Sport

Novi Zmaj nakon što je odabrao BiH ispred Švedske: Presretan sam i ponosan!

Published

on

Sergej Barbarez nedavno je otkrio karte za nadolazeće prijateljske utakmice protiv Engleske i Italije. U odnosu na spisak prethodnog selektora, čak 12 fudbalera nije pozvano, a među šest debitanata se iznenađujuće našao i Armin Gigović (22), koji je prethodno nastupao pod zastavom Švedske.

Ime fudbalera danskog Midtjyllanda na spisku je iznenađujuće iz razloga što ga je u nekoliko navrata ranije “vrbovao” i Zvjezdan Misimović. Činilo se kako je cijela priča pala u vodu nakon je počeo da dobija i pozive u A selekciju Švedske, ali na kraju ga je novi sportski direktor Emir Spahić uspio nagovoriti da promijeni sportsko državljanstvo.

Nema dileme da su Zmajevi u Gigoviću dobili veliko pojačanje, a šta je presudilo u konačnici, otkrio je na početku razgovora za Reprezentacija.ba portal.

Presretan sam, ponosan…, ne znam koju riječ da upotrijebim, zar ima nešto veće od toga da igraš za svoju zemlju? Kada me je Spahić nazvao, jasno mi je dao do znanja da me želi u reprezentaciji, da imaju plan i nisam imao potrebe uopšte da razmišljam. Ranije je bila malo drugačija situacija. Bio sam tek došao u Rusiju, kao mlad igrač želio sam da se afirmišem, da napredujem, jer bio bi ogroman pritisak na to sve kada bih još morao o reprezentaciji misliti. Tada sam Misimoviću rekao da tu priču ostavljam otvorenom, ali da nije momenat”, kaže Gigović.

Vezista Midtjyllanda je u mladoj reprezentaciji Švedske bio i kapiten. Projektovan je kao budućnost reprezentacije te zbog toga i ne čudi što je njegova odluka teško pala tamošnjem selektoru Johnu Dahlu Thomassonu.

“A dobro, naravno da im nije bilo svejedno, sve se izdešavalo nekako preko noći. Planirali su i oni da me pozovu za junske utakmice. Ipak, otvoreno smo razgovarali i dao sam im do znanja da sam čvrsto donio odluku koju respektuju, kao što i ja imam zahvalnost za sve ono što su oni uradili za mene u proteklim godinama. To je to, okrećem novu stranicu, sada sam reprezentativac Bosne i Hercegovine i, vjerujte, jedva čekam da istrčim pred navijače.”

Sport

Danska vodila pa jedva spasila bod protiv fantastičnih Slovenaca

Published

on

By

Nogometne reprezentacije Slovenije i Danske podijelile su bodove u svom prvom meču na Evropskom prvenstvu odigravši neriješeno 1:1.
Bio je to meč grupe C, na kraju možemo reći da je Danskoj pripalo prvo, a Sloveniji drugo poluvrijeme te da je ekipa Matjaža Keka čak i bila bliža pobjedi nakon sjajnog finiša utakmice u kojem su propustili mnogo dobrih prilika.Danska je na početku utakmice pravila žestok pritisak pred golom Slovenije, na čijoj se polovini gotovo konstantno nalazila lopta.

Prvi opasniji napad Danaca upropastio je Wind, a u 16. minuti je zaprijetila Slovenija. Sjajni Šeško je s više od 20 metara raspalio po lopti, ali ona odlazi tik pored stative.

Samo minut kasnije povela je Danska preko Eriksena. Iskusnom vezisti je Wind petom odložio loptu u šesnaestercu, a on lijepo matira Oblaka za 1:0.

Nakon toga se probudila Slovenija i zaigrala nešto bolje, ali u 28. minuti je Danska bila blizu postizanja gola. Tačnije, malo je falilo da Slovenci pošalju loptu u sopstvenu mrežu nakon što je u petercu Šeško napucao saigrača Mlakara.

Velike probleme Slovenci su Dancima stvorili s dva ubačaja sa strane na startu drugog poluvremena, a kod drugog ubačaja je loptu na pet metara od gola promašio Šporar i propustio je zakucati u nebranjenu mrežu.

U 55. minuti veliku šansu za Dansku propušta Christensen nakon kornera, a deset minuta poslije šut Hojlunda iz neposredne blizine fantastično zaustavlja Oblak.

Odmah na drugoj strani uzvraća Slovenija. Čerin je ostao sam pred golom nakon ubačaja Šporara, ali je glavom pucao pored gola.

