Connect with us

BiH

Kordić izgovorio ono što Čović misli i zato nema reakcija HDZ-a: HRHB i dalje živi kao projekat Hrvatske, vrijedilo je…

Published

on

Dragan Čović, Borjana Krišto, Marinko Čavara i Lidija Bradara još jednom su omalovažili 116 žrtava u Ahmićima. Učinili su to prvi put 2014. godine kada su u Busovači dočekali ratnog zločinca Darija Kordića po povratku iz Haga, a danas to čine šutnjom na njegovu fašističku i zločinačku izjavu uz smijeh “da bi sve ponovio, da je svaka sekunda zatvora vrijedila”.

Kompletan vrh HDZ-a u junu 2014. dočekao je u zagrljaj Kordića, kojeg je Haški tribunal osudio na 25 godina zatvora, između ostalog, zbog masakra nad 116 bošnjačkih civila u selu Ahmići.

– Raspravno vijeće osudilo je Kordića za planiranje, poticanje i izdavanje naređenja da se počine krivična djela, uključujući progone, protIVpravne napade na civile i civilne objekte, ubIstvo, nehumana djela, zatvaranje, bezobzirno razaranje koje nije bilo opravdano vojnom nuždom, pljačku i razaranje ili namjerno nanošenje štete vjerskim i obrazovnim institucijama. Ta krivična djela počinjena su u općinama Travnik, Vitez, Busovača i Kiseljak. Raspravno vijeće je konstatiralo da je Kordić odigrao značajnu ulogu u izdavanju naređenja za napad na Ahmiće u aprilu 1993. u kojem je masakrirano više od 100 civila bosanskih Muslimana. Raspravno vijeće je Kordiću izreklo kaznu zatvora od 25 godina – navodi se u presudi.

 

 

Prije devet godina zbog poteza HDZ-ove vrhuške, skoro 30 nevladinih organizacija iz Bosne i Hercegovine zatražilo je da Čović i ekipa podnesu ostavke sa važnih funkcija u državi.

Naravno, to im nije palo na pamet, jer su svoj potez smatrali domoljubljem. Baš kao što to ni danas ne bi uradili da ih se pozove. O Kordiću se u medijima i javnosti uglavnom govori kao osuđenom ratnom zločincu i veže ga se za HVO. Kordić je puno više od toga. On je personifikacija politike Franje Tuđmana i HDZ-a, koja je za konačni cilj imala podjelu države Bosne i Hercegovine i stvaranje etnički čistih teritorija.

Politike koja i tri decenije poslije je ista, samo nam je sada samoproglašeni “nositelj europskih vrijednosti” Dragan Čović, pakuje u diplomatski celofan i obmanjuje svekoliku javnost kako je HDZ pod njegovim vodstvom za EU i NATO integracije, a ni milimetra se nije odmakao od onoga što je provodio Kordić i cijela UZP-ovska ekipa osuđena u Hagu.

Čović to sada radi perfidnije, preko ustavnih promjena i izmjena Izbornog zakona BiH, uz pomoć visokog predstavnika Christiana Schmidta dovršava davno započeto. Oni su ti “Europljani”, a Bošnjaci iz Bosne i Hercegovine im služe da prepadaju Evropu “radikalizmom” i rado bi zajednički da getoiziraju jedan narod.

Kordić je jedan od potpisnika odluke o osnivanju Hrvatske zajednice Herceg-Bosne i njen potpredsjednik. HZHB 28. augusta 1993. godine, u skladu sa Owen-Stoltenbergovim planom, koji je predviđao uniju tri etničke republike u BiH, a koji je ustvari bio plan Franje Tuđmana za podjelu naše države, prerasta u tzv. Hrvatsku Republiku Herceg-Bosnu. Kordić je ostao njen potpredsjednik. Godine 1994. naslijedio je Matu Bobana na mjestu predsjednika HDZ-a BiH.

