Connect with us

BiH

Od praćke, do prangije i dugih cijevi; ministar ima dozvolu za oružje, ali koje?

Published

on

Od praćke, luka i strele, elektrošokera, preko trofejnog, istorijski značajnog, dekorativnog, sportskog oružja, pa sve do prangije, gasnog pištolja, revolvera, ili pak automatskih puški, dugih cijevi; pojmovi oružja u Zakonu o oružju i municiji Republike Srpske su definisani po različitim kategorijama (“Sl. glasnik RS”, br. 26/2016, 18/2017, 31/2018 i 58/2019).

Definisan je i prilično složen postupak dobijanja dozvole za nošenje oružja, a upućeni u proces kažu da ne može tako lako, baš svako da dobije dozvolu.

Evo, šta zakon kaže.

Nadležni organ, kojem se obraća fizičko, ili pravno lice, je organizaciona jedinica Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske, prema prebivalištu, dakle jedna od regionalnih Policijskih uprava.

Prije zahtjeva za nošenje, pojedinac mora pribaviti dosta potvrda poput: odobrenje za nabavljanje oružja, oružani list, odobrenje za držanje oružja, odobrenje za držanje starog oružja, kolekcionarska dozvola i potvrda o prijavi.

Odobrenje za nabavljanje oružja izdaje se fizičkom licu koje ispunjava opšte i posebne uslove: ima navršenu 21 godinu – za oružje za ličnu bezbjednost, a za sportsko i lovačko oružje – navršenih 18 godina, ima opravdan razlog za nabavljanje oružja, nije osuđivano za krivično djelo koje se goni po službenoj dužnosti propisano Krivičnim zakonom Republike Srpske i Krivičnim zakonom Bosne i Hercegovine, osim za krivična djela protiv bezbjednosti javnog saobraćaja, protiv koga se ne vodi krivični postupak za krivično djelo koje se goni po službenoj dužnosti propisano Krivičnim zakonom Republike Srpske i Krivičnim zakonom Bosne i Hercegovine, osim za krivična djela protiv bezbjednosti javnog saobraćaja.

 

Negativna ponašanja cijeniće se pri izdavanju dozvole-češće i prekomjerno uživanje alkohola, konzumiranje opojnih droga ili drugih omamljujućih sredstava, izraženo poremećeni porodični odnosi, sukobi sa okolinom, agresivno i ekscesno ponašanje i druge okolnosti koje lice čine nepodobnim za posjedovanje oružja.

U posebne uslove za izdavanje odobrenja za nabavljanje oružja spadaju zdravstvena sposobnost i obučenost.

U članu 12 navedeno je da fizičko lice mora imati opravdan razlog za nabavljanje oružja za ličnu bezbjednost, poput dokazivanja vjerovatnosti da bi mu mogla biti ugrožena lična bezbjednost, ili zbog drugih okolnosti poput članstva u lovačkim udruženjima, nasljeđu oružja…

Inače, zanimljivo je da je novoizabrani ministar bezbjednosti Nenad Nešić prvog dana mandata istakao da ima dozvolu za nošenje oružja, ne obrazlažući zbog kojih razloga je to tražio:

Želim da kažem da ja imam dozvolu za nošenje oružja što dokazuje da nisam osuđivan i da pred sudovima RS-a ni BiH nije podinuta niti potvrđena optužnica protiv mene.

Nešić je tokom prošle godine imao policijsku zaštitu, ne zna se ko ga je ugrožavao.

-Policija me je obavijestila da posjeduje operativna saznanja da mi je ugrožena bezbjednost, a da je pozadina političke prirode. Zbog toga je, na osnovu bezbjednosnih provjera, odlučila da mi dodijeli policijsku zaštitu, rekao je u augustu 2022.godine za Srpskainfo.

N1

BiH

Crni dan na bh. cestama: U jednoj nesreći poginuo dječak, u drugoj žena

Published

on

By

Ovo je druga nesreća danas na cestama u BiH sa smrtnim ishodom

Jedna žena je poginula, a druga je teško povrijeđena u teškoj saobraćajnoj nesreći koja se danas dogodila kod Kotor Varoša, javljaju Nezavisne novine.

Tragedija se dogodila kada je pežo, u kojem su se vozile, sletio sa puta oko 13 sati na putu Banja Luka – Teslić, u mjestu Rujevica, opština Kotor Varoš.

Kako Nezavisne novine nezvanično saznaju, Kotorvarošanka koja je vozila automobil je teško povrijeđena i prevezena je na Univerzitetski klinički centar RS, a na mjestu suvozača bila je njena sugrađanka koja je usljed povreda preminula.

Poginuo dječak

Ovo je druga nesreća danas na cestama u BiH sa smrtnim ishodom.

