Connect with us

BiH

Optužnica protiv bivšeg banjalučkog muftije i čelnih ljudi Medžlisa: Stanovi na groblju

Published

on

Prema optužnici, oni su trećim licima prodali zemlju u Banjaluci i Trnu kod Laktaša, vlasništvo Medžlisa IZ, za izgradnju stambenih ili poslovnih objekata te tako pričinili štetu

Bivši banjalučki muftija Osman Kozlić i nekadašnji predsjednik Medžlisa Islamske zajednice u Banjaluci Kasim Mujičić (77), bivši predsjednik Izvršnog odbora Medžlisa IZ Almir Hodžić (38) i nekada glavni imam Muhedin Spahić (38) optuženi su raznim malverzacijama oštetili Medžlis IZ Banjaluka za više od 740.000 KM.

Optužnicu protiv njih podiglo je banjalučko Okružno tužilaštvo, a potvrdIo Osnovni sud u Banjaluci, pišu Nezavisne novine.

Mujičiću i Kozliću se na teret stavlja krivično djelo nesavjestan rad u službi, dok Hodžića i Spahića terete da su počinili po dvije zloupotrebe službenog položaja. Spahiću se dodatno na teret stavlja i falsifikovanje ili uništavanje službene isprave.

Prema optužnici, oni su trećim licima prodali zemlju u Banjaluci i Trnu kod Laktaša, vlasništvo Medžlisa IZ, za izgradnju stambenih ili poslovnih objekata te tako pričinili štetu.

Kako se navodi, Mujičić, koji je bio ovlašćen za zastupanje Medžlisa IZ, je 21. oktobra 2014. godine bez saglasnosti Vijeća muftija kod notara zaključio ugovor o zamjeni nekretnina sa pravnim subjektom, a koji se odnosi na zamjenu vakufskog zemljišta, odnosno groblja Vakuf Mehdibegove džamije u površini od 3.563 kvadrata.

“Saglasnost je kasnije pribavljena od Vijeća muftija 6. aprila 2015. godine uz određene izmjene ugovora koje su se ticale kvadrature stambenog i poslovnog objekta. Na osnovu toga Mujičić je, kao jedan od potpisnika, propustio dužnost nadzora i nesavjesno postupio ne izvršivši svoju službenu dužnost tako što je trebao zahtijevati sačinjavanje novog ugovora ili aneksa postojećeg što nije učinio. To je za posljedicu imalo prodaju nekretnina od strane posjednika i vlasnika trećoj osobi B.J. čime je Medžlis IZ oštećen za 453.293 KM”, navodi se u optužnici.

Takođe se dodaje da je Kozlić kao Muftija Muftijstva Banjalučkog, optužen da je bio supotpisnik i garant Ugovora o zamjeni spornih nekretnina opisanih u 1. tački optužnice.

Hodžić je optužen da je kao predsjednik Izvršnog odbora Medžlisa IZ Banjaluka u namjeri da drugom pribavi protivpravnu imovinsku korist 21. aprila 2016. kod notara zaključio Ugovor o besteretnom prenosu prava svojine i posjeda na nekretnini kojim je prenio bez naknade Vakufsko zemljište u Kozarskoj ulici (njiva u Vakufu Hadžibabine džamije i groblje) na firmu iz Banjaluke. Ugovor je zaključen bez prethodno pribavljenog odobrenja Vijeća Muftija usljed čega je Medžlis IZ oštećen za iznos od 200.000 KM.

Kako stoji u optužnici, Hodžić je zajedno sa Kozlićem i investitorom izgradnje 13. jula 2016. potpisao ugovor o zajedničkom ulaganju sa firmom iz Banjaluke kao suinvestitorom izgradnje poslovnog objekta u ulici Meše Selimovića, na vakufskom zemljištu Ferhat-pašine džamije (254 kvadrata). Time je ušao u realizaciju ugovora i izgradnju poslovnog objekta bez pribavljene saglasnosti i odobrenja Vijeća muftija. Time je prekoračio granice svojih ovlašćenja.

