Connect with us

BiH

Ni lična karta se ne može izvaditi kao nekada, evo šta sada traže

Published

on

Rok za podnošenje zahtjeva za izdavanje lične karte je 60 dana nakon navršenih 18 godina života, ili 60 dana nakon što se stalno nastani u BiH, ako je navršio 18 godina života

 

Nedavno nam je jedan sugrađanin kazao da je prilikom obnove lične karte morao priložiti dokaz o vlasništvu ili suvlasništvu ili posjedu stana, kuće ili drugog objekta za stanovanje, piše Bosnainfo.

 

Moram izganjati papir” rečenica je koja se često čuje kod nas. Čekanje pred šalterima, plaćanje taksi, fali vam jedan papir, pao je sistem. Svi smo, nažalost, ovo doživjeli u nekoj od institucija, a ovog puta je vezano za još jedan papir koji traže da bi dobili ličnu kartu.

 

Naime, nedavno nam je jedan sugrađanin kazao da je prilikom obnove lične karte morao priložiti dokaz o vlasništvu ili suvlasništvu ili posjedu stana, kuće ili drugog objekta za stanovanje, odnosno ZK izvadak (zemljišnoknjižni izvadak).

 

Da vam je potreban ovaj dokument pronašli na zvaničnoj stranici MUP-a, na kojoj možete vidjeti šta vam je potrebno da biste dobili dokaz o vlasništvu ili suvlasništvu nekretnine, a isti možete pogledati na ovom linku.

 

Pa onda krenimo redom. Za zamjenu lične karte trebat će vam zahtjev koji se dobije na lokaciji – bez naknade, prethodna lična karta kao i dokaz o prebivalištu na adresi na kojoj je državljanin BiH prijavljen.

 

Kao pravno valjan dokaz o prebivalištu, biće potrebno da priložiti jedan od sljedećih dokaza, dokaz o vlasništvu ili suvlasništvu ili posjedu stana, kuće ili drugog objekta za stanovanje; ovjeren ugovor o zakupu ili ovjeren ugovor o podstanarskom odnosu uz ovjeren dokaz o vlasništvu ili suvlasništvu ili posjedu stanodavca, potvrda da se pred nadležnim organom vodi spor o vlasništvu, odnosno da je pokrenut postupak legalizacije ili uknjižbe objekta, stana ili kuće na adresi na koju se prebivalište prijavljuje.

 

Trebat će vam ovjerena izjava stanodavca iz koje je vidljivo da stanodavac ispunjava navedene uslove i da daje pristanak da određeno lice bude prijavljeno na njegovoj adresi stanovanje, zahtjev za prijavu prebivališta na adresi već prijavljenog bračnog ili vanbračnog partnera i srodnici prvog stepena u pravoj liniji odnosno usvojioca ili usvojenika uz dokaz o bračnom ili vanbračnom stanju, srodstvu ili usvojenju, nadležni organ socijalne zaštite, starački domovi, gerijatrijske i druge specijalizovane zdravstvene ustanove dužni su da relevantne podatke o adresama stanovanja štićenika i korisnika njihovih usluga, kao i beskućnika, dostave nadležnom organu za prijavljivanje prebivališta.

 

Kako navodi Bosnainfo službenica  jedne  šalter sala u Sarajevu kazala da se ovo radi u cilju utvrđivanja vašeg mjesta prebavilišta.

 

Na pitanje ako neko nemamo valjan dokaz o vlasništvu i suvlasništvu, službenica nam je dala jedan papir koji je obavještenje, odnosno kojim potvrđujete da niste mijenjali adresu stanovanja koje se navodi na vašoj staroj ličnoj karti i da ste dužni ako mijenjate adresu obavijestiti nadležne organe.

 

U nastavku ispod možete vidjeti obavještenje koje nam je dala službenica.

 

Treba napomenuti da uposlenici imaju mogućnost uvida, pretrage i štampe izvoda iz elektronske evidencije zemljišnjih knjiga za nekretnine KS, te ukoliko je izvadak uredan, lice neće biti u obavezi da prilaže fizičku kopiju.

 

Kada završite ovaj prethodni dio, potrebno je još dostaviti dokaz o uplati naknade za izdavanje lične karte u iznosu od 18,00 KM dostavljanjem originalne prve stranice uplatnice. Rok za izdavanje lične karte je 15 dana.

 

 

Treba podsjetiti da je svaki državljanin stariji od 18 godina, s prebivalištem u Bosni i Hercegovini dužan da ima ličnu kartu izdatu u mjestu prebivališta, kao i s državljanin stariji od 15, a mlađi od 18 godina, može podnijeti zahtjev za izdavanje lične karte.

