšenja. Nekoliko mjeseci prije hapšenja, u oktobru 2010. godine, Vlada Srbije je ponudila 10 miliona eura za takve informacije.

Snimci slobodnog života

Videosnimci, koji su emitovani 2009. u političkom magazinu “60 minuta” na Federalnoj televiziji (FTV), su naveli mnoge da još više budu uvjereni da zločinac Mladić zaista jeste pod protekcijom vlasti u Srbiji. Na snimcima je vidljivo kako se Mladić opušteno druži, pleše, pjeva i fotografiše među velikim brojem ljudi. Dakle, bjegunac je živio kao slobodan čovjek.

Njegova porodica je godinu nakon objavljivanja ovih snimaka zatražila da se proglasi mrtvim, tvrdeći da je lošeg zdravlja i da nemaju kontakt s njim. Tek 2011. desilo se ono što su brojne žrtve rata godinama čekale da se desi.

“U ime Republike Srbije obavještavam vas da je danas u jutarnjim satima uhapšen Ratko Mladić. Uhapšen je u koordinisanoj akciji koju su izvele Bezbjednosno-informativna agencija (BIA) i Služba za otkrivanje ratnih zločina”, izjavio je tadašnji srbijanski predsjednik i čelnik tada vladajuće Demokratske stranke (DS) Boris Tadić.

Zaključio je da hapšenje predstavlja “zatvaranje teške stranice zajedničke historije”.

Kako je uhapšen

Čelnik Akcionog tima za lociranje i hapšenje haških bjegunaca u Srbiji Vladimir Vukčević se u razgovoru za BBC prije tri godine prisjetio kako se desilo hapšenje.

Za to je iskorišteno porodično okupljanje u selu Lazarevo kod Zrenjanina.

“Njihova porodična slava je Đurđevdan i u posjeti je bila porodica njegovog sina, pa smo zapazili da se mnogo fotografišu. Mislili smo da se u kući nalazi kurir, koji će nositi fotografije porodice u Bosnu, jer smo imali informacije da je Mladić tamo. Čekali smo kurira, ali on nije izlazio, pa smo riješili da napravimo akciju (…) Kad su policajci ušli u kuću, Mladić je probao da se sakrije iza vrata. Kada su ga našli, nisu ga odmah prepoznali, mada on nije imao holivudsko prerušavanje poput Karadžića. Na stolu su bili dokumenti na ime Ratka Mladića pa je on priznao da su njegovi”, istakao je Vukčević.

Nakon hapšenja Srpska radikalna stranka je organizovala proteste na kojima se okupilo nekoliko hiljada ljudi, a skup je završen okršajem manje grupe demonstranata sa policijom.

Nakon brojnih navodnih pokušaja da bude uhapšen te nakon mnogih lažnih objava da jeste uhapšen, preživjele žrtve rata su dobile nadu da će zločinac Mladić biti kažnjen.

Dopušteno mu da posjeti kćerkin grob

Za razliku od mnogih koji se nisu mogli oprostiti od onih koje je Mladić ubio, njemu je poslije hapšenja dozvoljeno da posjeti grob kćerke Ane, koja je izvršila samoubistvo 1994. Vukčević je ukazao na to da je traženo da mu to bude omogućeno samo na 15 minuta, ali je ostao koliko je želio, jer su znali da mu prijeti kazna doživotnog zatvora.

U novembru 2017. godine Mladić je pred Haškim sudom nepravosnažno osuđen na doživotni zatvor. Osuđen je za progone, ubistva, deportacije, prisilna premještanja, terorisanje, protivpravne napade na civile te uzimanje talaca.

Tada je osuđen samo za genocid u Srebrenici, ali ne i za masovna ubistva u drugim gradovima, općinama Bosne i Hercegovine za koje neki smatraju da su također genocid.