Vratimo se dijelovima iz presude Kordiću, a koji su jasan pokazatelj, zašto su ga Čović i odabrana ekipica dočekali, a danas im ne pada na pamet da osude njegovu izjavu.

– Na sastanku održanom 27. devembra 1991. u Zagrebu, Kordić je rekao da je hrvatski narod iz travničke regije spreman da se pripoji hrvatskoj državi “po svaku cijenu”. Bilo koja druga opcija bi se smatrala izdajom, osim jasne demarkacije hrvatskog tla na teritoriji Herceg Bosne”. Na mitingu u Busovači, u januaru 1992, Kordić se vidi kako se obraća masi koja mu skandira i maše zastavama i kaže da je taj miting dokaz da je hrvatski narod Busovače dio ujedinjenog hrvatskog naroda i da je Hrvatska zajednica Herceg-Bosna, uključujući i Busovaču, “hrvatsko tlo i da će to tako i biti”.

Kordić je dakle izgovorio ono što Čović misli, ali mudro šuti o tome. A šutnja je odobravanje.

Vrijedilo je sve što je urađeno, od ubistava, silovanja, etničkog čišćenja, jer danas njegov nasljednik na mjestu predsjednika HDZ-a ostvaruje korak po korak Tuđmanov san. Bh. entitet Republika Srpska ne zanima Čovića, baš kao što onomad nije zanimao Matu Bobana, a potom ni DariJa Kordića ili Antu Jelavića jer su Tuđman i Milošević sve do utančine dogovorili u Karađorđevu.

Kako vrijeme prolazi, tek sada se vidi dubina i prava politička pozadina Čovićeve poruke izrečene u Narodnoj skupštini RS-a početkom prošle godine: “Čuvajte Republiku Srpsku!”.

Poruka “Čuvajte Republiku Srpsku” identična je onoj koju je kada mu je Haški tribunal pravosnažno izrekao doživotnu robiju zbog genocida i zločina izgovorio i Ratko Mladić

Čestiti biskup Franjo Komarica koji je cijeli rat proveo u banjAlučkoj biskupiji, u nekoliko je navrata javno prozivao Čovića upozoravajući da će baš on biti “sudionik nestajanja Hrvata u RS-u jer ne pokazuje jednako zanimanje za sve Hrvate u BiH”.

– I ako on kaže: “Mene ne zanima šta se ovdje događalo za vrijeme rata”, ni stradanja Hrvata, ni rušenja crkava, ni ubijanja svećenika. Ne želi taj zločin uopće registrirati, niko nije procesuiran radi svega toga ovdje. Ne zanima ga hoće li se vratiti Hrvati, a to je neupitno pravo. I ako se već pozivamo na taj bajni Dejtonski sporazum i taj Aneks 7, šta se to dogodilo? Zašto se godinama Hrvatima uskraćivala i politička i pravna i materijalna pomoć. Kome je onda on predsjednik – kazao je biskup Komarica.

Čović je i sam bio učesnikom u zločinima nad Bošnjacima Hercegovine, na indirektan način. Naručivao je logoraše za prinudni rad u Sokolu, gdje je tada bio direktor. I nimalo se ne kaje zbog toga. Niti je odgovarao za to, niti će ikada.

Jer upravo taj i takav Dragan Čović, “nositelj europskih vrijednosti”, koji je u svojstvu “gospodina legitimnog” dao sebi za pravo da izdaje certifikate i odlučuje ko je pravi, a ko “krivi” Hrvat, odgovara i Schmidtu i svima onima iz međunarodne zajednice koji su po svemu sudeći odlučili da ovu zemlju do kraja rasparčaju.

Zato, ne treba očekivati da se oglasi o Kordiću, jer Dario, rođen u Sarajevu i živio u Busovači, samo je glasno izgovorio ono što Čović misli i potajno priželjkuje, a i sam je dio tog zločinačkog plana od 90-ih.

