Svijet / Zanimljivosti
Preminuo Josip Manolić, najdugovječniji hrvatski političar i čovjek koji se zbog BiH posvađao s Tuđmanom
Manolić je kroz svoju dugogodišnju karijeru obavljao niz funkcija kako u periodu nezavisne Hrvatske, tako i u vremenu bivše Jugoslavije.
Manolić je karijeru počeo jo davne 1937. godine, a dvije godine kasnije primljen je u Komunističku partiju gdje je vrlo brzo postao omladinski lider. Za vrijeme Drugog svjetskog rata, Manolić je obavljao i funkciju organizacionog sekretara SKOJ-a za Hrvatsku.
Tokom oktobra 1994. godine imenovan je za načelnika tadašnje tajne policije OZNA u Bjelovaru da bi se nakon završetka rata prebacio u Zagreb gdje je obavljao funkciju načelnika Odjela za izvršenje kaznenih sankcija u Sekretarijatu za unutrašnje poslove.
Za ovaj period njegove karijere veže se i velika kontroverza s obzirom na to da se kasnije pojavila priča kako je on otrovao kardinala Alojzija Stepinca prilikom njegovog odlaska u zatvor u Lepoglavi. Manolić je ovaj slučaj često komentirao te je poručio kako nikakvog trovanja nije bilo.
“Nije bilo trovanja Stepinca, ni govora, a kamoli da sam ja to učinio. On je imao status povlaštenog zatvorenika za kojeg nisu vrijedili pravilnici i zakoni tadašnje države o postupanju sa zatvorenicima. Zbog te sam klevete tužio Paragu i tada je sud tražio od Vatikana da nam ustupi ekspertize o trovanju, no oni nisu htjeli odgovoriti na taj zahtjev pa je sud završio sa zastarom”, naveo je za Večernji list.
Brojne funkcije u Jugoslaviji obavljao je sve do 1971. godine i Hrvatskog prolejća kada je isključen iz političkog života.
Tokom kasnijeg života, Manolić se zbližio s Tuđmanom te je već 1989. godine s njim počeo razgovarati o formiranju HDZ-a, a već 1990. godine Manolić je izabran na funkciju predsjednika Vlade Republike Hrvatske gdje je ostao sve do 1991. godine.
Ono što je interesantno, Manolić i Tuđman su se kasnije tokom sukoba u bivšoj Jugoslaviji i posvađali upravo zbog pitanja Bosne i Hercegovine.
“Da, to je bila tačka razilaženja. Ta struja u BiH, naši Hercegovci, oni su nas stalno vukli na jednu poziciju koju ni svijet nije mogao prihvatiti kao ni mi, u sukob s muslimanima. Taj sukob nama nije trebao jer je naš glavni neprijatelj bila Miloševićeva Srbija i JNA, i nismo trebali trećeg protivnika”, rekao je Manolić u intervjuu 2016. godine.
Manolić je svjedočio i u Hagu kao svjedok Tužilaštva u procesu protiv šestorice čelnika tzv. Herceg-Bosne.
Nakon razmimoilaženja s HDZ-om, Manolić je zajedno sa Stjepanom Mesićem osnovao Hrvatske nezavisne demokrate (HND) čiji je počasni predsjednik ostao do kraja života.
klix
Svijet / Zanimljivosti
Odrastao je u BiH, a milijardu je zaradio brže od Gatesa: Sad investira 100 miliona KM!
Svijet / Zanimljivosti
Vučić: Mogu da me smijene samo na dva načina – referendum ili da me ubiju
Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je da sve odluke zavise od njega i dodao da opozicija može da ga smijeni samo na dva načina – savjetodavnim referendumom ili da ga ubiju.
“Neka skupe 70 potpisa, a treba im 170. Hajde neka daju 81 potpis za moju smjenu, onda ćemo odmah da idemo na (glasanje za) moju smjenu”, rekao je Vučić za TV Informer.
Rekao je da je posao vlasti da štite i čuvaju demokratiju u Srbiji.
“Zemlja je i naša i njihova. Pred svake izbore sve isto urade i uvijek su ista lica. Nema ni jedna nova osoba”, rekao je Vučić.
Ocijenio je da je opozicija svjesna ko je stub od njihovog dolaska na vlast.
Na pitanje o Starom savskom mostu kazao je da ne odustaje od radova, kao i da radovi teku na vrijeme.
