Connect with us

BiH

Kako se “gule” građane: Kupovinom dizela za 100 KM, državi dajemo 38 KM (VIDEO)

Published

on

Problem je što se prikupljene akcize i putarine ne troše namjenski, već za realizaciju različitih budžetskih potreba, uključujući i politički populizam u izbornoj godini, smatra ekonomski analitičar Admir Čavalić

Cijene goriva u Bosni i Hercegovini konstantno se povećavaju, a time i prihodi po osnovu akciza i putarina na naftu i naftne derivate. Prema podacima Uprave za indirektno oporezivanje, u prvih pet mjeseci ove godine prikupljeno je 201,6 miliona KM akciza i 247,8 miliona putarina na naftu i naftne derivate.

Novinari BHRT-a su provjerili koliko nameta uzima država i kako inspekcija kontroliše cijene?

Ako odete na bezinsku pumpu i kupite dizela za 100 KM, državi dajete 38 maraka. U federalnom Udruženja distributera nafte i naftnih derivata kažu da su u strukturi cijene akcize i putarine fiksne, a da je PDV promjenjiv i da se povećao za 20 feninga u odnosu na ranije cijene.

“Cijene bi u ovom trenutku trebalo nešto smiriti, ali do značajnijeg pada cijena može doći eventualno izmjenom u poreskoj strukturi cijene. Onaj ko ima maržu veću od 25 feninga, neka mu zatvore pumpu”, kaže Milenko Bošković, predsjednik Udruženja distributera nafte FBiH.

Problem je što se prikupljene akcize i putarine ne troše namjenski, već za realizaciju različitih budžetskih potreba, uključujući i politički populizam u izbornoj godini, smatra ekonomski analitičar Admir Čavalić.

“Niz fiskalnih i parafiskalnih nameta u BiH nema jasno definisanu zakonsku namjenu što znači da ulazi u budžet i troši se na način kako se troši, obično za stabilizaciju budzeta”, navodi Čavalić.

Predsjednica Udruženja građana “Don” kaže da oni koji donose odluke o nametima očigledno nije briga za građane koji pune budžetske kase. Nedopustivo je, smatra, da građani nemaju uvid gdje završavaju milioni prikupljeni kupovinom goriva.

“Rekordno imamo najniže plate što se tiče realnog sektora, 325 evra. Sramota je da pričamo da po istoj cijeni plaćamo gorivo kao negdje u Evropi”, kaže Murisa Marić, , predsjednica Udruženja građana “Don” iz Prijedora.

U Federalnoj Upravi za inspekcijske poslove dostavili su nam zbirne podatke o inspekcijskim kontrolama cijena goriva i osnovnih životnih namirnica. U prvoj polovini godine izrečene su kazne u iznosu od 518.700 maraka. U Inspektoratu Republike Srpske saopštili su da su pojedini distributeri nafte zaračunavali marže i za 30 feninga veće od dozvoljenih 25 feninga.

“Tokom inspekcijskih kontrola na 108 benzinskih pumpi su utvrđene nepravilnosti i prekoračenje propisanih marži, zbog čega je izdato 214 prekršajnih naloga u vrijednosti od 1.561.000 maraka”, navode iz Inspektorata RS.

U Autoputevima Republike Srpske su objasnili da se putarine koriste za otplatu kredita za gradnju autoputeva, troškove eksproprijacije i pripremu planske i studijske dokumentacije. Navode da bi se autoputevi mnogo sporije gradili da se čeka prikupljanje putarina i napominju da je na računu Uprave za indirektno oporezivanje neraspoređenih 175 miliona maraka, jer još nisu dogovoreni novi koeficijenti raspodjele.

BiH

Ovo su Irmela i Jasmin Čilić, spasioci su njihova tijela pronašli ispod ruševina

Published

on

By

Jedan od najpotresnijih prizora pronađen je ispod ruševina jedne porodične kuće u Jablanici, gdje su spasioci otkrili zagrljen par koji je očito čekao pomoć koja, nažalost, nije stigla na vrijeme.

