USK
Krajišnik Selim tvrdi: Pčele su spasile moj život, sada zajedno spašavamo živote drugih
![](https://cazin.ba/wp-content/uploads/2024/12/Screenshot_19.png.webp)
Selim Ibrišević iz Bosanskog Petrovca: “Pčele su mi spasile moj život, sada zajedno spašavamo živote drugih”
U njegovom medicinskom kartonu stajalo je kako ima hroničnu opstruktivnu bolest pluća u GOLD IV stadiju. U prevodu, u ovom stadiju već samo disanje postaje napor a pogoršanja su česta i ozbiljna, sa hitnim transportima na bolničko liječenje i neophodnim kiseoničkim potporama. Selim se doslovno iz dana u dan borio za vazduh, a za vrijeme pandemije koronavirusa život mu je doslovno visio o koncu.
Međutim, spas je bio u prirodi. Okretanje prema njoj i odluka da se posveti pčelarstvu bila je jedna od onih koje čovjeku ne samo da mijenjaju život, nego ga doslovno spašavaju. Selim je posao u ugostiteljstvu prepustio sinu, a sam je počeo vrijeme provoditi na visoravni u blizini magistralnog puta M-5, i to onom njegovom dijelu koji je poznat po najljepšim pejzažima.
Nomen est omen, kaže latinska izreka. Ime je znak, i ako išta potvrđuje ovu izreku to su toponimi oko Bosanskog Petrovca. Imena poput naselja Janjila i Bravsko jasno kazuju kako se stanovništvo tu stoljećima bavilo ovčarstvom, Smoljana je ime dobila po smoli četinarskog drveća koje okružuje ovaj kraj, Bukovača i Brijestovac ne ostavljaju dilemu o tome kraj kakvih su se šuma smjestile, a Medeno polje… Zar stvarno ikome treba objašnjenje zašto se Medeno polje zove baš Medeno polje?
„Ako hoćete pravi med onda za to nema boljeg mjesta od polja koje je dobilo ime po medu. A taj med u kombinaciji sa ovim zrakom vraća ljude u život“, kaže Selim.
Ovo su njegove riječi iz vlastitog iskustva, a povrđuje ih i doktorica Mervana Halilović kod koje je Selim bio svakodnevni pacijent.
„Njegovo oboljenje je izazvalo niz drugih komplikacija u ostalim organskim sistemima. Gotovo pa svakodnevno se javljao u službu porodične medicine i hitne medicinske pomoći zbog respiratorne insuficijencije. Iako je bio pod stalnom kontrolom izvrsnih pulmologa i koristio redovnu terapiju, teško je podnosio oscilacije oboljenja“, govori doktorica.
Međutim, otkako se posvetio radu sa pčelama, Selimovo zdravstveno stanje se drastično promijenilo nabolje. Doktorica Halilović je najbolji svjedok za to:
„Nakon određenog vremenskog perioda, primijetim da gospodin Selim dugo ne dolazi u službu hitne medicinske pomoći, a meni, kao njegovom tadašnjem porodičnom ljekaru, dolazi povremeno po uputnice za kontrolne preglede, dok telefonskim putem kontaktira za redovnu terapiju. Prvu priliku za razgovor uživo iskoristila sam da pitam šta se dešava i kako je došlo do drastičnih promjena njegovog zdravstvenog stanja. I tada otkrivam čudo (u pravom smislu te riječi) – api terapiju!“
U razgovoru sa pacijentom doktorica je saznala da on počeo aktivno baviti proizvodnjom meda i mednih preparata, da se redovno edukuje i da započinje tretmane u api komorama. Ono što je saznala ju je jako zaintirgiralo, odlučila je da podrži njegov „projekt“ i da kroz svoj posao prati stanja korisnika api-inhalacija.
Nadležni pulmolozi potvrdili su da je Selimovo stanje stabilno i da su hospitalizacije na Odjelu za plućne bolesti kantonalne bolnice u Bihaću postale rijetkost.
„Kao neko ko je pratio stanje gospodina Selima, lično sam se uvjerila u značajne promjene. Hitni transporti na bolničko liječenje, kiseonička potpora i liječenje akutne egzacerebacije HOPB-a ostali su iza nas“, kaže doktorica Mervana Halilović.
