Connect with us

BiH

Kišna dova i “vjera za večeru”: Je li danas u BiH veći “grijeh” biti nevjernik nego što je u komunizmu bilo ne biti ateista?

Published

on

Na vjeri i vjerskim pitanjima najlakše se kupe poeni u narodu, pa stoga nije ni čudo što je cijela bulumenta sarajevskih političara jučer požurila da reaguje na objavu političke analitičarke Ivane Marić, sve se utrkujući ko će prvi oštro osuditi njezino “vrijeđanje osjećaja vjernika” ili pak “hajku” na nju

Piše: MAJA RADEVIĆ, SB

U septembru 2018. godine, u jeku predizborne kampanje za Opće izbore u Bosni i Hercegovini, predsjednik stranke Savez za bolju budućnost (SBB) Fahrudin Radončić gostovao je u emisiji novinara Mate Đakovića na RTRS-u. Intervju je vođen u Radončićevom kabinetu, a već u prvim kadrovima gledaoci su mogli vidjeti uokvireni kur'anski ajet na zidu kancelarije šefa SBB-a.

Ovaj sam ajet našao kod Vas i Vi ga se pridržavate – konstatovao je Đaković, na što je Radončić ozareno odgovorio: “To je odštampano metar sa metar u mojoj privatnoj sobi. Ja svako jutro pogledam u to…”

JAVNO MANIFESTIRANJE RELIGIJE

Za to što je važan predizborni intervju započeo upravo pričom o religiji, Radončić je imao itekako dobar razlog. Naime, lideru SBB-a i “kontroverznom” medijskom magnatu i biznismenu njegovi politički oponenti sa kojima je povremeno ulazio u interesne koalicije – dakle, mahom članovi Stranke demokratske akcije (SDA) – godinama su javno spočitavali kako nije “pravi” Bošnjak musliman, te da kao takav ne može ni u perspektivi biti politički lider Bošnjaka, što je Fahrudin Radončić silno želio.

Njega niko nikada nije vidio u džamiji, ne posti za Ramazan, pije alkohol, nikada nije bio na obilježavanju genocida u Srebrenici, ne zna ni Fatihu proučiti… – govorili su o Radončiću sljedbenici njegovog najvećeg rivala Bakira Izetbegovića, u namjeri da ga na taj način diskredituju kod ciljanog glasačkog tijela koje su većinom činili Bošnjaci-muslimani. Te 2018. godine Radončić je konačno odgovorio na provokacije, isturajući u prvi plan pred kamerom RTRS-a uokvireni ajet na svome zidu i nadugo i naširoko govoreći o članovima svoje porodice koji su, svi odreda, bili pobožni ljudi.

– Evo sad ću Vam ja vrlo precizno odgovoriti, žao mi je da su me natjerali i izvinjavam se Vašim gledaocima, da govorim o privatnim stvarima. Evo kakav sam ja musliman. Moj rođeni amidža, znači stric, bio je 30 godina imam u Rogatici. To ljudi znaju. Njegov sin, pošto ste vi RTRS, znači moj rođeni brat od strica, bio je preko 30 godina profesor u Gazi Husrev-begovoj medresi u Sarajevu. Moj rahmetli otac je učio Kur’an. Radončići imaju džamiju nekoliko stotina godina. Znači, mi nismo čekali da nastane SDA pa da nas oni učine muslimanima. Neko je meni prije 60 godina dao ime Fahrudin. Nije mi dao ime Denis – ispričao je u jednom dahu Radončić gostujući kod Mate Đakovića (ili je Đaković gostovao kod njega, ali to sada nije ni važno).

Ni ovakvo razotkrivanje široj javnosti do tada nepoznatih, intimnih detalja iz historije familije Radončić predsjednika SBB-a, na njegovu žalost, nije učinilo liderom svih Bošnjaka u Bosni i Hercegovini. Četiri godine kasnije, Radončićeva stranka je na izborima doživjela potpuni debakl i praktično nestala sa političke scene.

Fahrudin Radončić samo je jedan u nizu bh. političara koji nikada ranije nisu javno ispoljavali svoja vjerska osjećanja i odnos prema vjeri, a onda su ih u nekom trenutku počeli forsirati do te mjere da se to građanima nerijetko činilo komičnim, neprirodnim njihovom karakteru i dotadašnjem načinu života. Gotovo cijelo rukovodstvo ljevičarskog, građanskog SDP-a koje je nekada s prezirom gledalo na takve javne manifestacije vjere posljednjih godina zdušno se posvetilo učenju Fatihe u javnosti u raznim prilikama, vodeći računa da u tome budu zapaženi, snimljeni u prvim redovima kako u molitvi smjerno podižu ruke – od predsjednika te stranke Nermina Nikšića, pa do aktuelnog člana Predsjedništva BiH Denisa Bećirovića. Na njihovim fotografijama otprije pet ili deset godina vidjećete ih kako ruku spuštenih uz tijelo odaju počasti tokom obilježavanja različitih godišnjica i važnih historijskih datuma, ali na novijim fotografijama to redovno rade na “vjerski” način. Pa iako se u nečija vjerska opredjeljenja i odnos s Bogom ne treba i ne smije dirati, često se sticao dojam da pojedini političari to rade kako bi se dodvorili svojim biračima, ali i pridobili neke nove, potencijalne glasače za buduće izbore.