Međunarodni mehanizam za krivične sudove (MMKS) je 8. juna 2021. godine donio drugostepenu presudu kojom je potvrđena doživotna kazna zatvora zločincu Ratku Mladiću za genocid u Srebrenici, progone Bošnjaka i Hrvata, terorisanje građana Sarajeva i uzimanje pripadnika UNPROFOR-a za taoce.

klix

Svijet / Zanimljivosti

Zbog strogog EU carinskog pravilnika 50 knjiga završilo u kontejneru na GP Ličko Petrovo Selo – Izačić!

Published

on

By

Putnik je na graničnom prijelazu Ličko Petrovo Selo – Izačić ostao bez 50 knjiga.

Naime, pravilnikom Europske unije knjige podliježu autorskom pravu i na iste se mora platit carinsko davanje.

Kako taj iznos nije malen, jedan putnik je knjige ostavio na Graničnom prijelazu Ličko Petrovo Selo – Izačić koje su završile u kontejneru, piše GPM.

Vlasnik knjiga se oglasio putem društvenih mreža, a objava glasi:

Zamolio sam prijatelja da mi donese pedesetak mojih knjiga iz Beograda
I na granici, sa Bosnom i Hrvatskom, sve mu bacili u kontejner. 

On je prošao, knjige nisu. 

Nešto razmišljam

Možda je i to prava sudbina knjiga

Gde, nego u kontejner

Nema milosti, pa ni prema knjigama
Koje svima žele dobro

Da su bar uzeli da ih pročitaju…

Da su ih bar razdelili ljudima koji tu prolaze…

Da su bar, a nisu…

Možda bi nešto i shvatili…

Ako ih vidite kraj nekog kontejnera
Pokupite ih

Nisu to zaslužile

Dobre su to knjige

Toliko tekstova o dobru, ljudima, ljubavi

Toliko lepog o Bosni i ex-yu zemljama…

Za nekoga je to roba, kao i svaka druga

A za mene život

Sutra će možda padati kiša

Biće na jakom suncu

Svakako će završiti na nekoj deponiji
Uz ostali otpad

Živele knjige

Do kojih sam tako teško došao
Da ih neko tako baci
I ostavi

Danas knjige

Sutra čoveka.

Nastavi čitati

Svijet / Zanimljivosti

Oko 16.000 mesara amatera povrijeđeno prvog dana Kurban-bajrama u Turskoj

Published

on

By

Ministar zdravlja Turske Fahrettin Koca objavio je na društvenoj mreži “X” da je oko 16.000 mesara amatera u Turskoj povrijeđeno na Kurban-bajram.

Koca je pojasnio da su se povrede desile prvog dana Kurban-bajrama zbog povreda tokom žrtvovanja životinja navodeći da je 16.000 ljudi došlo u domove zdravlja kako bi potražilo ljekarsku pomoć.

Naveo je da su 1.274 osobe povrijeđene u glavnom gradu Ankari, 840 u Istanbulu i 416 u Izmiru.

 

Inače prvog dana Kurban-bajrama kojeg obilježvaju pripadnici islamske vjeroispovijesti žrtvuje se kurban, odnosno, životinja. Tada se obilježava žrtva Ibrahima koji je bio spreman da žrtvuje sina po odredbi Boga, ali je na kraju umjesto sina dao janje da bude žrtvovano.

Kurban-bajram obično počinje poslednjeg dana Hadža, godišnjeg hodočašća u Meku, u Saudijskoj Arabiji, zbog čega se još zove i hadžijski.

Prvog dana Kurban-bajrama Turci žrtvuju uglavnom ovce i koze, a najbogatiji i vola.

Ministar zdravlja Koca je još dodao da je do ovakvih povreda došlo zbog toga što meso spremaju osobe koje nisu profesionalci te savjetovao svima da budu pažljivi pogotovo onima koji prvi put žrtvuju životinju.

N1

Nastavi čitati

Svijet / Zanimljivosti

VIDEO Skandalozan govor načelnika Nikšića: “Ako nismo braća – postupat ćemo prema njima kao prema Turcima”

Published

on

By

Predsjednik Opštine Nikšić Marko Kovačević (NSD) u Crnoj Gori je izazvao brojne reakcije izjavom tokom njegovog govora na obilježavanju 166. godina od bitke na Grahovu.

