Connect with us

BiH

Novi udar na džepove građana u BiH: Kruh 2,50 KM, a šoljica kafe 4,50 KM!

Published

on

Dok se sve glasnije bojkotira trgovine i zahtijeva snižavanje cijena, one nastavljaju rasti. U januaru je poskupjelo brašno, a mlinari ne isključuju ni nova poskupljenja. U februaru poskupljuje i kruh. Početak godine donio je veće cijene kafe u trgovinama, a cijene dižu i ugostitelji.
Dok se sve glasnije bojkotira trgovine i zahtijeva snižavanje cijena, stiže najava o novom rastu cijena u Bosni i Hercegovini – novom poskupljenju kruha. Za drugu polovinu februara poskupljenje su najavili pekari u Semberiji, gdje je kruh trenunto najjeftiniji. ovaj proizvod bi trebao poskupjeti od 10 do 15 posto, ali tačan iznos poskupljenja bit će poznat nakon 20. februara, piše Večernji list BiH.

S druge strane, u januaru je poskupjelo i brašno, a mlinari ne isključuju mogućnost da cijena nastavi rasti. Nije to jedini udarac na ionako osiromašene kućne budžete bh. građana.

Zbog rasta cijena sirove kafe na svjetskim berzama u BiH su od početka godine zabilježena nova poskupljenja omiljenog napitka među stanovnicima. Cijene su počeli podizati i u ugostiteljskim objektima, a stručnjaci upozoravaju da bi mogle i dalje rasti.

Advertisement

Najave pekara i mlinara

Građani Bijeljine još kupuju hljeb, koji je, u odnosu na Sarajevo, Banju Luku ili Tuzlu, gdje štruca ide i do 2,50 KM, jeftiniji i za 20 posto.

“Još nije poskupio, trebao je prvog februara, ali mi smo to prolongirali za 20-ak dana, moramo pokriti novonastale troškove. Ono što je najveći problem je najavljeno povećanje poreza i doprinosa te znamo da je najveće opterećenje plaće radnika u formiranju cijene pekarskih proizvoda”, kaže predsjednik Udruženja pekara regije Bijeljina Radenko Pelemiš.

S druge strane, mlinari su cijene brašna već korigirali početkom ove godine. I to nije kraj.

Advertisement

“Konkretno, u januaru je vreća brašna od 25 kg poskupjela s 22 KM na 22,50 KM, za pola marke. Pšenica poskupljuje, cijene rada su porasle, gorivo je poskupjelo, sve jedno za drugim poskupljuje, ali još nismo izračunali koliko to poskupljenje treba iznositi. I ako bude dolazilo do poskupljenja, dolazit će postepeno”, objašnjava predsjednik Udruženja mlinara Republike Srpske Zoran Kos.

Za građane je i postojeća cijena kruha previsoka. Svega su se odavno odrekli, ali kruh se mora jesti, kažu.

Advertisement

“Ovo je postalo neizdrživo. Nadležni već mjesecima pričaju o nekim mjerama, o zaključavanju cijena, a osnovne namirnice iz dana u dan sve su skuplje”, stava je jedna sagovornica.

Rast cijena kafe

Momčilo Banjac, direktor pržionice kave Minea iz Bosanske Gradiške, ističe da je cijena njihove kafe od početka godine porasla za tri marke po kilogramu.

“U decembru je naša kafa koštala 22 KM, a sada je 25 KM”, izjavio je Banjac za Nezavisne, naglašavajući da manji prijevoznici očekuju cijene do 25 KM po kilogramu.

Advertisement

Međutim, s obzirom na trendove na svjetskom tržištu, kafa bi mogla poskupjeti još više. Mitar Samardžija, direktor Bom impeksa, dodaje kako cijene sirove kave na berzama bilježe historijske visine te se očekuje da će u idućem razdoblju cijene rasti za oko 15%.

“Cijena naše kafe će krajem mjeseca biti veća za 15%, a najjeftinija kafa će stajati 12,50 KM za pola kilograma”, izjavio je Samardžija.

Rast cijena sirove kafe na berzama također će utjecati na ugostiteljski sektor. Goran Kurtinović, predsjednik Upravnog odbora Udruženja poslodavaca ugostiteljstva i turizma Republike Srpske Horeca, navodi da će i ugostiteljski objekti podići cijene kafe. U nekim kafićima cijene su već podignute za od 20 do 30 feninga.

“Očekujemo cijenu od 2,30 do 4,50 KM po šoljici”, rekao je Kurtinović, dodajući da poskupljenje kafe smanjuje obim poslovanja od 30 do 40 posto na isti broj gostiju.

Advertisement

Cijene kafe u ugostiteljskim objektima počele su rasti već prošle godine i većina ugostitelja u februaru je ušla s višim cijenama ovog omiljenog napitka.