Tek naivni mogu povjerovati u Čovićevu svakodnevnu slatkorječivost o tome kako za Bosnu i Hercegovinu nema drugog puta do EU-a i NATO-a, da se BiH ne može podijeliti, jer Tuđmanov san i duh i danas lebde iznad ove zemlje.

Prije desetak godina, na skupu u Švicarskoj Čović je rekao:

– Kada smo organizirali Hrvatski narodni sabor, neki od vas to pamte, 2001. godine, tada je donesena odluka o Hrvatskoj samoupravi i tada je bio onaj upad u Hercegovačku banku, smjene mnogih dužnosnika, politički, odnosno pravni procesi, smjene ljudi koji su završili lišeni slobode, po zatvorima. Sada smo se dogovorili da to radimo malo mudrije… BiH treba reorganizirati. Na tome se sada radi. Treba napraviti novi Ustav BiH i izborni zakon.

BiH

Fadil Novalić slavi u zatvoru: “Dragi moji prijatelji, obradovala me je ova vijest”

Published

on

By

Presuđeni bivši premijer Federacije BiH Fadil Novalić u srijedu, 22. januara ponovo se oglasio na društvenoj mreži Facebook.

Ovaj put se pohvalio brojem pratitelja na društvenim mrežama.

 

“Dragi moji prijatelji, obradovala me je vijest da moja stranica ima 45.000 pratitelja. Hvala Vam”, napisao je.

 

Podsjetimo, Novalić, koji je osuđen na četiri godine zatvora zbog zloupotrebe prilikom javne nabavke medicinskih respiratora iz Kine tokom pandemije koronavirusa izdržava četverogodišnju zatvorsku kaznu u Zavodu za izvršenje krivičnih sankcija Bosne i Hercegovine, u Vojkovićima.

Nastavi čitati

BiH

Oglasio se SDP o protestima: “Većina je za minimalnu platu, nastavljamo borbu”

Published

on

By

U toku trajanja protesta poslodavaca ispred zgrade Vlade Federacije Bosne i Hercegovine (FBiH) oglasio se SDP. Iz ove stranke su na Facebooku objavili fotografiju uz kratku poruku, piše Klix.
“Većina je za minimalnu platu. SDP će nastaviti borbu za radničko dostojanstvo”, naveli su iz SDP-a.Kao glavni zahtjev poslodavaca navedena je hitna suspenzija i revizija odluke o minimalnoj plati na način da 700 KM bude oporezivo, a 300 KM neoporezivo.

Pozvali su parlament na odgovornost i da sankcionišu djelovanje premijera Nermina Nikšića (SDP).

Prema posljednjim procjenama protestu je prisustvovalo između 1.000 i 2.000 osoba.

Nastavi čitati

BiH

Poduzetnik Šaban Efendić: Neka smanje oporezivi dio, a mi ćemo podići dodatno plate radnicima

Published

on

By

Poduzetnik Šaban Efendić jedan je od mnogobrojnih poslodavaca koji su danas došli na protest pred zgradu Vlade Federacije Bosne i Hercegovine (FBiH) u Sarajevo.

On je u izjavi za Klix.ba kazao da se odazvao protestu kako bi podržao zahtjeve privrednika koji su upućeni Vladi FBiH.

“Vlada FBiH bi trebala da razgovara s nama, da se konsultuje s nama, mi smo ti koji punimo budžete, a ne da preko noći donose odluke kao u nekim komunističkim sistemima ili autokratnim gdje autokrata preko noći donese neku odluku i kaže: ‘Mora biti ovako'”, kaže Efendić.

Dodaje da je privreda u BiH izdržala i veće namete i da je tek odnedavno situacija poboljšana te je privrednike strah pogoršanja.

“Očigledno da žele da pune budžete i krpe rupe. Mi nismo protiv ove minimalne plate, plata neka ide i više. Ovo što se oporezuje, neka se smanje oporezivi dio za 200 ili 300 maraka, a mi ćemo još više podići platu radnicima”, poručuje Efendić.

