USK
Katastrofalni uslovi u bihaćkom Domu zdravlja: Četiri godine nakon zemljotresa, pacijenti i zaposleni i dalje u opasnosti
Uskoro će četiri godine od razornih zemljotresa u Hrvatskoj, a posljedice su i dalje su vidljive u našoj državi. Zbog velikih oštećenja, pojedini dijelovi Doma zdravlja u Bihaću nisu bezbjedni za ulazak, a još manje za boravak i liječenje. Uposlenici rade u nesigurnim uslovima. Uprkos tome, rješenje ovog problema se ne nazire.
Popucali zidovi, plafon koji prokišnjava, otvor na zidovima kroz koji puše vjetar, očajne su slike iz bihaćkog Doma zdravlja već četiri godine. Drugi, treći i četvrti sprat ove ustanove nisu bezbjedni za korištenje, a razlog je zemljotres u Hrvatskoj, koja se od istog uspješno oporavlja.
Uporedo, u Domu zdravlja Bihać, umjesto pacijentima, pomenuti dijelovi ustanove postali su utočište pticama. Ovo mjesto vise nije bezbjedno ni za pacijente, niti za uposlenike, poručuju iz Sindikata.
“Mi već vise od dvije godine pokušavamo raznim urgencijama dobiti odgovore koji su nam bitni. Tražili smo nadzor sanitarne inspekcije, inspekcije zaštite na radu i građevinske inspekcije. Nažalost njihove izvještaje još nismo dobili, ti izvještaji se praktično kriju. A po našim informacijama na osnovu njih već bi trebalo zatvoriti ovu zgradu”, kaže Amir Rekić iz Sindikata ljekara USK.
I dok je veći dio zgrade neupotrebljiv, pacijenti se liječe u prizemlju i na prvom spratu. Određeni medicinski poslovi obavljaju se u kontejneru pored ove ustanove. Dio je i dislociran u ambulante porodične medicine širom grada. No, čini se da do sanacije neće doći. Direktorica DZ Maja Uremović podsjeća da su tadašnji UO ustanove i kantonalna Vlada donijeli odluku o izgradnji novog objekta.
“Tada su sprovedeni postupci javnih nabavki i izrada konačnog idejnog projekta. Sva dokumentacija je u skladu sa tim kako je bilonpotrebno i prikupljala. Međutim falio je taj ZD izvadak koji treba glasiti na ime investitora odnosno na ime zdravstvene ustanove DZ Bihać. I tu ispada taj problem oko građevinske dozvole koji nismo mogli dobiti jer je podnesena tužba od gradske apoteke koja je navodno učestvovala u izgradnji DZ”, ističe Maja Uremović, direktorica Doma zdravlja Bihać.
I dok traje sudski spor DZ i Gradske apoteke, rješenje nudi grad Bihać. Tačnije, parcelu u neposrednoj blizini postojećeg DZ za izgradnju novog objekta.
“Smatram da je to dobra ideja, da možemo prevazići ovaj trenutni problem imovinsko-pravne prirode jer bismo mogli otkočiti ovaj proces, kako sredstva koja su već osigurana ne bi i dalje propadala. Zašto kažem propadala, jer inflacija ih je već sigurno prepolovila u odnosu na ono što smo mogli s tim iznosom uraditi prije četiri ili dvije godine, a da ne kažem da ćemo još više izgubiti sto budemo duže čekali”, upozorava Elvedin Sedić, gradonačelnik Bihaća.
Zeleno svjetlo treba dati osnivač, tačnije Vlada i Skupština USK. A očekuje se da bi upravo na sljedećoj sjednici tema trebala biti stanje u bihaćkom Domu zdravlja. I dok se već nekoliko godina iščekuje sanacija Doma zdravlja, skoro 60 hiljada građana koji se liječe u ovoj ustanovi, dolazeći u istu, rizikuju svoju bezbjednost.
Video pogledajte OVDJE.
USK
Kekić se skrivao u šumama između Cazina i Kladuše, kada se vratio u Sloveniju ubijen je
Slovenačka policija dobila je prije desetak dana informaciju da kriminalna grupa Dine Muzaferovića zvanog Cezar priprema likvidaciju Satka Kekića, saznaje Istraga.ba.
