Connect with us

BiH

Košarac o Komšićevoj i Bećirovićovoj posjeti Ukrajini: “Potvrđuju svoju zadojenost Islamskom deklaracijom”

Published

on

Zamjenik predsjedavajuće Vijeća ministara BiH Staša Košarac izjavio je da se “privatni pohod Denisa Bećirovića i Željka Komšića u Kijev svodi isključivo na politikanstvo i samopromociju dvojice populista, koji su u vječnoj potrebi da se pokažu kao falsifikatori činjeničnog stanja u BiH”.

– Posebno je gadljivo njihovo pojavljivanje sa obilježjima tzv. Armije RBiH. No, mi smo razumjeli poruku. Želim da vjerujem da će i “dušebrižnici” za BiH razumjeti poruku da u političkom životu i sistemu u BiH i dalje postoje oni koji imaju militantne namjere i stavove. Takve namjere uvijek dolaze iz FBiH – napisao je Košarac na Instagramu.

Komšića i Bećirovića nazvao je “militantnim glavama i falsifikatorima” koji, kako je naveo, “žele da okarakterišu Srpsku kao destabilizirajući faktor i lažno je optužuju za disoluciju”.

– Upravo oni ne odustaju od militantnih i provokativnih ideja, potvrđujući svoju zadojenost Islamskom deklaracijom. Postavlja se pitanje koga Bećirović i Komšić predstavljaju u Ukrajini? Čije interese zastupaju u Kijevu? Kada bi čovjek dobro razmislio, ne bi se moglo reći čak ni da predstavljaju FBiH, a kamoli da predstavljaju BiH i da u ime BiH iznose bilo kakve stavove – objavio je Košarac na Instagramu.

BiH

Detalji pucnjave ispred škole: Učenik prvog razreda pucao u učenika trećeg

Published

on

By

Učenik trećeg razreda Srednje metalske škole ranjen je jutros, a na njega je pucao učenik prvog razreda Srednje mašinske tehničke škole.

Kako su javili direktori dvije škole, izuzet je videomaterijal, te će više detalja biti poznato kasnije.

“Ja sam za danas odlučila da je nastavak nastave u današnjem danu online. Drugi učenik nije učenik naše škole. Molim sve medije da pomognu svojim djelovanjem da u ovoj situaciji ne dižemo tenzije”, rekla je Irma Behlulović, direktorica Srednje metalske škole.

Direktor Srednje mašinske škole Faruk Čupović je potvrdio da učenik koji je pucao pohađa ovu školu.

“Po saznanjima i izjavama drugih učenika radi se o učeniku prvog razreda Srednje mašinske škole. Obaviještena je hitna pomoć i policija. Mi smo poduzeli mjere u skladu s našim nadležnostima da pružimo podršku. Prema našim saznanjima ostali učenici su dobro”, rekao je Čupović.

Nastavi čitati

BiH

Crnolistaši iz RS-a našli nezakonit put da prkose Amerikancima, mjesecima primaju platu preko pošte

Published

on

By

Političari iz Republike Srpske koji rade u državnim institucijama posljednjih mjeseci plate primaju preko Pošte RS-a, a nakon što su im ugašeni bankovni računi jer su se našli na crnoj listi Kancelarije za kontrolu stranih sredstava SAD (OFAC).
U martu mjesecu ove godine banke širom RS-a, pa potom i Federacije BiH počele su sa gašenjem računa pravnim i fizičkim licima koja su se našla na crnoj listi. Ni jedna druga banka od tada nije smjela da otvori račun ovim osobama zbog toga što je Ambasada SAD-a u Sarajevu u više navrata jasno poručila da svi oni koji budu doprinosili da se sankcije zaobiđu rizikuju posljedice.Nezvanični glasnogovornik onih koji su se našli pod sankcijama Milorad Dodik kazao je već tada da je jedna od opcija da se plate primaju preko Pošte Republike Srpske. Stručnjaci, uključujući Svetlanu Cenić, tada su komentarisali da to nije moguće jer za tako nešto te osobe moraju imati otvorene račune u komercijalnim bankama.

Ipak, Ministarstvo finansija Bosne i Hercegovine odvažilo se da krene tim putem svjesno udarajući kontru Amerikancima. Oni su poslali javni poziv u sve tri pošte u Bosni i Hercegovini da se prijave kako bi isplaćivale plate državnim službenicima koji su pod sankcijama. Jedina koja se odazvala na ovaj poziv jeste Pošta RS-a preko koje sada svi političari u državnim institucijama koje dolaze iz RS-a primaju platu.