Mnogi od privrednika zbog straha od inspekcije nisu htjeli pred kamere. Kažu da su u posljednjem periodu izloženi velikom pritisku.

Na protestu je bio manji broj radnika te su većinom prisustvovali poslodavci.

Nastavi čitati

BiH

Poslodavaci pred Vladom FBiH u Sarajevu blokirali saobraćaj: “Đavo nek vas nosi, visoki su doprinosi”

Published

on

By

U toku su veliki protesti poslodavaca pred zgradom Vlade Federacije BiH u Sarajevu. Protest se održava zbog odluke o minimalnoj plaći od 1.000 KM koju je Vlada donijela, a istovremeno nije smanjenja stopa doprinosa, piše Faktor.
Okupljeni su blokirali saobraćaj. Skandiniraju “Nametnuti izađi”. Među transparentima su natpisi “Đavo nek vas nosi, visoki su doprinosi”, “Veća plaća Da skupi Tuarezi Ne”, “Udruženja vam poručuju: Od vrlih nameta, nema salameta”…
Nastavi čitati

BiH

Raspodjela 592 miliona KM: Objavljeno ko će sve u FBiH dobiti povišice i veća primanja

Published

on

By

Federalno ministarstvo rada i socijalne politike predstavilo je budžet za 2025. godinu u iznosu od 592 miliona KM, koji je usmjeren na unaprjeđenje socijalne zaštite i pružanje podrške najranjivijim kategorijama društva.

Najveći dio budžeta, 531 milion KM, namijenjen je podršci najranjivijim članovima društva, među kojima se posebno izdvajaju sredstva za naknade osobama s invaliditetom u iznosu od 285 miliona KM. Za naknade civilnih žrtava rata, odnosno ranjene civile, roditelje ubijene djece i žrtve ratnog zločina silovanja, obezbijeđeno je 26 miliona KM, dok je za naknade roditeljima njegovateljima, koji brinu o članovima porodice sa 100 postotnim invaliditetom, predviđeno 39 miliona KM, što omogućava mjesečnu naknadu od 1.000 KM, u odnosu na 619 KM u protekloj godini, saopćeno je iz Federalnog ministarstva rada i socijalne politike.

Posebna pažnja za djecu

Posebna pažnja posvećena je djeci, pa je za dječiji dodatak osigurano 166 miliona KM, što će omogućiti isplatu od 190 KM po djetetu za oko 70.000 djece u Federaciji. Također, za svako novorođenče u Federaciji BiH predviđena je jednokratna podrška od 1.000 KM, za što je osigurano 15 miliona KM.

Podrška penzionerima kroz različite programe iznosi 2,24 miliona KM, od čega su dva miliona KM namijenjena za banjsko liječenje i rehabilitaciju, dok su dodatna sredstva usmjerena na podršku radu udruženja i organizacija koje zastupaju prava ove populacije.

S ciljem jačanja kapaciteta centara za socijalni rad u Federaciji BiH izdvojeno je 3,7 miliona KM, što uključuje sredstva za administrativnu obradu socijalnih davanja po federalnim propisima u iznosu od 1,7 miliona KM, dok je dva miliona KM predviđeno za infrastrukturne projekte koji će unaprijediti uslove rada ovih ustanova.

Za razvoj socijalnih usluga u lokalnim zajednicama planirano je šest miliona KM, od čega su značajna sredstva usmjerena za podršku u radu javnih kuhinja, domova za djecu bez roditeljskog staranja i domova i dnevnih centara za starije osobe, dnevnih i servisnih centara za djecu i osobe sa invaliditetom i teškoćama u razvoju, kao i za podršku organizacijama koje rade na poboljšanju položaja djece i osoba s invaliditetom.

Posebnu pažnju Ministarstvo je i ove godine posvetilo zaštiti žena i djece žrtava rodnozasnovanog nasilja, za što je i u 2025. godini planirano 1,5 miliona KM.

