Connect with us

BiH

Kolika je penzija sa 15, a kolika sa 40 godina staža? Koji iznos može očekivati radnik koji je zarađivao prosječnu platu?

Published

on

Penzioneri u BiH najugroženija su kategorija stanovništva i suočavaju se sa brojnim problemima, prvenstveno egzistencijalne, ali i druge prirode. Svjesni tih izazova, i oni mlađi građani, koji su još radno sposobni, sa zebnjom iščekuju ulazak u treću životnu dob zbog nesigurnosti u pogledu budućnosti.

Redakciji Fokusa gotovo svakodnevno obraćaju se zbog nedoumica u vezi sa nekim statusnim pitanjima, pa smo odlučili da im pomognemo da dođu do odgovora.

Obratili smo se entitetskim zavodima za penzijsko/mirovinsko i invalidsko osiguranje, a u nastavku objavljujemo odgovore na najčešće postavljana pitanja.

Koliko minimalno staža mora imati osoba da bi ostvarila pravo na penziju / mirovinu, i pod kojim uslovima?

FBiH

Pravo na starosnu penziju / mirovinu ima osiguranik kada navrši 65 godina života i najmanje 15 godina staža osiguranja, odnosno kada navrši 65 godina života i najmanje 20 godina mirovinskog staža ili kada navrši 40 godina staža osiguranja bez obzira na godine života.

Advertisement

RS

Osiguranik (muškarac i žena) ostvaruje pravo na starosnu penziju sa navršenih 65 godina života i najmanje 15 godina staža osiguranja.

Koji su uslovi za odlazak u invalidsku penziju / mirovinu? Da li je visina ove penzije ista za sve korisnike i, ukoliko nije, od čega zavisi i koliko iznosi minimalna, prosječna i najviša?

FBiH

Zakonom o penzijskom i invalidskom osiguranju propisani su uslovi za ostvarivanje prava na invalidsku penziju i to:

Osiguranik kod kojeg je utvrđena I kategorija invalidnosti stiče pravo na invalidsku penziju:

1)Ako je invalidnost prouzrokovana povredom na radu ili profesionalnom bolešću, bez obzira na dužinu penzijskog staža.

Advertisement

2)Ako je invalidnost prouzrokovana povredom van rada ili bolešću, pod uslovom da je prije nastanka invalidnosti imao navršen penzijski staž koji mu pokriva najmanje jednu trećinu perioda od navršenih najmanje 20 godina života do nastanka invalidnosti, računajući radni vijek na pune godine.

  • Osiguranik kod koga je utvrđena I kategorija invalidnosti do navršene 30 godine života stiče pravo na invalidsku penziju ako je invalidnost prouzrokovana povredom van rada ili bolešću, pod uslovom da prije nastanka invalidnosti ima navršen penzijski staž koji mu pokriva najmanje jednu trećinu radnog vijeka, ali najmanje jednu godinu staža osiguranja,
  • Osiguraniku iz stava koji je bio na redovnom školovanju i takvim školovanjem stekao višu ili visoku stručnu spremu, radni vijek se računa od 22 godine života ako je stekao višu stručnu spremu, odnosno od 25 godina ako je stekao visoku stručnu spremu.
  • Primjer: Osiguranik koji ima navršenih 56 godina života na dan kada je utvrđeno postojanje I kategorije invalidnosti, i koji ima srednju stručnu spremu, mora imati penzijski staž u trajanju od 12 godina, kako bi mogao steći pravo na invalidsku penziju.

RS

Pravo na invalidsku penziju osiguranik može ostvariti na osnovu gubitka sposobnosti za rad, koji utvrđuje organ vještačenja Fonda PIO Republike Srpske, prouzrokovan povredom van rada ili bolešću, nastao prije ispunjenja uslova za starosnu penziju, pod uslovom da do nastanka invalidnosti ima pet godina staža osiguranja ili deset godina penzijskog staža.

Takođe, pravo na invalidsku penziju ima osiguranik kome je poslije 58. godine života utvrđena smanjena radna sposobnost, sa pravom na prekvalifikaciju ili dokvalifikaciju pod uslovom da do nastanka invalidnosti ima pet godina staža osiguranja ili deset godina penzijskog staža.

