Connect with us

Sport

Na današnji dan prije 40 godina Sarajevo je postalo centar svijeta

Published

on

Prije tačno četiri decenije upaljen je olimpijski plamen u Sarajevu, na stadionu Koševo gdje je ceremoniju otvaranja 14. zimskih olimpijskih igara pratilo 60.000 ljudi, a dva miliona putem malih ekrana, širom svijeta.

Na igrama je učestvovalo 1. 272 sportista iz 49 zemalja, a olimpijski duh postao je dio identiteta grada.

Međunarodni olimpijski komitet 1978. godine, u Atini, je odabrao Sarajevo za organizatora XIV zimskih olimpijskih igara. U konkurenciji su bili japanski Sapporo i zajednička kandidatura dva švedska grada Falun i Göteborg.

U organizaciju su utrošena velika sredstva. Pripreme koje su trajale godinama, pored dobro organizovanih igara, kao rezultat imaju izgrađene saobraćajnice, hotelske komplekse kako na planinama (Bjelašnica, Igman, Jahorina) tako i u gradu, sportski centri Skenderija i Zetra, žičare, ski liftovi…

Sarajevo je postalo centar svjetskih i medijskih interesovanja. XIV zimske olimpijske igre bile su održane od 8. do 19. februara. U programu je bilo alpsko skijanje (Bjelašnica i Jahorina), bob i sankanje (Trebević), hokej i umjetničko klizanje (Zetra i Skenderija), biatlon, nordijsko skijanje i skokovi (Igman). Na ovim igrama prijavilo se 49 nacionalnih olimpijskih komiteta. U Sarajevo je stigao rekordan broj učesnika (preko 2500). Sarajevo je otvorilo vrata i poželilo dobrodošlicu svima.

Otvaranje XIV zimskih olimpijskih igara pratilo je oko 60.000 Sarajlija, na stadionu Koševo, i oko dvije milijarde ljudi preko TV-a. Olimpijski plamen je upalila klizačica Sanda Dubravčić.

Igre su među učesnicima, a i među gledateljima ostale u vrlo dobrom sjećanju. Domaćinima je posebno bilo drago što je slovenski alpski skijaš Jure Franko osvojio srebrnu medalju u veleslalomu – prvu medalju koju će Jugoslavija dobiti na zimskim olimpijadama. Franka su Sarajlije na skijalištu bodrile s transparentima na kojima je pisalo “Više volimo našeg Jureka, nego domaćeg bureka”, ili kraće “Volimo Jureka, više od bureka”.

Ipak, najveće zvijezde sarajevske Olimpijade su bili učesnici u umjetničkom klizanju. Najbolji dojam je ostavio britanski par Jayne Torvill i Christopher Dean koji su osvojili zlatnu medalju. Na Igrama je zlatnu medalju dobila i istočnonjemačka klizačica Katarina Witt koju je upravo sarajevska olimpijada učinila jednom od najvećih sportskih ikona kraja 20. vijeka.

19. februara na ceremoniji zatvaranja Zimskih olimpijskih igara tadašnji predsjednik Međunarodnog organizacionog komiteta Juan Antonio Samaran je rekao kako je Sarajevo najbolji organizator Zimskih olimpijskih igara do tada u njihovoj historiji. “Doviđenja drago Sarajevo”, bile su riječi Juana Antonia Samarana.

Olimpijski duh još uvijek živi u ovom gradu i njegovim stanovnicima, uprkos generacijskim smjenama. Zimske olimpijske igre su sigurno jedna od najboljih stvari koje su se desile gradu Sarajevu i državi Bosni i Hercegovini.

N1

Cazin

Proljetno spremanje Bubamare: Sabahudin Petak nije više stanovnik Cazina

Published

on

By

Novi premijerligaš Bosne i Hercegovine odmah po završetku sezone krenuo u formiranje tima za narednu takmičarsku godinu

U upravi MNK Bubamara nema još odmora. Tek što je završila sezona, a slavlje po osvojenoj šampionskoj tituli se jedva stišalo, već su krenula rješavanja kadrovskih pitanja.

Danas je potvrđeno da dres Bubamare u Premijer ligi neće nositi Sabahudin Petak, strijelac 45 golova u sezoni, piše Oslobodjenje.

– U MNK Bubamara je stigao sa jasnim ciljem, a to je da MNK Bubamara uvede u Premijer futsal ligu BiH – i u tome je uspio. Danas, kada nam se putevi razilaze, zahvaljujemo se Sabahudinu Petaku na svemu učinjenom za MNK Bubamara i Grad Cazin. Zlatnim slovima će ostati upisan u historiji MNK Bubamara i u Cazin je uvijek dobrodošao. Pele, hvala ti za 45 pogodaka, za borbu, za zalaganje i za profesionalan odnos tokom boravka u MNK Bubamara. Gdje god odlučio nastaviti karijeru mi ti želimo sreću. Nadamo se da ovo nije zbogom, nego samo doviđenja, poručili su iz Bubamare.

