Connect with us

Svijet / Zanimljivosti

Plenković: Želimo dobro cijeloj BiH, ali moramo spriječiti preglasavanje Hrvata

Published

on

Hrvatski premijer Andrej Plenković danas i sutra će boraviti u BiH, gdje će održati niz sastanaka s predstavnicima vlasti te obići institucije od ‘strateškoga značaja za Hrvate u BiH’ koje snažno podupire hrvatska Vlada. Osim toga, odazvao se i pozivu da prisustvuje svečanosti u povodu otvaranja mosta Hercegovina i dionice Počitelj – Zvirovići, što je, kako ističe, važan dan za sve građane BiH.

Kako je Plenković rekao u intervjuu za Večernji list BiH, njegov dolazak u Sarajevo i Mostar prvi je inozemni radni posjet u trećem mandatu ove hrvatske Vlade što je, kako navodi, jasna poruka da Bosna i Hercegovina ostaje vodeći hrvatski prioritet na međunarodnom planu.

“Dolazimo kao prijatelji i saveznici koji žele nastaviti graditi dobrosusjedske odnose, rješavati otvorena pitanja i podupirati daljnji evropski put BiH. Temeljno načelo naše politike ostaje isto: pomažemo Hrvatima, a istodobno je podupiremo i želimo dobro cijeloj BiH”, poručio je Plenković.

On će se u Sarajevu sastati s predsjedateljicom Vijeća ministara BiH Borjanom Krišto s kojom će raspraviti o svim bilateralnim i evropskim temama, dok će s izaslanstvom Parlamentarne skupštine BiH razmotriti izazove u Reformskoj agendi u cilju daljnjeg napretka na evropskom putu.

Podsjetio je i na to da je nakon posljednjeg zajedničkog posjeta s predsjednicom Evropske komisije Ursulom von der Leyen i tadašnjim nizozemskim premijerom Markom Rutteom uslijedilo pozitivan izvještaj Komisije o otvaranju pregovora te u konačnici i odluka Evropskog vijeća.

“Nakon što smo se zajednički izborili za historijsko otvaranje pristupnih pregovora, uz predani rad Vijeća ministara i svih političkih aktera u BiH, sada treba iskoristiti povoljan trenutak za daljnji iskorak na evropskom putu. U tome će BiH uvijek imati punu podršku Hrvatske. Zato je važno u razdoblju nakon lokalnih izbora ubrzati reformske procese, graditi skladne odnose između triju konstitutivnih naroda i jačati politički dijalog među političkim strankama”, naglasio je hrvatski premijer.

Pritom je nužno, napominje Plenković, provesti i izmjene izbornog zakonodavstva, kojima će se osigurati puna ravnopravnost triju konstitutivnih naroda.

Važan dan za građane BiH

Govoreći o dolasku na otvaranje najvećeg mosta na koridoru Vc, mosta Hercegovina, Plenković je rekao da je to važan dan za sve građane BiH, kojima će se olakšati i ubrzati cestovni promet na tom području.

“Pred nama je saradnja oko realizacije i drugih prometnih pravaca, poput Jadransko-jonskog koridora, kako bismo omogućili ovom dijelu Evrope integriranost u transevropske prometne mreže. Brojni infrastrukturni projekti, poput mosta Svilaj i mosta Gradiška, važni su za unaprjeđivanje prometne povezanosti Hrvatske i BiH, ali i približavanje naših naroda i privrede. Raduje me što je u prvih pet mjeseci 2024. robna razmjena Hrvatske i BiH iznosila čak 1,6 milijardi eura, što je povećanje od 11,4 posto u odnosu na prošlu godinu. U kontekstu energetske saradnje ističem projekt Južne plinske interkonekcije, važan za energetsku sigurnost i diverzifikaciju opskrbe plinom u BiH, kojim bi se plin s LNG terminala na Krku dopremao u BiH”, podvukao je premijer RH.

Pritom, kaže Plenković, podupiru rješenje u kojem bi Hrvati u BiH imali adekvatnu ulogu s obzirom na to da plin dolazi iz Hrvatske na područje gdje većinski žive Hrvati u BiH.

“Kapitalizirajući stratešku odluku o gradnji LNG terminala na Krku udvostručujemo njegove kapacitete kako bi Hrvatska bila regionalno energetsko čvorište i time omogućila distribuciju plina u susjedne zemlje, što je i u interesu BiH”, ističe.

