Svijet / Zanimljivosti
Otkud srpskim napadačima na Kosovu oružje: “Dobili metke od tetke iz Tuzle. Ili tetka”

Prema njenim riječima, ovaj posljednji pokušaj da se tehnika prikaže i kao nešto što je u ratu nestalno takođe nije realan, jer je puno toga izrađeno ili remontovano kasnije
Policije je jučer uhapsila Milana Radoičića, kontroverznog biznismena koji je, prema sopstvenim tvrdnjama, organizator oružanog sukoba u Banjskoj na Kosovu u kojem su poginule četiri osobe, saslušan je pred Višim javnim tužilaštvom, ali se ne sumnjiči za ubistvo ili terorizam, što događaji u Banjskoj impliciraju, već samo za nelegalno posedovanje i nabavku oružja, piše Danas.
Kako dalje navode, posebno interesantan dio saopštenja Višeg javnog tužilaštva, u kojem navode da je bivši potpredsjednik Srpske liste od januara 2023. do 24. septembra iz Tuzle nabavljao oružje, municiju i eksplozivna sredstva velike razorne moći, nameće pitanje da li su obavještajne službe Srbije i MUP bili upoznati sa ovim ilegalnim aktivnostima, i zašto ništa nisu preduzeli.
Paravojno organizovanje
Isto pitanje postavlja i Marinika Tepić, potpredsednica SSP-a, navodeći za Danas da je država ugrožena, ako je bilo poznato da postoji nezakonito paravojno organizovanje, a ništa nije preduzeto.
„A pazite šta sad još pokušavaju. Vjerovatno će poneki komad naoružanja prikazati kao nabavku iz Tuzle. Kao ono, dostavila “tetka iz Tuzle”. Ili tetak. Hajde onda odmah da odgovore na pitanje da li je automatski bacač granata iz Tuzle? Takvo sredstvo moglo bi da se drži samo u Oružanim snagama BiH, koje inače ne posjeduju takvo sredstvo“, ističe Tepić.

Prema njenim riječima, ovaj posljednji pokušaj da se tehnika prikaže i kao nešto što je u ratu nestalno takođe nije realan, jer je puno toga izrađeno ili remontovano kasnije.
Poznata propaganda
„Ili neka odgovore onda i na pitanje kako su iz Tuzle “od tetka” dobili metke za automatsku pušku, koji su izrađeni u državnoj fabrici “Belom” iz Užica, koja je u 100 posto vlasništvu glavnog državnog preduzeća za trgovinu oružjem Jugoimport SDPR? Baš SDPR-a, koji je feud Srpske napredne stranke“, navodi Tepić.
Ona dodaje da je u SDPR-u za bezbjednosne poslove zadužen Milan Bojović, „koji je nedavno postao poznat javnosti po snimku na kojem se vidi kako davi i maltretira dječaka u Batajnici“.
„Obračunavao se sa građanima i na Terazijama 2017. dok je “čuvao” inauguraciju Aleksandra Vučića, držao poslije položaje i u Aberdarevoj kod RTS-a. Ne znam da li je on ‘tetak iz Bosne’, da li ih ima više, ali će vjerovatno izvući neke stare puške i tako ih prikazati sa već poznatom propagandom tipa evo, mi smo vlasnici istine i šta sad vi tu još imate da zapitkujete“, zaključuje Tepić.
Podsjetimo Radoičić je danas pušten na slobodu uz određene mjere zabrane.