![Nakon što se njegovo stanje poboljšalo zahvaljujući pčelarstvu, Selim Ibrišević i doktorica Mervana Halilović su pokrenuli projekt liječenja djece api-terapijom (Foto: S.I.)](https://cazin.ba/wp-content/uploads/2024/12/viber_image_2024-12-09_14-06-38-583-300x225.jpg)
Nakon što se njegovo stanje poboljšalo zahvaljujući pčelarstvu, Selim Ibrišević i doktorica Mervana Halilović su pokrenuli projekt liječenja djece api-terapijom (Foto: S.I.)
Nakon što su prednosti api-terapije postale neupitne, doktorica i pčelar su udružili snage i upustili se u zajedničke projekte koji su sada dostupni stanovništvu Bosanskog Petrovca. Komora za inhalacije na malom ranču „Pčelarstva Ibrišević“ dostupna je djeci uz stručno savjetovanje i praćenje doktorice Halilović. Vrijedi naglasiti kako je terapija potpuno besplatna, kako za djecu koja su uključena projekt, tako i za onu koja dolaze individualno.
„Zdravlje nema cijenu, pogotovo dječje. Ono što je pomoglo meni treba pomoći i drugima, zato je moja api-komora dostupna i besplatna za svu djecu“, naglašava Selim kako i on i doktorica Halilović sa djecom rade potpuno volonterski i van radnog vremena.
Prema riječima doktorice, prvenstveni cilj je bio pomoći djeci, olakšati raspiratorne tegobe i smanjiti broj njihovih posjeta ljekarima. „U dječijoj populaciji najveće probleme su nam zadavale učestale akutne respiratorne infekcije, alergijski rinitisi, sinusitisi, faringitisi, laringitisi, opstruktivni bronhitisi i astma. Roditelji su navodili mnoge znakove i simptome, a medju njima posebno zapušen nos, suhi i produktivni kašalj, pojačano znojenje, opću slabost, razdražljivost i smanjenje apetita. Mogu reći da je svako dijete koje je radilo api-inhalacije osjetilo poboljšanje“, zadovoljna je doktorica.
Inače, osim izvrsnih rezultata ovog projekta, ovaj pčelar sa livada iz podnožja planine Osječenice postiže sjajne rezultate na sajmovima meda i mednih pripravaka u zemlji i inostranstvu. Samo na posljednjem sajmu „Medena Tuzla 2024.“ na osnovu hemijsko-fizičke i organoleptičke analize kvaliteta meda zlatnim medaljama su okićene njegove mješavine meda sa đumbirom i kurkumom, te sa uljem i sjemenkama bundave, zatim originalni imuno-med, studenski miks, kao i med livada i borove iglice u medu.
Ova žetva medalja je samo nastavak uspjeha „Pčelarstva Ibrišević“ ove godine, nakon osvojene zlatne medalje na 16. Sajmu meda i pčelarske opreme u Srebreniku i zlatnog pehara za kvalitetu sa 50. Međunarodnog sajma pčelarstva “Tašmajdan 2024”. No, sve ove nagrade nisu ništa u poređenju sa onom koju ljudskom zdravlju donosi plemeniti rad pčela.
„Pčele su spasile moj život, i sada zajedno pomažemo djeci i drugim ljudima“, zaključuje razgovor Selim Ibrišević.
Preuzeto sa Objavi.ba.
Magazin
Bihać nestrpljivo iščekuje Amiru Medunjanin: ‘Homeland’ se traži sa svih strana
![](https://cazin.ba/wp-content/uploads/2025/02/amira.jpg)
Bihać s nestrpljenjem iščekuje 27. februar kada će, kako smo doznali iz agencije “Stage Art”, u Sportskoj dvorani Luke koncert održati Amira Medunjanin.
Bit će ovo prilika da publika pored dobro znanih pjesama dive sevdaha uživa i u numerama koje je objavila na novom, osmom po redu albumu “Homeland”.
“Sve su nove pjesme. Za ‘Almu’ sam snimila prvi pravi videospot u karijeri. Bila sam protivnik spotova, ali mi je drago da smo to uradili. ‘Homeland’ je presjek svega što sam do sada radila, ali na novi način.
Ne govorimo stihove koje je već neko izgovarao i ispjevavao prije nas, već su pjesme namjenski rađene baš za ovu priču”, poručila je Medunjanin.
