Connect with us

Svijet / Zanimljivosti

Nisu za svakoga: Ovo su trenutno najplaćeniji mini poslovi u Njemačkoj

Published

on

Ako ste u potrazi za honorarnim poslom, prvo što vam vjerojatno padne na pamet su klasični honorarni poslovi poput konobarenja ili pomoćnog radnika u supermarketu. Zapravo, postoji mnogo drugih načina na koje možete zaraditi novac sa strane.

Od učitelja do pomoćnika pri inventuri – ovdje vam predstavljamo deset dobro plaćenih honorarnih poslova u Njemačkoj.

 

  • Instruktor/učitelj
  • Kurir na biciklu
  • Hostesa
  • Dostavljač
  • Agent pozivnog centra
  • Pomoćnik u proizvodnji
  • Scenski radnik
  • Konobar/uslužni radnik
  • Promotor
  • Pomoćnik pri obavljanju inventure

1. Učitelj – instruktor

Ako ste posebno dobri u određenom školskom predmetu i možete dobro prenijeti svoje znanje, mentorstvo bi za vas trenutno moglo biti dobro plaćen honorarni posao. Jer kada podučavate, sami možete odrediti cijenu poduke.

Kao student ili ako mijenjate karijeru kao učitelj, možete naplatiti između osam i 18 eura, ovisno o predmetu i težini gradiva. Međutim, ako ste obučeni ili ambiciozni učitelj, lekcija kod vas može stajati između 20 i 50 eura.

Kao mentor, osim što savršeno znate gradivo, trebate imati i puno strpljenja da biste mogli učenicima objasniti gradivo treći ili četvrti put ako je potrebno. Prednost posla tutora: Možete zaraditi i online, jer je online podučavanje sve traženije.

2. Kurir na biciklu

Kao kurir na biciklu, ne putujete automobilom, već biciklom. To znači da se možete bolje snalaziti u prometu unutar grada i često možete brže doći do kupaca nego da automobilom morate prolaziti kroz prometnu gužvu u vrijeme špice. Usput, dodatni fizički napor se isplati: kao iskusni kurir na biciklu možete zaraditi i preko 20 eura na sat. Uz osnovnu plaću često postoji i provizija s kojom dobivate dio od prodaje.

 

Vaša zarada također ovisi o tome koliko narudžbi možete izvršiti. Brzina je ono što čini uspješnog i dobro zarađenog dostavljača na biciklu. Posao kurira na biciklu često se nudi u velikim gradovima s velikim prometom.

Mogući poslodavci za ovaj posao, koji se često koristi kao studentski su davatelji poštanskih usluga, restorani, zalogajnice ili čak laboratoriji za koje vozite uzorke od tačke A do tačke B.

3. Hostesa

Područja djelovanja su raznolika i dobivat ćete različite zadatke ovisno o vrsti sajma. Vi brinete o sajmovima i vodite razgovore s kupcima. Ugostiti kupca također je dio vaših zadataka.

Hostese u prosjeku zarađuju 13 eura po satu, što ih čini jednim od dobro plaćenih honorarnih poslova. Međutim, da biste radili kao hostesa na sajmovima, morate ispuniti nekoliko uvjeta: S jedne strane, trebali biste biti sposobni pristupiti ljudima na profesionalan i prijateljski način.

Prednost je i dobro poznavanje engleskog jezika. Često se preferiraju hostese njegovanog izgleda i vitke do ‘neutralne’ figure, ovisno o poslodavcu i o kakvom se sajmu radi, piše Fenix.

4. Vozač dostavljač

Klasičan, ali dobro plaćen honorarni posao je vozač dostavljača. Satnica varira, ali na dobrim poslovima možete zaraditi i do 15 eura po satu. U prosjeku, satnica je oko 13 eura. Osim toga, često postoje napojnice i novac za benzin ako dostavljate vlastitim automobilom. No, ne bi vam trebao biti problem dopremiti robu na šesti kat bez lifta.

Mogući poslodavci uključuju pružatelje poštanskih usluga, restorane, snack barove i slično.

