Connect with us

BiH

Kalabuhov: Imamo pravo problematizirat ako BiH postane dio političkih i vojnih saveza

Published

on

Ambasador Rusije Igor Kalabuhov danas je u Narodnoj skupštini Republike Srpske (NSRS) govorio o ruskom viđenju stanja u Bosni i Hercegovini, odnosima Rusije i Bosne i Hercegovine te međunarodnim odnosima.

Na početku obraćanja je izrazio zahvalnost što ima priliku da se obrati na posebnoj sjednici posvećenoj geopolitičkim okolnostima. Smatra da se Rusija, kako je izjavio, dosljedno zalaže za poštovanje Dejtonskog mirovnog sporazuma.”NSRS je jedan od temelja RS-a. U više od 30 godina tokom deset saziva donose se ključne odluke na dobrobit građana. Rusija, kao država garant Dejtona, dosljedno se zalaže za striktno poštovanje temeljnih prinicpa ravnopravnosti konstitutivnih naroda i dva entiteta od kojih je sastavljena Bosna i Hercegovina”, poručio je Kalabuhov.

Prema njegovim riječima, uvjereni su da decentralizirana arhitektura Bosne i Hercegovine, utvrđena Dejtonom, osigurava normalno funkcionisanje i predstavlja oblik mirnog i obostrano korisnog suživota tri naroda, Ostalih i građana u okviru jedinstvene i suverene države.

Upozorio je međunarodne aktere da će njihovo vanjskopolitičko uplitanje u Bosni i Hercegovini imati, kako je kazao, dalekosežne opasne posljedice.

“Nažalost moramo konstatovati destruktivnu ulogu dijela međunarodne zajednice, koji je neodgovorno izabrao put podrivanja. Želja da se ipmlementira njihova agenda, prvenstveno kroz nametanje euroatlantskih integracija, dovelo je do erozije Dejtonskog sporazuma”, ocijenio je.

Smatra da je, kako je naveo, apsurdno nazivati antidejtonskim želje RS-a da odbrani svoj status. Naglasio je da krše “prava Hrvata na legitimno predstavljanje” te ponovio da Christian Schmidt za Rusiju nije visoki predstavnik. Osudio je sankcije Zapada Rusiji i potcrtao da Rusija ima pravo problematizirati potencijalno članstvo Bosne i Hercegovine u političkim i vojnim savezima.

“Jednako pogubnim smatramo jednostrane sankcije protiv onih koji imaju nezavisnu političku liniju. Smatramo da se time utječe na unutrašnje političke procese i to zaslužuje oštru osudu. Poštujemo suvereno pravo Bosne i Hercegovine da realizuje svoje vanjskopolitičke prioritete poštivanjem postojećeg poretka. Imamo pravo problematizirati u slučaju priključivanja Bosne i Hercegovine političkim i vojnim savezima koji provode neprijateljsku politiku prema Rusiji”, rekao je.

Kako je izjavio ambasador Rusije, zainteresovani su za saradnju sa Bosnom i Hercegovinom i ne slažemo se da saradnja s jednim entitetom može biti na štetu drugog. Istakao je da Zapad, kako je naveo, iskrivljuje ciljeve specijalne operacije Rusije u Ukrajini.

Potcrtao je da Rusija Bosnu i Hercegovinu ne svrstava u neprijateljske države.

Prije Kalabuhova obratio se član Predsjedništva Bosne i Hercegovine i predsjednik SNSD-a Milorad Dodik izjavivši, između ostalog, da Rusija u Ukrajini sprovodi specijalnu intervenciju.

klix

BiH

Episkop zvorničko-tuzlanski traži od SPC-a da u BiH bude više mitropolija “da se ne pojavi bosanska pravoslavna crkva”