Socijalno zbrinjavanje

Za ustanove trajnog socijalnog zbrinjavanja osigurano je pet miliona KM, od čega će dva miliona KM biti usmjereno na unaprjeđenje usluga, a tri miliona KM na obnovu postojećih i izgradnju dodatnih objekata.

Za program podrške zapošljavanju ranjivih kategorija stanovništva planirano je 28 miliona KM, uz poseban fokus na dugotrajno nezaposlene, žene i osobe s invaliditetom.

U 2025. godini za organizaciju i obilježavanje Dječije nedjelje u gradovima Federacije BiH predviđeno je 200.000 KM, dok je za podršku stanovništvu kroz programe Crvenog krsta planirano 830.000 KM, od čega dio sredstava za socijalno ugrožene porodice i pakete podrške porodiljama, a dio za provođenje programa zapošljavanja i pružanja socijalnih usluga u kući, gerentodomaćica.

Osim navedenog, Ministarstvo je osiguralo 500.000 KM za osnivanje Porodičnog fonda, kao i isti iznos za uspostavljanje Zavoda za socijalnu zaštitu, čime se dodatno jača institucionalni okvir socijalne zaštite u Federaciji BiH.

Federalni ministar rada i socijalne politike Adnan Delić istakao je da ovaj budžet nije samo finansijski okvir, već i poruka da država prepoznaje i aktivno odgovara na potrebe svojih građana, piše Fokus.

– Svaka stavka našeg budžeta odražava našu posvećenost pružanju sigurnosti i podrške građanima, naše nastojanje da prepoznamo potrebe u društvu i adekvatno ih podržimo. Ovaj budžet je, s jedne strane pokazatelj brige o najugroženijima, a s druge, naša vizija razvoja sistema socijalne zaštite i osnaživanje usluga u lokalnim zajednicama – poručio je ministar Delić, navodi se u saopćenju.

Nastavi čitati

BiH

Sami sebi možete uplaćivati staž, koliko je to u novcu mjesečno u ovoj godini?

Published

on

By

U Federaciji BiH i dalje postoje poslodavci koji ne uplaćuju redovno doprinose za penzijsko uposlenicima. To radnicima uzrokuje probleme jer neće imati dovoljno plaćenog staža kod odlaska u penziju. Iz tih razloga ljudi se odlučuju da sebi uplaćuju staž.
– Iznos dobrovoljnog osiguranja u 2025. godini je 359,89 KM, a koji je baziran na prosječnoj plaći iz 2024. godine – kazao nam je Tomislav Kvesić, portparol Federalnog zavoda za penzijsko i invalidsko osiguranje.
Osiguranje se regulira u Zavodu PIO sklapanjem ugovora i uplaćuje se mjesečno.
U prošloj godini dobrovoljno osiguranje iznosilo je 329,63 KM.
Dobrovoljno osiguranje može uplaćivati svaka osoba starija od 15 i mlađa od 65 godina života, a koja ima prebivalište u Federaciji BiH i koja se ne nalazi u obaveznom osiguranju. Dakle, koja nije u radnom odnosu.
Staž se počinje računati od trenutka predaje dokumentacije, piše Faktor.
Kod plaćanja staža u poslovnicu Zavoda PIO osoba mora donijeti i ljekarsko uvjerenje, Kvesića smo pitali zašto.
– Zakon kaže da za ostvarivanje prava na dobrovoljno osiguranje treba ispunjavati opću zdravstvenu sposobnost – kazao nam je Kvesić.
Kod uplate dobrovoljnog osiguranja osobi ne treba firma kao posrednik. Osoba se registrira, dobije rješenje o dobrovoljnom osiguranju i taj staž se računa kao penzijski, odnosno, redovni staž.
U Zavodu PIOFBiH rečeno nam je ranije kako se događalo da naši ljudi, a koji su vani, imaju nekih 13 ili 14 godina staža ovdje, sebi plaćaju staž kako bi namirili na 15 godina jer to je minimum koji je potreban da se ode u penziju sa 65 godina života.
Nastavi čitati
Advertisement

Najčitanije