Connect with us

Magazin

Naučnici otkrili: Ovo je program za pranje odjeće koji troši najviše vode, a time i struje

Published

on

Mašina za veš jedan je od najvažnijih kućanskih aparata. Ubacite prljavu odjeću u bubanj, dodajte deterdžent, ulijte omekšivač i postavite odgovarajući program i vaša odjeća je čista. Nažalost, mnogi od nas biraju program koji troši veliku količinu vode.

Standardne mašine za veš nude nekoliko različitih programa prilagođenih drugim vrstama tkanina. Svaku od njih karakteriziraju različite postavke temperature i ciklusi centrifuge, koji izravno utječu na potrošnju energije — što je veća centrifuga, to je veća potrošnja električne energije, slično višim temperaturama, piše essanews.

 

Većina nas koristi dva ili tri programa. Jedan od najčešće biranih je onaj za pranje posteljine i peškira, jer ih je zbog higijene potrebno prati na najvišoj temperaturi. Još jedan popularan program namijenjen je za tamne tkanine, nakon čega slijedi osjetljivo pranje. Moglo bi se činiti da potonji koristi najviše vode. Ispostavilo se da je sasvim drugačije.

 

Prema pisanju na portalu naučnici sa Univerziteta Newcastle dokazali su da program osjetljivog pranja troši najviše vode i energije. Istraživanje je pokazalo da se do 1,4 miliona mikrovlakana oslobađa iz poliesterskih tkanina tokom osjetljivog pranja.

 

Za usporedbu, tokom korištenja standardnog programa pranja pamuka oslobađa se oko 800.000 mikrovlakana. Velika količina vlakana povezana je sa znatno većom potrošnjom vode, a time i električne energije, piše Dom i dizajn.

Tkanine poput pamuka, poliestera, najlona i ​​lana i muslina mogu se prati na temperaturama od 40 stepeni, što smanjuje rizik od oštećenja ili skupljanja materijala. Međutim, stručnjaci upozoravaju da se ne pere na ovoj temperaturi jer mašina za veš namještena na 40 stepeni koristi duplo više energije od one namještene na 30.

Perite odjeću na 30, a peškire i posteljinu na 60 stepeni kako biste uštedjeli struju i vodu.

Magazin

Pojavila se nova varijanta covida: Ovo su četiri glavna simptoma

Published

on

By

Ljudi su počeli obolijevati od nove varijante covida, a znanstvenici smatraju da bi ona uskoro mogla postati dominantna.

Nova varijanta nazvana je XEC, identificirana je u Njemačkoj u junu, a nakon toga se pojavila u Velikoj Britaniji, SAD-u, Danskoj i još nekoliko drugih zemalja, piše BBC.

Ustanovljeno je da XEC ima neke nove mutacije koje bi ovoj varijanti mogle pomoći u širenju ove jeseni, iako stručnjaci smatraju da bi cjepiva i dalje trebala pomoći u sprječavanju težih slučajeva.

Profesor Francois Balloux, direktor Instituta za genetiku na Sveučilišnom koledžu u Londonu, rekao je da bi XEC mogla postati dominantna podvarijanta tijekom zime.

Četiri najčešća simptoma

Simptomi koje imaju oboljeli od varijante XEC slični su onim simptomima koji se javljaju kod prehlade i gripe, kao i ranije, a četiri su najčešća: visoka temperatura, bolovi, umor i kašalj ili upala grla.

Većina pacijenata osjećalo se bolje nekoliko tjedana nakon što su se zarazili, ali oporavak može potrajati duže. Analitičar koji analizira podatke o covidu, Mike Honey, ističe da je došlo do snažnog rasta broja oboljelih od varijante XEC u Danskoj i Njemačkoj.

Istovremeno, provodi se manje rutinskih testiranja nego ranije, pa je teže saznati koliko je covid doista prisutan. Agencija za zdravstvenu sigurnost Ujedinjenog Kraljevstva (UKHSA) kaže da je normalno da virusi mutiraju i mijenjaju se.

N1

Nastavi čitati

Magazin

Dokad ćemo piti kafu u kafićima: Cijene diljem svijeta se penju u nebo, razloga je više

Published

on

By

Cijene kafe u Sarajevu prije samo par godina kretale su se od jedne do tri KM, no danas kafa košta od 2 do 4 KM, a na Baščaršiji ide i do 6 maraka. Također, u Londonu i New Yorku šoljica kafe košta oko 12 KM…

A, kako upozoravaju stručnjaci, cijene kafe mogle bi opet porasti i to drastično.

Cijena neprženih zrna kave trenutno je na historijsko visokom nivou, istaknula je tržišna analitičarka Judy Ganes. Za to su prema stručnjacima krivi loš prinos usjeva, tržišne silnice ali i činjenica da su zalihe iscrpljene.