 

Rok za podnošenje zahtjeva za izdavanje lične karte je 60 dana nakon navršenih 18 godina života, ili 60 dana nakon što se stalno nastani u BiH, ako je navršio 18 godina života.

 

Ličnu kartu građanin preuzima lično, preko opunomoćenika ili poštanskim putem. Način preuzimanja izabrat će državljanin prilikom podnošenja zahtjeva.

BiH

Konaković poručio Vučiću: Zaslužujete prezir, idemo u reviziju presude i naplatu ratne odštete

Published

on

By

Ministar vanjskih poslova Bosne i Hercegovine Elmedin Konaković u razgovoru za N1 najavio je kako će tražiti isplatu ratne štete od Srbije, kao i obnovu revizije presude protiv ove zemlje.

“Pošto je Vučić ovakav mi ćemo na sve druge načine i dalje tražiti nadoknadu ratne štete, kao i obnovu revizije presude protiv Srbije. Zaista ovakav Vučić i ovakva Srbija od nas ne zaslužuju ni trunku poštovanja”, poručio je šef bh. diplomatije.

N1: Koliko vas je iznenadio stav izraelskog ambasadora u Srbiji koji je negirao genocid u Srebrenici, oštro ste reagovali?

Sigurno je bilo iznenađenje za cijeli i normalan svijet da neko ko dolazi iz Izraela, zemlje koja je doživjela Holokaust, igra se sa pravnim činjenicama i pokušava prekrajati historiju zato što danas svjetski poredak ne izgleda isti. Nisam vidio da je bilo reakcija iz njegove zemlje koje bi ga trebala staviti na pravo mjesto. Čini mi se da je ova priča o rezoluciji osvjetlila u pravom svjetlu i ovog ambasadora, ali i Srbiju posebno. Mislim da smo Vučića izvukli iz brloga u kojem se on pretvarao, svijetu nudio i prodavao da je neki proevropski i veliki svjetski čovjek, a on je zaista ruski proksi jednako kao i Dodik.

Konaković je najavio kako će u ponedjeljak poslati protestnu notu Ministarstvu vanjskih poslova Izarela i da će se “vjerovatno” pozvati ambasadorca kako bi se “objasnilo šta se dešava, ako ne znaju”.

“Adekvatno ćemo odgovoriti na negiranje genocida”, poručio je šef bh. diplomatije.

U utorak je najavljena vanredna sjednica Vijeća sigurnosti UN-a o BiH na zahtjev Rusije i tom prilikom bi se trebala video linkom obratiti i članica Predsjedništva BiH Željka Cvijanović. Konaković je potvrdio ovu informaciju istakavši kako Rusija pokušava osigurati obraćanje Cvijanović…

Time se potvrđuje ono što intenzivno govorimo nekoliko mjeseci da je Republika Srpska, njen lider i Cvijanović istureno krilo Rusije. Ponovit ću onaj prvi dio jer ga smatram važnim dijelom priče, i Vučić se napokon pokazao u tom pravom svjetlu. Ti ljudi ni u svojoj kući ne mogu objasniti zašto su ovoliko energije uložili kako bi branili usvajanje rezolucije koja kaže da ćemo se sjetit šta se desilo 11. jula u zaštićenoj zoni Ujedinjenih nacija. Svijet će taj datum obilježiti sa pijatetom prema žrtvama i zabranjeno je dalje negirati genocid. Vučić, Dodik, Cvijanović i svi njima slični bore se svim silama da se genocid i dalje može negirati. Dakle, njeno obraćanje ne vjerujem da će promijeniti nešto što je izvjesno i realno. Naravno da Srbija kroz Rusiju i neke zemlje ima veliku podršku da se rezolucija ne usvoji, ali misli da će slobodnomisleći svijet još jednom poslati poruku da se takve stvari ne zaboravljaju i ne dozvoljavaju.

Poruka Vučiću

Za Vučića jedna važna poruka, on je napravio Dan D od ove rezolucije kao da će se njenim usvajanjem nešto promijenit. To će biti civilizacijska poruka svima koji negiraju genocid da to prestanu raditi i da se sjećamo 11. jula. Dakle, ništa se neće promijeniti, mi ćemo uložiti sve napore da istinu o Srebrenici promičemo na svakom mogućem mjestu. Ovakva Srbija zaslužuje naš prezir. Ne zaslužuje nikakvu ruku saradnje. Mi smo godinu dana odlazili, razgovarali, nudili dijalog, a dobili smo od njih moralni šamar u pokušaju da se rezolucija zaustavi. Bez obzira na epilog glasanja o rezoluciji koja ne pravi pretpostavku, kako Vučić laže svjetsku javnost, za ratnu odštetu, ali pošto je on ovakav mi ćemo na sve druge načine i dalje tražiti nadoknadu ratne štete, kao i obnovu revizije presude protiv Srbije. Zaista ovakav Vučić i ovakva Srbija od nas ne zaslužuju ni trunku poštovanja.

