Ako je neko imao plan da nakon majorizacije hrvatskog naroda u Bosni i Hercegovini majorizuje i srpski – prevario se, istakao je Milan Miličević, predsjednik SDS.
– Nadam se da u Republici Srpskoj ne postoji ruka koja će prihvatiti bilo koje rješenje po kojem će našeg člana Predsjedništva BiH i delegate iz Republike Srpske birati neko drugi – poručio je Miličević
On je naglasio da je Dejtonski Ustav precizno odredio da Republika Srpska bira jednog člana Predsjedništva BiH, a da se pet delegata Doma naroda bira iz Republike Srpske i da je te odredbe nemoguće promijeniti bez dvotrećinske većine iz Republike Srpske.
– Vjerujem da takve većine nikada neće biti. Dejtonska struktura BiH, ravnopravnost dva entiteta i tri naroda je jedina održiva i svako njeno narušavanje vodi u neizvjesnost. Stabilnost u BiH može postojati samo ako su sva tri naroda ravnopravna i konstitutivna. Svako narušavanje tog principa konstitutivnosti i ravnopravnosti vodi ka destabilizaciji i zato ne razumijem ovu euforiju u Federaciji BiH nakon najave presude iz Strazbura kada i oni već imaju destabilizaciju odnosa upravo zbog takvog izbora hrvatskog člana Predsjedništva – rekao je predsjednik SDS.
Kako će Federacija BiH birati svoje predstavnike, kaže Miličević, nije naša stvar.
– Mi im to rješenje nećemo nametati, ali ni oni nama. Kraj prošlog vijeka treba da je nauk svima koliko je ovdje opasno preglasavanje i nametanje volje drugim narodima – napomenuo je Miličević i dodao:
– Zagarantovano pravo Republike Srpske je da bira svoje predstavnike, štiti svoje vitalne interese, i tako će ostati i ubuduće. Jedan član Predsjedništva će se birati u Republici Srpskoj, kao i delegati u Domu naroda, to je za mene nesporno i uvjeren sam da tu imamo unutrašnji konsenzus.
Slaven Kovačević se obratio Evropskom sudu za ljudska prava u Strazburu, navodeći da je ugroženo njegovo pravo jer kao Bosanac i Hercegovac iz Sarajeva ne može odlučivati o izboru člana Predsjedništva BiH iz reda srpskog naroda niti može biti delegat u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH. Evropski sud za ljudska prava je presudio da je u oba slučaja Kovačević diskriminisan, te odlučio da delegati u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH moraju biti izabrani sa teritorije cijele države, kao i da se članovi Predsjedništva BiH moraju birati na području cijele države, a ne iz entiteta.