Published

on

By

Episkop zvorničko-tuzlanski Fotije izjavio je danas da je sada bitno da u BiH ne bude samo jedna Mitropolija, nego možda dvije-tri, čime bi bila spriječena mogućnost da se ovdje pojavi ideja bilo kakve bosanske pravoslavne crkve.
Episkop Fotije rekao je da je ovih dana Svetom arhijerijskom Sinodu za Sveti Sabor, za komisiju za Ustav SPC, predat dokument da Eparhija zvorničko-tuzlanska dobije rang mitropolije, koji je imala do 1920. godine.
Vladika Fotije je ocijenio “da su sada stečeni uslovi da to bude korigovano, promijenjeno, te naglasio da je sada bitno da u BiH ne bude samo jedna Mitropolija”.
– Ako bi Eparhija zvorničko-tuzlanska dobila status mitropolije time bismo spriječili mogućnost da se ovde pojavi ideja bilo kakve bosanske pravoslavne crkve, odvajanje od Beograda, od matice… – rekao je Fotije nakon liturgije u Hramu Svetog velikomučenika Dimitrija u Bosanskom Šamcu povodom eparhijske slave Živonosnog Istočnika.
On je napomenuo da “treba na vrijeme misliti i reagovati, što je učinjeno dopisom koji su poslali Svetom Sinodu”.
– Vidjećemo kakav će odgovor biti. U svakom slučaju ideja je u narodu ovde pozdravljena. Nadamo se pozitivnom odgovoru. Mi ne želimo nešto što nije bilo, ova eparhija je bila mitropolija. Mi samo to hoćemo da vratimo, zato se danas posebno ljudi raduju, a to je za mene najvažnije – da smo taj proces pokrenuli. Čekamo majski Sabor i da vidimo kakav će biti odgovor – rekao je, prenosi RTRS.
Nastavi čitati

BiH

Ademović: „Radovan Karadžić će morati platiti odštetu, a možda i RS. Ovo je početak Dodikovog kraja!

Published

on

By

Nedim Ademović, sarajevski advokat, gostujući u programu Face TV kazao je kako će „Radovan Karadžić morati platiti odštetu, a možda i RS! Karadžić nema taj novac, ali treba ga teretiti kao javnog dužnosnika!”

“Dodikova politika je toliko loša! Pogubio se! Teško će se izvući iz procesa pred Sudom BiH! Nema šta Dodik da prihvata ili ne! On pokušava da ostane na vlasti! Neprihvatanje može voditi ka novim krivičnim postupcima! Dodik mora prihvatiti Schmidta! Postupak protiv Dodika vrlo ozbiljan! Činjenice na strani Tužilaštva!“, ističe pravni stručnjak Nedim Ademović!

Hadžifejzović: „Kakav je značaj i šta se krije u i iza rezolucije o Srebrenici?“

Ademović: „Rezolucija nije posvećena niti zločincima ni Srbima ni Srbiji, već žrtvama i srodnicima koji su izgubili najmilije! Svaka država bit će natjerana da obilježava sjećanje na genocid u Srebrenici! Cilj Srbije je da isprovocira strah kod država da ne glasaju i da budu suzdržani! To Srbiji ne ide kako treba! Trebamo zastupati tezu da je rezolucija dug prema Srebreničanima! To nije rezolucija BiH! Mi je nismo potaknuli! To nije akt kojim se nešto potvrđuje! Genocid je utvrđen! Pročitao sam Nacrt rezolucije! Rezolucija je dobro napisana!“

Hadžifejzović: “Da li postoji način da se preko rezolucije o Srebrenici realizuje ogromna ratna odšteta od Srbije?”

Ademović: „Već ima dvadeset presuda pred američkim sudovima! Karadžić je učestvovao u tim procesima! Postavlja se pitanje: kako izvršiti presude! Mora se odgovoriti ko je odgovoran da to plati! Ishod će biti neizvjestan! To je postupak gdje će sudovi imati veliki politički pritisak!“

Hadžifejzović: „Jesu li, ako se rezolucija o Srebrenici usvoji, moguće nove tužbe, novi procesi protiv Srbije?“

Ademović: „Politička klima i globalni stav se promijenio! To može utjecati na odluku da li revidirati zaključke u vezi sa postupkom Srbije! Pravo mora biti jasno! Kad pokrenuti?! To je nešto drugo! Globalna politika nije kratkoročna! Traje izvjesno vrijeme!“

Hadžifejzović: „Izborni zakon po mjeri HDZ-a?“

Ademović: “Međunarodna zajednica shvatila da je pozicija legitimnog Hrvata prevaziđena i to je OHR shvatio! Okrenuli su politiku, rekli HDZ-u da to više neće proći! Odstupa od koncepta građanske države i poslali su poruku da to ne dolazi u obzir!“

Hadžifejzović: „Ustavni sud BiH je blokiran. Šta Vi mislite o izboru Marina Vukoje kao sudije Ustavnog suda BiH?“