5. Agent u pozivnom centru

Razgovor s ljudima putem telefona nije za svakoga, ali honorarni posao u telefonskoj korisničkoj službi svakako je unosan. Uz prosječnu plaću po satu od 13 eura, možete zaraditi nešto dodatnog novca sa strane bez potrebe za fizički napornim radom.

Osim toga, rad od kuće često je zgodan. Kao agent u pozivnom centru odgovarate na pitanja korisnika na telefonskoj liniji, obavještavate korisnike telefonom o novim ponudama ili pokušavate regrutirati sudionike za anketu.

6. Pomoćnik u proizvodnji

Ova industrija sve više traži privremene radnike. Kao pomoćnik u proizvodnji ne treba vam nikakva posebna obuka, samo nešto manualnih vještina i sposobnost koncentracije. Vaši zadaci su jednostavan ručni rad, kao što je sastavljanje pojedinačnih dijelova.

Vaša satnica je oko 13 eura po satu, povrh čega možete dobiti bonuse. Posebno je isplativo obavljati ovaj posao tijekom noćne smjene i vikendom. Nedjeljom, primjerice, ponekad možete dobiti dodatak u iznosu do 150 posto svoje plaće po satu.

7. Scenski radnik

Kao scenski radnik pomažete u postavljanju i rastavljanju pozornice, scene i tehnike na događanjima. Posao je osobito popularan jer se često morate puno kretati i obično možete pratiti događaje nakon što su postavljeni.

Mogući poslodavci su organizatori koncerata, event agencije ili dobavljači reklamnog materijala koji, primjerice, postavljaju i demontiraju reklamne ploče na nogometnim utakmicama. Možete očekivati ​​prosječnu plaću od 13 eura po satu. U nekim slučajevima isplaćuju se satnice veće od 15 eura, posebno ako se radi nedjeljom ili noću.

8. Konobar/uslužni radnik

Posao konobara/konobarice je gotovo klasični honorarni posao. Ipak, u ugostiteljstvu se ponekad može dobro zaraditi. Prosječna satnica konobara ili konobarice je oko 13 eura po satu. U tvrtkama koje dobro posluju, međutim, oko 50 posto plaće po satu zarađuje se kao napojnica.

To znači da kao konobar možete zaraditi do 19 eura po satu. No, posao konobara je vrlo naporan jer ste cijeli radni dan na nogama, narudžbe uvijek moraju biti brzo i na vrijeme isporučene kupcima, a ponekad morate i dobro pospremiti i očistiti objekt nakon zatvaranja.

9. Promotor

Promotor nije samo dobro plaćen posao bez obuke, već može biti i stvarno dobro plaćen honorarni posao. Ako izvanredno obavljate posao, možete očekivati ​​satnicu do 15 eura po satu.

U prosjeku promotori zarađuju oko 13 eura na sat. Posjećujete sajmove i druga događanja kako biste promovirali određeni proizvod ili uslugu. Važno je da imate određene vještine, poput komunikacijskih vještina i samopouzdanja, te određeno predznanje o oglašavanju i marketingu.

10. Pomagač u inventuri

Jednom godišnje dođe vrijeme da svaka industrijska tvrtka, supermarket, robna kuća ili željezarija provedu inventuru. Budući da se ovdje mora evidentirati cjelokupna zaliha robe, tvrtkama je u ovom trenutku često potrebno mnogo pomoćnika u inventuri.

Ovisno o uspješnosti i veličini tvrtke variraju i plaće inventara. U prosjeku možete očekivati ​​satnicu od 13 eura. Kao pomoćnik u inventuri, morate biti u stanju potpuno se koncentrirati nekoliko sati odjednom i imati osnovne aritmetičke vještine. Uostalom, zalihe treba precizno evidentirati, a ne procjenjivati.