Ali, bez obzira na to, Kekić je u petak ujutro ubijen u Ljubljani. Iza ubistva, prema našim informacijama, stoji Dino Muzaferović Cezar koji je proteklih dana ilegalno boravio na području Slovenije.
Dino Muzaferović Cezar i Satko Kekić godinama su u sukobu. Netrpeljivost je dodatno pojačana nakon što je u julu 2021. godine u blizini Velike Kladuše, na samoj granici BiH i Hrvatske, otkrivena plantaža marihuane koju su čuvali, automatskim puškama naoružani, kriminalci iz Krajine.
“Živ ili mrtav”, pisalo je na plakatama koji su prije nekoliko mjeseci bili zalijepljeni na više adresa u Ljubljani.
Na plakatama je bila fotografija Satka Kekića, bh. državljanina rođenog u Velikoj Kladuši koji je u Bosni i Hercegovini osuđivan zbog trgovine drogom.
Kekić je, nakon što je vidio plakate, pobjegao u BiH. Danima se skrivao u šumama između Cazina i Velike Kladuše. Onda se ponovo vratio u Sloveniju gdje je i ubijen.
Prema informacijama Istrage, Satko Kekić je i u Policijskoj stanici u Velikoj Kladuši prijavljivao da Cezar priprema njegovo ubistvo. I to nakon što je Kekić uspostavio saradnju sa pravosudnim i policijskim organima u BiH kojima je obećao da će im otkriti sve detalje o ubistvu Eldina Ćerimovića, jednog od članova kriminalne grupe Dine Muzaferovića koji je ubijen nakon što je u Tužilaštvu BiH ispričao sve detalje o plantaži marihuane koju je održavala ova kriminalna grupa. Kekić se tada pohvalio istražnim organima u BiH da blisko sarađuje sa slovenačkom policijom, te da je na osnovu toga dobio i drugi identitet, odnosno pasoš na ime Satko Zovko. Od bh. pravosuđa je, za svoje informacije o ubistvu svjedoka Ćerimovića, tražio i novac. No, ovaj posao nikada nije realiziran.
Satko Kekić, odnosno Satko Zovko posljednjih je mjeseci dolazio u Veliku Kladušu i hvalio se novim identitetom. Te informacije su bile ključne Dini Muzaferoviću i njegovoj grupi da ga likvidiraju. Kekić se, kako saznajemo, u poslovima sa drogom povezao sa Harisom Gredeljom, kick boxerom iz Prijedora koji je osuđen zbog ubistva Nedžada Kličića zvanog Rambo iz Krajine. Gredelj i Kekić su preuzeli i dio poslova koje Cezar nije mogao kontrolisati iz bjekstva, što je, kako saznajemo iz policijskih izvora, drugi motiv za jutrošnju likvidaciju.
Ko je Satko Kekić?
Istraga.ba je još 2022. godine objavljivala da se on susretao sa Dinom Muzaferovićem u Ljubljani, nakon što je Cezar pobjegao iz BiH. Susreti su organizirani kako bi došlo do pomirenja između ove dvojice kriminalaca iz Velike Kladuše. Ali do pomirenja nije došlo.
Raspakivanjem Sky aplikacije, policijske agencije su došle do prepiski koje potvrđuju da je Dino Muzaferović djelovao na području BiH i Slovenije, te da je sarađivao sa pripadnicima Škaljarskog klana iz Crne Gore. Muzaferovića su u Sky aplikaciji oslovljavali nadimcima Chapo i Šef. “Gospođa Chapo” bio je nadimak njegove nevjenčane supruge Špele Kovač, slovenačke državljanke rođene u 1986. godine u Kranju.
Dio njihove grupe bio je Sarajlija Nedim Bukva. Upravo je on u SKy komunikacijama Špelu Kovač oslovljavao sa “Šefica Chapo”, a Dinu Muzaferovića kao “Cezar Chapo”. Dio ove grupe bile su izvjesne Marija i Petra iz Hrvatske, kao i Zrinka Tomjanović. U Sky prepiskama Bukva piše Cezaru da će prodavati njegovu drogu.