Javno manifestiranje vjere važan je dio političkog imidža i predstavnika hrvatskog i srpskog naroda u Bosni i Hercegovini. Otkako je došao na vlast u Republici Srpskoj, Milorad Dodik obišao je više crkvi i manastira nego patrijarh Porfirije, a neprikosnoveni šef HDZ-a BiH Dragan Čović je u poratnom vremenu postao valjda veći katolik i od pape Franje

Na vjeri i vjerskim pitanjima najlakše se kupe poeni u narodu, pa stoga nije ni čudo što je cijela bulumenta sarajevskih političara jučer požurila da reaguje na objavu političke analitičarke Ivane Marić, sve se utrkujući ko će prvi oštro osuditi njezino “vrijeđanje osjećaja vjernika” ili pak “hajku” na nju.

Jedna nepromišljena objava na društvenim mrežama u kojoj je Marićeva ismijala poziv reisu-l-uleme Huseina ef. Kavazovića građanima da se mole za kišu, u nekom drugačijem društvenom ambijentu vjerovatno bi prošla manje-više nezapaženo, posebno jer dolazi od osobe koja nema nikakvu javnu i političku funkciju. No, kod nas je to bio povod za cijeli niz reakcija, jučerašnja udarna vijest u svim medijima, uz brojna saopćenja i izjave predstavnika političkih partija.

KO VRIJEĐA POGLAVARE VJERSKIH ZAJEDNICA

Iz Naše stranke su stali u odbranu Marićeve, osudivši, kako su naveli, govor mržnje prema njoj.

– Posebno osuđujemo političare koji su svojim stavovima doprinijeli atmosferi linča. Političari, ako već nemaju hrabrosti štititi slobodu govora, onda bi trebali o tome šutjeti, a nikako podgrijavati negativne tenzije prema bilo kome – naglasili su iz Naše stranke.

Međutim, u moru političkih reakcija posebno je bilo interesantno saopćenje stranke Narod i Pravda (NiP), iz koje su Ivanu Marić bezmalo optužili za državni udar i rušenje Dejtonskog mirovnog sporazuma. Ne samo da Marićeva svojim komentarom o kišnoj dovi “vrijeđa vjerska osjećanja i poglavare vjerskih zajednica”, već time i narušava “temelje suživota izazivajući razdor i netrpeljivost” (?!), odlučno nam poručuju iz Konakovićevog NiP-a.

Sjetit će se mnogi, nije to tako davno bilo, uoči prošlih Općih izbora u BiH, kada je šef Naroda i Pravde Elmedin Konaković otvoreno kritikovao reisa Kavazovića jer se tokom predizborne kampanje, prema Konakovićevim navodima, svrstao na stranu Izetbegovića i SDA. To, valjda, iz Konakovićeve perspektive nije bilo vrijeđanje poglavara Islamske zajednice kojim se “narušava temelj suživota” i “izaziva razdor i netrpeljivost”, ali zato jedan Facebook status građanke Ivane Marić ozbiljno prijeti da nam ugrozi suživot.

– Jedno je kada Ivanu Marić kritikuju ili brane novinari i slobodni građani, a drugo je kada to čine vladajuće partije. Vlast bi se trebala baviti strateškim stvarima i obezbijediti Ivani Marić da može slobodno biti ateista, ali i vjernicima da iznose svoja mišljenja i neslaganja. Ali onog trenutka kada se vlast svrsta na jednu stranu onda to više nije vlast, nego režim koji vrši pritisak – napisao je u svom komentaru novinar i urednik portala Istraga, kolega Avdo Avdić, u srž detektujući ono što je suština cijele “afere” oko Ivane Marić.

Nije, dakle, trebalo ni braniti, ni osuđivati Ivanu Marić zbog njenog stava, neslane šale ili uvrede, kako god ko to doživljavao. Jer to je prosto marginalna stvar. Ali za naše političare, iskušenje je ipak bilo preveliko – između bavljenja za živote građana istinski važnim pitanjima ili “vjere za večeru”, oni će uvijek i nepogrešivo izabrati ovo drugo.

BiH

Nikšić: Zalagat ću se za nominalno povećanje penzija u istom iznosu, to je pravedno rješenje

Published

on

By

Nakon današnjeg sastanka penzionera i predstavnika Vlade Federacije Bosne i Hercegovine, oglasio se federalni premijer Nermin Nikšić.