Amira je umjetnica svjetskog glasa, koja se proslavila izvođenjima sevdalinki i tradicionalnih pjesama s ovih prostora, piše Raport.
Od kada je objavila “Homeland” pozivi joj stižu sa svih strana”.
USK
Pogledajte propagandu RTRS-a o “Februarskoj ofanzivi” na Bihać (VIDEO)
![](https://cazin.ba/wp-content/uploads/2025/02/per.jpg)
6. februara 1994. godine, započela je neprijateljska “Februarska ofanziva” na prve linije boraca 5. Korpusa Armije RBiH u rejonu Grabeža i Hasinog Vrha. Ova bitka pokazala je pravu snagu 5. Korpusa, koji se suprotstavio daleko nadmoćnijim neprijateljskim snagama, te izvojevao veliku pobjedu.
Propagandni narativ RTRS-a o ovoj ofanzivi prikazuje verziju događaja iz perspektive pripadnika Vojske Republike Srpske i MUP-a, koji su pokušali probiti linije odbrane Bihaća.
Međutim, borci 5. Korpusa ARBiH uspjeli su odbiti napad i sačuvati ključne položaje.
Dio emisije RTRS-a o ovoj ofanzivi možete pogledati u videu ispod.
Dijasporainfo
USK
Formiran novi zastupnički klub u Parlamentu BiH, Emrić predsjedavajući
![](https://cazin.ba/wp-content/uploads/2025/01/1738342062-jasmin-emric-1024x576-1.png)
USK
Migranti se sami vratili u Bihać, bilo im preskupo u Hrvatskoj
![](https://cazin.ba/wp-content/uploads/2024/09/migranti.jpg)
Četvorica migranata iz Afganistana, koji su u februaru prošle godine ilegalno ušli u Hrvatsku, odlučili su se sami vratiti u Bosnu i Hercegovinu, gdje su prethodno boravili u migrantskom kampu. Razlog povratka bile su finansijske poteškoće s kojima su se suočili tokom boravka u Hrvatskoj. Ovaj slučaj završio je i sudskim postupkom protiv vozača koji ih je prevozio, no on je na kraju oslobođen optužbi.
Migrantima Hrvatska bila preskupa
Prema presudi Općinskog suda u Karlovcu, četvorica Afganistanaca – Ikram Khan, Jamal Khan, Samer Khan i Baser Sarvary – ilegalno su ušli u Hrvatsku 1. februara 2023. godine. Nakon što su neko vrijeme proveli u Zagrebu i Rijeci, odlučili su se vratiti u BiH. Kako proizlazi iz sudskog spisa, finansijski uslovi u Hrvatskoj bili su im preteški, a povratak u migrantski kamp u Bihaću smatrali su boljim rješenjem.
“Boravili su u Rijeci tri sedmice, a zbog teške finansijske situacije autobusom su se vratili u Zagreb, gdje su noćili po željezničkim stanicama te donijeli odluku da se vrate u BiH i tamo smjeste u migrantski kamp”, stoji u presudi.
Kako bi stigli bliže granici, na autobuskoj stanici u Zagrebu zaustavili su taksi koji ih je trebao prevesti prema Plitvičkim jezerima. Za vožnju su vozaču dali 110 eura.
Vozač oslobođen optužbi
Migrante je prevozio Miro C., vozač u srednjim dvadesetim godinama koji je danas konobar u jednom zagrebačkom restoranu. Tada je radio preko aplikacije Bolt, ali je povremeno primao i vožnje izvan sistema aplikacije. Policija ga je uhapsila u mjestu Grabovac, nedaleko od Plitvičkih jezera, a optužen je za pomaganje ilegalnim migrantima u nezakonitom boravku i tranzitu kroz Hrvatsku.
Taksist se na sudu branio tvrdnjom da nije znao da su njegovi putnici ilegalni migranti.
“Primijetio sam da nisu Hrvati, ali nisam mogao znati da su ilegalno u zemlji. Uzeli su taksi na autobuskoj stanici i pokazali mi na mobitelu gdje žele ići”, izjavio je taksista tokom sudskog postupka.
Dodao je kako nisu naručili vožnju preko aplikacije, nego su mu platili u gotovini. “Pokušao sam im objasniti kako da naruče vožnju preko aplikacije, ali nisu razumjeli. Na kraju su mi dali 110 eura”, rekao je taksist, piše Fokus.