“S prijateljicama sam u subotu otišla na kafu u kafić u koji obično idemo. Naručile smo kafu, a konobar nas je odmah upozorio da je kafa od 1. februara kod njih 2,50 KM”, kazala je jedna Mostarka.

Cijena od 2,50 KM, iako kažu da je nerealno visoka, u dijelu mostarskih kafića na snazi je još od kraja prošlog ljeta. S 1. februara cijene nisu podigli samo ugostitelji. To je učinio i dio frizerskih i kozmetičkih salona u gradu na Neretvi.

Advertisement

BiH

Dodik o USAID-u: Oni su finansirali raspad BiH. I to su uspješno napravili, BiH nema šansu da preživi

Published

on

By

Predsjednik RS Milorad Dodik osvrnuo se danas na krizu sa USAID-om odnosno namjeru administracije Donada Trumpa da ugasi ovu organizaciju koja finansira projekte širom svijeta. Pa i u BiH.

Za Dodika je to zločinačka organizacija koja je finansirala ‘raspad BiH’.

On je danas rakao da su brojne nevladine organizacije, mediji i novinari bili finansirani sredstvima SAD putem USAID-a, te da je potrebno u RS urediti finansiranje takvih organizacija koje su u proteklom periodu u BiH dobile oko 400 miliona dolara.

Advertisement

“SAD je putem takvih ambasadora kakav je Michael Murphy finansirao raspad BiH i mislim da su to uspješno uradili. BiH nema šansu da preživi”, naveo je Dodik.

Dodik je rekao da je netransparentno i štetno trošenje sredstava američkih građana prepoznao i predsjednik Donald Trump, koji je ukinuo finansiranje nevladinih organizacija te svaku drugu finansijsku pomoć državama na svim kontinentima.

Naveo je da su i najbliži saradnici američkog predsjednika Donalda Trumpa, kao što je Elon Musk, ocijenili da je USAID ‘fašistička organizacija’ koja je davala sredstva širom svijeta.

Advertisement

“Posljednjih nekoliko godina dali su 400 miliona dolara u BiH. To su podzemne operacije i to se ne vidi. To bi se vidjelo da je toliki novac ušao u Njemačku, a ne ovdje. To je bila podrška nevladinim organizacijama, medijima i novinarima koji su se prodali”, rekao je Dodik.

Nastavi čitati

BiH

Pretučen Dragan Mektić: Napadači su nosili fantomke, odmah su me počeli udarati u glavu

Published

on

By

Bivši ministar sigurnosti BiH Dragan Mektić pretučen je sinoć ispred svoje zgrade u Prnjavoru, a za Klix.ba je ispričao šta se dogodilo.

Mektić se, kaže, vraćao sa večere gdje je bio u društvu svoje porodice. Ističe da nema apsolutno nikakvih problema ni sa kim, niti je imao ikakve prijetnje.

“Primjetio sam jedno vozilo da mi se ‘zalijepilo’, a zatim prestiglo u jednoj oštroj krivini. Bilo mi je to malo čudno. Kada sam stigao pred zgradu i parkirao automobil, krenuo sam prema ulazu i tu su me dočekala dva muškarca koji su bili maskirani, nosili su fantomke”, prisjeća se Mektić.

Kaže da su ga odmah napali i počeli udarati šakama u glavu. Kada je pao na pod, nastavili su s udarcima.

“Nosio sam torbicu i pomislio sam da me žele opljačkati, no ništa nisu uzeli. Nakon napada su pobjegli”, dodao je.

Advertisement

Mektić misli da se vjerovatno nekome zamjerio u vrijeme kada je bio ministar sigurnosti i kada je otvoreno govorio i radio protiv kriminalaca i određenih političkih krugova te da je taj neko bio strpljiv i čekao da prođe određeno vrijeme pa da organizuje napad.

Policija sada izuzima snimke videonadzora sa šireg područja s ciljem identifikacije napadača.

Dežurni tužilac je napad na Mektića kvalifikovao kao krivično djelo tjelesna povreda i naložen je dalji istražni rad.

Advertisement
Nastavi čitati

BiH

Promjene u februaru: Radnicima u FBiH uskoro na računima minimalno po 1.000 KM

Published

on

By

Ovih dana radnici u Federaciji BiH koji primaju minimalac, na račune će dobiti 1.000 KM koliko sada iznosi minimalna plata, što je rezultat odluke Federalne vlade.

Poslodavci se pripremaju, obračuni plata su u toku. Uprkos negodovanjima, premijer Federacije naglasio je da je ova odluka ne samo nužna i moralna, već i ekonomski opravdana i korisna za sve građane.

