Connect with us

USK

‘Pravo na pravdu’ u Bihaću: Transparentnost i efikasnost pravosuđa i procesuiranje trgovine diplomama u USK

Published

on

U Bihaću je danas održana javna diskusija pod nazivom „Pravo na pravdu“ u organizaciji Ureda Evropske unije u Bosni i Hercegovini. Predstavnici pravosudnih institucija iz Unsko-sanskog kantona, civilnog društva, medija, kao i drugi građani, razgovarali su o temama iz oblasti vladavine prava, uključujući transparentnost rada pravosuđa, procesuiranje korupcije, povjerenje građana, kao i o slučajevima trgovine diplomama i korupcije u obrazovanju.

„Vladavina prava je jedna od ključnih oblasti za napredak države i upravo ona je prvi znak da li je zemlja spremna početi pregovore o priključenju Evropskoj uniji. Kandidatski status koji je dodijeljen Bosni i Hercegovini u decembru prošle godine je bio podstrek i dokaz da Evropska unija zaista vjeruje u evropsku budućnost ove zemlje. Nosioci vodećih pozicija, mediji, aktivisti, svako u svom polju treba preuzeti odgovornost da uradi sve što je potrebno kako bi došli do potrebnog nivoa povjerenja jedni u druge. Mislim da jedni prema drugima možemo najbolje djelovati i kroz to djelovanje sučeliti mišljenja i vidjeti šta možemo uraditi za bržu i efikasniju borbu protiv korupcije i organizovanog kriminala. Mislim da je to zasta fokus ovog vremena i da se opipljivi rezultati u napretku prema Evropskoj uniji mogu mjeriti samo ukoliko imamo kredibilno pravosuđe, kredibilne rezultate, povećan broj pokrenutih istraga, potvrđenih optužnica i najviše osuđujućih presuda sa adekvatnim sankcijama“, istakao je Drino Galičić, pravni savjetnik u Odjelu za vladavinu prava u Evropskoj uniji u Bosni i Hercegovini.

Javna diskusija „Pravo na pravdu u Bihaću“ je bila prilika za konstruktivan i argumentovan razgovor o poziciji u kojoj se trenutno nalaze pravosudne institucije u Unsko-sanskom kantonu. Predstavnici civilnog društva i medija su naglasili važnost objavljivanja informacija javnosti o radu sudova i tužilaštava, i istakli da upravo nedostatak jasnih informacija može otežati pristup pravdi i uticati na povjerenje građana i građanki u pravosudni sistem.

Javna diskusija „Pravo na pravdu u Bihaću“

Podaci koje su predstavili moderatori događaja, Damjan Ožegović iz Transparency Internationala i Denis Džidić iz BIRN-a BiH, pokazali su da je značajno povećan broj prijava korupcije u Unsko-sanskom kantonu u 2022. godini u usporedbi s prethodnim godinama, ali i da se broj riješenih prijava također povećao u 2022. godini, što bi moglo ukazivati na veću učinkovitost u borbi protiv korupcije. Ipak, broj neriješenih prijava i dalje je relativno visok, što ukazuje na potrebu za daljnjim radom na ovom području kako bi se osigurala veća učinkovitost i smanjio broj neriješenih slučajeva.

Fadila Amidžić, glavna tužiteljica Kantonalnog tužilaštva Unsko-sanskog kantona predstavila je rezultate rada: „Tužilaštvo je u prošloj godini radilo na 259 predmeta korupcije bez obzira na stepen korupcije, riješilo je 158 takvih predmeta od čega 7 visoke korupcije i 8 predmeta organizovanog kriminala, ostali predmeti su predmeti korupcije. Podigli smo 30 optužnica od čega je 26 iz oblasti korupcije, a četiri visoke korupcije koje su ujedno i potvrđene optužnice. Dakle, imali smo najveći broj optužnica na području cijele države što se tiče visoke korupcije. U tom pravcu dodatno smo sebi postavili strateške ciljeve tako da smo planirali povećanje riješenog broja predmeta korupcije za 5% i organiziranog kriminala i u prošloj godini smo ostvarili taj strateški cilj, odnosno ostvarili smo ga i omjeru od 114%, što znači da smo riješili više od prethodne godine, kao i u organiziranom kriminalu 74 na prema 159 predmeta“.

S druge strane, u Unsko-sanskom kantonu došlo do pojačanih napora u borbi protiv korupcije u 2022. godini. Iako je porast broja oslobađajućih presuda zabrinjavajući, stabilan broj osuđujućih presuda ukazuje na dosljednost u sankcioniranju krivičnih djela korupcije.