Ostaje jedino nepoznanica da li je situacija rješena za predsjedavajućeg Predstavničkog doma PSBiH Marinka Čavaru iz HDZ-a. Nezvanično, on je jedini koji još ne prima platu.

Njegova stranka pokušala ga je spasiti tako što je Predrag Kožul predložio Predstavničkom domu PSBiH da se omogući isplata plate u gotovini državnim zvaničnicima koji su pod američkim sankcijama. Tada su se Amerikanci odmah oglasili i upozorili da se takvo rješenje ne donosi.

“Podrška ovakvim aktivnostima i sankcionisanim subjektima povlači za sobom potencijalne posljedice”, naglasili su iz Ambasade SAD.

Ranije je lider SNSD-a Dodik javno u više navrata prozivao Ambasadu SAD-a govoreći kako je jedan “njihov čovjek” “hodao po bankama u RS-u i prijetio” da ne smiju isplaćivati plate crnolistašima.

Pomoćnik državnog sekretara SAD za evropska i evroazijska pitanja James O'Brien kazao je jedne prilike da je Američka ambasada objasnila bankama “rizike u okviru postojećih sankcija.”

“Mi radimo takvu istu stvar u zemljama širom svijeta a samo se u Banjoj Luci optužuje ambasada SAD-a za njihovu ekonomsku situaciju. Sankcije podrazumijevaju da se ne može koristiti naš sistem za koruptivne aktivnosti”, naveo je O'Brien, piše Klix.

Ostaje potpuno nejasno kako je Ministarstvo finansija BiH bez javnog tendera poslalo poziv poštama da isplaćuju plate crnolistašima, a posebno s obzirom da te osobe nemaju račune u komercijalnim bankama. Iz toga proizilazi pitanje da li se sada Pošta RS-a suočava sa sankcijama, ali i samo Ministarstvo finansija s obzirom na očigledno nezakonitu podršku onima koji su pogođeni sankcijama, na šta su Amerikanci u više navrata upozoravali.

Nastavi čitati

BiH

“Erdoganova politika investiranja na Balkanu – za BiH džamije, za Srbiju fabrike”

Published

on

By

Florian Bieber, ekspert za Zapadni Balkan, univerzitetski profesor i koordinator Savjetodavne grupe za Balkan u evropskoj politici kazao je u Pressingu kako danas na području Bosne i Hercegovine postoje drugi akteri koji su potencijalna opasnost za vladavinu prava. Rusije više nije prva na listi. Bieber je spomenuo kao druge bitne aktere Kinu, ali i Turski Ujedinjene Arapske Emirate koji sve više investiraju. No, za Tursku je napravio paralelu – koliko ulaže u BiH, a koliko u Srbiju.

Na današnjom panelu Savjetodavne grupe Balkan u Evropi spomenuti su drugi akteri na sceni u BiH i Zapadnom Blakanu. Ko su oni?

Rekao bih da je Rusija sada najslabija u regionu. Ipak su pola Zapadnog Balkana NATO članice, ali ima Kina koja je najveći strani investitori u Srbiji prošle godine. Turska je bitna kao akter i ia adosta investicija iz UAE. To su više privatne instiucije, ali to utiče na vladavinu prava i na politički sistem.

Danas je bio simpozij NATO-aa u Sarajevu i rekli su da su zabrinuti, prate, spremni reagirati, i da je Rusije prva prijetnja?

Možda na cyber nivou, ali ne može ruski avion da leti u BiH ili Srbiji jer imaju NATO članice koje okružuju ove zemlje. Rusija je pokušavala sprečavati čalnstvo u NATO Makedoniji  i Crnoj Gori, ali nisu uspjeli. Ruska uloga u regionu je da sabotira zapadni pokušaj da integriše region, ali Rusija nema ekonomsku moć u regionu. Pogotovo ako se poredi s Kinom. Bezbjednost možda jedino na hibridnom nivou. Probleme koje imamo na Zapadnom Balkanu, to nije Rusija već su pojedini akteri iz tih zemalja.

Putin je rekao da su stavovi Rusije i RS podudarni?

Ali šta može Rusija da uradi da podrži RS? Jako malo. Šta Srbija radi i oni, nije zbog Rusije već smatraju da je to njihov lični interes. Oni su odlučili da je Rusija korisna za njihove potrebe. To je drugačije nego u Moldaviji gdje imaju Rusi i ekonomski, bezbjednosni i drugih načina da ih pritisnu.

Rusija je zaprijetila da će svaki korak naprijed ka članstvu BiH u NATO smatrati neprijateljskim činom?

