Connect with us

BiH

Kecmanović oduševljen sarajevskom profesoricom: “Nad tamnim viljetom sija zvijezda Sabine Silajdžić!”

Published

on

Zašto toliki bošnjački gnjev na profesoricu Sabinu Silajdžić, pita se u svojoj novoj kolumni Dodikov politički savjetnik, Nenad Kemanović, nekadašnji profesor na sarajevskom Fakuttetu političkih nauka i ratni član Predsjedništva BiH.

Kecmanović zatim daje odgovor na vlastito pitanje koji prenosimo u cjelosti:

Zato što je otvorila pitanje svih pitanja – “od čega je sve počelo u BiH”, koje njeni sunarodnici decenijama zaobilaze kao mačka oko vrele kaše, jer naglavačke okreće njihovu kolektivnu interpretaciju svega što se dogodilo – od “građanskog” referenduma ’92. do danas.

Kada je, svojevremeno, Sulejman Tihić, i to u svojstvu predsjedavajućeg Predsjedništva BiH i predsjednika SDA, samo rekao da “Bošnjaci ne mogu graditi budućnost na ideologiji nevine žrtve i da bi trebalo čuti i šta kaže druga strana”, na njega se obrušilo drvlje i kamenje pa je povukao riječ. Narednih decenija nijedan bošnjački intelektualac nije iskoračio izvan vladajućeg narativa: agresija, genocid, raspad, načertanije, memorandum …

Tek krajem minule i početkom ove godine, pod uticajem odmaklog prestrojavanja snaga na globalnoj sceni, jedan sarajevski autor je upozorio da “bošnjačka javnost nema pojma šta se zbiva u svijetu jer samo prenosi zapadne meinstrim medije”, te je iznio nekoliko podataka o kretanju u svjetskoj ekonomiji koji ih statistički pobijaju.

Nakon njega, drugi je započeo izlaganje rečenicom da “iako nije simpatizer Vladimira Putina, mora da konstatuje da sankcije Zapada nisu dale očekivani rezultat”. Ta dva kraća priloga višestruko su prenošena na netu sa nadnaslovima “šokantno”, “skandalozno”, “besprizorno” i sl. i uz reakcije čitalaca koje se mogu svesti na poruku “majku ti četničku j….” i poneku pristojniju da su takvi istupi “izdaja naših jedinih prijatelja i zaštitnika Amerikanaca”.

No, sve je to bilo “mala maca” u odnosu na riječi Silajdžićeve i nije čudo što je “četnikuša i rospija” fasovala takve psovke koje je degutantno navesti i sa prvim slovom i tačkicama (…)

Sabina je dodirnula najosjetljiviju tačku u potisnutoj memoriji bošnjačke elite toga vremena i poturanje narednim generacijama načertanija i memoranduma kao krivaca za sve zlo u Bosni. Tačku od koje je sve hronološki i kauzalno počelo.

Tokom minule tri decenije niko se nije osvrnuo na pitanje kako je referendum održan protiv volje jednog ustavno ravnopravnog naroda, koja je izražena na plebiscitu u novembru ’91, kako je rezultat priznat iako na njega nisu izašle propisane dvije trećine punoljetnih, zašto se Alija odrekao Beogradskog sporazuma (Istorijskog srpsko-mulimanskog sporazuma), zašto je odustao od Skopskog dogovora, zašto je povukao paraf sa Lisabonskog sporazuma.

Referendum nije bio jednokratno antiustavno nasilje, nego utemeljenje nove prakse odnosa u Bosni po kome će Srbi ubuduće, uvijek i u svemu, biti nadglasavani, trajan politički teror bošnjačko-hrvatske, potencijalno samo bošnjačle većine.

“Ako se slažete sa nama utoliko bolje, a ako se ne slažete, bićete naprosto preglasani u parlamentu, u predsjedištu, u vladi.

Referendum 1. marta 1992. godine

Nijedan muslimanski glas ni jednom riječju nije se ’92, ni docnije, digao protiv ponižavanja srpskog naroda. Adil Zulfikarpašić tek je naknodno napisao kako je Aliju i halku interno upozorio “Srbe nazivate ’hajducima i vucima’, a mislite da će vam to otrpiti”.

A, evo, 2024-te, kada su se tri naroda u BiH uzajamno udaljila na svjetlosne godine i lančane omraze postale nova realnost iliti obnovljena vjekovna realnost, javila se jedna obrazovana, razborita i nadasve hrabra Bošnjakinja da probosanskim snagama otvori oči za jednu otrežnjujuću činjenicu koju uporno neće da vide.