Istraga.ba je godinama pisala o Cezaru i njegovoj grupi. Zahvaljujući “propustima” državnog tužioca Džermina Pašića, Dino Muzaferović je pobjegao iz BiH. O tom slučaju možete pročitati ukoliko kliknete ovdje. Tužlac Pašić je imao informacije da Muzaferović priprema i likvidacije svjedoka, ali ništa nije poduzeo. Unatoč brojnim upozorenjima, u maju 2022. godine je ubijen Eldin Ćerimović. Jedan metak u srce, drugi u trbuh bili su dovoljni da Eldin Ćerimović bude mrtav na mjestu zločina. Ubijen je u 3. maja 2022. godine dok je od kuće išao prema svom radnom mjestu. Velikoj Kladuši.
Na portalu Istraga.ba pominjali smo ga u dva navrata, kada smo pisali o kriminalnoj grupi Dine Muzaferovića.
Satko Kekić je tvrdio istražnim organima da zna sve o ovom ubistvu. U petak ujutro je ubijen u Ljubljani.
USK
Detalji ubistva: Satko Kekić trebao biti zaštićeni svjedok protiv Cezara iz Kladuše
U Sloveniji je jutros pronađeno tijelo muškarca iz BiH Satka Kekića, koji je preminuo od prostrijelnih rana.
Riječ je o Satku Kekiću, koji je, prema navodima slovenačkih medija, trebao biti zaštićeni svjedok protiv Dine Muzaferovića Cezara iz Velike Kladuše, koji se trenutno nalazi u zatvoru u Rimu.
Satko Kekić je u Sloveniji bio poznat i kao Satko Zovko, pišu slovenački mediji.
“Vozilo i tijelo otkriveni su oko 1 sat ujutro. Policija je obezbjedila mjesto i počela s provođenjem prvih hitnih mjera na otkrivanju počinioca. Trenutno se vrši uviđaj na mjestu zločina, a kriminalisti provode intenzivno kriminalističko istraživanje radi utvrđivanja svih okolnosti krivičnog djela”, piše 24ur.com.
Upucan je iz automatskog oružja, a napadači su koristili crveni Audi bh. tablica. On je 2014. godine pravosnažno osuđen pred Sudom BiH na pet godina zatvora.
Prema ranijim navodima, on je bio dio narkogrupe Dine Muzaferovića, prenosi Avaz.
USK
Obilježena 32. godišnjica pogibije majora Adila Bešića
U organizaciji Saveza dobitnika najviših ratnih priznanja i odlikovanja USK u saradnji sa Muftijstvom bihaćkim, Medžlisom IZ Bihać i džematom Turija-Vrsta, obilježena je 32. godišnjica pogibije majora Adila Bešića. Centralni događaj, „Šehidska dova“, održana je uz prisustvo brojnih građana, predstavnika vlasti, boračkih organizacija i vjerskih autoriteta.
Pored vjerskog dijela programa, na obilježavanju godišnjice istaknuto je da se čuvaju sjećanja na časni život i djelo Adila Bešića.
Glavni imam Medžlisa IZ Bihać Mensur-ef. Ćehić podsjetio je na vrijednost borbe krajiških patriota koji su dali ono najvrednije kako bi građani Unsko-sanskog kantona danas uživali u miru i slobodi.
“Oni su dali svoje živote za to i moramo uvijek biti svjesni da je ova sloboda koju uživamo osvojena trudom, zalaganjem, borbom i velikom žrtvom naših boraca i svih ostalih koji su učestvovali u odbrani. Ovih dana se prisjećamo našeg heroja Adila Bešića, ali i svih drugih, znanih i neznanih junaka i šehida, koji su izborili pravo da imamo svoju domovinu i državu”, poručio je efendija Ćehić
U Vladi Unsko-sanskog kantona organiziran je prijem za saborce i predstavnike boračkih organizacija, dok je u kasarni koja nosi ime heroja Adila Bešića održan referat o njegovom liku i djelu. Prisutnima je prikazan i kratki film posvećen krajiškom i heroju Bosne i Hercegovine, prikazujući njegovu izvanrednu vojnu karijeru i neizmjernu hrabrost.
Delegacije Grada Bihaća, Vlade Unsko-sanskog kantona, mjesne zajednice Vrsta te boračkih organizacija položile su cvijeće na turbe Adila Bešića u mjesnoj zajednici Vrsta, odajući počast ovom velikom junaku i simbolu slobode.
