Connect with us

Cazin

Ratni zločinac Amir Ćoralić otkupio kaznu od 36.500 KM za silovanje maloljetnice u Cazinu

Published

on

Otmica, prijetnje i silovanje četrnaestogodišnje djevojčice. Ratni zločin u blizini Cazina počinjen u zimu 1993. godine, a dvadesetak godina kasnije novčano kažnjen, piše Radio Slobodna Evropa.

Najmanje 14 osoba zamijenilo je, u zadnjoj deceniji u Bosni i Hercegovini, kaznu zatvora zbog ratnog zločina za novčanu, podaci su do kojih je Radio Slobodna Evropa (RSE) došao u sudovima i Organizaciji za evropsku sigurnost i saradnju (OSCE). Među njima su i oni osuđeni za silovanje u ratu.

“Zaista je sramno da se trguje s takvim zločinima, pogotovo nad ženama koje su pretrpile silovanje”, kaže za Radio Slobodna Evropa Midheta Kaloper, predsjednica Udruženja žrtava rata Foča 92-95.

Upravo zbog ratnih zločina u Foči, Haški tribunal je prvi put u historiji međunarodnog humanitarnog prava seksualno ropstvo u ratu kvalifikovao kao zločin protiv čovječnosti.

Za silovanje maloljetnice u Cazinu, Amir Ćoralić, bivši vojnik takozvane Narodne odbrane Autonomne pokrajine Zapadna Bosna, platio je kaznu od 36.500 maraka.

Zajedno s dvojicom naoružanih suboraca, on je sredinom decembra 1993. godine, dva sata iz ponoći, odveo dvije djevojčice iz njihovih porodičnih kuća.

Kasnije je u automobilu silovao jednu od njih, a za to je pred Kantonalnim sudom u Bihaću 2015. godine osuđen na godinu zatvora.

Iako zakon predviđa minimalno pet godina zatvora za ratni zločin protiv civila, sporazum o priznanju krivice Ćoraliću je omogućio blažu kaznu, što je sud prihvatio kao olakšavajuću okolnost. On je potom iskoristio zakonsku pogodnost i zatvorsku kaznu “otkupio”.

Njegov tadašnji branilac Omer Abdagić smatra da je obzirom na “visinu kazne”, svrha kažnjavanja postignuta.

“Obzirom na način počinjenja krivičnog djela i posljedice koje su proistekle iz svega toga, smatram da je u to vrijeme kazna adekvatna počinjenom djelu”, komentariše Abdagić. On dalje za RSE kaže da je sud u potpunosti prihvatio prijedlog odbrane za izricanjem novčane kazne.

“A istovremeno da se žrtva u postupku obešteti u cjelosti. Što je i učinjeno”, navodi cazinski advokat.

Kako se umjesto zatvorskih izriču novčane kazne?

Na suđenjima za genocid i ratne zločine protiv civilnog stanovništva i ratnih zarobljenika, sudovi u Bosni i Hercegovini uglavnom primjenjuju Krivični zakon iz bivše Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije (SFRJ) iz 1976. godine.

Praksa je to otkako je Evropski sud za ljudska prava, odlučujući u predmetu “Maktouf i Damjanović”, 2013. godine zabranio retroaktivnu primjenu Krivičnog zakona BiH iz 2003.

Krivični zakon iz bivše Jugoslavije predviđa blaže kazne za ratne zločine protiv civilnog stanovništva i ratnih zarobljenika, u odnosu na postojeće krivične zakone u BiH.

Za ratni zločin predviđa kaznu od minimalno pet godina zatvora, ali, ukoliko sud uvaži “olakšavajuće” okolnosti, omogućava izricanje i blažih kazni. Tako su sudovi u BiH proteklih godina kao “olakšavajuće” okolnosti uzimali u obzir priznanje krivnje, porodični status i raniju neosuđivanost.

Obeshrabrenje za žrtve

Kakav je odnos pravosuđa prema žrtvama i kakvu poruku ova praksa šalje pita se Midheta Kaloper iz fočanskog udruženja žrtava rata. Ona, dodaje, nije ni imala informacije da zakon u BiH omogućava osuđenim ratnim zločincima da otkupe zatvorsku kaznu.

Kaloper ističe da takva situacija može dodatno demotivirati žrtve da svjedoče u sudskim procesima protiv optuženih za ratne zločine.

“To nameće pitanje da li se uopće isplati svjedočiti, ako oni mogu da otkupe takav zločin. Mi željno iščekujemo bilo kakvu presudu, pa taman ona bila i godinu zatvora, ali da se zločin osudi”, navodi Kaloper.

U Foči, mjestu na jugoistoku BiH, dogodila su se neka od najvećih ratnih stradanja u ratu u BiH, u kojima je ubijeno 3.000 Bošnjaka, među kojima 586 žena, podaci su Udruženja žrtava rata Foča 92-95.

Opširnije na portalu Radio Slobodna Evropa.