Profesorki Silajdžić su kao povod poslužila dva kalendarski subliza rođendana – Republike Srpske 9. januara i BiH 1. marta, a adresa na koju se obraća jesu “probosanske snage”. Što se tiče dva rođendana, ona čak uočava da prvi Banjaluka slavi, a da ga nikom ne nameće, dok drugi, Sarajevo pokušava da nametne „manjem entitetu“.

“Probosanske snage” upozorava da se na krivotvorenju istorijskih činjenica ne može graditi država BiH.

Sabina ne spominje ni građansku ni jedinstvenu ni evropsku, ali za stanje u BiH, začeto uoči rata, optužuje nacionaliste na sve tri strane, iz čega se da oslušnuti da joj hrabro srce kuca na građanističkoj strani. To je, naravno, sasvim legitimno, mada, kako je, eto, i sama ustanovila, i u tom taboru caruju predrasude o agresoru, lošem narodu, genocidnoj tvorevini, republici šumskoj i sl.

Ali, ko bi još u Srpskoj, poslije takve duge i sistematske stigmatizacije, bio ta probosanska snaga sem u nejakom statistički zanemarljivom broju?

Da li to znači da je profesorka zakasnila ili preuranila? Rezignirani bi rekli da samo jedna lasta ne čini proljeće, a optimisti da je ona samo prva lasta u novom jatu. Realisti: veoma hrabro i korisno, sa malo izgleda da će nešto bitnije promijeniti, jer proces uzajamnog udaljavanja tri naroda i otuđenja od projektovane zajedničke države daleko je odmakao.

Kada se u intervjuu tim povodom za sarajevsku TV Face pozvala na svoj prethodni tekst o kumovanju “međunarodne zajednice” svađama tri naroda u BiH i njenom štetnom posredovanju u internim dogovorima, vješti voditelj je odmahnuo rukom “Nećemo sad o tome!”.

I sama TV Face i isti voditelj polovinom netom minule godine Sabinu su predstavili kao ekonomskog eksperta sa brojnim diplomama zapadnih univerziteta i kao majku ništa manje nego sedam sinova.

Ni evroamerički sertifikati kojima se bošnjački intelektualci klanjaju kao kumirima, ni devetočlana porodica koja je primakla brojčano stanje nacije natpolovičnoj većini, kao ni tri ajeta iz Kurana koje je citirala u postskriptumu svoga teksta, nisu međutim pomogli dr Sabini Silajdžić da joj Baščaršija halali neoprostivi grijeh skrnavljenja bošnjačke nevinosti, odnosno mita o apsolutnoj srpskoj krivici.

Direktan polemički obračun sa Sabininim stavovima mudro je povjeren Milanu Dunoviću, manje poznatom funkcioneru bošnjačke trojke u vlasti, srpskog imena i prezimena, koji je samo rezolutno ponovio konstrukcije koje je profesorka efektno demontirala činjenicama:

Milan Dunović: “Ja to neću ni slušati. Ne dozvoljavam da se u mom prisustvu to govori.”

Bošnjakinja zastupa srpske stavove, a Srbin – bošnjačke, što daje željeni efekat relativizacije.

Pošto su i sami ne manje pogođeni otkrićem Silajdžićeve o uzroku građanskog rat u BiH, inostrani misionari demokratije i ljudskih prava u BiH nisu osudili “lov na vješticu” Sabinu.

Zvanična Banjaluka nije likovala: “Svaka joj je na mjestu, ali nećemo podrškom da joj otežavamo”.

BiH

Crni dan na bh. cestama: U jednoj nesreći poginuo dječak, u drugoj žena

Published

on

By

Ovo je druga nesreća danas na cestama u BiH sa smrtnim ishodom

Jedna žena je poginula, a druga je teško povrijeđena u teškoj saobraćajnoj nesreći koja se danas dogodila kod Kotor Varoša, javljaju Nezavisne novine.

Tragedija se dogodila kada je pežo, u kojem su se vozile, sletio sa puta oko 13 sati na putu Banja Luka – Teslić, u mjestu Rujevica, opština Kotor Varoš.

Kako Nezavisne novine nezvanično saznaju, Kotorvarošanka koja je vozila automobil je teško povrijeđena i prevezena je na Univerzitetski klinički centar RS, a na mjestu suvozača bila je njena sugrađanka koja je usljed povreda preminula.

Poginuo dječak

Ovo je druga nesreća danas na cestama u BiH sa smrtnim ishodom.

Podsjetimo, u sudaru automobila i teretnjaka u mjestu Živinice kod Dervente poginuo je maloljetnik. Nesreća se dogodila jutros na putu Derventa – Doboj, saopšteno je iz Policijske uprave Doboj.