Godine 2021. veliki mraz uništio je usjeve kafe u Brazilu, najvećem svjetskom proizvođaču zrna arabice – onih koje se obično koriste u kavi koju pripremaju u kafićima. Ovaj manjak zrna značio je da su se kupci okrenuli zemljama poput Vijetnama, primarnog proizvođača zrna Robusta, koje se obično koriste u instant mješavinama. Ali tamošnji poljoprivrednici su se suočili s najgorom sušom u regiji u gotovo desetljeću.

Klimatske promjene utječu na razvoj biljaka kave, kaže Will Firth, konzultant za kafu iz Ho Chi Minh Cityja, što zauzvrat utječe na prinose zrna. A onda su se vijetnamski farmeri okrenuli smrdljivom, žutom voću – durianu. Ovo voće, koje je zabranjeno u javnom prijevozu u Tajlandu, Japanu, Singapuru i Hong Kongu zbog mirisa, pokazalo se popularnim u Kini. I vijetnamski farmeri zamjenjuju svoje usjeve kafe durianom kako bi zaradili na ovom tržištu u nastajanju.

Vijetnamski tržišni udio duriana u kineskom tržištu gotovo se udvostručio između 2023. i 2024., a neki procjenjuju da je usjev pet puta unosniji od kafe. Dok su Kinu preplavili durianom, izvoz kave Robusta pao je 50 posto u junu u usporedbi s junom prošle godine, a zalihe su sada “skoro potrošene”, prema Međunarodnoj organizaciji za kafu.

Izvoznici kafe iz Kolumbije, Etiopije, Perua i Ugande povećali su proizvodnju, ali to nije bilo dovoljno da zadovolji rastuću globalnu potražnju za kafom Robusta i Arabica, zbog čega su cijene tih zrna dosegle gotovo rekordne nivoa. Veletrgovac Paul Armstrong u razgovoru za BBC, navodi Zagreb.info, predviđa da bi cijene kafe u Ujedinjenom Kraljevstvu mogle porasti iznad 12 KM po šoljici zbog ovih tržišnih poremećaja.

Armstrong, vlasnik pržionice Carrara Coffee Roasters, već je povećao cijene zbog rastućih troškova, a kafići koje opskrbljuje uskoro će morati odlučiti hoće li te troškove prenijeti na potrošače. Iako cijene zrna čine samo mali dio ukupne cijene kafe, inflacija općenito podiže cijene. No, stručnjaci vjeruju da je kafa visoke kvalitete sada bolja vrijednost s obzirom na porast cijena zrna niže kvalitete.

Nadolazeći urod u Brazilu mogao bi pomoći u smanjenju cijena ako kiše dođu na vrijeme. Međutim, dugoročno, klimatske promjene predstavljaju ozbiljan izazov za industriju kafe, s predviđanjem da bi do 2050. područja pogodna za uzgoj kave mogla pasti za 50 posto. Jedna od mogućih mjera je uvođenje “zelene premije”, poreza na kafu koji bi pomogao poljoprivrednicima u održivim praksama.

Radiosarajevo.ba

Nastavi čitati

Cazin

Đula Drini svojim fanovima omogućila da snime duet: Najkreativniji video dobija vrijednu nagradu

Published

on

By

Pjesma „Dečko boli glava“ koju je nedavno objavila finalistkinja „Zvezda Granda„ Đula Drini, osvojila je čitav region i za kratko vrijeme postala hit.

Povodom ovog uspijeha, Đula se oglasila na svom Instagram profilu, gdje je podijelila svoju sreću sa pratiocima i otkrila novu uzbudljivu ideju koju će sprovesti u djelo.

Naime, pjevačica je obavijestila pratioce da je zajedno sa „Grand produkcijom“ organizovala nagradnu igru kako bi podržala talentovane mlade nade.

U okviru nagradne igre Đula Drini poziva sve koji vole da pjevaju da pošalju video u kojem izvode njenu novu pjesmu „Dečko boli glava.“

 

Najkreativniji i najzanimljiviji video biti će nagrađen specijalnim priznanjem, a to će biti snimanje kavera sa Đulom u Grandovom studiju.

– Dragi moji, Grand produkcija i ja smo spremili jedno iznenađenje za vas u vidu nagradne igre. Ko pošalje najzanimljiviji video dok pjeva pjesmu “Dečko boli glava”, osvaja nagradu, a to je snimanje kavera sa mnom u Grandovom studiju. Vaše video snimke slati u DM, a pobjednik će biti objavljen uskoro. Ljubi vas vaša Đula – napisala je ona.

Ova nagradna igra ne samo da slavi muzički uspijeh pjesme, već pruža fantastičnu priliku za mlade talente da pokažu svoj potencijal i ostvare san o snimanju u profesionalnom studiju.

Nastavi čitati

Najčitanije