Akademija organizirana povodom godišnjice okupila je brojne učesnike i govornike, među kojima je komandant Said Velić evocirao uspomene na herojsko djelovanje Adila Bešića.
Gradonačelnik Bihaća Elvedin Sedić istakao je značaj njegove borbe i uloge u odbrani Bosne i Hercegovine, kazavši da je Adila Bešića odlikovalo vojno-stručno znanje i neizmjerna hrabrost.
“Bio je uzoran starješina, koji je rukovodio i komandovao jedinicama Armije RBiH na najbolji mogući način u teškim uvjetima rata. Devet bosanskohercegovačkih heroja, uključujući i našeg Adila Bešića, ostavilo nam je težak i odgovoran amanet. Oni su herojstvom i istrajnošću pokazali kako se bori za državu Bosnu i Hercegovinu. Dugujemo im neizmjernu zahvalnost što su nam omogućili da se u miru nastavimo boriti za bolju državu”, istaknuo je Sedić.
FENA
USK
Halil Bajramović ponovo tražio odgodu odlaska u zatvor, Sud naložio njegovo medicinsko vještačenje
USK
Dioničari žele svu imovinu Agrokomerca: U susjednim državama postoje objekti vrijedni milijarde KM
Nakon što je u augustu ove godine na sjednici Vijeća ministara BiH usvojena Informacija o postupanju Pravobraniteljstva BiH u vezi s pokrenutim postupkom prinudne naplate štete po odluci Evropskog suda za ljudska prava iz 2012. u predmetu Murtić i Ćerimović protiv BiH, saga o dioničarima Agrokomerca je nastavljena.
Aneks G
Naime, Pravobraniteljstvo je izvijestilo da je viši sud kantona Bern odbacio zahtjev za prinudnom naplatom povjerilaca od 11.137.545,85 švicarskih franaka, te da ostali dioničari nemaju isto pravo.
Zastupnik tužbe dioničara Enes Abdić tvrdi da ove informacije nisu tačne, nego da je sud predmet proslijedio na potvrđivanje u Strasbourg, te da se prava dioničarima ne mogu oduzeti. No, pored spornih naknada, još je veća borba da se dioničari uvedu u pravo odlučivanja u AC, a najviše zbog činjenice da u susjednim državama postoje objekti vrijedni milijarde maraka, većinom hoteli građeni sredstvima AC u bivšoj državi.
Odgovarajući na naš upit o tome, Federalno pravobranilaštvo navodi da je Vlada Federacije ovdje dala punomoć Agenciji za privatizaciju da zastupa naše interese pred sudovima u državama nastalim raspadom Jugoslavije.
– Ističemo da je stav Republike Hrvatske da se aneks G Sporazuma o sukcesiji ne može neposredno primjenjivati, pa sudovi u ovoj zemlji ne osiguravaju reciprocitet predviđen aneksom bez dodatnog bilateralnog akta – Ugovora između Republike Hrvatske i sljednice bivše SFRJ – BiH, naveli su nam u odgovoru, dok se za zahtjeve dioničara AC ograđuju da nisu u njihovoj nadležnosti, piše Oslobodjenje.
Zastupništvo dioničara AC u Švicarskoj nakon ovog zaključuje da je pitanje imovine Agrokomerca u inostranstvu obilježeno nedostatkom adekvatne institucionalne zaštite, sustavnim propustima u provedbi zakona, odlukama koje omogućavaju nezakonito raspolaganje imovinom te kriminalnim aktivnostima.
Agencija za privatizaciju nije zaštitila ove interese, navode, ostavljajući prostor za zloupotrebe.
– Povratak imovine Agrokomerca u inostranstvu može se jedino ostvariti ako se ispuni presuda Ustavnog suda kojom se potvrđuje pravo dioničara na 53 posto kapitala Agrokomerca. Povrat imovine bi bio jednostavan kada bi država vratila dioničarima Agrokomerc, jer to više ne bi bio predmet sukcesije. Privatni kapital ne pada pod taj sporazum o sukcesiji, smatra Enes Abdić.