Maloljetno lice bilo je saputnik u automobilu Fiat kojim je upravljalo lice sa područja Dervente čiji su inicijali S. Đ, a o čijem se stepenu povreda ljekari Bolnice “Sveti apostol Luka” u Doboju još nisu izjasnili.

Kako javlja ATV, poginuo je dječak, dok je njegov otac S.Đ. povrijeđen.

Teretnim vozilom VW upravljao je M.T. iz Modriče. Sudar se dogodio u 8.15 sati na magistralnom putu Doboj-Derventa.

Ilustracija (fotografija nije s mjesta nesreće navedene u tekstu)

Nastavi čitati

BiH

U ovom bh. gradu ste bogati tek ako imate 100 miliona KM

Published

on

By

Poznato je da u BiH postoje sredine koje su mnogo razvijenije od ostalih, te u kojima je skoncentrisana većina bogatstva.
Jedno od takvih mjesta je Široki Brijeg, jedan od najbogatijih gradova u BiH.
Prema podacima BiznisInfo.ba, u ovom gradu ima 129 kompanija čiji su godišnji prihodi u 2023. bili veći od milion KM. No, zanimljivo je da je čak 6 kompanija čiji su prihodi bili veći od 100 miliona maraka.
Poređenja radi, u Tešnju, gradu koji se uzima kao primjer malog ali veoma razvijenog mjesta pa se po tome može porediti sa Širokim Brijegom, lani je bilo 146 kompanija s prihodima u iznosu većem od milion KM, ali “samo” četiri s prihodima većim od 100 miliona.
Tešanj, dakle, ima više kompanija sa prihodima većim od milion KM, a Široki Brijeg više onih prihodima većim od 100 miliona.
Nastavi čitati

BiH

Građani BiH bi do kraja godine mogli imati digitalni novčanik: Znate li šta on podrazumijeva?

Published

on

By

Direktor Agencije za identifikacione dokumente, evidenciju i razmjenu podataka Bosne i Hercegovine (IDDEEA BiH) Almir Badnjević najavio je da će do kraja godine građani BiH imati digitalni novčanik i da će naša zemlja biti lider u ovoj oblasti.

Naime, objavljena je nova eIDAS 2.0. regulativa koja se odnosi na koncept digitalnog novčanika (Digital ID wallet), namijenjenog kao sredstvo za prošireno korištenje digitalnog identiteta.

Badnjević objašnjava da će ovaj novčanik omogućiti građanima, ne samo dokazivanje identiteta, već i dijeljenje dokumenata, provjeru identiteta drugih građana i kompanija, uz visok nivo privatnosti i kibernetičke sigurnosti.

“EU parlament potiče sve države da digitalni novčanik bude dobrovoljan i besplatan, s mogućnostima kao što su transparentnost transakcija i opcije zaštite privatnosti, a koncept digitalnog novčanika uključuje i kvalificirane elektroničke potpise za korisnike istog i naravno sve bez diskriminacije onih koji odluče ne koristiti se ovim novčanikom. Promatrano s tehničkog aspekta, eIDAS 2.0 predviđa korištenje samostalnog suverenog identiteta, koji stavlja potpunu kontrolu nad svim identifikacijskim informacijama (podacima) u ruke krajnjih korisnika (vlasnika podataka)”, ističe Badnjević.

SSI (Self-Sovereign Identity) omogućava korisnicima kontrolu nad vlastitim podacima kroz decentralizirane digitalne identifikatore (DID), koji donose prednosti poput jedinstvenosti, decentralizacije, kriptografske sigurnosti, kontrole nad podacima i interoperabilnosti.

“Ovaj pristup rješava probleme privatnosti i sigurnosti u digitalnom okruženju. Države članice EU imaju 24 mjeseca za usklađivanje s ovom regulativom i implementaciju digitalnog novčanika na nacionalnom nivou. Zvuči nevjerovatno, ali Bosna i Hercegovina će sasvim sigurno biti jedan od lidera u oblasti digitalnog novčanika, a IDDEEA BiH će već do kraja ove godine implementirati digitalni novčanik za sve građane Bosne i Hercegovine. Nadam se da će i Vijeće ministara pratiti dinamiku, te usvojiti novi zakon o elektronskom potpisu u skladu sa tek objavljenom eIDAS 2.0 regulativom”, zaključio je.

Digitalni novčanik nudi pristup državnim službama, otvaranje računa u banci, registraciju SIM kartice, pristup vozačkoj dozvoli, potpisivanje dokumenata, pohranjivanje recepata, pristup dokumentima za putovanja, plaćanje, pohranjivanje diploma i certifikata, pristup naknadama socijalnog osiguranja itd.

klix

Nastavi čitati

Najčitanije