Novu priliku je Slovenija imala u 75. minuti kada je na petercu Šporar dočekao fantastičan centaršut iz slobodnjaka, ali uspio je da promaši cijeli gol!

Ubrzo je Šeško topovskim udarcem uzdrmao stativu, a u 77. minuti konačno Slovenci stižu do zasluženog poravnanja preko Janže, čiji je šut s distance uz malo sreće završio u mreži.

U 81. minuti je Šporar propustio novu veliku šansu jer u situaciji jedan na jedan nije uspio savladati Schmeichela.

Do kraja su Danci spašavali remi i bod protiv Slovenije te su u tome i uspjeli pa je ostalo 1:1. U drugom kolu će Slovenija igrati protiv Srbije, dok će Danska u derbiju grupe C odmjeriti snage s Engleskom.

Rezultat i strijelci:

Slovenija – Danska 1:1 (Janža 77’ / Eriksen 18’)

Tabela:

Nastavi čitati

Sport

(VIDEO) Sramotne scene sa bh. stadiona: Psovali Bosnu, grad iz BiH nazvali “hrvatskim”

Published

on

By

Borba za plasman u Prvu ligu Federacije Bosne i Hercegovine donijela je scene kakve ne želimo gledati i slušati na našim stadionima

Jučer su igrane revanš utakmice doigravanja za plasman u Prvu ligu Federacije Bosne i Hercegovine. Povratak u prvoligaški fudbal osigurali su Radnički iz Lukavca te Travnik.

No, utakmica iz Čitluka, gdje je Brotnjo dočekao Travničane, pamtit će se i po zaista sramotnim nacionalističkim ispadima, piše Oslobodjenje.

Nažalost, u toku susreta grupa navijača Brotnja je skandirala “hrvatski Travnik”, a zapjevali su i sramnu pjesmu u kojoj su psovali Bosnu i poručili da je njihova domovina Hrvatska.

Ove ružne scene pogledajte u videoprilogu objavljenom na Facebook stranici Prva liga FBiH.

Kako su naveli na istoj stranici, kasnije su ti navijači napali i goste na tribinama, pa je meč bio i prekinut.

Inače, susret je završen rezultatom 1:1, stoga je ekipa iz Travnika osigurala plasman dalje sa ukupnih 2:1.

Sport

Nizozemska preokretom savladala Poljsku i trijumfalno započela nastup na Euru

Published

on

By

Nogometna reprezentacije Nizozemske pobjedom nad Poljskom od 2:1 započela je svoj nastup na Evropskom prvenstvu, a do tri boda su Nizozemci na ovom meču stigli nakon preokreta.
Uspjela je selekcija koju s klupe vodi Ronald Koeman tako opravdati ulogu favorita i napraviti vrijedan korak ka osmini finala Eura iz grupe D, u kojoj se još nalaze Francuska i Austrija.Bolja je od početka bila Nizozemska i dominirala je na terenu, ali u 16. minuti uslijedio joj je hladan tuš jer je Buksa glavom pogodio na centaršut Zielinskog za vodstvo Poljske od 1:0!

Nizale su se nakon toga šanse za Oranje pred golom Szczesnog, koji je prvo zaustavio Van Dijka, a onda i Simonsa, a u 29. minuti Nizozemci stižu do poravnanja.

Gakpo je šutirao, a lopta je na putu ka golu zakačila Salamona i prevarila golmana Poljske te završila iza njegovih leđa za 1:1.

Do kraja prvog poluvremena je selekcija Ronalda Koemana mogla i do preokreta, ali Gakpo i Depay su propustili realizirati svoje prilike.

Prvu priliku u nastavku imala je Poljska u 59. minuti. Kiwior je šutirao, ali golman Nizozemske Verbruggen sjajno brani njegov udarac nakon čega je zaustavio i dalekometni pokušaj Zielinskog.

U 70. minuti je Malen sjajno uposlio Depaya, on proslijedio loptu do Dumfriesa na desnu stranu, ali Szczesny brani njegov pokušaj u stopostotnoj šansi.

Do preokreta je Nizozemska stigla u 83. minuti kada je Wout Weghorst pogodio za 2:1 na asistenciju Nathana Akea.

Ispostavilo se da je to konačan rezultat utakmice jer su u finišu šanse propustili Swiderski i Zalewski, a tako je Nizozemska došla do velika tri boda za sjajan start Eura, dok Poljake čeka teška borba za eventualno treće mjesto kako bi kao jedna od najbolje četiri trećeplasirane prošla u osminu finala.

Poljska – Nizozemska 1:2 (Buksa 14’ / Gakpo 29’, Weghorst 83’)