Od obaveza plaćanja RTV takse oslobađaju se vlasnici prijemnika koji su trajno izgubili vid ili sluh i žive sami u domaćinstvu ili sa starateljem.
Kako to izgleda na terenu ilustruje i najnovije potpisivanje ugovora o naplati RTV takse predstavnika menadžmenta Radiotelevizije Bosne i Hercegovine (BHRT) i Radiotelevizije Federacije BiH (RTV FBiH) sa predstavnicima Elektroprivrede.
Ni ovaj put menadžmenti ove dvije televizije nisu potpisali ugovor o naplati RTV takse sa predstavnicima Elektroprivrede HZHB koja je u vlasništvu Vlade Federacije a ni sa Elektroprivredom RS-a.
Postavlja se pitanje kako će se naplaćivati RTV taksa koja sada iznosi 7,5 KM u Bosni i Hercegovini tamo gdje nema poslovnica Elektroprivrede BiH, odnosno tamo gdje Elektroprivreda BiH ne prodaje struju domaćinstvima.
Na ovo pitanje nam nije odgovorio Belmin Karamehmedović generalni direktor BHRT-a.
Kao da ih se to ne tiče
– Pa neće nikako! To će biti kako je bilo i svih proteklih godina. Oni koji se snabdijevaju strujom putem EPBiH će na računima dobijati 7,5 KM za RTV taksu i oni će to u 90 posto slučajeva plaćati.
Oni koji se ne snabdijevaju, kojima struju doprema EPHZHB i EPRS to nemaju na njihovim računima, kao da ih se to ne tiče i neće plaćati kao i do sada. To je krajnje nepravedno i ta situacija se mora riješiti – komentira za Faktor federalni zastupnik Sanel Kajan (DF) koji je bio uposlenik i BHRT-a i FTV-a.
Naglašava kako će ovo zastupničko pitanje postaviti u Parlamentu Federacije BiH.
– Ja ću kao zastupnik u Zastupničkom domu Parlamenta Federacije BiH pitati zašto se potpisuje ugovor samo sa Elektroprivredom Bosne i Hercegovine i pri tome potpuno zanemarujući i ovog puta Elektroprivreda HZHB iako je i ona u vlasništvu Vlade Federacije Bosne i Hercegovine. Dakle, to je riječ kada se radi o entitetskom javnom RTV servisu. Međutim, kada je riječ o BHRT-u opet se potpisao ugovor samo sa Elektroprivredom BiH pritom zanemarujući Elektroprivredu RS-a.
Prema ovome što možemo vidjeti u javnosti da je potpisan ugovor samo sa Elektroprivredom BiH, iz toga se jasno može iščitati da će javne RTV emitere BHRT i RTV Federacije BiH ponovo finansirati isključivo oni koji se snabdijevaju strujom pute EPBiH. To je diskriminatorno, nepravedno – govori Kajan.
Naglašava da javni emiteri svakako da trebaju postojati.
Većina Hrvata FTV ne smatra svojom televizijom
– Kao neko ko je radio u oba bh. emitera i na BHRT i na RTV FBiH svakako podržavam njihov opstanak. Njihovo finansiranje mora biti redovno, transparentno, pravedno, što u ovom slučaju nije – kazao je Kajan.
Opće je poznato da političari koji dolaze iz HDZ-a odobravaju neplaćanje RTV takse.
– Govoreno je da je loša naplata tamo gdje su Hrvati većina. Ako je to tako, a vjerujem da jeste, zanima me da li je iko napravio analizu i upitao se zašto je to tako? Nije. Odgovor je jednostavan, većina Hrvata RTV Federacije BiH ne smatra svojom televizijom. Razloga je puno, a navest ću sljedeće; slaba zastupljenost Hrvata u kadrovskim rješenjima.
Nije dovoljno da voditelji ubace koji hrvatski izraz ili riječ.
U funkciji je jednog dijela građana ili određenih političkih opcija. Rješenja ovih problema moguća su i jednostavna. Jedno je na Parlamentu FBiH, naime sistem javnog emitiranja u BiH sačinjavaju RTV BiH, Federacije i RTRS i korporacija javih RTV servisa. Trebalo bi izmijeniti zakon i dodati RTV Herceg Bosne u sistem javnog emitiranja – rekao je delegat Ivan Ivić (HDZ) na sjednici Doma naroda Parlamenta Federacije BiH održanoj u julu 2022. godine.