“Kad spomenemo penzionere naravno da je prvi poriv kako trebamo učiniti sve što možemo da se popravi životni standard penzionerske populacije. S tim u vezi želim jasno poručiti kako smo prilikom usvajanja prethodnih izmjena zakona upozoravali na moguće posljedice tog zakona. Tada su u rukovodstvu udruženja procijenili kako im u tom trenutku izmjene zakona omogućavaju najveće povećanje i nisu se obazirali na moguće posljedice. Danas nažalost imamo posljedice na koje smo upozoravali. Treba znati, što priznaju i u samom udruženju, da je vlada ispunila apsolutno sve što je bila naša obaveza prema Zakonu”, naveo je Nikšić.

Dodao je da to što trenutno nije dovoljno je posljedica loših rješenja u zakonu.

“Nije baš moguće svake godine mijenjati sistemske zakone poput ovoga jer to proizvodi posljedice na kompletan finansijski sistem. Vlada je ipak, svjesna potrebe naših penzionera iskazala spremnost za rad na izmjenama zakona, ali to mora biti bez pritiska, ucjena i perioda izborne kampanje kada na površinu ispliva neodgovorni populizam. Nema nikakve dileme i dalje ćemo maksimalno poštovati Zakon.

Na kraju, danas sam to rekao i predstavnicima udruženja, kod svih budućih povećanja, naročito vanrednih, umjesto linearnog procentualnog povećanja zalagat ću se za nominalno linearno povećanje”, istakao je.

Dakle umjesto procentualnog povećanja koje pravi dodatnu razliku između najveće i najniže penzije, Nikšić dodaje da će insistirati na nominalnom povećanju u istom iznosu za sve od najniže do najviše.

“Tako se neće povećavati razlike, a smatram da je to jedino pravedno rješenje posebno u odnosu na penzionere sa nižim iznosom penzija”, poručio je federalni premijer, piše N1.

 

Podsjetimo, grupa penzionera iz raznih gradova BiH danas se okupila ispred zgrade Vlade FBiH gdje su protestovali, tražeći da se ispune njihovi zahtjevi.

Nastavi čitati

BiH

Tužna priča tuzlanskog razreda: Kada smo se pozdravili na maturi ‘99, nismo ni slutili crnu sudbinu

Published

on

By

Jedna tužna priča obilježila je živote učenika nekadašnjeg VIIIc razreda koji su pohađali tuzlansku Osnovnu školu “Albin Herljević” kao dio generacije 1991.-1999. godina.

Oni su svoje pismo uputili redakciji Bh. reportera o tragičnoj sudbini njihovih školskih drugara.

“Ponukani viješću o iznenadnom, preranom gubitku našeg sugrađanina Amera Šehića koji je preselio u svojoj 39. godini, sjetili smo se, i ovim putem odlučili odati počast osim Ameru i njegovom bratu Azuru kao i ostalim drugarima iz razreda koji na žalost više nisu sa nama i koji su nas prerano napustili. Danas, naš VIIIc broji šest učenika manje. Šest meleka ili anđela”, navode na početku.

Kako kažu, kada su se 1999. godine pozdravili i izgubili tokom mature u hotelu “Bristol”, nisu ni slutili kakva će “crna dubina zadesiti odjeljenje”.

“Prva nas je napustila Mirela Petrovac, odlična i primjerena učenica, članica horske sekcije. Učenica svima za primjer. Šok i nevjerica, nije doživjela ni svoj 20. rođendan. Nedugo nakon toga, potresa nas nova tragedija, vijest o saobraćajnoj nesreći sa teško povrijeđenim licima. Među njima i dobro poznato ime, Spahić Adnan. Pa to je naš Tečo, dal je moguće? Izdrži druže! Naše molitve su tih dana bile uz Teču, našeg dragog drugara, šmekera. Svi su ga voljeli. Bilo je to jedno divno biće koje je bilo nemoguće ne voljeti. Allah je dijelom uslišio naše molitve, Tečo se brzo oporavio, ali nažalost, ne zadugo. Umro je od posljedica te saobraćajke, zalutalog tromba, na intenzivnoj njezi UKC-a, 2004. godine”, prisjećaju se.

Foto: Facebook/ Bh. reporter

Nadali su se da se to neće ponoviti više među školskim drugovima. Međutim, tokom 2013. godine su izgubili čak troje drugara.