Spisak želja
Dioničari preporučuju da ih nadležna tijela formalno priznaju kao većinske vlasnike i osiguraju primjenu njihovih prava u skladu sa presudama, da se uvedu u upravljačke strukture, pogotovo u Upravni i Nadzorni odbor. Žele i da im Vlada Federacije BiH i nadležne agencije pruže pravnu i administrativnu podršku u ostvarenju njihovih prava, da se pokrene sveobuhvatna revizija nezakonito otuđene imovine Agrokomerca u inostranstvu, uz angažman domaćih i međunarodnih pravnih stručnjaka.
No, podsjetimo da je novi načelnik Kladuše Boris Horvat za naš list kazao da Agrokomerc više ne postoji, a da ga prizivaju upravo oni koji su ga uništili.
USK
U Bosanskoj Krupi održana 15. sjednica Predsjedništva Skupštine Saveza općina i gradova Federacije BiH
U Bosanskoj Krupi je 15. listopada održana 15. sjednica Predsjedništva Skupštine Saveza općina i gradova Federacije Bosne i Hercegovine, koja je okupila predstavnike lokalnih zajednica iz cijele Federacije. Sjednica je bila prilika za razmatranje ključnih pitanja u vezi s razvojem lokalnih zajednica, kao i za postizanje zajedničkih ciljeva kroz bolju suradnju i koordinaciju. Jedan od prisutnih bio je i gradonačelnik Bihaća, Elvedin Sedić, koji je aktivno sudjelovao u raspravama.
Dnevni red sjednice obuhvatio je širok spektar tema, a posebna pažnja posvećena je suradnji između općina, gradova i Saveza, kao ključnom faktoru za unapređenje kvalitete života građana. Predstavnici lokalnih zajednica su istaknuli važnost međusobne koordinacije, razmjene iskustava i resursa, što će im omogućiti efikasnije rješavanje brojnih izazova s kojima se suočavaju. Kroz zajednički rad, općine i gradovi mogu lakše ostvariti svoje ciljeve, dok Savez, kao centralna organizacija koja okuplja lokalne zajednice, pruža stručnu pomoć i podršku u oblikovanju politika koje odgovaraju stvarnim potrebama građana.
Jedan od ključnih trenutaka sjednice bio je izglasavanje plana financiranja Saveza za 2025. godinu. Ovaj plan predstavlja osnovu za daljnji razvoj i omogućava osiguranje sredstava za nove projekte koji će doprinijeti održivom i ravnotežnom razvoju svih općina i gradova. Kroz konkretne prijedloge i mjere, nastoji se unaprijediti infrastruktura, socijalne usluge i druge oblasti koje direktno utječu na kvalitetu života građana.
Također, na sjednici su prezentirani projekti od regionalnog značaja, među kojima se izdvaja i studijska posjeta gradu Bihaću u okviru projekta „Društveno učešće ljudi u pokretu i lokalnom stanovništvu u zemljama domaćinima Zapadnog Balkana“. Ovaj projekt pruža priliku za daljnju suradnju između zemalja u regiji, s ciljem jačanja društvenih veza i boljeg razumijevanja među narodima Zapadnog Balkana.
Predstavnici općina i gradova naglasili su da je nastavak ovakvih susreta ključan za jačanje međusobnih odnosa i koordinaciju u implementaciji razvojnih politika. Savez općina i gradova Federacije BiH ima ključnu ulogu u stvaranju snažnijih, povezanih lokalnih zajednica koje će biti bolje opremljene za suočavanje s izazovima budućnosti.
Sjednica je još jednom pokazala da je suradnja među općinama i gradovima temelj za postizanje zajedničkih ciljeva i ostvarivanje boljih uvjeta života za sve građane Federacije BiH.
FOTO: uskvijesti
-
Cazinprije 14 sati
Rupa do rupe na parkingu u centru Cazina, nadležni šute
-
Cazinprije 17 sati
Policija u Cazinu uhapsila mladiće iz Bihaća zbog droge, među njima i maloljetnik
-
USKprije 14 sati
Kekić se skrivao u šumama između Cazina i Kladuše, kada se vratio u Sloveniju ubijen je
-
USKprije 17 sati
Detalji ubistva: Satko Kekić trebao biti zaštićeni svjedok protiv Cezara iz Kladuše
-
Magazinprije 11 sati
Mehaničari tvrde: S ovim autima nećete prijeći ni 160.000 kilometara
-
Cazinprije 1 sat
Teška saobraćajna nesreća u Cazinu, više povrijeđenih