– Rezultat odluke o povećanju minimalne plate je dodatnih 468 miliona KM koja doprinose stabilnosti različitih socijalnih davanja. Svaka marka ima svoje ime i prezime – a to su penziono i zdravstveno osiguranje od nezaposlenosti, rekao je Nermin Nikšić, premijer Federacije BiH.

Dvije mjere podrške

Svjesni da povećanje minimalne plate znači i veće troškove za poslodavce, Nikšić ističe da je Vlada FBiH donijela i dvije konkretne mjere podrške.

Advertisement

– Jedna je bila tehnička a tiče se činjenice da uvodimo mogućnost poslodavcima koji povećavaju platu ljudima koji su u novembru imali 1.000 ili veću od hiljadu KM da dio do 450 KM neoporezivo te razgovarali o priči I onome što je ključ a to je pitanje odluke refundacije sredstava, navodi Nikšić.

Pravo na refundaciju prema Odluci, imaju poslodavci čija je dobit manja od 6.500 KM po radniku, javlja RTV Slon.

Dodatna olakšica je što će se sam proces odvijati automatski, bez ikakve papirologije. Osim toga, ovo su rješenja, kako je istaknuto na sjednici Ekonomsko-socijalnog vijeća, koja su prihvatljiva za sve.

– Izražavam zadovoljstvo činjenicom da su sve tri delegacije dale maksimalan doprinos da dođemo do zajedničkog rješenja koje je po mom mišljenju kako za poslodavce i uposlenike tako i za vladu“, kazao je Safudin Čengić, predsjednik Ekonomsko-socijalnog vijeća FBiH.

Advertisement

Obračunavanje plata

Kada je u pitanju obračun plate, tu je jasno rečeno da se plate obračunavaju kao i do sada a da refundacija dolazi nakon isplaćivanja.

– Što se tiče refundacije pokušali smo da to objektiviziramo kriterije da tu pomoć dobiju oni kojima je to najpotrebnije, gdje su najviše ugrožena radna mjesta, mislim da smo u tome uspjeli. Sad će pokazati rezultati, smatra Adnan Smailbegović, predsjednik Udruženja poslodavaca FBiH.

Iako još uvijek postoje otvorena pitanja – kako će poslodavci reagovati, hoće li doći do rasta cijena proizvoda i usluga i može li tržište podnijeti povećane troškove – jedno je sigurno.

Odluka je donesena, a njena implementacija pratit će se na mjesečnom nivou kako bi se pravovremeno vršile potrebne korekcije.

Advertisement
Nastavi čitati

BiH

Dodik provocira Konakovića: Sunce je žuto, limun je žut, Titov drug Dino …

Published

on

By

Milorad Dodik, predsjednik Republike Srpske i lider SNSD-a oglasio se nakon što je Trojka pokrenula smjenu ministara iz ove stranke u Vijeću ministara Bosne i Hercegovine, piše N1.

On se oglasio na društvenoj mreži X i poslao jednu poprilično zagonetku poruku. Ona se odnosila na ministra vanjskih poslova BiH Dinu Konakovića i lidera Naroda i pravde, stranke koja je u Trojci.

“Sunce je žuto, limun je žut, a Titov drug Dino mnogo je ljut. I zabrinut!”, napisao je Dodik.

Zatim je napomenuo da je “Konaković možda dvije godine nešto skrivao” te je dodao da je o tom nečemu Michael Murphy, američki ambasador u BiH nešto znao, ali je šutio.

Advertisement

“Možda što Dino šuti, a Murphy zna i prikriva. A, zna i Tužilaštvo. Da li zato što mu slijedi smjena, a Murphy ode? Ko će ga znati, ali loša mu je boja u licu”, poručio je Dodik.

 

Podsjetimo, danas su stranke Trojke (Naša stranka, Narod i pravda i SDP) pokrenule inicijativu za smjenu SNSD-ovih ministara u Vijeću ministara BiH – ministra vanjske trgovine i ekonomskih odnosa Staše Košarca i ministra finansija Srđana Amidžića.

 

Advertisement

Ovaj zahtjev je uslijedio nakon što je Trojka rekla da raskida koaliciju sa SNSD-om na državnom nivou, a nakon što zastupnici iz ove stranke nisu u Predstavničkom domu Parlamenta BiH podržali evropske zakone koji su ključni za EU put BiH.

Isto tako, na sjednici Vijeća ministara BiH razmatran je zahtjev za smjenu Elmedina Konakovića sa pozicije ministra vanjskih poslova BiH, a na osnovu inicijative stranaka SDA i DF.

 

U inicijativi koju potpisuju ove dvije stranke navedeno je da je Konaković “nesavjesnim, neodgovornim i nekompetentnim obnašanjem funkcije ministra vanjskih poslova nanio štetu Bosni i Hercegovini i njenom međunarodnom ugledu”.