Svijet / Zanimljivosti

Kamera snimila trenutak potresa kod Slunja: Oštećene crkva i zgrada općine

Published

on

By

POTRES magnitude 4.3 po Richteru, koji je jutros zatresao Rakovicu i Slunj, snimila je nadzorna kamera. Na snimci koju je objavio portal Lika Club vidi se trenutak potresa u mjestu Irinovac u općini Rakovica.

Načelnik općine Rakovica Mihovil Bićanić rekao je za Lika Club da je u potresu oštećena crkva u Rakovici.

“Treslo je 10-15 sekundi oko 20 do šest. Zasad nema prijavljenih šteta, osim u crkvi u Rakovici, gdje je pala žbuka i napukao je strop na par mjesta. Ministar Tomo Medved se javio i rekao da će poslati hrvatsko potresno inženjerstvo u Rakovicu da pregledaju teren”, rekao je načelnik.

“Prema zaprimljenim informacijama u vezi potresa kod Slunja, zabilježena je manja materijalna šteta. Služba civilne zaštite Karlovac je od načelnika općine Rakovica zaprimila informaciju o oštećenju stropa u crkvi sv. Jelene i dimnjaka na zgradi stare općine u Rakovici. Na teren su upućeni statičari Hrvatskog centra za potresno inženjerstvo. Za sada nije bilo drugih dojava o štetama”, priopćilo je Ravnateljstvo civilne zaštite.

Potres  se jako osjetio i u Bosni i Hercegovini.

Nastavi čitati

Svijet / Zanimljivosti

Autobus sa Vučićem i Dodikom se zaglavio u blatu, morali su izaći (VIDEO)

Published

on

By

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić polaže danas kamen temeljac povodom početka izgradnje Nacionalnog stadiona. Uz propratni komleks i akvatik centar, Nacionalni stadion koštaće 1,2 milijarde eura.

Prisutni su i predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik, ambasador Kine u Srbiji Li Ming, predsjednik Fudbalskog saveza Srbije Dragan Džajić, ministar finansija Srbije Siniša Mali, građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Goran Vesić, ministar sporta Zoran Gajić, ministarka nauke Jelena Begović, ministar turizma Husein Memić, selektor fudbalske reprezentacije Srbija Dragan Stojković Piksi, nekadašnji fudbaler Nenad Bjeković, potpredsednik FSS Bratislav Nedimović, direktor JP Koridori Srbije Aleksandar Antić itd.

Na putu do mjesta izgradnje, autobus u kojem su se nalazili Vučić, Dodik i delegacija je zaglavio u blatu. Nakon što su stajali nekoliko minuta, morali su se prebaciti u drugi.

„Moramo u drugi autobus, pošto se ovaj zaglavio u blatu. Teški smo, Dragane, šta da ti kažem.. Ja po kilaži, Dragan ovako kao čovjek, ali svakako smo teški. Znaš li koliko smo vode bacili i ne vrijedi opet i mi se zaglavimo“, rekao je Vučić.

Vučić će postavljanjem lopte sa potpisima legendarnih igrača, ali i sa svojim potpisom simbolično označiti početak izgradnje Nacionalnog stadiona u Surčinu, javlja Tanjug.

O Nacionalnom stadionu

Srbija će, prema ranijim najavama Aleksandra Vučića, do 2027. u EXPO, Nacionalni stadion, ali i niz drugih infrastrukturnih projekata po cijeloj zemlji, poput akvatika, izgradnje puteva, pruga, obnove fasada, škola, rekonstrukcija luka, domova zdravlja, ali i hotela i stambenih zgrada, uložiti nevjerovatnih 18 milijardi evra. Samo će na paviljone, hotelski i stambeni kompleks, akvatik centar i Nacionalni stadion „otpasti“ oko 1,2 milijarde eura.

Inače, krajem godine je iz tekuće budžetske rezerve za stadion izdvojeno više od 13 miliona evra. Kako je saopštio Fiskalni savjet, samo u 2023. godini na planiranu izgradnju potrošeno je 65 miliona evra.

Predsjednik Srbije je prilikom današnjeg obilaska pripremnih radova na izgradnji kompleksa EXPO 2027 i novog stadiona rekao da se stadion nalazi na 121 hektar zemljišta i da će za njega biti potrebno 2.400 šipova da se pobode.