Vlasti Unsko-sanskog kantona poduzele su korake u borbi protiv korupcije, uključujući provjeru diploma zaposlenih u organima uprave i institucijama koje se financiraju iz budžeta kantona. Ove provjere su uslijedile nakon afere o prodaji i izdavanju nelegalno stečenih diploma u Centru za obrazovanje odraslih Multilingua u Sanskom Mostu i drugih sličnih afera.

„Bosna i Hercegovina je jako nisko kada se govori o situaciji u pravosuđu, a to pokazuje i činjenica da se dio 14 prioriteta upravo fokusira na poboljšanja stanja u pravosuđu, a posebno je značajan u tom kontekstu izmjene zakona o Visokom, sudskom i tužilačkom vijeću i usvajanjem novog zakona. Izmjene zakona se posebno trebaju fokusirati na nekoliko krucijalnih stvari: bolja imenovanja sudija i tužilaca, transparentniji proces, više disciplinskih kazni i više odgovornosti članova VSTV-a i treća stvar i vjerovatno najznačajnija je uvođenje sistema kontrola imovinskih kartona sudija i tužilaca kako bi se utvrdilo da li neki od njih imaju određena sredstva, određene nekretnine ili imanja koja ne mogu opravdati. Upravo su to stvari koje su važne da se adresiraju“, istakao je Denis Džidić, direktor BIRN-a BiH.

Evropska unija u Bosni i Hercegovini je posvećena podršci unapređenja vladavine prava kao jedne od ključnih oblasti u napretku zemlje na putu ka članstvu u EU. Nakon javnih debata „Pravo na pravdu“ organizovanih u proteklih nekoliko godina u Sarajevu, Ured EU u BiH u narednom periodu organizuje niz tematskih događaja na temu vladine prava u različitim gradovima u BiH. Nakon Zenice i Bihaća, javne diskusije će biti organizovane u Livnu, Istočnom Sarajevu, Doboju, Trebinju, Mostaru, Bijeljini i Banjoj Luci. Cilj ovih događaja je čuti glasove građana, izazove s kojima se suočavaju, ali i omogućiti diskusiju sa predstavnicima pravosuđa koji će predstaviti i dobre prakse i govoriti o svom radu.

USK

Ko i zašto danima blokira ulaz na parking prodajnog centra ROBOT u Bihaću? Kompanija pojašnjava: ‘Taj spor nema veze s nama’

Published

on

By

Radi pravilnog informisanja javnosti, istaći ćemo činjenicu da gospodin M.A. ima potraživanja prema “Bira” d.d., a koja naplaćuje putem izvršnog postupka na nekretninama “Bira“ d.d., te da navedeni spor nije vezan za “Robot General Trading” d.o.o. – navodi se, između ostaloga, u saopćenju ove kompanije

Kompanija “Robot General Trading”, zastupana po punomoćniku, advokatu Kočo M. Damiru, uputila je saopćenje za javnst u kome pojašnjava pozadina incidenta koji se posljednjih dešava na ulazu u parking njihovog prodajnog centra u Bihaću.

Saopćenje u cjelosti prenosimo u nastavku:

Dana 06. 09. 2024. godine od strane gospodina M.A. blokiran je ulaz na parking prodajnog centra “Robot General Trading”, a koji se nalazi u Bihaću, u ulici Jablanska bb.

Radi pravilnog informisanja javnosti, istaći ćemo činjenicu da gospodin M.A. ima potraživanja prema “Bira” d.d., a koja naplaćuje putem izvršnog postupka na nekretninama “Bira“ d.d., te da navedeni spor nije vezan za “Robot General Trading” d.o.o.

Želimo da upoznamo javnost sa činjenicom da nam je od strane imenovanog od dana 06. 09. 2024.godine onemogućen prilaz objektu na navednoj adresi, te da nije omogućeno dobavljačima da pristupe objektu, kao ni iznošenje robe koja je lako kvarljiva.

O navedenim radnjama je obaviješten MUP USK, te u skladu sa podnesenim prijavama očekujemo da se poduzmu zakonom propisane radnje, a koje su dosad izostale.

Kao domaća firma sa više od 1500 zaposlenih, ističemo da smo prije svega posvećeni našim kupcima, kojim se ovim putem izvinjavamo zbog eventualnih neugodnosti, ali želimo istaći da namjeravamo poduzeti sve pravne radnje u okviru zakona, a sve kako bi što prije omogućili nastavak rada našeg prodajnog centra.

Ovim putem želimo da apelujemo na nadležne organe, prvenstveno MUP USK da blagovremeno reaguje, te preduzme zakonom propisane radnje u sprečavanju imenovanog u daljnjem ometanju obavljanja djelatnosti za koju imamo odobrenje nadležnih organa, a istog upute da svoja prava ostvaruje na zakonom propisani način – navodi se u saopćenju kompanije “Robot General Trading”.