Irmela i Jasmin Čilić preminuli su kako su i živjeli – zagrljeni.

Prrijatelji se opraštaju od maldog para na društvenim mrežama.

Nastavi čitati

BiH

Ovo je Lejla Zalihić koja je plivala kroz bujicu i spasila kćerku: ‘Kćerka. Majka. Supruga. Heroj’

Published

on

By

U javnosti u Bosni i Hercegovini, ali i u susjedstvu, odjeknula je priča o hrabroj majci Lejli Zalihić iz Butorović Polja kod Konjica.

Ona je spasila život svoje kćerke onako kako to mogu samo najhrabriji.

Na društvenoj mreži Facebook objavljene su fotografije hrabre Lejle sa porodicom iz bolnice, gdje je hospitalizirana, nakon borbe koju je iznijela tokom katastrofalnih poplava koji su u noći sa četvrtka na petak pogodili Bosnu i Hercegovinu.

 

Lejla Zalihić je, prema svjedočenju komšije, plivala tri kilometra kroz nabujalu vodu.

 

Njena 13-godišnja kćerka je pala u bujicu koja ju je odnijela skoro tri kilometra dalje. Lejla je krenula za njom, skočivši s trećeg sprata kuće i zaplivala te je uspjela spasiti.

 

– Kćerka, Majka, Supruga, HEROJ.

Danas smo posjetili našu komšinicu Lejlu Zalihić. Majku i suprugu koja je u noći poplava u B. Polju oko ponoći zajedno s svojom kćerkom Asjom, suprugom i svekrvom skočila u vodenu bujicu u zadnjem trenutku prije nego je voda u potpunosti uništila  kuću.

Foto: Facebook: Lejla Zalihić spasila kćerku

Bez orijetancije sa mnogo povreda u mrkloj noći spasile su se nakon više od tri kilometra udaljenosti u Jablaničkom jezeru. Njen suprug je također dobro, a za svekrvom se još traga.

 

Priča, trauma i horor iskustvo za čitav život. Mi, njihovi sugrađani, komšije i privrednici MORAMO BITI UZ NJIH DANAS, SUTRA I SVAKI NAREDNI DAN dok se sve ovo dovede u stanje najbolje koje može! Nek se Gospodar smiluje onima koji nisu s nama nakon ove tragedije! UZ VAS SMO“, napisao je Arman Kurtić.

 

Radiosarajevo.ba

Nastavi čitati

BiH

Vremenska prognoza za nedjelju, izdato upozorenje zbog padavina

Published

on

By

U Bosni i Hercegovini danas se nakon oblačnog jutra sa slabom kišom očekuje pretežno sunčano vrijeme, dok će se na jugoistoku zadržati oblačno sa kišom.

Iz Hidrometeorološkog zavoda RS upozoravaju da se zbog obilnijih padavina i dotoka vode sa gornjeg dijela sliva rijeke Save i njenih pritoka u narednim danima očekuje postepeni rast vodostaja Save u domenu srednje visokih voda.

Najviša temperatura vazduha danas će iznositi od 12 do 18, na jugu do 21 stepen Celzijusa, saopšteno je iz Hidrometeorološkog zavoda FBiH.

Vjetar će biti slab do umjeren, zapadnih smjerova, prognoza je Hidrometeorološkog zavoda RS.

Temperatura vazduha izmjerena jutros u 7:00 sati: Čemerno pet stepeni, Han Pijesak i Glamoč šest, Bjelašnica, Livno sedam, Sokolac, Drvar osam, Mrkonjić Grad, Bihać, Bugojno devet, Bileća, Ribnik, Foča, Sarajevo, Zenica 10, Banjaluka, Bijeljina, Prijedor, Rudo, Doboj, Tuzla 11, Novi Grad, Trebinje, Mostar 12, a Neum 14 stepeni Celzijusa.

Nastavi čitati

Najčitanije