Ranije su saradnju sa Bubamarom produžili Sejad Ibrišimović, Darko Milanović, Almedin Bundavica i trener Borko Surudžić.

Nastavi čitati

Sport

Legenda jugoslovenskog fudbala: ‘Ja sam Predrag Pašić, ali nisam Srbin! Ja sam Bosanac!’

Published

on

By

Bivši jugoslovenski fudbaler Predrag Pašić (65) rođen je i odrastao je u Sarajevu, a upravo u dresu istoimenog kluba ispisao je stranice historije.

Malo je falilo da završi u Crvenoj zvezdi, gdje je projektovano da bude “novi Džajić“, ali je umjesto toga igrao za Stuttgart i Munchen 1860, da bi nakon igračke karijere prošao i pravu životnu dramu.

 

Zajedno sa suprugom je završio na ulici 2020. godine zbog sudskog postupka koji je, kako tvrdi Predrag Pašić, odrađen iza njihovih leđa.

 

On je prije više od 30 godina dobio na korištenje poslovni prostor (umjetničku galeriju, op.a.) koja je inače bila vlasništvo Moše Isaka Alkalaja, koji je Sarajevo napustio tokom Drugog svjetskog rata.

 

To mu je na kraju oduzeto, ali uprkos tome nije okrenuo leđa svom Sarajevu.

“Ja nisam bio odgovarajuće “nacionalne pripadnosti” niti mene to interesuje. Ja sam Bosanac i Hercegovac, pravoslavne vjeroispovijesti. Kad mi Srbi kažu ‘kako to da nisi Srbin?‘, kažem im da je tako jer nemam nikoga u Srbiji”, ispričao je Predrag Pašić nedavno u podcastu “Balkan Rules“.

Zatim je rekao…

 

Ja volim Srbiju, volim i Hrvatsku. Ali ja sam Bosanac, Hercegovac, pravoslavac. U izjašnjavanju mi ne dozvoljavaju da budem Bosanac i Hercegovac – pravoslavac”, naglasio je on.

Potom je dodao…

“Moji su otac i majka svi su pravoslavci, ja ne mogu da pobjegnem od svog porijekla, ali sam ja Bosanac – Hercegovac. Ako postoji država Srbija i Hrvatska. Kada pitate u Hrvatskoj, Srbi i Bošnjaci su nacionalne manjine. Kada pitate u Srbiji, Hrvati i Bošnjaci su nacionalne manjine. Kod nas su konstitutivni narodi. Zašto jedino te dvije države imaju rezervne države. Ukradeš tamo, pa dođeš ovamo, napraviš zakon da te država ne može isporučiti. Ovo je država pravljena po kriminalcima i tako je osmišljena“, zaključio je Predrag Pašić.

Nastavi čitati

Sport

Milorad Dodik o optužbama da sudije “guraju” FK Borac: A vi ste pošteni?

Published

on

By

Predsjednik bh. entiteta RS Milorad Dodik je sinoć gostujući na Face televiziji tokom revijalnijeg dijela intervjua pričao i o sportu, posebno se osvrnuvši na uspjehe Fudbalskog kluba Borac i košarkaškog kluba Igokea.

Dodik je priču o sportu s voditeljem Senadom Hadžifejzovićem počeo hvaleći Borac.

“Borac je prvi, jesi li vidio kako sve ove federalne klubove ‘buškamo’ redom?”, upitao je Dodik Hadžifejzovića, na šta je popularni voditelj uzvratio:

“Joj, što sa sudijama to ‘ludilo’ radite”, poručio mu je Hadžifejzović aludiravši na to da su navijači, ali i treneri i igrači većine klubova u Wwin ligi ogorčeni suđenjem u utakmicama protiv Borca u kojima su često “izvlačili deblji kraj”, te u velikoj većini slučajeva s pravom smatraju da su oštećeni.

“Au, a vi ste pošteni? ‘Ubiste’ se od poštenja… Vi ‘pužete’ od poštenja… Vi ništa ne možete pošteno”, rekao je Dodik koji se potom “prebacio” na košarku.

“Borac je prvak, Igokea je svaki put šampion…”, kazao je Dodik, na što ga je voditelj prekinuo i poručio mu da je Bosna nedavno pobijedila Igokeu u Skenderiji.

“Pa dobro, jesmo izgubili od Bosne. Naši igrači su ih malo potcijenili, ali vidjet ćeš kad dođu u Laktaše…”, poručio je Dodik.

klix

Nastavi čitati

Najčitanije