Osiguranik kod koga je gubitak sposobnosti za rad pruzrokovan povredom na radu ili profesionalnom bolešću, ima pravo na invalidsku penziju, bez obzira na dužinu penzijskog staža.

Osiguranik do navršenih 35 godina života ima pravo na invalidsku penziju pod uslovom da do nastanka invalidnosti ima dvije godine staža osiguranja.

Advertisement

Iznos invalidske penzije utvrđuje se na isti način kao i za starosnu penziju, u zavisnosti od dužine penzijskog staža osiguranika i visine plata i osnovica osiguranja na koje je plaćen doprinos za penzijsko i invalidsko osiguranje.

Koliko iznosi najniža penzija / mirovina sa 15 godina staža, do 20, do 30 i sa 40 godina radnog staža?

FBiH

U Federaciji BiH imamo jednu minimalnu penziju / mirovinu i ona trenutno iznosi 573,53 KM. Dakle, Zakonom nije određeno da bude jedna minimalna za 15 god staža, druga za 20 itd. Imamo i zagarantovanu penziju / mirovinu, što bi se moglo, iako zakonom nije tako definirano, nazvati i minimalnom mirovinom za one koji su penziju ostvarili s 40 godina staža osiguranja i žive na području BiH. Takva penzija / mirovina ne može biti manja od 684,48 KM.

RS

Najniža penzija ne može biti niža od 50 posto prosječne penzije na teret Republike Srpske isplaćene za decembar prethodne godine. Najniža starosna ili invalidska penzija zavisi od dužine penzijskog staža i određuje se u procentu od prosječne penzije na teret Republike Srpske isplaćene za decembar prethodne godine.

Prema poslednjim statističkim podacima, iznos najniže penzije:

Advertisement

– za penzijski staž do 15 godina 300,61
– za penzijski staž 15-20 godina 360,76
– za penzijski staž 20-30 godina 420,90
– za penzijski staž 30-40 godina 481,08
– za penzijski staž 40 godina i više 601,35

Ko ima pravo na porodičnu penziju / mirovinu?

FBiH

Pravo na porodičnu penziju imaju članovi porodice umrlog osiguranika koji je na dan smrti ispunjavao uslove za starosnu ili invalidsku penziju i članovi porodice umrlog korisnika starosne ili invalidske penzije.

Članovima porodice umrlog osiguranika, odnosno korisnika penzije smatraju se:

-bračni supružnik i vanbračni partner (udovica odnosno udovac),
-razvedeni bračni supružnik, ako mu je pravosnažnom presudom suda dosuđeno pravo na izdržavanje,
-dijete, rođeno u braku ili van braka, te usvojeno dijete,
-pastorak ukoliko ga je umrli osiguranik, odnosno korisnik penzije izdržavao,
-dijete-unuče bez oba roditelja ukoliko ga je umrli osiguranik, odnosno korisnik penzije izdržavao.

Advertisement

Vanbračni partnerom smatra se lice koje je kao takvo definisano Porodičnim zakonom Federacije Bosne i Hercegovine, a koje je svoj status utvrdilo u odgovarajućem sudskom postupku.

RS

Za ostvarivanje prava na porodičnu penziju potrebno je da supružnik ispunjava zakonom propisane uslove. Pravo na porodičnu penziju imaju članovi porodice umrlog osiguranika koji je na dan smrti ispunjavao uslove za invalidsku penziju i članovi porodice umrlog korisnika starosne ili invalidske penzije.

Članovi porodice umrlog osiguranika, odnosno korisnika penzije smatraju se:

bračni supružnici (udovica, odnosno udovac); razvedeni bračni supružnik ili vanbračni supružnik, ako mu je pravosnažnom presudom suda dosuđeno pravo na izdržavanje; dijete, rođeno u braku ili van braka, usvojeno ili pastorak; dijete bez oba roditelja ili dijete kome su oba roditelja potpuno ili trajno nesposobni za privređivanje, koje je osiguranik ili korisnik penzije izdržavao do svoje smrti, i roditelj (otac i majka, očuh i maćeha, usvojilac) koje je osiguranik ili korisnik penzije izdržavao do svoje smrti.

Advertisement

Koji iznos penzije može očekivati radnik sa 40 godina radnog staža koji je tokom cijelog perioda imao platu u visini prosječne? Na koji način se obračunava penzija?

