USK
Oduzet mandat Aganu Buniću: Dobio šest mjeseci zatvora, pa otkupio kaznu
Centralna izborna komisija BiH na današnjoj sjednici u Sarajevu donijela je odluku o prestanku mandata Aganu Buniću, zastupniku u Skupštini Unsko-sanskog kantona. Buniću se zastupnički mandat oduzima jer je nedavno pred Općinskim sudom u Cazinu pravosnažno osuđen na šest mjeseci zatvora , a Izborni zakon BiH propisuje da u tom slučaju izabrani zvaničnici i ne mogu ostati na pozicijama. Bunić je pravosnažno osuđen jer je skrivio saobraćajnu nesreću sa smrtnim ishodom.
Na današnjoj sjednici CIK-a BiH je rečeno da je Komisija obaviještena od Općinskog suda u Cazinu da je Bunić zatvorsku kaznu zamijenio novčanom, ali to nije utjecalo na donošenje oduke o prestanku mandata Buniću.
“Dobili smo presudu Općinskog suda u Cazinu da je kazna zatvora zamijenjena novčanom kaznom. To ne mijenja odluku CIK-a o prestanku mandata.Nakon pravosnažnosti ove odluke mandat će biti dodijeljen sljedećem kvalificiranom kandidatu”, rečeno je na današnjoj sjednici CIK-a BiH.
Bunić je u Skupštinu USK-a izabran s liste Narodnog evropskog saveza (NES) BiH, međutim tu stranku je s još jednim zastupnikom NES-a napustio krajem prošle godine čime je NES ostao na šest poslanika.
Oduzimanjem mandata Buniću, sada će prema saznanjima Raporta u Skupštinu USK-a ući Elvir Risović iz Ključa. S dodjelom ovog mandata NES BiH dobija sedmog poslanika u Skupštini USK-a.
USK
Stanić nije uspio preuzeti Bihaćku pivovaru
Svjetlan Stanić, jedan od najbogatijih i najuspješnijih bh. biznismena, nije uspio ponudom preuzeti Bihaćku pivovaru, piše BiznisInfo.ba.
Stanić je, doduše, uspio preći prag od 50 posto vlasništva koji će mu omogućiti bolju kontrolu nad firmom.
Podsjetimo, Stanić je ljetos kupio oko polovine dionica kompanije od porodice Ibrahimpašić, koji su bili najveći dioničari.
Nakon toga je u septembru dao ponudu za preuzimanje svih ostalih dionica, kako bi postato stopostotni vlasnik firme.
Ponuda za preuzimanje se odnosila na 1.269.771 ili 49,8 posto redovnih dionica. Ponuđena cijena po jednoj dionici je 0,86 KM.
No, ponudu su prihvatila samo tri dioničara sa 83.976 dionica što predstavlja 3,2 posto od ukupnog broja dionica. Stanić sada posjeduje oko 52 posto dionica Pivovare.
Podsjetimo da je Stanić oko 50 posto vlasništva platio oko milion KM, te da je isti iznos nudio i za drugu polovinu dionica koje su u vlasništvu većeg broja manjih dioničara.
Kompanija je u posljednje dvije godine poslovala s gubitkom – prošle godine je minus bio oko 1,7 miliona KM, a godinu prije toga 1,6 miliona.
Bihaćka pivovara će, prema svim pokazateljima, i ove godine poslovati negativno, odnosno s gubitkom. Upravo tom činjenicom pravda se niska ponuda po dionici.
Stanić upravlja veoma moćnom poslovnom grupacijom, čijim članom će postati i ova pivara, te ima namjeru revitalizacije njenog poslovanja. Firma godinama gubi tržišnu poziciju i potrebno je poduzeti značajna finansijska ulaganja.
Vjeruje se da Stanić ima kapacitet i viziju da preokrene negativni trend, povrati tržišnu poziciju pa čak i pokrene nova zapošljavanja.
Stanić je kao većinski vlasnik sada imati mogućnost upravljanja kompanijom, ali će morati dijeliti skoro pola zarade sa drugim dioničarima.
USK
Spor oko izbornih rezultata u Bosanskom Petrovcu dobit će epilog na Sudu BiH
Lokalni izbori u Bosanskom Petrovcu izazvali su političku buru nakon što je, prema preliminarnim rezultatima, za načelnika izabrana Bobana Velaga Lipić (SNSD) s jednim glasom prednosti nad Mahmutom Jukićem (SDA). Međutim, SDA Bosanski Petrovac podnijela je žalbu Centralnoj izbornoj komisiji Bosne i Hercegovine (CIK BiH), zahtijevajući ponovno brojanje glasova. Nakon prebrojavanja u sjedištu CIK-a, konačni rezultati su pokazali pobjedu Mahmuta Jukića s četiri glasa razlike, zbog čega je najmanje pet listića ranije važećih za Velagu Lipić proglašeno nevažećima.
SNSD Bosanski Petrovac nezadovoljan odlukom zatražio je ponavljanje izbora, no CIK BiH je odbio taj zahtjev, navodeći da za takav postupak nema dovoljno argumenata.