Podsjetimo, u sudaru automobila i teretnjaka u mjestu Živinice kod Dervente poginuo je maloljetnik. Nesreća se dogodila jutros na putu Derventa – Doboj, saopšteno je iz Policijske uprave Doboj.

Maloljetno lice bilo je saputnik u automobilu Fiat kojim je upravljalo lice sa područja Dervente čiji su inicijali S. Đ, a o čijem se stepenu povreda ljekari Bolnice “Sveti apostol Luka” u Doboju još nisu izjasnili.

Kako javlja ATV, poginuo je dječak, dok je njegov otac S.Đ. povrijeđen.

Teretnim vozilom VW upravljao je M.T. iz Modriče. Sudar se dogodio u 8.15 sati na magistralnom putu Doboj-Derventa.

Ilustracija (fotografija nije s mjesta nesreće navedene u tekstu)

Nastavi čitati

BiH

U ovom bh. gradu ste bogati tek ako imate 100 miliona KM

Published

on

By

Poznato je da u BiH postoje sredine koje su mnogo razvijenije od ostalih, te u kojima je skoncentrisana većina bogatstva.
Jedno od takvih mjesta je Široki Brijeg, jedan od najbogatijih gradova u BiH.
Prema podacima BiznisInfo.ba, u ovom gradu ima 129 kompanija čiji su godišnji prihodi u 2023. bili veći od milion KM. No, zanimljivo je da je čak 6 kompanija čiji su prihodi bili veći od 100 miliona maraka.
Poređenja radi, u Tešnju, gradu koji se uzima kao primjer malog ali veoma razvijenog mjesta pa se po tome može porediti sa Širokim Brijegom, lani je bilo 146 kompanija s prihodima u iznosu većem od milion KM, ali “samo” četiri s prihodima većim od 100 miliona.
Tešanj, dakle, ima više kompanija sa prihodima većim od milion KM, a Široki Brijeg više onih prihodima većim od 100 miliona.
Nastavi čitati

BiH

Građani BiH bi do kraja godine mogli imati digitalni novčanik: Znate li šta on podrazumijeva?

Published

on

By

Direktor Agencije za identifikacione dokumente, evidenciju i razmjenu podataka Bosne i Hercegovine (IDDEEA BiH) Almir Badnjević najavio je da će do kraja godine građani BiH imati digitalni novčanik i da će naša zemlja biti lider u ovoj oblasti.

Naime, objavljena je nova eIDAS 2.0. regulativa koja se odnosi na koncept digitalnog novčanika (Digital ID wallet), namijenjenog kao sredstvo za prošireno korištenje digitalnog identiteta.

Badnjević objašnjava da će ovaj novčanik omogućiti građanima, ne samo dokazivanje identiteta, već i dijeljenje dokumenata, provjeru identiteta drugih građana i kompanija, uz visok nivo privatnosti i kibernetičke sigurnosti.

“EU parlament potiče sve države da digitalni novčanik bude dobrovoljan i besplatan, s mogućnostima kao što su transparentnost transakcija i opcije zaštite privatnosti, a koncept digitalnog novčanika uključuje i kvalificirane elektroničke potpise za korisnike istog i naravno sve bez diskriminacije onih koji odluče ne koristiti se ovim novčanikom. Promatrano s tehničkog aspekta, eIDAS 2.0 predviđa korištenje samostalnog suverenog identiteta, koji stavlja potpunu kontrolu nad svim identifikacijskim informacijama (podacima) u ruke krajnjih korisnika (vlasnika podataka)”, ističe Badnjević.

SSI (Self-Sovereign Identity) omogućava korisnicima kontrolu nad vlastitim podacima kroz decentralizirane digitalne identifikatore (DID), koji donose prednosti poput jedinstvenosti, decentralizacije, kriptografske sigurnosti, kontrole nad podacima i interoperabilnosti.

“Ovaj pristup rješava probleme privatnosti i sigurnosti u digitalnom okruženju. Države članice EU imaju 24 mjeseca za usklađivanje s ovom regulativom i implementaciju digitalnog novčanika na nacionalnom nivou. Zvuči nevjerovatno, ali Bosna i Hercegovina će sasvim sigurno biti jedan od lidera u oblasti digitalnog novčanika, a IDDEEA BiH će već do kraja ove godine implementirati digitalni novčanik za sve građane Bosne i Hercegovine. Nadam se da će i Vijeće ministara pratiti dinamiku, te usvojiti novi zakon o elektronskom potpisu u skladu sa tek objavljenom eIDAS 2.0 regulativom”, zaključio je.

Digitalni novčanik nudi pristup državnim službama, otvaranje računa u banci, registraciju SIM kartice, pristup vozačkoj dozvoli, potpisivanje dokumenata, pohranjivanje recepata, pristup dokumentima za putovanja, plaćanje, pohranjivanje diploma i certifikata, pristup naknadama socijalnog osiguranja itd.

klix

Nastavi čitati

Najčitanije