Ističe se da iako je ugovorom o zajedničkom ulaganju utvrđena fiksna cijena pruženih usluga optuženi je 17. januara 2017. godine zaključio još jedan ugovor u ime Medžlisa IZ Banjaluka kao naručilac o izvođenju druge faze građevinskih radova za ugovorenu cijenu od 73.000 KM, a koja je putem blagajne gotovinski isplaćena izvođaču K. A, čime je pričinio štetu Medžlisu IZ.

Muhedinu Spahiću na teret je stavljeno da je kao glavni imam i punomoćnik Hodžića 21. aprila 2017. godine bez saglasnosti Vijeća muftija zaključio ugovor o prenosu prava svojine na nepokretnosti u Kozarskoj ulici na firmu iz Banjaluke, čime je oštetio Medžlis za 14.600 KM. Istovremeno je sačinio Odluku o raspolaganju nepokretne imovine Medžlisa u kojoj je unio neistinite podatke, odnosno da je istu donio izvršni odbor Medžlisa dana 24. marta 2017. godine, a koju je potom ovjerio pečatom Medžlisa i upotrijebio je u pravnom prometu za zaključivanje predmetnog ugovora.

Optužen je i da je 14. juna 2016. zaključio Ugovor o prenosu prava svojine na vakufskoj zemlji u Trnu kod Laktaša sa Medžlisa na firmu iz Banjaluke. To je učinio suprotno proceduri i bez odobrenja Vijeća muftija da bi 14. marta 2017. godine prometovao nekretnine zaključivši kupoprodajni ugovor po cijeni od 30.000,00 KM, čime je firmi iz Banjaluke pribavio imovinsku korist.

BiH

Dodik današnji nestanak struje koristi za svoju propagandu: “I onda neko kaže da se bori za građane!”

Published

on

By

I dok, kako ističe, zemlje regiona ulažu ogroman novac u izgradnju visokonaponske i niskonaponske mreže, u BiH godinama nije uložena ni jedna KM

Milorad Dodik, predsjednik manjeg bh. entiteta RS oglasio se na svom X profilu o prekidu snabdijevanja električnom energijom u našoj, ali i zemljama regije te ponovo našao način da bljuje po Bosni i Hercegovini.

“Današnji nestanak struje usljed raspada elektroenergetskog sistema u cijelom regionu svjedoči koliko je taj sistem osjetljiv i ranjiv i koliko zahtijeva konstantna ulaganja. Potrošnja struje iz godine u godinu raste i zahtijeva novu prenosnu mrežu i modernizaciju postojeće”, kaže Dodik.

I dok, kako ističe, zemlje regiona ulažu ogroman novac u izgradnju visokonaponske i niskonaponske mreže, u BiH godinama nije uložena ni jedna KM.

“Stotine miliona leže zarobljene na računu. Ne postoji volja da se taj novac raspodijeli i investira.”

Po cijenu da, kako zaključuje, građani ostanu u mraku, da se “kuhaju na plus 40, da se zimi smrzavaju na -20, godinama se blokira raspodjela sredstava”.

“I onda neko kaže da se bori za građane!”, zaključio je.

Nastavi čitati

BiH

Nakon višesatnog kraha konačno normalizovano snabdijevanje električnom energijom u BiH

Published

on

By

Napajanje električnom energijom u Bosni i Hercegovini uspostavljeno je u većem dijelu države. To je za Klix.ba potvrđeno iz Nezavisnog operatora sistema.
Do nestanka struje u Bosni i Hercegovini došlo je nešto poslije 12:30 sati, a prve informacije kazale su da se radilo o preopterećenju na mreži.Napajanje električnog energijom normalizovano je širom gradova BiH poput Zenice, Tuzle, Jablanice, Konjica i drugih, dok je i veći dio naselja u Sarajevu dobio struju. U narednim momentima se očekuje i potpuna normalizacija.

Iz Nezavisnog operatora sistema su istakli da je do kvara došlo na području između Grčke i Albanije, ali da se prelilo na cijelu regiju. Detalji kvara naknadno će se utvrđivati u narednim sedmicama.

Prekid u napajanju električnom energijom prijavljen je i u Crnoj Gori, Hrvatskoj i Albaniji.

Za prijenos električne energije u BiH nadležan je Nezavisni operator sistema u BiH NOS. Iz ove agencije su kazali da su radili u punom kapacitetu sa normalnim pogonskim parametrima ključnih elektroenergetskih objekta u BiH.