Na koji način? Napretka nema zbog domaćih političara. Dodikova politika nije zbog Rusije, on vodi svoju politiku. On dobije podršku, ali nije neophodna za njegovo stavove. Isto kao Vučić u Srbiji – to je sopstveni interes, ne zato što im Putin naredi. Oni to vide kao korist za sebe. Šta može Putin da radi u Bosni?

Je li veći problem kineski utjecaj?
On je bitniji jer je on ekonomski i jak je i investicjski i kreditno. Puno je veći nego ruski. To dugoročno vezuje ekonomski region s Kinom i može se pretvoriti u politički. Kina nije protiv ulaska u EU, ali želi da ima prijatelja u Evropi i da imaju utjecaja. Da se mogu spriječiti neke odluke unutar EU. Kina ima interes u UN da zemlje podržavaju kineske stavove u vezi Hong Konga, Tajvana itd.

Šta je s Erdoganom, kakva je njegova uloga? 

Erdogan ima dva kolosijeka na kojima igra. Jedan je istorijska i religijska veza po kojima je gradio dobre odnose s bošnjačkim strankama u BiH, Albaniji i Kosovu, ali ima s druge strane autoritarno ponašanje i tu je gradio dobar odnos s Vučićem. Turska je na čelu s Erdoganom investira više u Srbiju nego u BiH. U BiH gradi džamije, u Srbiji fabrike. Tako se može predstaviti kao dobar političar na međunarodnoj sceni s dobrim vezama u regionu.

Zašto ne gradi fabrike u BiH?

Može bolje da se zaradi i pita jednu osobu u Srbiji – Vučića. U BiH treba da se dogovori sa 3-4 ili koliko već političara. U tom smislu ekonomskog-  industrija za Srbiju, a džamije za BiH.

Nekada su se ismijavili BRIKS-u, sada se priča o tome da trebamo ući?

BRIKS nije međunarodna organizaciaja u kalsičnom smislu, ne postoji mogućnost da bude. To je slijepa ulica. Nije to rješenje i neće suštinski promijenit n išta za BiHako bude članica BRIKS. To bi čak pogoršalo stanje jer bi zatvorilo vrata Evropi. BRIKS  ne nudi ništa zemljama Zapadnog Balkana. To je grupacija najvećih sila i BiH u tome – zvuči smiješno. To je potpuno nerealna ideja.

Putin je pozvao Dodika na BRIKS, gura BiH prstom u oko?

Za Putina je svaka prilika da pokaže slabost Zapada dobrodošla. On pokušava slabosti Zapada da iskoristi maksimalno na Zapadnom Balkanu. Ako Dodik ne želi da koristi priliku, onda Putin ne bi mogao ništa. Vide da trebaju sačuvati odnose zato što misle da je to u njihovom interesu. Ja mislim da to nije interes građana ni FBiH ni RS. Ali to im omogućava da ostanu na vlasti i maju što manje pritisaka EU. Puno ima veze s medijskom propagandom medija koji su pod kontrolom vlade i pokušavaju smanjiti zainteresovanost građana za EU jer ako građani ne žele u EU onda će manje vršiti pritisak na vlast. Može svaka vrsta diktature, za diktatore je idelano da budu članovi BRIKS-a. Ako ste autokrata želite u takvo udruženje zemalja, ne EU.

EU ide uz dlaku korumpiranim političarima i došli smo u slijepu ulicu. Je li konačno vrijeme da neko u EU kaže da treba promijetniti pristup?

Mi kao grupa i lično kažemo da EU treba biti puno jasnija, a manje diplomatska.T reba jasno reći da ova vlada kako se ponaša očigledno ne želi ući u EU i jasno to reći. Kada govorimo o ranijim procesima, Slovačka je imala problem , nisu je htjeli primiti u EU s tadašnjim premijerom na čelu. I jasno su to rekli. I onda su građani shvatili i promijenili vlast. A sad EU zvaničnici kažu kako je sve super. Moraju jasnije i glasnije da kritikuju vlade i da budu posljedice.

Da li izostankom kritika Evropa poručuje važniji su nam vaši resursi nego demokratija?

Takav je trenutno nažalost utisak. Kada gledamo projekat za kopanje litijuma, izgleda mi kao da je trenutna vlada u Njemačkoj više zainteresovana za to nego za vladavinu prava i demokratiju. I akda vidimo podršku Italije za izgradnju centra za migrante u Albaniji.  Šalje se utisak da je to bitnije. To nije prihvatljivo. EU će kratkorčno možda nešto dobiti, ali će na kraju oni platiti cijenu.

Video pogledajte OVDJE.

Nastavi čitati

Najčitanije