RS

Visina penzije zavisi od dužine penzijskog staža i visine plata za koje je uplaćivan doprinos za PIO, kao i od stope doprinosa za penzijsko i invalidsko osiguranje. Zbog promjene visine plate i stope doprinosa tokom radnog vijeka osiguranika o činjenici koliki će biti iznos penzije nije moguće unaprijed odgovoriti, odnosno istu odrediti. Obračun penzije uvijek se naznačava u postupku donošenja rješenja koje se i dostavlja korisniku.

Međutim, evo jednog primjera. Ako je plata tokom svih 40 godina rada bila ista, recimo 1.000 KM, po sadašnjoj stopi doprinosa (da se nije mijenjala svih 40 godina, kao ni sistem obračuna), starosna penzija bi iznosila 630 KM.

FBiH

Neko ko bi, teoretski, radio 40 godina i u svakoj godini imao plaću koja je jednaka prosječnoj, ostvarivao bi za svaku godinu jedan osobni bod. Ukupan broj bodova množi se s vrijednošću općeg boda. Opći bod, kako je zakonom definirano, usklađuje se svake godine 15. aprila, prema porastu prosječne plaće. Vrijednost općeg boda u 2024. godini iznosila je 20.74 KM, a za 2025. tek treba biti utvrđena. I, teoretski, neko ko je ostvario 40 bodova tokom radnog vijeka, te lani ostvario pravo na mirovinu, visina iste bi iznosila 829,6 KM.

Koji je odnos prosječne penzije sa 40 godina radnog staža i prosječne plate (u procentima)?

FBiH

Prosječna mirovina s 40 godina staža iznosi 1.058 KM što je visina od 75 % prosječne plaće u Federaciji.

Advertisement

RS

Za puni staž osiguranja od 40 godina prosječna penzija za novembar 2024. godine iznosi 888,57 KM, što čini 62,58 posto od prosječne plate u Republici Srpskoj.

Ko ima mogućnost dokupa staža i kada to može učiniti (godine starosti, staža…)?

FBiH

U skladu sa članom 31. stav 2. Zakona o posredovanju u zapošljavanju i socijalnoj sigurnosti nezaposlenih osoba penzijsko i invalidsko osiguranje osigurava se nezaposlenoj osobi kojoj nedostaju do tri godine penzijskog staža do sticanja uslova za starosnu penziju.

Zahtjev za uplatu doprinosa za penzijsko i invalidsko osiguranje podnosi se kod nadležne Službe za zapošljavanje.

RS

Prema pravnim propisima, u oblasti penzijskog i invalidskog osiguranja ne postoji institut dokupa staža, isti je postojao do 2004. godine. U skladu sa aktuelnim zakonskim propisom, ustanovljen je institut pojedinačne uplate doprinosa, prema odredbama člana 156. Zakona o penzijsko i invalidskom osiguranju, kojim se osiguraniku omogućava da za određeni period u kome je bio u statusu osiguranika, a pri tome mu nisi uplaćeni doprinosi za navedeni period, doprinose za taj period može uplatiti poslodavac, pravni sljedbenik poslodavca ili sam osiguranik, pod uslovom da osiguranik sa tom uplatom navršava uslove za ostvarivanje prava na penziju.

Advertisement

Koliko iznosi posmrtnina za korisnika penzije, ko može podnijeti zahtjev i koliko se čeka na isplatu?

FBiH

U slučaju smrti korisnika penzije sa prebivalištem u Federaciji ili Distriktu Brčko Bosne i Hercegovine, nasljedniku – članu uže porodice, koji izmiri troškove sahrane pripada naknada pogrebnih troškova/posmrtnina, u visini prosječne penzije isplaćene u mjesecu prije smrti korisnika penzije.

RS

Visina jednokratne novčane pomoći, odnosno pogrebnih troškova iznosi 500 KM, a isplata se vrši u prvom narednom mjesecu od podnošenja zahtjeva. Pravo na isplatu pogrebnih troškova za umrlog korisnika imaju članovi porodice, odnosno lice koje je snosilo pogrebne troškove, odnosno troškove sahrane, piše Fokus.ba.