Iz Elektroprivrede BiH su za Klix.ba danas kazali da je razlog prekida snabdijevanja električne energije ispad na dalekovodima u regionu i prijenos poremećaja na sistem BiH.

Zbog prekida u napajanju električnom energijom u Sarajevu je došlo do potpunog kolapsa u saobraćaju.

Ministar energije, rudarstva i industrije Federacije Bosne i Hercegovine Vedran Lakić (SDP) oglasio se za Klix.ba povodom nestanka električne energije u Bosni i Hercegovini.

“Problem u prenosnoj mreži u regionu i preopterećenje dovelo je do nestanka struje i u većem dijelu Bosne i Hercegovine. Svi napori usmjereni su ka što skorijem rješavanju navedenog problema i povratku električne energije u domove”, kaže Lakić.

Nastavi čitati

BiH

Pohlepa Dodikovih je beskrajna: Kako je Prointer dobio podsticaj od oko pola miliona KM?

Published

on

By

Ne želim uopšte komentarisati krokodilske suze Milorada i Igora Dodika nakon što su brojne firme koje se nalaze pod Igorovom kontrolom stavljene na ‘crnu listu’ SAD-a zbog koruptivnih radnji. Umjesto toga, navešću nekoliko podataka, objavio je danas, 21. juna, reporter Slobodan Vasković na svom blogu.

On je objavio nove detalje vezane za sankcionisano carstvo porodice Dodik.

 

“Firma matica svih ostalih subjekata koji su se stavljeni na ‘crnu listu’ je Prointer za koji sam već naveo da je njegovo osnivanje bilo izvrsna ideja kako da se formalno legalno, a suštinski nezakonito, uspostavljanjem monopola, političkim nasiljem, na tržištu u korist te firme, izvlačio ogroman novac iz budžeta RS i budžeta BiH.

 

Pohlepa Dodikovih je beskrajna.

 

Svjedoči to i Spisak svih korisnika koji su ostvarili pravo na podsticajna sredstva po osnovu pravilnika o uslovima i načinu ostvarivanja novčanih podsticaja za razvoj poljoprivrede i sela i pravilnika o uslovima i načinu ostvarivanja novčanih podsticaja za kapitalne investicije u poljoprivrednoj prizvodnji u 2023. godini”, dalje piše Vasković.

Prema tom spisku, navodi on, Prointer je na ime podsticaja inkasirao 495.493,78 KM, a u tabeli nema objašnjenja po kom osnovu su dobili podsticaj.

 

“Nema ni potrebe za pojašnjenjem: Dovoljno je da je to firma Dodikovih. Orali svakako nisu. Ali su baš (za)grabili.

Podsticaje su dobie i firme A media i A radio i to po 7020 KM radi ‘podrške informisanju korisnika i promocije sektora poljoprivrede’. A media je kćerka firma Alternativne televizije, a A radio je nekadašnji Radio Igokea koji je dio grupacije firmi koja su se našle na crnoj listi SAD-a.

Prema mojim informacijama, podsticaji za navede Dodikove firme bit će i u ovoj godini minimum koliki i u prošloj”, otkriva Vasković.

 

On podsjeća da je osim Prointera na crnoj listi SAD-a i firma Infity international group d.o.o Banjaluka koja direktno ili indirektno posjeduje ili je većinski vlasnik najmanje pet drugih kompanija u BiH: Prointer ITSS Banjaluka, Kaldera company, Infinity media, K-2 audio services Banjaluka i Una WORLD network. Osim njih na listi se našla i kompanija Sirius 2010 koja, kako je navedeno u obrazloženju Kancelarije za kontrolu imovine stranaca u SAD (OFAC) posluje unutar Dodikove porodične mreže.

“Na ‘crnu listu’ stavljeni su i Milenko Čičić i Đorđe Đurić. Đorđe Đurić je badžo Igora Dodika, jer su njih dvojica oženjeni sa dvije sestre. Đurić je i sin Dragana Đurića, vlasnika firme Zekstra koja je učestvovala u kriminalnoj privatizaciji RK Boska. Milenko Čičić je generalni direktor Kaldera; Preko te firme oprane su desetine miliona KM za vrijeme Dodikove vladavine“, tvrdi Vasković.

Nastavi čitati

Najčitanije