“Šokantni naslovi u medijima širom regiona ‘Monstruozno ubistvo u Tuzli’ i naša voljena drugarica Šejla Spasojević, stradala od ruke koja je hranila i trebalo da štiti do kraja. Stradala od ruke vlastitog oca. Naša Šejla, tiha i neprimijetna, ljubitelj košarke i član košarkaške sekcije. Počivala u miru Božijem. Još uvijek u šoku, kao omamljeni, kao iz nekog horor filma upijamo slijedeću vijest: 28-godišnji mladić bacio se sa 13. sprata, iza sebe ostavio oproštajno pismo. Čake druže zašto, pa zašto i ti? Naš dobri Čaki, svima drag, sportista. Koja muka čovjeka na to natjera? Ispratismo mi i našeg Čakija, Nihad Čakišić 1984-2013. El fatiha”, navode u pismu.

A zatim se desila još jedna nesreća i još jedno poznato ime.

“U saobraćajnoj nesreći u naselju Solina smrtno je stradao i naš Mario Mićanović. Teniser, frajer, mangup. Poginuo kao pješak od naleta automobila. Kažu, bacio se pod auto, dva dana pred kraj crne, najcrnje 2013. godine. Tuga. Počivao u miru Božijem. Već odavno po gradu kruže priče o crnoj generaciji VIIIc, razrednika Salković Ismeta, našeg dobrog Isme, koji je zajedno sa nama upijao crnu hroniku i tiho brisao suze za izgubljenim mladim životima. Kao naviknuti na takvu tužnu sudbinu, ni malo iznenađeni, 2022. godine primamo vijest da nas je iznenada, od posljedica srčanog udara, u trideset osmoj godini života, napustio i naš Šehić Azur, naš dobri Zure iz Kule. Lahka ti zemlja bosanska, druže Azure. Trebali smo slaviti 25 godina male mature. Nismo se okupili. I da jesmo, bilo bi bolno i pretužno. Dugo će se još prepričavati tužna sudbina i bolna sjećanja jednog odjeljenja. Molimo dragog Boga i Allaha da nas pazi, sačuva od iskušenja i da nam sabura”, stoji u pismu VIIIc razreda.

Nastavi čitati

BiH

Zahtjevi penzionera nisu ispunjeni, ali data obećanja: Jednokratna pomoć i million KM za banjsko liječenje

Published

on

By

Današnji sastanak predstavnika penzionera u Federaciji BiH sa predstavnicima Vlade FBiH nije urodio plodom, ali se došlo do određenih zaključaka koji bi mogli pomoći rješenju nekih problema.

Resorni ministar Adnan Delić se obratio novinarima nakon održanog sastanka i ukazao na probleme jer, otkako je preuzeo ovu funkciju, postoje različiti zahtjevi.

“Od vanrednog usklađivanja penzija neće biti ništa”, poručio je Delić koji je naveo kako se to može desiti ako budžet nije u deficitu, što sada nije slučaj.

Napomenuo je kako za to ne postoji zakonsko uporište.

Obećao je dodatni million KM za banjsko liječenje kada dođe do rebalansa budžeta, vjerovatno do kraja oktobra te isplatu jednokratne pomoći.

Prema njegovim riječima, već ranije je uspostavljeno da će biti planirana dva miliona KM za banjsko liječenje te da će se formirati vijeće penzionera.

“Usaglasili smo da ćemo planirati u rebalansu budžeta million KM za ovu godinu za banjsko liječenje i dva miliona KM za sljedeću”, naveo je Delić.

Ipak, kako kaže, Zakon o PIO/MIO neće biti mijenjan do oktobarskih izbora.

“Znamo šta to znači, može se desiti kolaps cijelog sistema”, pojasnio je Delić.

Naveo je da će biti formirana radna grupa od nadležnih institucija i vanjskih eksperata u vezi Zakona o PIO/MIO. Ako oni odluče do kraja ove godine da se treba mijenjati neki dio zakona hitno i skraćeno, to će se i pokrenuti.

“Bez obzira na mogućnosti, zahtjevi prevazilaze nadležnosti ministarstava jer je nemoguće da mi to sami radimo”, poručio je resorni ministar i dodao da se za izmjene mora dobiti mišljenje i finansijska procjena.

Redžo Mehić, predsjednik Saveza udruženja penzionera FBiH naveo je da situacija nije sjajna, ali da se moraju u obzir uzeti okolnosti u kojima se razgovara, poput političke i ekonomske situacije u državi i svijetu.

“Dan nije ljubičast”, dodao je on.

Pojašnjavajući probleme Zakona o PIO/MIO, naveo je da se radi o dobrom zakonskom rješenju na kojem se dugo radilo, ali su tokom njegove primjene na površinu izašle nelogičnosti koje traže izmjene i dopune.

S obzirom da se računa na jednokratku pomoć, rekao je kako iznos iste nije poznat, ali da će se potruditi da se raspodijeli na pravi način te će se prepisati iskustva drugih zemalja.

“Vjerovatno će biti veći iznosi za minimalne penzije”, dodao je on.

klix

Nastavi čitati

Najčitanije