Nastavi čitati

BiH

Izetbegović: “Obećavali su minimalac od 1.000 KM, prevarili su građane, ali su sebi povećali plaće za oko 400 KM”

Published

on

By

Predsjednik Stranke demokratske akcije Bakir Izetbegović prisustvovao je 2. Konvenciji organizacije Žene SDA, koja se danas održava u Sarajevu.

Izetbegović je, obraćajući se prisutnim delegatkinjama, istaknuo da su žene SDA jedna od najvažnijih komponenti u političkoj borbi koju vodi SDA.

“Danas se borimo za istinu, danas se suprotstavljamo lažima i danas se borimo protiv nepravde zasnovane na tim lažima, protiv suptilne i otvorene islamofobije. Ponovo branimo naš narod, naše zaslužne ljude koji su doživjeli nevjerovatan pogrom”, kazao je Izetbegović.

U tom kontekstu Izetbegović je naročito izdvojio slučaj bivšeg federalnog premijera Fadila Novalića, za kojeg je kazao da se radi o paradigmi nepravdi koja se pravi bošnjačkom narodu. Dodao je da je na Novalićevo mjesto u Vladi FBiH nasiljem na Ustavom i suspenzijom volje bošnjačkog naroda doveden predsjednik SDP-a.

“Rezultat ovog političkog udruženog zločinačkog poduhvata je ubrzano rasturanje FBiH i kriza na nivou BiH kakvu do sada nismo imali”, izjavio je Izetbegović.

U tom kontekstu je izdvojio dio postupaka stranaka Trojke koje su državu dovele do najtežeg stanja od potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma, a koji su navedeni u objavljenoj hronologiji koju je na godišnjicu donošenja odluke o jednodnevnoj suspenziji Ustava FBiH na štetu bošnjačkog naroda objavila SDA.

“Prihvatili su suspenziju Ustava na jedan dan kako bi predsjednici tri stranke sjeli u premijerske i ministarske fotelje. Prihvatili su šutke Dodikovu izjavu da će blok Srbi-Hrvati, a ne ‘muslimani, odrediti ko će biti vlast u ovoj zemlji. Šutjeli su i čekali da im dodijele tu vlast. Lagali su i sebe i narod kako se Dodik promijenio, a vidimo kako se promijenio. Predsjednica FBiH Hrvatica i potpredsjednik Srbin su, bez potpisa potpredsjednika Bošnjaka koji ima tri puta veću podršku nego oni svi zajedno, imenovali Vladu FBiH. Manjina nam je odredila vlast. Pristali su na jačanje sprega SNSD-HDZ i prepuštanje svih poluga vlasti tim strankama. Predali su četvrtu ruku SNSD-u u Domu naroda, pristali su na HDZ-ove zahtjeve o izmjenama Izbornog zakona i izbor Vukoje u Ustavni sud. SNSD-u su predali sigurnosni i finansijski sektor. Bošnjaci su svedeni na 25 posto pozicija u Vijeću ministara BiH”, izdvojio je, između ostalog, Izetbegović.

Navodeći konkretne pozicije koje su stranke Trojke prepustile SNSD-u i HDZ-u BiH, predsjednik SDA je ukazao i na trenutne probleme sa kojima se suočava JP Elektroprivreda BiH, a koji su posljedica poslovne politike koju vodi Vlada FBiH i nekompetentna uprava ovog javnog preduzeća. Zatim je podsjetio i na činjenicu da je Trojka HDZ-u isporučila cjelokupan sektor izgradnje cestovne infrastrukture, uključujući i poziciju direktora JP Autoceste FBiH.

“Izbacili su predstavnike opozicije iz Komisije za izbor i imenovanja kako bi mogućili izbor Vukoje u Ustavni sud, a zatim da bi se napravile izmjene i u Upravnom odboru FTV-a. Iz Regionalnog odbora UIO-a u Sarajevu smijenjeni su svi Bošnjaci. U upravi Razvojne banke, od pet članova samo je jedan Bošnjak. Obećavali su minimalnu plaću od 1.000 KM, prevarili su građane, ali su sebi povećali plaće za oko 400 KM”, dodao je Izetbegović.