Sud je prihvatio njegovu odbranu te zaključio da nije dokazano da je znao kako su njegovi putnici ilegalni migranti. “Sud je prihvatio odbranu okrivljenika kao životno moguću da u kritičnom trenutku nije znao da se radi o ilegalnim migrantima”, navedeno je u presudi.
Povratak u BiH umjesto odlaska na Zapad
Iz sudskog spisa jasno proizlazi da migranti nisu planirali nastavak puta prema zapadnoj Evropi, nego su namjeravali nezakonito preći granicu s BiH i vratiti se u Bihać.
Policija ih je zaustavila tokom vožnje i prijavila vozača, no sud je utvrdio da vozač taksija nije imao saznanja da su migranti, koje je prevozio nazad prema BiH, u Hrvatskoj boravili ilegalno.
USK
VIDEO Velika Kladuša: Braco Kendić obnovio kuću porodici Skenderović nakon požara
![](https://cazin.ba/wp-content/uploads/2025/02/Screenshot_85.jpg)
Neobičan i hvale vrijedan primjer humanosti i solidarnosti nedavno se dogodio u Gradini, nedaleko Velike Kladuše, gdje je za izuzetno kratko vrijeme obnovljena kuća porodice Skenderović, koja je oštećena u požaru.
Za ovu obnovu najzaslužniji je velikokladuški privrednik Braco Kendić, koji je koristio vlastita sredstva, mehanizaciju i ljudstvo kako bi obnovio dom koji je uništio požar.
![](https://cazin.ba/wp-content/uploads/2025/02/20250204171748_885124-600x400-1-300x200.jpg)
Požar se dogodio prije nešto više od mjesec dana, kada je vatra uništila sprat kuće i teško oštetila prizemlje. Vlasnik kuće, Šaban Skenderović, njegova supruga i njihovo petoro djece uspjeli su se na vrijeme izvući iz plamena, spašavajući svoje živote. Iako su uspjeli preživjeti, požar je ostavio teške posljedice na njihov dom. Utvrđeno je da je požar izazvan neispravnim elektroinstalacijama, a porodica nije imala sredstava za obnovu objekta.
Kendić je odmah ponudio pomoć i organizovao akciju za obnovu kuće. Za manje od mjesec dana sanirane su prizemne prostorije, te je porodica, nakon privremenog boravka u alternativnom smještaju, ponovno uselila u svoj dom. Kendić planira nastaviti radove i sanirati oštećeni sprat kuće kako bi porodica Skenderović imala adekvatan prostor za život.
Poznato je da je Braco Kendić već ranije bio angažovan u humanitarnim akcijama, uključujući pomoć Donjoj Jablanici nakon poplava, gdje je besplatno radio sa svojim timom na čišćenju naselja.
USK
Nasilje u Bihaću: Muž pretukao ženu, zadobila teške povrede
![](https://cazin.ba/wp-content/uploads/2023/04/ct.png)
U bihaćkom naselju Prekounje jučer je zabilježen ozbiljan slučaj porodičnog nasilja, u kojem je žena pretrpjela teške povrede nakon što ju je pretukao muž, piše Dijaporainfo.
Kako saznajemo, povrijeđena žena primljena je u Dom zdravlja Bihać s vidnim modricama i povredama po tijelu, koje su nastale kao posljedica fizičkog napada. Ljekari su joj ukazali hitnu medicinsku pomoć i konstatovali tjelesne povrede.
Kako nezvanično saznajemo, žrtvu je napao muž, nanoseći joj više udaraca, zbog čega je bila primorana potražiti medicinsku pomoć.
-
BiHprije 7 dana
Dodik svjedočio u svoju korist: Vjerovao sam svojim savjetnicima, svašta mislim, ali…
-
Religijaprije 7 dana
Islam i nauka1/3 (video)
-
BiHprije 7 dana
Vulić: Mi poštujemo dejtonsku BiH, SNSD se pokazao kao izuzetan partner
-
Magazinprije 7 dana
VIDEO Turista se napio vode s izvora, nakon toga ugledao nešto što će ga dugo proganjati
-
Magazinprije 6 dana
Bihać nestrpljivo iščekuje Amiru Medunjanin: ‘Homeland’ se traži sa svih strana
-
USKprije 6 dana
Pogledajte propagandu RTRS-a o “Februarskoj ofanzivi” na Bihać (VIDEO)