Connect with us

Magazin

Ovo je najopasnije mjesto za ljetovanje u Europi: “Ipak, idem tamo. Vjerujem u ljudskost i Boga”

Published

on

“Za one koji sanjaju o moru: Crimean Holidays pozivaju vas da svoje ljetne praznike provedete na plažama Azovskog mora. Prostrane plaže, čisto more i razvijena turistička infrastruktura neće vas ostaviti ravnodušnima.” “Najbjelje plaže na Krimu!”

Tako ruske turističke agencije mame turiste da provedu odmor na Krimu, poluotoku koji je Rusija anektirala 2014. godine. Iako su od početka Putinove sveobuhvatne invazije na Ukrajinu krimske željeznice i skladišta goriva nekoliko puta bili meta napada, lokalne vlasti pod kontrolom Rusije tvrde kako nema razloga za zabrinutosti i strah.

 

 

 

Maja Lomidze, izvršna direktorica Ruskog udruženja turoperatora, tvrdi kako će Krim ove godine biti među pet najboljih ruskih destinacija za odmor. “Krim je jedina ruska regija koja u usporedbi s prošlom godinom nije podigla cijene, nego ih snižava”, izjavila je za The Washington Post Lomidze, priznajući ipak da će turistički protok u 2023. biti oko 30 posto manji nego lani.

 

Elena, 55-godišnja učiteljica iz Moskve, rekla je da njezina porodica planira posjetiti Krim ovo ljeto, kao i svake godine. “Što se tiče mogućih problema s hranom, vodom i strujom, uopće nisam zabrinuta. Ovdje sam dolazila i dok su bila druga, još gora vremena. Naravno da je ove godine opća situacija uznemirujuća, ali vjerujem u razboritost, ljudskost i Boga”, rekla je Elena.

 

 

 

Aljona, 52-godišnja voditeljica ureda u kompaniji koja se bavi prodajom i iznajmljivanjem nekretnina, također se ove godine planira uputiti na Krim na dvije sedmice sa svojom porodicom. Odmor na anektiranom poluotoku je, kako kaže, napuni pozitivnom energijom do kraja godine.

“Nisam zabrinuta zbog sigurnosnih pitanja. Uvjerena sam kako je Krim dobro zaštićen i da se tamo ne može ništa loše dogoditi. Shvaćam da je u toku ‘posebna vojna operacija’ i da dronovi napadaju razne gradove, čak i Moskvu, ali ne mislim da bi se nešto loše moglo dogoditi na Krimu. Sigurna sam da će sve biti u redu!“, samouvjereno je kazala Aljona.

 

 

 

Ukrajina ne odustaje

Ruska vlada intenzivno pokušava stvoriti dojam normalnosti dok traju ukrajinski udari i upadi proukrajinskih militanata duž njezine granice s Ukrajinom. Jedan od takvih pokušaja je otvaranje ljetnog kampa u ljetovalištu Jevpatoriji na Krimu za djecu iz Belgoroda, ruske regije koja je posljednjih sedmica bila izložena intenzivnom granatiranju i napadima dronovima.

Mnogi Rusi su ipak odlučili otkazati svoje rezervacije smještaja na Krimu nakon nedavnih napada dronom na anektirani poluotok. Vlasti Ruske Federacije su odmah nakon početka sveobuhvatne invazije na Ukrajinu obustavile sve letove za Krim, što znači da otad putnici iz Rusije na poluotok mogu doći jedino automobilom ili vozom. Rute prema Krimu dodatno su se zakomplicirale 22. juna kada je Ukrajina projektilima gađala most Čongar.

Poznat kao “vrata Krima”, Čongar je jedan od rijetkih mostova koji povezuju Krim s kopnom. Ruske željeznice povećale su broj vozova za Krim uoči ljetne sezone, ali prosječno putovanje od Rusije do Krima i dalje traje dva do tri dana. Osim dugog putovanja, turiste zabrinjava i sve veća prisutnost vojske na poluotoku. Od kraja 2022. ruska je vojska iskopala desetke kilometara rovova duž obale Krima i sagradila protutenkovske barijere zbog straha od potencijalne ukrajinske protuofanzive. Zbog toga su i mnoge plaže na Krimu zatvorene.

Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski ne odustaje od planova da ponovno zauzme Krim te ističe kako rat nije završen dok god Krim ostaje pod ruskom okupacijom. Ukrajinski poluotok Krim nalazi se između Crnog i Azovskog mora te ima važnu ulogu u opskrbi ruskih trupa na području južne Ukrajine.

Kolaps

Brojke pokazuju da krimski iznajmljivači i ugostitelji ove godine ipak neće moći zadovoljno trljati ruke.

Pojedini all inclusive hoteli snizili su cijene i do 60 posto, ali unatoč velikim popustima, popunjenost smještajnih kapaciteta je oko 40 do 50 posto. “Obično smo popunjeni od juna do septembra. Ove je godine rezervirano jedva deset posto soba. Ni na plažama nema nikoga”, rekla je za Radio Slobodna Europa Olga, vlasnica smještaja na Krimu.

 

Podaci koje je nedavno objavilo Rusko udruženje turoperatora otkrivaju kolaps krimskog turizma. Ovoga je ljeta samo jedan posto ruskih hotelskih rezervacija napravljen na Krimu, što je pad u odnosu na tri posto lani i 19 posto 2021. godine.