Osvrnuo se Izetbegović i na makroekonomske pokazatelje koji ukazuju na negativne ekonomske trendove u FBiH za vrijeme vladavine aktuelne vlasti, naročito ističući zaduženja od oko milijardu KM u prvoj godini mandata aktuelne vlasti.

“Završite ovaj izbor. Posao je pred nama, prije svega borba za našu državu, naš narod i njegovu ravnopravnost”, poručio je Izetbegović.

Nastavi čitati

BiH

Njemački Welt: “Ako Dodik proglasi secesiju, za sat vremena će izbiti rat”

Published

on

By

Rezolucija o Srebrenici i prijetnje Milorada Dodika su tema članka u listu Welt. Novinarka je pričala sa bošnjačkim političarima i aktivistima. „Svaki konflikt ovdje bi mogao da izazove nekontrolisani požar“, piše list.

Reporterka njemačkog lista Welt obišla je Srebrenicu, pišući o rezoluciji o genocidu koja se priprema u Ujedinjenim nacijama. U uvodu se podsjeća na pogubljenje blizu osam hiljada Bošnjaka što je Haški tribunal u presudi okarakterisao kao genocid.

Politika genocida još traje u Republici Srpskoj, kaže reporterki Munira Subašić, predsjednica Udruženja „Majke Srebrenice“, koja je u ovom ratnom zločinu izgubila veliki broj članova porodice.

Kako je dodala, krajnje je vrijeme da se prestane sa poricanjem genocida i veličanjem ratnih zločina.

Dodik prijeti napuštanjem institucija BiH

Welt piše da su Ruanda i Njemačka, na prijedlog bh. ambasadora pri UN-u Zlatka Lagumdžije, podnijeli prijedlog rezolucije Generalnoj skupštini. Kao i Holokaust i genocid nad Tutsima u Ruandi, i Srebrenica bi trebalo da bude međunarodno priznata kao genocid, a dan sjećanja bi se obilježavao 11. jula.

„Glasa se idućeg četvrtka“, piše Welt. „Berlin računa da će rezolucija proći. Ali, protivnici rezolucije prijete eskalacijom.”

Prije svih, piše list, u pitanju je predsjednik RS-a Milorad Dodik koji „godinama želi” da otcijepi ovaj entitet od države Bosne i Hercgovine. Ako se rezolucija usvoji, kaže, Srbi će se povući iz svih procesa odlučivanja na nivou BiH.

„To bi bilo faktičko otcjepljenje”, ocjenjuje novinarka Welta i dodaje da ga “podržava predsjednik Rusije Vladimir Putin”.

Za Welt govori Ćamil Duraković, jedan od dvojice Dodikovih zamjenika. „Ako Dodik najavi secesiju, ovdje će u roku od sat vremena izbiti rat“, kaže Duraković.

List piše da Duraković politički ništa ne može da postigne, osim da upozorava. „Duraković kaže da je stvarno zabrinut i tako i zvuči“, piše list.

„Opasno pogrešan pravac”

Ocjenjuje se da je Bosna i Hercegovina „najkrhkija” država regiona i trenutno u najtežoj krizi od raspada Jugoslavije. „Svaki konflikt ovdje bi mogao da izazove nekontrolisani požar, kao devedesetih”, piše Welt.

Upitno je, dodaje list, da li Dodik ozbiljno misli da sprovede prijetnje. „Neki kažu da samo hoće da isposluje ustupke kod Evropljana i Amerikanaca jer je politički pod pritiskom. (…) Drugi govore da Dodik nije ideolog već korumpirani oportunista koji hoće da sačuva svoju ugodnu poziciju”.

„Srbija destabilizuje Bosnu i Hercegovinu”, rekao je za Welt bh. šef diplomatije Elmedin Konaković.

On naziva „šokantnom“ reakciju Vučića na rezoluciju i poziva njemačku vladu da iskoristi ekonomski uticaj na Srbiju. „Njemačka bi trebalo da izvrši više pritiska”, smatra Konaković.

Prema ministru vanjskih poslova BiH, Vučić je ključni akter u regionu. „Brinem da idemo ka krizi većoj od svih koje smo imali“, kaže ovaj političar.

Pominjući da su u Banjaluci održani i protesti zbog rezolucije, Welt piše da je Dodik najavio sjednicu Vlade tog dana (2. maj) baš u Srebrenici na „zaprepaštenje bošnjačkih stanovnika“.

„Drugog maja će majke poslati djecu van Srebrenice“, kaže Munira Subašić. „Iz straha za bezbjednost”.

DW

Nastavi čitati

Najčitanije