Finansijska podrška

Ove sedmice će se održati svečano potpisivanje ugovora za korisnike finansijske pomoći koju je Vlada Republike Hrvatske dodijelila za projekte Hrvata iz Bosne i Hercegovine. Na svečanosti u Mostaru bit će dodijeljeno 200 ugovora u vrijednosti od 6,5 miliona eura.

Vlada RH već godinama povećava finansijsku podršku projektima od značaja za Hrvate u BiH, a ovaj trend će se nastaviti i u budućnosti, potvrdio je Plenković.

“U protekla dva mandata naša Vlada pruža sistemsku i kontinuiranu podršku hrvatskom narodu u Bosni i Hercegovini. U tom razdoblju uloženo je više od 260 miliona eura, a u 2024. očekujemo realizaciju još 75 miliona eura. Iza nas je više od hiljadu realiziranih projekata koji su od interesa hrvatskoga naroda u BiH, ali i napretka cijele zemlje”, dodao je Plenković.

To se odnosi, pojašnjava hrvatski premijer, na finansiranje kulturnih, obrazovnih, naučnih i zdravstvenih projekata, ulaganja u poljoprivredu i u druga područja.

“Ulažemo u bolnice, domove zdravlja, dječje vrtiće, igrališta, škole, studentske i učeničke domove, ceste, komunalnu infrastrukturu, kao i knjižnice, muzeje, galerije, centre za kulturu… Danas se osigurava 1500 stipendija za mlade, za razliku od prije osam godina, kada ih je bilo 200. Nastavit ćemo i u našem trećem mandatu povećavati finansijsku podršku radu Središnjeg državnog ureda za Hrvate izvan RH”, naglasio je Plenković, ističući i važnost saradnje s Katoličkom crkvom i udrugama koje čuvaju identitet hrvatskog naroda u BiH.

Zalaganje za jednakopravnost

Prioriteti hrvatske Vlade, kako je Plenković naveo, uključuju kontinuiranu skrb o Hrvatima u BiH i zalaganje za punu ravnopravnost triju konstitutivnih naroda, što u prvom redu podrazumijeva njihovu ‘legitimnu zastupljenost u Predsjedništvu BiH’.

“Nužno je postići konsenzus među političkim strankama i akterima u BiH kako bi se spriječilo preglasavanje hrvatskog naroda, što grubo narušava povjerenje i saradnju među konstitutivnim narodima u BiH i negativno utječe na reformske procese u cjelini”, naglasio je hrvatski premijer, uz isticanje važnosti jačanja političkog dijaloga Hrvata i Bošnjaka te osiguranje pravičnijeg izbornog sustava.

Dodaje kako u zalaganju za prava i interese Hrvata u BiH ostvaruju izvrsnu saradnju s Draganom Čovićem i Hrvatskim narodnom saborom BiH, navodeći da je položaj Hrvata nakon posljednjih izbora poboljšan.

“No, potrebno je dugoročno zaštititi Hrvate kao konstitutivan narod, kojem se ne smiju oduzimati Ustavom zagarantirana prava”, istaknuo je Plenković.

Evropski put BiH

Zahvaljujući pobjedi Evropske pučke stranke, kaže Plenković, Ursula von der Leyen će i u idućem mandatu ostati na čelu Evropske komisije, što osigurava nastavak saradnje na evropskom putu Bosne i Hercegovine. Proširenje Evropske unije ostat će prioritet, smatra premijer, posebno u svjetlu sigurnosnih izazova poput ruske agresije na Ukrajinu.

“To nikako ne znači da geopolitički poticaj proširenju znači fokus samo na nove države u procesu, poput Ukrajine, nego i novi zamah za države jugoistoka Europe – navodi on uz uvjerenje da će, neovisno o odnosu snaga i političkim promjenama, države članice pozitivno ocijeniti svaki napredak BiH u ispunjavanju poznatih koraka u sklopu pristupnog procesa.

Govoreći o dinamičnim regionalnim odnosima, Plenković je naglasio da oni koji žele ići prema članstvu u EU moraju voditi računa o dobrosusjedskim odnosima, međusobnom poštovanju i poštovanju evropskih vrijednosti.

Komentirao je i predstojeće predsjednički izbore u SAD koji će privući pozornost cijelog svijeta. SAD je dugi niz godina bio ključni međunarodni akter u stabilizaciji jugoistoka Evrope, uključujući i BiH, stoga Plenković očekuje da će se isto nastaviti i u idućem razdoblju, neovisno o ishodu američkih predsjedničkih izbora.