Svijet / Zanimljivosti
Uznemirujuća snimka: Mladić vozio 300 km/h, pa izazvao stravičan sudar

Dvadesetjednogodišnji motociklista, koji se kretao brzinom od 299 km/h, doživio je užasnu nesreću.
Snimak, koji je objavio policijski štab Srednje Frankonije u sklopu kampanje za sigurnost na putu “4 godišnja doba”, prikazuje nesreću pri preticanju.
Schwerer #Verkehrsunfall auf der #Autobahn #A9 2020: #Motorrad gegen #Pkw (299 km/h gegen 120 km/h). Fahrer überlebt schwer verletzt. #GoPro-Aufnahme zeigt einen Teil des Unfallhergangs. #Duentscheidest wie schnell Du fährst. Geschwindigkeitsunfälle sind vermeidbar! pic.twitter.com/7CsZHpdcin
— Polizei Mittelfranken (@PolizeiMFR) November 27, 2023
Situacija je postala dramatična kada je 56-godišnji vozač Škode SUV uletio u brzu traku 120 km/h kako bi prošao pored tegljačke prikolice.
Motociklista je zakočio, ali se pri 190 km/h punom snagom zabio u zadnji dio terenaca. Kamera na kacigi prikazuje samo asfalt i zvuk automobila koji prolaze pored.
Mladić je teško povrijeđen. Uznemirujući snimak je namijenjen da se koristi kao dio kampanje o sigurnosti na cestama kako bi se podigla svijest o rizicima prekoračenja brzine i promovirala praksa bezbjedne vožnje.
Svijet / Zanimljivosti
Majka prikovana za krevet bori se s dugom ‘smrtnom kaznom’ nakon Covida: ‘Pomozite mi da umrem…’

Majka četvero djece koja se bori s dugim Covidom zbog kojeg je prikovana za krevet, u stalnoj je agoniji i ne može se brinuti za svoju djecu pa sada želi u Švicarskoj okončati svoj život, piše Daily mail.
Kelly Louise Smith-May iz Gloucestershirea pokušava prikupiti 10.000 funti za putovanje u ustanovu za pomoć pri umiranju kako bi okončala svoju patnju.
Stanje te 39-godišnjakinje postupno se pogoršavalo nakon što je dobila covid u prosincu 2021. Njezina obitelj u potpunosti podržava njezin izbor da okonča život, a kažu da ta odluka nije donesena lako.
U objavi na GoFundMe stranici koju je napisala njezina bliska prijateljica, stoji da se Smith-May više ne može brinuti o svojoj djeci koju apsolutno obožava.
Postala je potpuno ovisna o svom suprugu Stuartu koji je mora okretati u krevetu. Svoju bolest Kelly opisuje kao ‘trovanje svake minute u danu‘ i ‘smrtnu kaznu‘.
Njezina obitelj ju želi kamperom odvesti u Francusku, a zatim u Švicarsku, u kliniku Pegasos.
Dugi covid može oboljelima ostaviti uporni kašalj, umor, bolove u mišićima i gubitak mirisa. Neki ljudi te simptome osjećaju mjesecima, ili čak i godinama.
Neki stručnjaci smatraju da je dugi covid na razini sindroma kroničnog umora, poznatog kao mialgički encefalomijelitis (ME) stanja koje se često zanemaruje i naziva tek lijenošću. Obitelj Smith-May smatra da je njezin dugi covid napredovao do tog stanja.
Ne postoji test koji bi mogao dijagnosticirati ME, kao niti lijek. Za sada se liječe simptomi kako bi se ljudima pomoglo da sami upravljaju svojim stanjem.
Blaži slučajevi liječe se kognitivno bihevioralnom terapijom.
Lijekovi mogu pomoći oboljelima za bol i nesanice, a uređaji kao što su invalidska kolica mogu pomoći povećanju mobilnosti takvih pacijenata.
“Ona svaki dan provodi u mraku, bolno je osjetljiva na svjetlo, mirise, buku i kretanje. Više ne može sjediti, stajati ni hodati. Jedva govori. Ima jaku nesanicu i jedva uspije malo odspavati. Zbog bolnih neuroloških simptoma ne može tolerirati glazbu, TV ili interakciju s prijateljima. Ne može se brinuti za svoje četvero djece koju apsolutno obožava svim srcem”, stoji na stranici za prikupljanje sredstava za njezin put u Švicarsku.
Dodaje se i da tu odluku nije donijela lako, no 22 mjeseca patnje smatra ‘dovoljnim‘.
“Nema lijeka i svi mogući tretmani nisu uspjeli. Kelly je posjećivala doktore, bila u ustanovama, iscrpila je sva preporučena sredstva za poboljšanje svog stanja, no rezultata nema. Trpi stalne bolove u cijelom tijelu koje doktori ne mogu ublažiti i ne ostaje joj drugo nego okončati svoju patnju”, dodaje se u objavi koju je napisao porodični prijatelj, a u kojoj se moli ljude da pomognu porodici ispuniti posljednju želju Smith-May.
“Vaša dobrota i velikodušnost dat će Kelly dar slobode od boli uz poštovanje prema njezinoj porodici koja podržava njezin izbor i želi odati počast ženi kakva ona zapravo jest”, dodaje se.
Kako prenosi Jutarnji, eutanazija je protuzakonita u Ujedinjenom Kraljevstvu i može se procesuirati kao ubistvo iz nehata ili ubistvo s maksimalnom kaznom doživotnog zatvora. Potpomognuto samoubistvo, tj., pomaganje nekome da si oduzme život, također je prekršaj i kažnjava se zatvorskom kaznom u trajanju do 14 godina.
Svijet / Zanimljivosti
VIDEO Novi Vučićev spot izazvao buru reakcija: Nagovorio čovjeka da ide kući spavati sa ženom