Cazin

Proljetno spremanje Bubamare: Sabahudin Petak nije više stanovnik Cazina

Published

on

By

Novi premijerligaš Bosne i Hercegovine odmah po završetku sezone krenuo u formiranje tima za narednu takmičarsku godinu

U upravi MNK Bubamara nema još odmora. Tek što je završila sezona, a slavlje po osvojenoj šampionskoj tituli se jedva stišalo, već su krenula rješavanja kadrovskih pitanja.

Danas je potvrđeno da dres Bubamare u Premijer ligi neće nositi Sabahudin Petak, strijelac 45 golova u sezoni, piše Oslobodjenje.

– U MNK Bubamara je stigao sa jasnim ciljem, a to je da MNK Bubamara uvede u Premijer futsal ligu BiH – i u tome je uspio. Danas, kada nam se putevi razilaze, zahvaljujemo se Sabahudinu Petaku na svemu učinjenom za MNK Bubamara i Grad Cazin. Zlatnim slovima će ostati upisan u historiji MNK Bubamara i u Cazin je uvijek dobrodošao. Pele, hvala ti za 45 pogodaka, za borbu, za zalaganje i za profesionalan odnos tokom boravka u MNK Bubamara. Gdje god odlučio nastaviti karijeru mi ti želimo sreću. Nadamo se da ovo nije zbogom, nego samo doviđenja, poručili su iz Bubamare.

Ranije su saradnju sa Bubamarom produžili Sejad Ibrišimović, Darko Milanović, Almedin Bundavica i trener Borko Surudžić.

Nastavi čitati

Cazin

Cazinjanka Adnana Hrusto magistrirala na Prirodno-matematičkom fakultetu

Published

on

By

Danas je Prirodno-matematički fakultet u Banja Luci bio centar velikog postinguća kada je Adnana Hrusto, mlada djevojka iz Cazina, uspješno odbranila svoj magistarski rad, postavši tako Master analitičar zaštite životne sredine. Ovo značajno postignuće ne samo da predstavlja uspjeh za Adnanu osobno, već i za cijeli grad Cazin i Krajinu koji mogu biti p0nosni na svoju mladu stručnjakinju.

Adnana je svojim marljivim radom i predanošću pokazala da se trud i upornost uvijek isplate. Njen put ka sticanju ovog značajnog akademskog priznanja bio je obilježen naporima, izazovima i neprekidnim zalaganjem. Kroz brojne akademske izazove, Adnana je dokazala svoju stručnost i predanost oblasti zaštite životne sredine.

Titula Master analitičar zaštite životne sredine nije samo priznanje njenog akademskog rada, već i potvrda njenog angažmana u očuvanju prirode i životne sredine. Njen rad ima potencijal da doprinese razvoju održivih praksi i politika koje će štititi našu planetu za buduće generacije.

Čestitamo Adnani na ovom izvanrednom postignuću. Njen uspjeh je inspiracija za sve mlade ljude u Krajini i šire koji teže akademskom i profesionalnom uspjehu. Želimo joj mnogo sreće i uspjeha u njenim budućim poduhvatima, sigurni da će nastaviti da osvaja nove visine i ostavi dubok trag u oblasti zaštite životne sredine.

Nastavi čitati

Cazin

Mirna 24 sata u Cazinu, policija nije imala nijednu intervenciju

Published

on

By

U proteklih 24 sata na području Grada Cazina nije zabilježena nijedna intervencija policijske stanice ili profesionalne vatrogasne jedinice.

Situacija je bila mirna i bez izvještaja o krivičnim djelima, narušavanju javnog reda i mira, ili saobraćajnim nezgodama.

Ukupno je obavljeno 106 pregleda, pri čemu su zabilježene tri povrede koje su zahtijevale korištenje saniteta.

Vodosnabdijevanje je bilo redovno, a isto vrijedi i za elektrosnabdijevanje, pri čemu je Elektrodistribucija Bihać potvrdila normalno snabdijevanje električnom energijom.

Komunalne usluge, poput odvoza komunalnog otpada, odvijaju se prema rasporedu.

Što se tiče stanja na cestama, jutros je većim dijelom Bosne i Hercegovine saobraćaj tekao bez većih problema zbog povoljnih vremenskih uslova i manje gužve. Međutim, očekuje se pojačan saobraćaj sutra, posebno na putevima koji vode prema jugu zemlje, zbog predstojećih prvomajskih praznika. Vozači su pozvani na oprez, izbjegavanje rizičnih preticanja te obavezno korištenje sigurnosnih pojaseva, a posebno se apeluje na vozače da vode računa o djeci koja trebaju biti u odgovarajućim auto-sjedalicama.

Također, povećan je broj biciklista, motociklista i korisnika električnih romobila, pa se sve učesnike u saobraćaju moli za pažnju i poštivanje saobraćajnih propisa.

Na nekim magistralnim putevima, poput Ključ-Sanski Most i Stolac-Neum, zbog radova je saobraćaj obustavljen i preusmjeren na obilaznice. Također, na još nekoliko lokacija u zemlji, poput Tarčin-Konjic i Tuzla-Kalesija, vozači se upozoravaju na usporeni saobraćaj zbog radova na putu.

Na graničnim prelazima, promet putničkih vozila odvija se s manjim zadržavanjima.

Cazin.ba

Nastavi čitati

Najčitanije