Connect with us

Religija

‘Najveća u BiH’: Iznos članarine Islamskoj zajednici u Bužimu posvađao dio džematlija i rukovodstvo

Published

on

Prošle sedmice su održani protesti građana u Bužimu koji su nezadovoljni povećanim iznosom članarine u Islamskoj zajednici BiH koja sada iznosi 120 KM na godišnjem nivou, odnosno 10 KM na mjesečnom nivou.

U nekim džematima je ta članarina iznosila 30 KM, ali prema novom Pravilniku o članstvu i članarini u Islamskoj zajednici BiH došlo je do poskupljenja u određenim džematima.

Na prošlosedmičnom skupu Zlatko Crinjac, predsjednik džematskog odbora Kamenica Bužim, rekao je da je donesena odluka o iznosu članarine od 120 KM bez konsultacije sa džematima.

Prošle sedmice su nezadovoljne džematlije održale protest

“Članarina od 120 KM je najveća u BiH, a iz iste Medžlis finansira samo plate imama, a troškove poput grijanja i čišćenja džamija, održavanje mekteba ostaju briga džemata”, navodi se u govoru koji je pročitan na protestima.

Ovim povodom smo kontaktirali i predsjednika Izvršnog odbora MIZ Bužim Eniza ef. Veladžića.

On je za Klix.ba kazao da je Sabor Islamske zajednice u aprilu 2023. godine donio Pravilnik o članstvu i članarini koji je stupio na snagu 1. januara ove godine.

Kako je objasnio, Pravilnik predviđa da članarina na nivou jednog medžlisa (općine) bude jedinstvena. Nastojanja Rijaseta su da ona u narednoj fazi bude jedinstvena na teritoriji cijele BiH.

“Kada je u pitanju višedecenijska praksa na teritoriji Medžlisa IZ Bužim i još nekim medžlisima u Krajini, praksa je bila da se članarina plaća na sve muške članove porodice starije od 12 godina. Na ženske članove porodice se nije plaćala članarina ili “vazifa”, kako se to u Krajini zove. Dakle, u jednoj porodici koja ima više muških članova, moglo se desiti da se plaća mnogo veća članarina od porodice sa isključivo ženskom djecom”, kaže Veladžić.

Ef. Veladžić: Novi način prikupljanja članarine je transparentniji i moralniji

Dodaje da Medžlis IZ Bužim ima 22 džemata na 20.000 stanovnika te po tom osnovu najveći broj džamija po glavi stanovnika.

“U dosadašnjoj praksi, razlike u članarini su bile zaiste velike od dzžemata do džemata. U malom broju velikih džemata članarina se kretala od 30 do 50 KM po muškom članu, dok je u nekim manjim džematima, koji su većina, članarina iznosila od 60 do 120 KM po muškom članu u porodici starijem od 12 godina”, kaže Veladžić.

Smatra da novi Pravilnik predstavlja jednu od najvećih reformi koju je Islamska zajednica vodila te se njega se decenijama čekalo.

“Novi Pravilnik predviđa porodično člansto. Dakle, bračni par i njihova djeca do 26. godine spadaju u jedanu članarinu. U poređenju sa dosadašnjim načinom naplate, smatramo da je ovo puno moralnije, prije svega jer su svi isto tretirani, a na djecu do 26.godine se nikako ne plaća članarina. Izvršni odbor Medžlisa Bužim je nakon temeljite analize i projekcije budžeta za 2024. godinu donio odluku da jedinstvena članarina za sve porodice iznosi 10 KM mjesečno ili 120 KM godišnje. Svakako, članarina se može plaćati mjesečno, kvartalno ili godišnje”, objašnjava.

Istom odlukom su od plaćanja oslobođeni socijalni slučajevi i svi oni koje kao takve u svojim prijedlozima Medžlisu dostave džematski odbori.

On također navodi da se iz članarine znatan dio od 10 do 15 posto vraća za potrebe džemata.

Dodaje da su neki od građana formirali tzv.odbore za zaštitu džemata i na taj način dodatno zbunjivali džematlije.

“Nastojimo svakim danom doći do naših članova pravom informacijom i vjerujemo da će se sve ovo brzo kvalitetno završiti”, rekao je Veladžić.

Na prošlosedmičnim protestima je učestvovalo 15 džematskih odbora i njihovih članova.

Religija

Bol i patnja nas uče da budemo zahvalni kad smo dobro

Published

on

Bolest i bol nas podsjećaju koliko su naša tijela krhka i koliko je život kratak. Kada se mi ili neko koga volimo povrijedi ili ozbiljno razboli, to nas podstakne da na svaki slijedeći dan gledamo kao na poklon – što on i jeste.

Umjesto da život prihvatimo zdravo za gotovo, osvrćemo se oko sebe, diveći se čudima svakodnevnog života. Kada se suočimo s bolešću, mnogi od naših takozvanih problema gube na značaju, iako su do maloprije izgledali veliki i nesavladivi.

Moja baka Emili mi je jednom rekla: „Stvarno je odlično što je Bog stvorio patnju i bol. Oni nas opominju da budemo zahvalni kada se osjećamo dobro.“

Nedavno sam dobio modrice na oba koljena. Kada su me bolovi počeli prolaziti, sjetio sam se ove bakine mudrosti. Zapanjio sam se koliko sam postao zahvalan na poklonu što opet mogu normalno da hodam. Postavio sam sebi zanimljivo pitanje. „Zašto nisam bio zahvalan na poklonu zdravlja prije nego što sam se povrijedio?“

Postavite sebi slična pitanja. Da li i vi određene poklone i blagodati uzimate zdravo za gotovo?