Nastavi čitati

Svijet / Zanimljivosti

Vučić odgovorio State Departmentu: Evo, ja se jednom nedeljno družim i pijem sa Dodikom koji je pod sankcijama…

Published

on

By

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić reagovao je danas povodom poruke iz State departmenta u kojoj se navodi da su Sjedinjene Američke Države razočarane usljed činjenice da su Aleksandar Vulin i Nenad Popović, funkcioneri koji se nalaze pod sankcijama SAD, dio nove Vlade Srbije. On je rekao da “Vladu Srbije biraju građani”, a potom je iskoristio priliku da pomene i slučaj Milorada Dodika koji se nalazio s njim u društvu, navodeći da se redovno viđaju i da piju zajedno, uprkos tome što je predsjednik Republike Srpske pod sankcijama Amerike.

“Pa dobro, i Milorad Dodik je pod sankcijama SAD i evo ga pored mene. Evo, družimo se. Jednom nedjeljno popijemo, on čašu rakije, ja čašu vina i šta s tim? To za nas nije lijepa vijest, ja se nadam da ćemo imati dobre odnose sa našim američkim partnerima. Izuzetno je važno da imamo da imamo dobre odnose. Nisam srećan zbog njihove reakcije, ali Vladu Srbije biraju građani Srbije. Šta to znači? Kad protiv nekog uvedu sankcije mi treba da ponizno pokunjimo glavu i da kažemo: ‘Da, hvala vam što ste nas obavijestili ko ne smije da bude ništa’. Pa, predsjednika Dodika je birao narod i ja poštujem volju naroda kao što i ovdje poštujem volju onih koji su izabrani“, naveo je Vučić reagujući na raniju poruku iz State departmenta.

Predsjednik Srbije je potom dodao da je bilo kritika i zbog toga što se u Vladi nalaze i „evrofanatični ministri“.

„Čuo sam ja i s druge strane primjedbe, ali su ti bili toliko pristojni da o tome ne govore javno. Važno je da je Vlada srpska i da će da sprovodi interese Srbije“, kaže Vučić.

Prema najavama mandatara Miloša Vučevića, nova vlada Srbije imaće i dva člana koji su pod sankcijama SAD – Aleksandra Vulina, koji je predložen za potpredsjednika vlade, i Nenada Popovića, predloženog za ministra bez portfelja.

„Naš stav o gospodinu Vulinu je dobro poznat. On ostaje pod američkim sankcijama“, navodi se u izjavi portparola State departmenta, piše VoA. Takođe se ističe da Sjedinjene Države ne igraju nikakvu ulogu u kadrovskim odlukama srpske vlade.

Čitajući imena sastava budućeg kabineta Vučević je, između ostalog, kao budućeg potpredsjednika vlade naveo i Aleksandra Vulina – jednog od najkontroverznijih aktera na srpskoj političkoj sceni – za koga se smatra da je čovjek sa snažnim ruskim vezama i koji se od 11. jula prošle godine nalazi na listi sankcija Sekretarijata za finansije Sjedinjenih Država zbog „koruptivnih i destabilizujućih djela“, zarad unaprijeđivanja sopstvenih političkih agendi i ličnih interesa, a na štetu mira i stabilnosti na Zapadnom Balkanu.

„Sankcionisanje Aleksandra Vulina pokazuje riješenost Sjedinjenih Država da pozovu na odgovornost osobe koje se bave koruptivnim poslovima čime unapređuju sopstvene političke agende i lične interese na štetu mira i stabilnosti u području Zapadnog Balkana. Ti koruptivni poslovi olakšavaju širenje ruskih zlonamjeinih aktivnosti u Srbiji i regionu“, navedeno je u saopštenju Kancelarije za kontrolu strane imovine američkog Sekretarijata za finansije (OFAC) kada su sankcije uvedene u julu 2023.

Nastavi čitati

Najčitanije