BiH

Izetbegović: Dodik se nije promijenio, vrijeme je da se pokaže da je država jača od separatističke politike

Published

on

By

Predsjednik Stranke demokratske akcije (SDA) Bakir Izetbegović prisustvovao je iftaru s Kantonalnim odborom SDA Tuzlanskog kantona (TK) i zvaničnicima s ovog područja Bosne i Hercegovine (BiH).

Nakon iftara razgovarano je o aktuelnoj situaciji u BiH i TK, ali na povratničkim područjima koja gravitiraju ovom kantonu.

“Sukob s Dodikom je bio neizbježan, jer još od 2015. godine i usvajanja Deklaracije SNSD-a cilj njegove politike rušenje države i njenih institucija. Pokazalo se da se ‘Dodik nije promijenio’ kako su nas ubjeđivali, da ne ‘radi sve zbog izbora’ i da je riječ o višedecenijskoj politici koja je usmjerena protiv BiH”, rekao je Izetbegović.

Dodaje da je situacija eskalirala i sada je vrijeme da se pokaže da je država jača od separatističke politike.

Naglasio je da su stavovi iz OHR-a, SAD, EU i drugih međunarodnih faktora kojima se daje podrška BiH i osuđuje Dodik potrebna i dobrodošli, ali da time neće biti riješeni problemi.

Advertisement

“Sve će zavisiti od nas. Mi moramo biti jaki i organizovani u svakom segmentu, to je osnovni preduvjet”, istakao je Izetbegović.

Nastavi čitati

BiH

Konaković o Dodiku: Sa teroristima nema pregovora, mogući razgovori s pojedincima iz SNSD-a

Published

on

By

Elmedin Konaković, lider NiP-a i ministar vanjskih poslova BiH, kazao je sinoć za RTV HB da Trojla neće više nikad razgovarati s Miloradom Dodikom.

On je upitan da li postoji šansa da se stranke Trojke odazovu na poziv za dijalog na kojem insistira Milorad Dodik i njegov SNSD.

“Nema šanse za to. Čovjek je prvostepno sklonjen iz politike. Druga stvar, ne možete napadati državu, njene institucije, terorisati ljude i o nečemu onda htjeti pregovarati. Amerikanci kažu: S teroristima nema pregovora. A Dodik je zaista postao terorista”, rekao je Konaković.

Ipak, kaže da su nekad u budućnosti mogući razgovori s pojedincima iz SNSD-a.

Advertisement

“S onim ljudima koji imaju normalne stavove, umjerene. Ima tu ljudi s kojima se može razgovarati”.

On je rekao da sve ono što Dodik trenutno radi, radi da bi zaštitio sebe i svoje bogatstvo koje je stekao korupcijom.

“Osim toga, on radi po nalogu Moskve. U to sam ubjeđen. Nakon što smo otvorili pregovore sa EU on je počeo praviti haos i blokirati. Siguran sam da je dobio nalog od Moskve odnosno Putina da destabilizira BiH”, naveo je Konaković.

On je istakao da će Dodik uskoro biti bjegunac.

Advertisement

“Sužava mu se krug. Vidite da je pojačao osiguranje i to je njegov život od jučer. Kad se raspišu potjernice, neće imati gdje otići, ni na more neće moći ići”, naveo je Konaković.

Nastavi čitati

BiH

Službena zabilješka iz 1993. podsjeća da se Stevandića dovodilo u vezu s ubistvom policajca u Banjoj Luci

Published

on

By

Nenad Stevandić je danas predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske i jedan od osumnjičenih za napad na ustavni poredak Bosne i Hercegovine, uz premijera RS-a Radovana Viškovića i predsjednika ovog entiteta Milorada Dodika.

Prije političke karijere, kao i rada u Univerzitetskom kliničkom centru RS u Banjoj Luci, Stevandić je imao i svoju ulogu, mada ne potpuno razjašnjenu, u ratu u Bosni i Hercegovini, piše Klix.

Naime, iako je tvrdio da je “samo bio student medicine”, Stevandić je bio član Srpskih odbrambenih snaga, poznatijih kao “crvene beretke”, a prije sedam godina je protiv njega podnesena prijava i za učešće u ubistvu penzionisanog policajca Miodraga Šušnice u jednom banjalučkom kafiću, koje se desilo 10. aprila 1992. godine.