Bolest i bol nas podsjećaju koliko su naša tijela krhka i koliko je život kratak. Kada se mi ili neko koga volimo povrijedi ili ozbiljno razboli, to nas podstakne da na svaki slijedeći dan gledamo kao na poklon – što on i jeste. Umjesto da život prihvatimo zdravo za gotovo, osvrćemo se oko sebe, diveći se čudima svakodnevnog života. Kada se suočimo s bolešću, mnogi od naših takozvanih problema gube na značaju, iako su do maloprije izgledali veliki i nesavladivi.

Bolest nas uči i da mi nismo samo tijela, već da imamo dušu. Mi smo duhovna bića, koja obitavaju u tijelima. Jedan od mojih omiljenih duhovnih učitelja, Ram Das, imao je običaj da se učenicima zagleda u oči i kaže: „Jesi li tu? Ja sam ovdje. Kako ti je unutra?“ To je zabavan način isticanja činjenice da smo mi duhovna bića na Zemlji – koja žive svoje ljudske živote u oklopima koje zovemo tijelima. Iz nekog razloga, dio iskustva života u tijelu je da ono nije savršeno i da prolazi kroz razna iskušenja, probleme i da se ono troši. Kraće rečeno, tijela se razbolijevaju i pate.
Autor: dr. Richard Carlson, „Kako ne gubiti živce zbog velikih stvari“

Za Akos.ba pripremio: Nedim Botić

Nastavi čitati

Cazin

Najava tribine – Kako ostvariti uspjeh u životu: Muhammedov alejhi selam primjer

Published

on

Najava tribine – Kako ostvariti uspjeh u životu: Muhammedov, s.a.v.s., primjer

U srijedu 20. novembra 2024. u Medresi “Reis Džemaludin-ef. Čaušević” na tribini u ciklusu tribina Islam u vremenu ugostit ćemo uvaženog prof. dr. Zuhdiju Hasanovića.

On će govoriti o temi “Kako ostvariti uspjeh u životu: Muhammedov, s.a.v.s., primjer”.

Dr. Zuhdija Hasanović je redovni profesor poslaničke tradicije (hadis) na Fakultetu islamskih
nauka Univerziteta u Sarajevu.

Diplomirao je 1991., magistrirao 1999. i doktorirao 2004. na
Fakultetu islamskih nauka Univerziteta u Sarajevu.
Objavio je sedam originalnih djela, od kojih je i Vjeronauka 4 za srednje škole u koautorstvu s
prof. dr. Nusretom Isanovićem i prof. dr. Mustafom Hasanijem.
Područja njegovog akademskog i naučnog interesa su: poslanička tradicija (sunnet) te
percepcije i normativnost sunneta.

Tribina počinje u 19 sati.

Dobro nam došli!

Nastavi čitati

Religija

Ljubav prema majci je ibadet, a ljubav prema ženi je sreća

Published

on

Priredio: Abdusamed Nasuf Bušatlić

Objašnjavajući razliku između ljubavi prema majci i ljubavi prema ženi, dr. Mustafa Mahmud, rekao je da mu se jedna majka požalila na svoga sina, rekavši: ”Ljubav mog sina prema njegovoj ženi je veća od njegove ljubavi prema meni.”

Upitao sam je: ”Majko, reci mi je šta je bolje: paradajz ili narandže?”

Začuđeno me je pogledala i rekla: ”Nije ispravno porediti dvije različite stvari, paradajz je povrće, a narandže su voće.”

Odgovorio sam joj: ”Tako je i sa ljubavlju, draga majko! Postoji više vrsta ljubavi i nije ispravno porediti jednu vrstu sa drugom.”

Majka je rekla: ”Objasni mi šta time želiš reći”, pa sam nastavio sa svojim objašnjenjem, rekavši joj: ”Ti si majka, ti si njegov džennet na zemlji, a on je tvoj sin, dio tvog srca, i njegova ljubav prema tebi je ibadet, dok je njegova ljubav prema njegovoj ženi, koju je Allah stvorio da se uz nju smiri, njegova sreća. Zato pomozi svom sinu u njegovom ibadetu i omili mu sreću, i ne umanjuj vrijednost njegove ljubavi prema tebi upoređujući je s drugom ljubavlju. Ostavi svog sina slobodnog sve dok ga njegovo srce i njegova čežnja za Džennetom ne vrate tebi, potpuno dobrovoljno.”

Majka je odmahnula glavom u znak slaganja sa mojim riječima, a lice joj se ozarilo od zadovoljstva, i otišla je ponavljajući: ”Njegova ljubav prema meni je ibadet, a njegova ljubav prema njegovoj supruzi je sreća, pa ću mu pomoći da se približi svome Gospodaru i upotpuni ibadet, i ostavit ću ga da bude sretan sa svojom ženom i svojim životom.”

Draga majko, zapamti dobro ove zlata vrijedne savjete dr. Mustafe Mahmuda, pa ako imaš sina i doživiš da postane muž, pusti svog sina da živi svoj život sa svojom suprugom u potpunoj privatnosti i sreći kakav je bio tvoj život ili kakav si željela da bude tvoj bračni život. I pomozi svome sinu da upotpuni svoj ibadet svojom ljubavlju, poslušnošću i dobročinstvom prema tebi.

saff.ba
Nastavi čitati

Najčitanije