Rekao je da će Hrvatska nastaviti sarađivati sa SAD, Evropskom unijom i drugim međunarodnim partnerima kako bi osigurala daljnji euroatlantski put BiH i ravnopravnost triju konstitutivnih naroda.

Što se tiče predsjedničkih izbora u Hrvatskoj, ponovio je da HDZ podržava Dragana Primorca za kojeg smatra da će, s brojnim međunarodnim vezama, uključujući i one u SAD, biti snažan zagovornik Hrvata u BiH, te da će Hrvatsku pozicionirati među zapadnim demokracijama.

Zajednička sjednica

Plenković je na kraju spomenuo zajedničku sjednicu Vlade RH i Vijeća ministara BiH koja je održana u junu 2023. godine, kazavši kako je bila od velike koristi za jačanje bilateralnih odnosa, ali i međusobnog povjerenja i razumijevanja.

Napomenuo je i da se u sklopu posjeta Sarajevu i Mostaru održava i prvi sastanak Zajedničkog komisije za praćenje provedbe ugovora o evropskom partnerstvu između Hrvatske i BiH, ‘što je jedan od pokazatelja naše privrženosti u pomaganju susjednoj BiH na evropskom putu’.

Stoga je Plenković u intervjuu za Večernji list BiH izrazio uvjerenje da će i u trećem mandatu biti spremnosti za još jednu zajedničku sjednicu Vlade i Vijeća ministara na kojoj će rekapitulirati što je ostvareno od posljednje sjednice te staviti na stol sve teme od zajedničkog interesa.

Svijet / Zanimljivosti

Poznati klimatolog: ‘Postoje 3 stvari kojih se bojim. Ne želim to ni sanjati, a kamoli doživjeti’

Published

on

By

Najtoplije ljeto koje završava snijegom, apokaliptične poplave diljem planete, “zelena” Sahara…

Planeta se mijenja velikom brzinom, to je već svima jasno, a teritorij na koji ulazimo donosi sam (neistražene) vremenske ekstreme. Na tri pitanja o klimi za Večernji je odgovarao Branko Grisogono, klimatolog i profesor atmosferske fizike na zagrebačkom PMF-u.

1. Neki dan je svijetom protutnjala vijest da u Sahari danima – pada kiša. Neki su mediji to popratili naslovima kako je i to još jedan dokaz da planet odlazi kvragu. Ima li mjesta ovakvim ocjenama i hoće li takve pojave u najsušnijim dijelovima našeg planeta ubuduće postati nešto normalno?

Grisogono: To je malo pretjerana novinarska informacija. Tačno je da je u Sahari kiša padala nekoliko dana, ali ne u cijeloj Sahari. Sahara je toliko velika da istočni dio Sahare nije dobio kišu. Inače, Sahara dobije kišu svakih nekoliko godina, ali se u ovim klimatskim promjenama ne zna hoće li to biti češće ili rjeđe, jer to još nije dovoljno istraženo. Općenito, očekuje se da će se Sahara širiti, a ne smanjivati. Međutim, s oborinama koje je teško prognozirati neki dijelovi Sahare možda će se smanjiti. Znači, u prosjeku se Sahara širi, ali s vremenom ona možda izgubi neki svoj manji, rubni dio.

 

2. Naša je zemlja posljednjih godina tokom ljetnih razdoblja naprosto usijana. Temperature su nepodnošljive, rekli bismo – paklene. Šta možemo očekivati ubuduće, do kojih bi maksimalnih vrijednosti temperature mogle rasti u našem području?

 

Grisogono: Najveći dio Mediterana ubrzano se zagrijava. Odnosno, zagrijava se brže od planetarnog prosjeka. Konkretno, Hrvatska treba očekivati dulje toplinske valove na relativno širim područjima u odnosu na prije. Sami maksimumi temperatura nisu toliko bitni koliko je bitno trajanje i površina jer se radi o toplinskoj energiji koja se može raspodijeliti na različite načine. Međutim, energija progresivno raste. Maksimalne temperature u idućem desetljeću vjerojatno će biti više od 40 Celzijevih stepeni, a to znači da će apsolutni lokalni maksimumi – pritom mislim na neki grad, neku lokaciju – ići i više od 45 Celzijevih stepeni. To nije dobro ni za biljke, ni za životinje, ni za ljude, no ljudi će se snaći.