Iako je Stevandić negirao optužbe, službena zabilješka MUP-a RS-a iz 1993. godine pokazuje da je jedan od aktera ovog ubistva, Neven Laka, dao izjavu da je Stevandić bio itekako uključen.

Laka je 1. oktobra 1993. godine ovlaštenom službenom licu Dragomiru Jovičiću dao izjavu gdje je otkrio detalje ubistva Šušnice.

Advertisement

Kako je u svojoj izjavi istakao, Laka je trebao, zajedno sa još nekoliko svojih kolega iz Knina, “pohvatati muslimansku mafiju” u Banjoj Luci, a naloge su dobijali od Kriznog štaba Općine Banja Luka gdje je, između ostalih, sjedio i Nenad Stevandić.

Laka je rekao da je lista imena ovih “članova muslimanske mafije” grupi iz Knina stigla od Pantelije Damjanovića, danas biznismena iz Mrkonjić-Grada, a da se na sastanku u hotelu “Bosna” u Banjoj Luci, gdje su se trebali dogovoriti detalji oko privođenja navedenih osoba.

Uz Damjanovića, Lake, njegovih kolega iz Knina koji su trebali biti izvršioci, na sastanku u hotelu “Bosna” bili su i Nenad Kajkut, također član “crvenih beretki”, ali i Stevandić. Upravo na ovom sastanku je Laka otkrio punu odgovornost Stevandića za dalja dešavanja.

“Dobili smo zadatak da ih uhvatimo ili likvidiramo, a Stevandić je rekao da ne biramo sredstva, čak je rekao da pucamo zoljom u kafić gdje se oni nalaze, bez obzira na ostale prisutne, što mi naravno nismo prihvatili”, stoji u ovoj zabilješci.

Prema izjavi ovog aktera ubistva Šušnice, on se nalazi u kafiću “Kajak” u Banjoj Luci kada su Laka i njegovo dvoje kolega ušli u ovaj objekat i zatražili od prisutnih da “ne mrdaju.”

Advertisement

Šušnica je, prema iskazu, pokušao pomoći jednom od prisutnih da izađe na zadnja vrata ovog objekta, zbog čega ga je ova trojka zaustavila pri vlastitom pokušaju izlaska iz kafića.

Uslijedila je napeta situacija u kojoj je, na kraju, jedan od Lakinih saradnika upucao Šušnicu, te su sva trojica napustila objekat i otišla prvo u restoran u naselju Lauš, a zatim su, na poziv njihovih nalogodavaca, došli ponovo u hotel “Bosna.”

U ovom dijelu službene zabilješke se ponovo ističe Stevandićeva uloga, koju je on u izjavama negirao.

“Prvo nam je Kajkut rekao da smo ubili pogrešnog čovjeka, to jeste da smo ubili Srbina koji je bio policajac u penziji. Mi smo tražili da se to odmah riješi, ali je Stevandić rekao da se to ne može iz određenih razloga i da će to svę leći, a ja sam se s njim sporječkao. On me odveo samog u jednu sobu i rekao mi je da je najbolje da nestanemo iz Banja Luke i odemo u Knin. Ja sam mu tada dao pištolj od Šušnice, a on je rekao da će ga baciti u dvorište džamije Ferhatpašine i sve namjestiti da izgleda kao obračun bandi. Rekao nam je tada da je on sarađivao sa muslimanima”, rekao je Laka u ovoj službenoj izjavi.

Na kraju, Laka je pojasnio da je odlučio dati ovu izjavu jer je, zajedno sa ostalim akterima ubistva Šušnice, “shvatio kolike je dimenzije poprimio slučaj”, te da su “insistirali da se to odmah riješi.”

Advertisement

Porodica Miodraga Šušnice je 2018. godine podnijela krivičnu prijavu protiv Stevandića zbog, kako su naveli, njegove uloge u ovom ubistvu. On je sve negirao, a treba istaći i da je originalna istraga o ovom ubistvu obustavljena 1996. godine, bez krivičnog gonjenja.