“Bićemo strpljivi. Čekat ćemo uvijek otvorenog srca i otvorenih ruku s pitanjem: Jesmo li braća? A ako neko neće da budemo braća, ako neko hoće više da liči na Turke, onda Boga mi u budućnosti, prema njima ćemo kao i prema Turcima postupati”, rekao je Kovačević.

Sve ovo se čuje i vidi na snimku koji kruži društvenim mrežama.

Brojne reakcije

Demokratska partija socijalista Crne Gore (DPS) se oglasila o “novom sramnom javnom nastupu predsjednika Opštine Nikšić i istaknutog člana Nove srpske demokratije Marka Kovačevića” te navode da se “Crnogorcima prijeti da će se sa njima obračunavati kao sa Turcima”.

“U govoru mržnje Marka Kovačevića na Grahovcu sublimirana je sva suština velikosrpske politike i sklonost ka istorijskom revizionizmu. U samo nekoliko minuta njegovog govora obesmišljavaju se višemjesečni napori funkcionera ove partije sa sebe prikažu kao velike pomiritelje, na čijem čelu se nalazi ni manje ni više nego četnički vojvoda Andrija Mandić. Jasno je građanima Crne Gore da je Nova srpska demokratija pomiriteljska baš onoliko koliko je i njihov vođa Dalaj Lama. Ono što slijedi ulaskom NSD u Vladu pokazaće pravo lice sadašnje vladajuće većine – izazivanje destabilizacije i bespoštedno sluganstvo drugim državama i njihovim interesima”, poručili su u saopćenju.

Andrija Nikolić, šef Kluba zastupnika Demokratske partije socijalista (DPS) rekao je da “kukavičke prijetnje građanskoj Crnoj Gori iz usta Marka Kovačevića, koje su svojstvene portparolima fašizma, zahtijevaju hitnu reakciju tužilaštva”.

Poručuje da treba da se utvrdi da li Kovačević prijeti ili ponovo ‘namješta sat’.

“Takva osoba ne zaslužuje da bude na čelu antifašističkog Nikšića”, kazao je Nikolić.

“Ako postoji direktan poziv na nasilje – ovo je”

Nešto kasnije je reagovao pisac i kolumnista Andrej Nikolidis.

“Ako postoji direktan poziv na nasilje, to je navedena Kovačevićeva izjava. Neka je sram državno tužilaštvo, koje fašiste poput njega mazi po glavi”, smatra Nikolaidis.

Prema njegovim riječima, Kovačevićev poziv na krvoproliće je rezultat njihovog nečinjenja.

“A njihovo nečinjenje je rezultat njihovog straha. Evo ovako. Slušaj me Kovačeviću. Ja sam Turčin. Živim na adresi Masline bb, 85360 Ulcinj. Bujrum. Ne boj se, ne budi kao četnici na Neretvi. Dođi”, poručio je Nikolaidis.

Stigla je i reakcija iz vrha crnogorske vlade, tačnije Milojka Spajića koji je osudio ove izjave.

On je istakao da bi svi, a posebno mladi ljudi, trebalo da budu okrenuti budućnosti i pomirenju.

“Pozivamo nadležne organe da utvrde sve činjenice i okolnosti. Nadamo se da će izvinjenje i objašnjenje ubrzo uslijediti, ali u svakom slučaju užasna izjava za koju nema opravdanja”, poručio je Spajić.

Negirao i genocid u Srebrenici

Ovo nije jedina slična reakcija javnosti zbog njegovih izjava. Tako je prije nekoliko godina Više državno tužilaštvo u Podgorici podiglo optužni prijedlog protiv Kovačevića zbog izazivanja nacionalne, rasne i vjerske mržnje,

On je negirao genocid u Srebrenici u jednom televizijskom gostovanju, dan nakon što je Skupština Crne Gore usvojila Rezoluciju.

On je jednom prilikom držao ispružen srednji prst ruke tokom intoniranje državne himne Crne Gore.

Nastavi čitati

Najčitanije