Bobana Velaga Lipić izjavila je kako vjeruje da je volja birača prekršena te je izrazila nadu da će Sud Bosne i Hercegovine, kojem se SNSD obratio, poništiti rezultate i omogućiti nove izbore.
Sud ima rok od 72 sata da odgovori na žalbu, podnesenu 1. novembra 2024. godine, a konačni izborni rezultati trebali bi biti proglašeni do 6. novembra.
Iz SDA Bosanski Petrovac tvrde da SNSD pokušava manipulisati rezultatima te su istaknuli da na brojnim biračkim mjestima u općini dominiraju glasači srpske nacionalnosti, među kojima SNSD sada traži ponavljanje izbora.
-Ponavljanje izbora na nekoliko selektivnih biračkih mjesta apsurdno je i predstavlja pokušaj prekrajanja volje birača – navode iz SDA Bosanski Petrovac.
Foto: FENA
Pitanje sigurnosnih elemenata, poput pečata i potpisa na glasačkim listićima, dodatno je zakomplikovalo situaciju. SDA Bosanski Petrovac tvrdi da su listići bez potrebnih elemenata pronađeni i u mobilnim timovima te da su i glasovi za njihovog kandidata proglašeni nevažećima.
Navode da je tokom ponovnog brojanja utvrđeno kako su na biračkom mjestu Krnjeuša, gdje je predsjednik biračkog odbora bio pripadnik srpske nacionalnosti, tri listića bez pečata ili potpisa priznati kao važeći, što je dodatno povećalo sumnje u neregularnost.
Član biračkog odbora Ivana Bulajić izjavila je kako su na biračkom mjestu Suvaja sve procedure ispoštovane te da su prisutni posmatrači tri puta provjeravali glasačke listiće.
-Tokom brojanja, bio je prisutan i posmatrač iz SDA, koji se nije žalio – rekla je Bulajić.
Politička napetost u Bosanskom Petrovcu oko izbora i dalje raste, a konačna odluka Suda BiH mogla bi tu napetost konačno okončati.
FENA
USK
Bild o kriminalnoj grupi Armina Ćuluma: Otišli u BiH da izbjegnu hapšenje, ali ih čeka izručenje Njemačkoj
Objavili su da se, osim Ćuluma, koji je bio predsjednik međunarodnog motociklističkog kluba United Tribuns, u pritvoru nalazi još pet visokorangiranih članova ovog kluba, i to od 20 uhapšenih. Tvrde da je među uhapšenima i Ćulumov sin Alen, a da su njegova kćerka i ostali članovi kluba u bjekstvu.
Prema Bildovim saznanjima, policija u Bosni i Hercegovini ima nekoliko svjedoka protiv Ćuluma i ostalih uhapšenih, a koji će ih “teško inkriminirati”. Terete se za podsticanje na prostituciju, trgovinu ljudima, pranje novca i članstvo u kriminalnoj organizaciji.
Njemačke vlasti su također bile u potjeri za Ćulumom, tereteći ga za trgovinu ljudima i prostituciju. Postoji mogućnost da će Njemačka tražiti njegovo izručenje iz Bosne i Hercegovine, što zavisi od toga kako će se postupak razvijati u Bosni i Hercegovini.
Ćulum, koji je iz Bosne i Hercegovine izbjegao tokom rata, osnovao je United Tribuns 2004. godine u njemačkom Villingen-Schwenningenu. Spomenuta grupa kao kriminalna organizacija je ubrzo postala jedna od najznačajnijih motociklističkih grupa u Njemačkoj. Osim toga, kako piše Bild, Ćulum je do 2009. vodio nekoliko javnih kuća, a u Bosnu i Hercegovinu je pobjegao kako bi izbjegao hapšenje.
-
USKprije 6 dana
FOTO U Bihaću preuzeti motocikli, kvadovi i novac zbog više krivičnih djela, bit će dio javnog nadmetanja
-
USKprije 6 dana
U državi sa 13 policija: Da li se napad u Bosanskoj Krupi mogao spriječiti?
-
BiHprije 6 dana
Konaković: Ne mogu me uplašiti i kupiti, KOS-ovci i UDBA-ši spremite se – tek smo počeli
-
BiHprije 4 dana
Stevandić u NSRS-u prozvan zbog 90-ih: “Tada sam stvarao RS, dobio sam metak, povrijedila me granata”
-
Sportprije 2 dana
Velika tragedija u Španiji: Nogometaš poginuo u katastrofalnim poplavama
-
USKprije 6 dana
Preokret u Bosanskom Petrovcu: SDA objavila da je njihov kandidat pobijedio SNSD-ovog nakon novog brojanja
-
Cazinprije 5 dana
Teška saobraćajna nesreća kod Cazina, nakon sudara automobil završio na krovu
-
BiHprije 5 dana
Djevojka poginula u slijetanju automobila, mladić poginuo tokom radova na njivi