“Vidio sam na mrežama, ja i pokojni Šušnica smo bili na istoj strani, i na mene je pucano i ranjen sam u rame. Porodici nemam šta da zamjerim, oni su u posebnom stanju. Postoje tužilačke odluke sa sve jednim imenom i prezimenom. Znam od koga ona dolazi, to je potpuno jasno. Zbog toga što su mi uznemiravali i porodicu, podnio sam prijavu protiv Dragana Mektića” izjavio je Stevandić nakon podnošenja krivične prijave 2018.

 

Advertisement
Nastavi čitati

BiH

Sud BiH odredio je pritvor Dodiku, Stevandiću i Viškoviću, evo šta to znači

Published

on

By

Sud Bosne i Hercegovine, na prijedlog Tužilaštva BiH, izdao je nalog za privođenje predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika, premijera RS Radovana Viškovića i predsjednika Narodne skupštine RS Nenada Stevandića zbog sumnje na napad na ustavni poredak Bosne i Hercegovine.
Ove informacije potvrđene su za Klix.ba iz Suda BiH.To znači da će u trenutku kada Dodik, Višković i Stevandić budu privedeni na saslušanje nakon toga biti sprovedeni u pritvor najmanje mjesec dana.

Ova odluka donesena je nakon što se osumnjičeni nisu odazvali na zakazana saslušanja u Tužilaštvu BiH. Prema zakonskim procedurama, ukoliko se osumnjičeni ne odazovu na prvi poziv, Tužilaštvo može izdati naredbu za njihovo privođenje. Ako i nakon toga izbjegavaju pojavljivanje, može se raspisati unutrašnja potjernica, a u krajnjem slučaju i međunarodna potjernica putem Interpola.

Ove aktivnosti Tužilaštva BiH uslijedile su nakon što su u Narodnoj skupštini RS usvojeni zakoni koji podrivaju ustavni poredak države, uključujući pokušaje ograničavanja nadležnosti državnih institucija na teritoriji entiteta RS.

Podsjetimo, Dodik je izjavio na jučerašnjoj sjednici Narodne skupštine RS (NSRS) da su njemu, premijeru RS Radovanu Viškoviću i predsjedniku NSRS Nenadu Stevandiću određene mjere pritvora.

Advertisement

“Danas nam je određen pritvor”, rekao je Dodik obraćajući se Stevandiću i upitavši ga da li je bio upoznat s tom odlukom.

“Eto, od danas smo u pritvoru”, dodao je Dodik, nakon čega je sarkastično poručio: “Hoćete nas sad hapsiti? Hajde, pošaljite. Hoćete li doći ovdje nas hapsiti u NSRS?”.

Tužilaštvo Bosne i Hercegovine prekjučer je izdalo nalog za privođenje Dodika, Viškovića i Stevandića zbog sumnje na napad na ustavni poredak BiH, nakon što se nisu odazvali na saslušanje.

Advertisement
Nastavi čitati

BiH

Salkić: “Ključni argument RS-a za otcjepljenje – u institucijama BiH sjede slabići”

Published

on

By

Ključni argument Dodika, Stevandića i Viškovića kako je njihov osjećaj da je država slaba i da u njenim institucijama sjede ljudi koji nemaju hrabrosti da poduzmu konkretne poruke. Imaju osjećaj da što su agresivniji postaju još više neodlučni oni koji trebaju preuzeti akciju, kazao je za N1 SDA-ov poslanik u NSRS-u, Ramiz Salkić.

Napustili ste sjednicu NSRS-a o promjenama entitetskog ustava. Incident se desio kada je predsjedavajući Stevandić ugasio vaš mikrofon tokom obraćanja, te ste počeli da govorite bez mikrofona. Mnogo ste govorili u NSRS-u ovih dana, kako je izgledala sjednica, koje zabrinjavajuće poruke su se mogle čuti?

Relativno sam dugo u institucijam entiteta, ali posljednja sjednica NSRS-a je bila najteža za mene. Veoma teška atmosfera. Rekao bih da su ovi koji upravljaju ovim procesom namjerno kreirali ovakav ambijent u kojem su svi zabrinuti, ne znaju šta će se naredno desiti. Govorio sam o posljedicama, ali to ne dotiče vlast koja ima svoju agendu – separatizam i podjela ove zemlje.

Zapaljen je automobil vašeg kolege Vukanovića, koji također kritikuje vlast?