(DEPO PORTAL/ad)

 

Nastavi čitati

USK

Incident u kladionici u Bihaću: Nakon što je izvrijeđao radnicu, muškarac napao i policajce

Published

on

By

U sportskoj kladionici “Hatt-trick” u naselju Harrmani zabilježeno je narušavanje javnog reda i mira.

Naime, 54-godišnji muškarac, identifikovan kao Š.N., izazvao je haos u kladionici nakon što je, pod uticajem alkohola, vrijeđao radnicu.

Prema dostupnim informacijama, incident je počeo kada je Š.N. počeo verbalno napadati radnicu kladionice. Njegovo agresivno ponašanje brzo je dovelo do intervencije policije. Kada su policijski službenici stigli na mjesto događaja, Š.N. je odbio suradnju i, u veoma uzrujanom stanju, napao ih.

Policijski službenici su uspjeli da savladaju Š.N. bez većih problem. Nakon što je situacija stavljena pod kontrolu, Š.N. je priveden u prostorije Policijske stanice Bihać, gdje će se protiv njega poduzeti daljnje pravne mjere.

Nastavi čitati

USK

Obnovljena ambulanta u Krnjeuši kod Bosanskog Petrovca

Published

on

By

Zdravstvena ambulanta u naselju Krnjeuša nadomak Bosanskog Petrovca konačno je dočekala prijeko potrebnu obnovu nakon godina neadekvatnih uvjeta za rad. U ovom naselju živi stanovništvo uglavnom srpske nacionalnosti i ova ambulanta je od velikog značaja za održivi život u ovom mjestu.

Zbog dotrajalog krova i unutrašnjosti, rad u toj ustanovi bio je gotovo nemoguć, posebno tokom zimskog perioda i u vrijeme obilnih padavina, kada su prostorije bile poplavljene.

-Medicinska sestra koja je svakodnevno radila u ambulanti morala je sama izlijevati vodu, posebno u zimskom periodu kada je sve bilo poplavljeno – izjavila je glavna medicinska sestra Doma zdravlja Bosanski Petrovac Vesna Družić, ističući teške uvjete s kojima su se osoblje i pacijenti suočavali.

 

Zahvaljujući sredstvima koje je obezbijedila Vlada Unsko-sanskog kantona, te sufinansiranju Doma zdravlja Bosanski Petrovac, realizovan je projekt obnove ambulante. Ukupni troškovi radova iznosili su oko 40.000 KM, a u sklopu radova obnovljen je krov te je izvršena kompletna rekonstrukcija unutrašnjosti objekta.

 

-Vlada Unsko-sanskog kantona je osigurala glavninu sredstava, a mi smo dodali 8.000 KM. Na tender se niko nije javio nekoliko puta, ali smo na kraju uspjeli realizovati projekt – kazao je direktor Doma zdravlja Bosanski Petrovac Osama Al Salamat.

Dodao je da će se ulaganja u zdravstveni sektor nastaviti, kako u opremanje i rekonstrukciji objekata, tako i u unapređenje stručnog kadra.

Ministrica zdravstva Unsko-sanskog kantona Zemina Kadirić posjetila je obnovljenu ambulantu u Krnjeuši te Dom zdravlja u Bosanskom Petrovcu. Istaknula je važnost ove ustanove za lokalno stanovništvo i naglasila potrebu za dodatnim medicinskim kadrom.

-Ovdje ljekar ordinira jednom sedmično, a razgovarali smo o mogućnosti povećanja broja dana ili sati rada kako bi se pružila adekvatnija zdravstvena zaštita stanovnicima Krnjeuše. – izjavila je ministrica Kadirić.

Ambulanta u Krnjeuši nekada je imala daleko veći broj pacijenata, a kako navodi Gordana Radošević, penzionisana medicinska sestra koja je godinama radila u ovoj ustanovi, u prošlosti je naselje bilo znatno veće.

-Prije rata ovdje je živjelo puno više ljudi. Mjesna zajednica imala je oko 4.000 stanovnika, većinom radnika u fabrikama i šumarstvu. Radilo se puno u ambulanti, imali smo stalnog doktora, čak i zubara – prisjetila se Radošević, izražavajući zadovoljstvo što je ambulanta ponovno stavljena u funkciju.

Obnova ove ambulante važan je korak ka unapređenju zdravstvenih usluga u ruralnim dijelovima Unsko-sanskog kantona, gdje pretežno žive stariji stanovnici kojima je pristup zdravstvenoj zaštiti od presudnog značaja.

FENA

Nastavi čitati

Najčitanije