3. Kada je riječ o klimi i posljedicama klimatskih promjena, postoji li nešto čega se vi kao naučnik možda bojite?

Grisogono: Da, postoje tri stvari kojih se bojim – što će biti s biljnim i životinjskim svijetom, što će biti s bioraznolikošću te što će biti s djecom i našim unucima, u kakvom će oni svijetu živjeti. Strahove volim kratko formulirati, zato što ih ne želim ni sanjati, a kamoli doživjeti.

Nastavi čitati

Svijet / Zanimljivosti

Njemački preduzetnik: Imam 70 radnika iz BiH, vrijedni su, plaćam ih koliko i Nijemce

Published

on

By

Imaju iste plaće i socijalne benefite kao i njihove njemačke kolege, kaže Matthias Regner
Matthias Regner (60), njemački građevinski preduzetnik, priznaje da bez radnika iz Bosne i Hercegovine ne bi mogao da prihvati ni polovinu poslova koje dobija. U firmi koja broji 130 radnika, njih 70 je iz Bosne i Hercegovine.
Nedostatak radnika na tržištu rada uvjetovala je njemačke preduzetnike da radnike potraže u drugim zemljama. I Regner je počeo sa tom praksom, i kaže da je trenutno zadovoljan.
– To je i razlog zašto sam zaposlio 70 radnika iz BiH – kaže Regner, koji se nalazi na čelu Projektbau Matthias Regner GmbH.
Naime, kaže da je prije sedam godina zaposlio prve radnike iz istočne Evrope. Kasnije je svoju potragu za radnicima proširio na područje Zapadnog Balkana.
To su jako vrijedni radnici, nevjerovatno motivisani. Evo, više od polovine mog tima dolazi iz BiH, imaju iste plaće i socijalne benefite kao i njihove njemačke kolege. I zaista, svoj posao rade veoma profesionalno, motivisano – kaže Regner za njemački Bild.
Prema njegovim riječima, građevinci u Njemačkoj provode tri-četiri sedmice, a onda imaju sedmicu odmora kod kuće. To je poslovni aranžman koji svima odgovara: i njemu i radnicima.
– Naravno, i dalje će mi trebati novih radnika. Evo, upravo očajnički tražim poslovođu koji tečno govori i njemački i njihov jezik – kaže Regner.
On priznaje da je građevina težak posao od kojeg mladi danas bježe. Ali to je ujedno i posao koji je nevjerovatno isplativ, što bi ga trebalo učiniti atraktivnijim za mlade.
Nastavi čitati

Svijet / Zanimljivosti

VIDEO Cesta kao rijeka: Pogledajte kako je jučer izgledao autoput kod Beča

Published

on

By

Brojne evropske države ovih dana suočene su s poplavama koje su napravile velike probleme stanovništvu i nadležnim službama, a jedna od zemalja koje su najgore prošle je Austrija.
Austrijska vlada je cijelu poplavom pogođenu pokrajinu Donju Austriju, oko glavnog grada Beča i na granici s Češkom, proglasila područjem katastrofe.Na društvenim mrežama pojavljuju se brojni snimci koji prikazuju katastrofu koja je zadesila ovo područje. Tako je objavljen i snimak na kojem se vidi kako je jučer izgledala autocesta kod grada Wiener Neudorf koji je udaljen 16 kilometara od Beča. Kako se vidi, autocesta je bila potpuno pod vodom.

Zbog poplava brojni putevi u Beču i oko grada, kao i u ostatku zemlje bili su zatvoreni tokom vikenda.

Glasnogovornik vatrogasne stanice je jutros rekao da je preko noći situacija bila mirna. Ipak, do sutra se u zemlji očekuje dodatnih do 60 litara kiše po četvornom metru, rekao je državni dužnosnik.

Meteorolozi javne televizije ORF predvidjeli su još više oborina u određenim dijelovima Austrije, poput Tirola i istočnog dijela zemlje.

Nekoliko stotina ljudi spašeno je od poplava u Donjoj Austriji, prema vatrogasnim službama. Vatrogasac je poginuo u nedjelju dok je ispumpavao vodu iz podruma. Iako se nivo vode smanjio u Beču, danas je došlo do ogromnih problema u javnom prijevozu te je većina linija podzemne željeznice u gradu s dva miliona stanovnika tek djelomično funkcionisala.

Klix

Nastavi čitati

Najčitanije