Advertisement
Nastavi čitati

BiH

Godišnjica masakra na Markalama: Narod koji zaboravi, rizikuje da mu se ponovi

Published

on

Nekoliko minuta iza podne, počelo je obilježavanje 31. godišnjice masakra na Markalama kada je od granate ispaljene sa srpskih položaja na pijacu Markale poginulo 68 osoba, a 139 teže i lakše ranjeno. Program obilježavanja 31. godišnjice masakra na Markalama započeo je intoniranjem himne BiH i čitanjem imena ubijenih.

5. februar je i Dan sjećanja na sve ubijene i ranjene građane Sarajeva, od agresora, u periodu opsade od 1992. do 1995. godine.

Preživjeli, članovi porodica poginulih, udruženja, brojne delegacije položile su cvijeće na spomen obilježje na pijaci Markale.

Cvijeće su položili članovi Predsjedništva BiH Željko Komšić i Denis Bećirović, te delegacije sa državnog nivoa, delegacija Vlade FBiH, Kantona Sarajevo, potpredsjednici Federacije BiH, zamjenik visokog predstavnika, Misija OSCE-a, te delegacije Federalnog parlamenta Grada Sarajeva, općina, boračih udruženja…

Advertisement
saff.ba
Nastavi čitati

BiH

Dodik svjedočio u svoju korist: Vjerovao sam svojim savjetnicima, svašta mislim, ali…

Published

on

By

Svjedočenjem predsjednika bosanskohercegovačkog entiteta RS Milorada Dodika, danas je u Sudu Bosne i Hercegovine završeno izvođenje dokaza u predmetu koji se vodi pred tim sudom protiv njega i direktora Službenog glasnika RS-a Miloša Lukića, a zbog nepoštivanja odluka visokog predstavnika.
Dodik je danas, a što se moglo primijetiti i na prošlom ročištu na kojem su oni svjedočili, krivicu pokušao prebaciti na svoje pravne savjetnike.
Naime, na pitanje advokata Gorana Bubića da li ostaje pri svom iskazu koji je dao u SIPA-i 2023., Dodik je odgovorio potvrdno, a upitan da li je vjerovao odlukama Christiana Schmidta prije potpisivanja ukaza, rekao je da je on “uvijek konsultovao svoje savjetnike”.
Ponovio je ranije više puta iznesene stavove prema kojima Christian Schmidt nije legalno izabran, da ga nije potvrdilo Vijeće sigurnosti UN-a…
Kazao je kako raniji, “legalni”, visoki predstavnici nisu donosili odluke preko noći, već su “vršili pritisak na Parlamentarnu skupštinu, davali rokove, produžavali”… te da je “on kao predsjednik partije bio izložen tom pritisku”.
– Oni nikad nisu donosili odluke već Parlament i mislio sam da će se držati toga – kazao je Dodik.
Rekao je da je on “kao predsjednik RS-a dužan poštovati Ustav RS-a i Bosne i Hercegovine”.
Kazao je i da je u razgovoru sa svjetnicima “obaviješten da odluka visokog predstavnika nije objavljena u Službenom glasniku” te ada je on ukaz potpisao dan prije toga.
– Ja svojim savjetnicima vjerujem. Oni su mi rekli da odluka ne može biti zakonita, da nema ništa u Službenom glasniku i da ukoliko ne potpišem ukaz da mi prema Krivičnom zakonu RS-a prijeti 12 godina zatvora – kazao je.
Ono što je odlučujuće, dodao je, “bilo je Vijeće naroda, koje je dalo saglasnost da zakon može stupiti na snagu”.
Da je bilo pokretanje vitalnog naionalnog interesa Bošnjaka ili drugih, ja to ne bih potpisao – rekao je.
Kazao je Dodik i da je “njegovo suđenje postalo viralno”, kao i da je sada “uvjeren da su ga savjetnici nasavjetovali na pravi način”.
Tužilac Nedim Ćosić pitao je Dodika da li je sam protiv sebe podnio krivičnu prijavu u ovom slučaju, na što mu je Dodik kazao:
–  Da se pokaže apsurdnost ove situacije.
Sud je naredna pitanja tužioca odbio uvaživši prigovore odbrane, ali je na jedno Dodik uspio odgovoriti.
Upitan smatra da li se u RS-u još provode odluke usvojene u NSRS-u, a koje je Schmidt stavio van snage, kazao je:
– Svašta mislim, ali nije moje da pričam.
Na sljedećem ročištu planirano je iznošenje završnih riječi.
Sutkinja Uzunović je kazala da je cijenila prigovore odbrane koje je imalo na zakonitost dokaza, te da su oni odbijeni kao neosnovani, tačnije da Sud nije našao očigledne nezakonitosti, te će svi provedeni dokazi biti uzeti u razmatranje.
Faktor
Nastavi čitati
Advertisement

Najčitanije