Predizborni spotovi predsjednika Srbije Aleksandra Vučića posljednjih godina privlače mnogo pažnje, a ništa drugačije nije ni pred ovogodišnje vanredne parlamentarne izbore.
Vučić se zadnjih dana pojavljuje na spotovima u kojima kuca na vrata građanima Srbije i s njima razgovara o ekonomskoj situaciji i razlozima zašto su ostali u Srbiji.
U posljednjem spotu pojavio se u kafani i pokušao, kasnije će se ispostaviti uspješno, uvjeriti jednog čovjeka da dobije četvrto dijete.
“Za treće dijete bi 2012. godine dobili 2.100 eura, a sada 17.723 eura. A, da si kao on i da imaš četvrto dijete, dobio bi 25.000 eura”, govori Vučić čovjeku koji je rekao da ima troje djece.
Kada je čuo za cifru od 25.000 eura, čovjek je samo rekao “izvinite ljudi, žurim kući, imam nekog važnog posla”.
Ovaj spot naišao je na brojne kritike i ismijavanja na društvenim mrežama.
“Dokle poniženja. Ovaj spot je katastrofa”, “O ovoj kampanji neko će u budućnosti snimiti film definitivno, i mnogi će se stidjeti svojih roditelja, i baba i deda u kom vremenu su živjeti”, “Čudno pa nisu objavili i snimak kakvog to važnog posla ima ovaj”, samo su neki od komentara orisnika koji se mogu pročitati na mreži X.
-
Cazinprije 4 dana
Dvorac u Cazinu uskoro u novom ruhu: Traže se izvođači koji će rekonstruisati najveći nacionalni spomenik u BiH
-
Magazinprije 4 dana
VIDEO Bračni par iz Bužima ima desetero djece! Suvad ima 50, a Mirsada 24 godine, razlika u godinama in ne smeta
-
Cazinprije 6 dana
Kod nane Selime iz Cazina rodile bundeve teške preko 50 kg (VIDEO)
-
Smrtovniceprije 2 dana
Na Ahiret preselio Toromanović (Sulejman) Hasib
-
BiHprije 3 dana
Tužna priča iz BiH: Esada ide u šumu po drva i nosi ih na leđima. Prodaje ih i hrani bolesnog supruga
-
Magazinprije 6 dana
Na Ahiret preselio Ljubijankić (Meho) Mustafa
-
Smrtovniceprije 5 dana
Na Ahiret preselio Muzaferović (Aziz) Anel
-
Smrtovniceprije 6 dana
Na Ahiret preselio Omeragić (Fazlije) Muhamed – Hamić Feslin