Ademović: “Prije je bilo da se četvero sudija bira po etničkoj opredijeljenosti: dva Hrvata i dva Bošnjaka, što je neustavno… prešutni dogovor da se jedni drugima ne miješaju u posao! Nema više tog političkog konsenzusa! Ne mogu se dijeliti po etničkoj opredijeljenosti, a iako se predlaže, mora biti politički neutralan. Vukoja je tijesno povezan sa HDZ-om! Misle da će taj sudija biti informant i moći će lobirati za sve situacije u kojima imaju interesa i da će staviti Ustavni sud pod političku kontrolu! Sudije ne smiju imati veze sa politikom! Ustavni sud će ostati funkcionalna institucija! Ustavni sud je najvažnija institucija jer ne zavisi ni od entitetskog ni od etničkog veta! Ustavni sud može spriječiti secesiju! Daje međunarodnim snagama pravo da reaguju! Ustavni sud će raditi jer sam uvjeren da visoki predstavnik može imenovati privremene sudije!”

Hadžifejzović: “Ako se ne izabere, Schmidt može imenovati sudije?”

Ademović: „Tako je! OHR može imenovati ad hoc privremene sudije! On je zaslužan za implementaciju Dejtona! Schmidt brine za Ustavni sud i ukoliko je on ugrožen; to će uraditi Schmidt! Schmidt je i prije otkočio mehanizme!“

Hadžifejzović: „Šta Vi, kao vrhunski pravnik, mislite o medijima i političarima? Strašni su pritisci…”

Ademović: „Novinari se moraju bolje educirati, a političari ne smiju vršiti pritisak! Svaki novinar mora naučiti kako da radi da bi se zaštitio od sudskih postupaka! Moramo znati šta su medijske slobode! Evropska konvencija donijela je novi standard u kojem postoje vrlo jasni kriteriji  šta ko smije da radi! Ne može se tumačiti kako ko hoće! Postoje vrlo decidno odrđena prava novinara i onih koji smatraju da su oštećeni! Pitanje je koliko smo kapacitirani da to ispoštujemo!“

Nastavi čitati

BiH

Dodik u Subotici: RS i Srbija su jedna država, bez obzira šta o tome mislili sa Zapada. Mi nismo nikakvi bosanski Srbi

Published

on

By

Predsjednik bh. entiteta Republika Srpska Milorad Dodik prisustvovao je manifestaciji “10. večeri Republike Srpske u Srbiji”, koju organizuje Zavičajna zajednica “Republika Srpska” iz Subotice.

– Srpska i Srbija su jedna država, bez obzira šta o tome mislili sa Zapada, jer u njoj živi jedan srpski narod. Mi nismo nikakvi bosanski Srbi, uvijek smo Srbi i nikad nismo dozvolili da nas odvoje od Srbije. Mi iz Srpske volimo Srbiju i nikad nismo uradili ništa protiv Srbije, kazao je Dodik.

Dodik je odao posebnu zahvalnost predsjedniku Srbije Aleksandru Vučiću zbog, kako je kazao, realizacije projekata u opštinama širom RS-a, te je pozvao okupljene da na izborima podrže listu oko predsjednika Srbije Aleksandra Vučića, te kazao da su svi predsjednici Srbije uvijek gajili bratsku ljubav prema Republici Srpskoj, ali da sa Vučićem nema priče, nego imaju projekti.

– Srbija koja ima dosta svojih unutrašnjih izazova, prisutna je u Republici Srpskoj i zahvalan sam Vučiću, jer je u svim lokalnim zajednicama u Srpskoj, a ima ih 63, izgradio neki objekat gd‌je je Srbija pomogla i značajno donirala ili potpuno izgradila vrtiće, škole ili neke komunalne objekte”, rekao je Dodik.

On je kazao da Srbi iz Republike Srpske ne daju na Srbiju, jer znaju da je jedino ona njihov garant.

Govoreći o Crnoj Gori, Dodik je rekao da ga malo pogađa to što se dešava nakon što je najavljena podrška rezoluciji o Srebrenici u UN-u.

– Srbi koji žive u Crnoj Gori su naši. Oni nisu crnogorski Srbi, nego su Srbi. Nema ni hrvatskih Srba, nego ima Srba. A neki koji nisu spremni da brane naš narod do kraja, uvijek na kraju zaključe da su pogriješili. To je bolno za nas, ali i satisfakcija. Neka se naljute, ali danas sam rekao da sram bude Crnu Goru, rekao je Dodik.

-Ako iko treba da ima tu rezoluciju, onda je to Crna Gora, jer je Milo Đukanović obezbjeđivao logistiku za to što se desilo u Srebrenici, kazao je Dodik.

Nastavi čitati

Najčitanije