Također, 60 posto krimskih turističkih agencija izgubilo je novac prošle godine, s ukupnim gubicima od deset miliona dolara, a prihodi od turizma pali su za oko trećinu. “Naši gosti čitaju i gledaju vijesti tako da naš odjel rezervacija i podrške prima mnogo telefonskih poziva s pitanjima o tome je li situacija ovdje sigurna. Mnogi posjetitelji, zabrinuti nedavnim napadima, sada otkazuju svoje rezervacije u posljednjem trenutku”, priznala je Ana, voditeljica marketinga koja surađuje s hotelima i turističkim agencijama na Krimu, prenosi Jutarnji.hr.

Magazin

VIDEO Ovako izgleda kad se sudare najveći i najmanji Volvo

Published

on

By

POPULARIZACIJOM električnih pogona masa vozila raste još i brže, a sve donosi i određene posljedice za pasivnu i aktivnu sigurnost sudionika u prometu.

Glavni urednik Automotive News Europe Doug Bolduc imao je priliku posjetiti Volvo centar za sigurnost u Torslandi, u Švedskoj, gdje je prisustvovao zanimljivom crash testu. U simulaciji sudara sudjelovali su najmanji i najveći električni Volvo, odnosno modeli EX30 i EX90.

Pritom je izabran posebno nepovoljan tip sudara, gdje je veći automobil udario u bok manjeg. Pritom je EX90 u trenutku udarca vozio brzinom od 50 km/h, dok je EX30 vozio poprijeko brzinom od 20 km/h. Što se dogodi u prometnoj nesreći u kojoj sudjeluju dva automobila ukupne mase gotovo pet tona, možete vidjeti u nastavku.

Index.hr

Nastavi čitati

Magazin

Enis Bešlagić otvorio dušu o odnosu sa djecom: ‘Da sam bio kući, sada ne bi bila ovakva’

Published

on

By

Enis Bešlagić mnogima je omiljeni glumac, a iako je aktivan na društvenim mrežama, ne govori često o privatnom životu. Sljedeće godine napunit će 50, a sa suprugom Sabinom ima dvoje djece. S kćerkom Asjom i sinom Makom, kaže, ima prijateljski odnos.

“Budem ja ozbiljan, razumiješ, ali ja kad sam ozbiljan oni mene ne doživljavaju uopšte. To su ti zakoni, ti sad djetetu ne smiješ ništa, imaju one telefone i odmah zovu! Hahahha! Šalu na stranu. Danas djeci moraš biti prijatelj, drug. Više nema tog odnosa ‘ti si iznad njega’. Poštovanje zaista moraš dobiti s iskrenim prijateljstvom s njim. Tek tad dobiješ da ti on vjeruje i povjeruje. Mislim da djeci roditelj mora biti najbolji prijatelj”, rekao je Enis za InMagazin.

 

Dodao je kako je vrlo zadovoljan s poslom koji je odradio kao tata, a onda se još jednom našalio.

“Apsolutno! Zato što sam ja sve prepustio supruzi! Ja sam shvatio da ću ja nešto us*at sto posto ako se ja budem miješao. Onda su oni meni zamjerili ‘ti nikad nisi kući’, ja kažem ‘da sam ja bio kući, sad djeca ne bi bila ovakva’. Tako da ja mislim da je to bio najbolji izbor”, kaže. Suprugu, ističe, ne viđamo često u javnosti jer je stalno oko djece.

 

“Pa kad će?! Ja dođem kući i kažem malom ‘daj da odigramo jedu FIFA-u’, kaže on ‘ja moram učiti’, kažem mu ‘sad moraš učit? Što nisi učio dok ja nisam došao’, razumiješ. A ja sam stvarno čekao da malo naraste da možemo igrat FIFU, sad odjednom nešto uče ta djeca i to me nervira baš!, našalio se.

 

Kaže kako bi u sljedećih 50 godina života volio biti dobrog zdravlja i da napokon uživa, da ne mora trčati za poslom.

“To nije samo borba egzistencijalna, nego to je nekako i društvena. Ja imam društvenu odgovornost pa sam često znao imati neke svoje istupe koji su me koštali nekog vremena pa nisam nešto snimao i radio zbog toga, ali sad bih volio da se ovim poslom bavim iz užitka, iz ljubavi, ne da gledam finansijsku neku korist od toga nego da zaista radiš ono što voliš”, zaključio je Enis.

Nastavi čitati

Magazin

VIDEO Kaos u hrvatskom gradu: Kružni tok izludio vozače, nikome ništa nije jasno

Published

on

By

NISU poboljšanja uvijek zaista poboljšanja. Dokaz za to je ono što se tijekom cijelog dana događa u Koprivnici, točnije na novom kružnom toku na križanju Cvjetne i Ulice Antuna Mihanovića.
U videu koji objavljuje ePodravina, a koji im je poslao čitatelj, vidi se kako vozači teško shvaćaju kako voziti kružnim tokom, a dio problema leži i u činjenici kako uz prometnicu još uvijek stoje znakovi s dosadašnjom regulacijom prometa.

“Crveni krug u sredini novog kružnog toga tek je ofarban, moraju se još postaviti rubnjaci i drugi dijelovi kružnog toka, tako da je on još uvijek u nastajanju. Do kraja tjedna će svi dijelovi novog kružnog toka biti posloženi”, rekao je ePodravini pročelnik Tomislav Golubić.

Dodaje da se, što se regulacije prometa tiče, prema važećim propisima, dok se ne postavi nova signalizacija, ne smije micati postojeća.
“Molimo građane da opreznije voze tim dijelom ceste dok se kružni tok u potpunosti ne dovede u funkciju”, zaključuje Golubić.

Nastavi čitati

Najčitanije