Advertisement

To je za svaku vrstu osude, izražavam podršku Vukanoviću. To je pritisak na njega i sve nas da prestanemo govoriti, da šutimo. U tom kontekstu su i zakoni koji se usvajaju. Oduzimaju nam se replike, ne može se govoriti, a onda premijer RS-a govori po sat vremena. Često nas provociraju (poslanici iz vladajuće koalicije), dobacuju nam itd.

Kontroverzni zakon, koji je usvojila NSRS, predviđa i osnivanje “obavještajne službe” u entitetu? Kako to komentarišete?

Upravo zbog toga je zakon donesen, da se izvrši pritisak na sve nas koji slobodno govorimo i djelujemo. Ovaj zakon je antiustavan i nije u skladu sa Daytonom. Kreira se paralelizam u pravosudnom i obavještajno-sigurnosnom sektoru.

Ovim spornim zakonom predviđa se osnivanje specijalnog tužilaštva RS-a, koje će imati ovlasti da hapsi svakoga koga vlast označi kao “prijetnju po ustavni poredak entiteta”. Šta to sad znači, progon neistomišljenika?

Advertisement

Iskreno se nadam da taj zakon neće zaživiti jer će mnogi morati prestati govoriti zato što će biti uhapšeni. Vidjet ćemo jesu li jače institucije države Bosne i Hercegovine ili entitetske, koje hoće da zabrane državi da funkcioniše na području RS-a.

Entitetski premijer Višković je izjavio za govornicom NSRS-a da ne želi pričati s kriminalcima pet puta većim od njega. Kako komentarišete takvu vrstu političke retorike i šta ona govori o odnosu vlasti u RS-u prema vladavini prava?

Ta izjava pokazje da se Višković ne boji procesuiranja i za to “malo kriminala” sa kojim se bavi. Sam je to priznao. Potpuno je jasno da se radi o bahatoj vlasti koja smatra da joj niko ništa ne može. Vidite samo koliko su bili povrijeđeni što su pozvani (od Tužilaštva BiH) da daju izjavu. Koja god se cijena mora platiti neophodno je da pravna država zaživi na cijelom teritoriju BiH.

Kakvo je raspoloženje među građanima?

Advertisement

Građani su zabrinuti – i Bošnjaci i Srbi i svi drugi. Zabrinuti su i za svoju imovinu. Želim kazati da je ključni argument Dodika, Stevandića i Viškovića kako je njihov osjećaj da je država slaba i da u njenim institucijama sjede ljudi koji nemaju hrabrosti da poduzmu konkretne poruke. Imaju osjećaj da što su agresivniji postaju još više neodlučni oni koji trebaju preuzeti akciju.

Nastavi čitati

BiH

Tragedija u BiH: “Prvo preminuo sin Ramiz, pa onda otac Alije od tuge za njim”

Published

on

By

Srebrenik je bio svjedok velike tragedije koja je zadesila porodicu Husejnović. Naime, 11. marta 2025. godine, u 70. godini života, preminuo je Ramiz Husejnović, sin Alije, od iznenadnog prestanka rada srca, odnosno infarkta. Ova iznenadna smrt šokirala je cijelu porodicu i zajednicu piše Crna-Hronika.

Međutim, tragedija nije stala tu. Sutradan, dok je porodica pripremala dženazu za Ramiza, srce je stalo i njegovom ocu, Aliji, koji je preminuo od tuge i nemoći da podnese gubitak svog sina. Smrt oca i sina, u razmaku od samo 24 sata, duboko je potresla sve koji su ih poznavali.

 

 

Advertisement

Obojici je jučer klanjana dženaza na mezarju Junuzoviči u Gornjem Srebreniku.

Porodica, prijatelji i sugrađani oprostili su se od ovog nesretnog, ali ujedno duboko dirljivog para, koji je život završio zajedno, u jednoj teškoj i nezamislivoj tragediji.

Prijatelji i poznanici se opraštaju od Ramiza i Alije na Facebook-u.

“Allahova volja otac i sin zajedno živjeli zajedno preselili na bolji svijet”

Advertisement

“El Fatiha porodici iskreno saučešće moleći Allaha da im podari sabira u ovim teškim trenucima”

“Dvostruka tuga, sabur porodici, nema šta”

 

Advertisement
Nastavi čitati
Advertisement

Najčitanije