“Zamolio bih te koji nemaju mnogo pameti da se ne igraju s tim jer most stvarno može da se sruši. Most ima drvene šipove pitanje dana je kada će da padne”, rekao je Vučić.
Podsjetio je da most neće biti uništen već premješten na drugo mjesto.
“Govore vi ste krivi za nadstrešnicu, a kažu ostavi mi most gdje će 2.000 mrtvih da bude”, rekao je Vučić, prenosi Beta.
Svijet / Zanimljivosti
Sirijski Druzi zatražili od Izraela da ih pripoji zbog straha od nove vlasti: “To je manje zlo”
Tokom sastanka održanog u regiji Jabal al-Šeik, lideri druzijske zajednice izjavili su svoju namjeru da se odupru novoj vlasti i predložili su aneksiju izraelski kontrolisanom Golanskom visoravni. Ovaj presedan dolazi u trenutku kada se Druzi, historijski lojalni Assadovom režimu, suočavaju s egzistencijalnom dilemom pod novim vodstvom u Siriji.
Druzi, ezoterična monoteistička zajednica, odavno slijede tradiciju odanosti vladajućoj vlasti država u kojima žive. Ovo je rezultiralo podijeljenim lojalnostima od Šestodnevnog rata 1967. godine, pri čemu su porodice podijeljene duž linije prekida vatre između Sirije i Izraela. Međutim, Druzi u Siriji sada strahuju za svoju sigurnost, ukazujući na brutalne akcije islamističkih frakcija protiv manjina tokom građanskog rata.
Videozapisi koji kruže društvenim mrežama prikazuju lokalnog dostojanstvenika kako se obraća okupljenima, izjavljujući: “Ako moramo birati, izabrat ćemo manje zlo – pripojiti se izraelskom Golanu!” Govornik je opisao Izrael kao sigurniju alternativu islamističkim naoružanim grupama, koje je optužio da prijete njihovim obiteljima i zajednicama.
Historijski kontekst
Prije sirijskog sukoba, druzijska populacija u Siriji brojala je otprilike 700.000, čineći 3 posto stanovništva. Koncentrirani u guverneratu Suvejda i oko Damaska, zajednica je također održavala manja naselja na planini Hermon i u Idlibu. Međutim, rat je značajno pogodio Druze, s masakrima i terorističkim napadima koji su naglašavali njihov nesiguran položaj.
Značajni incidenti uključuju masakr u Kalb Loze 2015. godine, kada je ubijeno 20-24 Druza, te ISIS-ov napad na Suvejdu 2018. godine, u kojem je stradalo najmanje 258 ljudi. Rat je također doveo do formiranja druzijskih milicija, poput Jaysh al-Muwahhidina, koje su bile povezane s Assadovim snagama.
Druzi su etno-religijska zajednica čiji se korijeni nalaze na Bliskom istoku. Njihova religija, poznata kao druzizam, potekla je iz ismailitskog šiitskog islama u 11. stoljeću, ali se razvila u jedinstvenu i zatvorenu monoteističku vjeru. Osnivač druzizma bio je Hamza ibn Ali ibn Ahmad, a ključni teološki tekstovi ove religije poznati su kao “Epistole mudrosti” (Rasa'il al-Hikma). Njihova vjera uključuje elemente islamskog misticizma, neoplatonizma, grčke filozofije, hinduizma, pa čak i gnosticizma, što je čini složenom i tajnovitom.
Religija Druza je strogo ezoterična, što znači da je njeno pravo učenje poznato samo manjini unutar zajednice – vjerskoj eliti poznatoj kao ‘uqqāl (mudraci). Većina pripadnika zajednice, poznata kao džuhhāl (neupućeni), ne prakticira aktivno teološke aspekte vjere. Druzi vjeruju u reinkarnaciju, božansku jedinstvenost i duhovnu povezanost svih ljudi. Njihova religija nema propisane obrede poput molitve ili posta u tradicionalnom islamskom smislu, a pripadnicima drugih religija nije dopušten prelazak u druzizam.
Druzi se prvenstveno nalaze u Libanu, Siriji i Izraelu, s manjim zajednicama u Jordanu i dijaspori. Zbog svoje filozofije lojalnosti vladajućim vlastima u zemljama u kojima žive, često su igrali ključne političke uloge, ali i nastojali očuvati svoju neutralnost tokom sukoba. Unatoč tome, tokom historije često su se suočavali s progonom i diskriminacijom, što je dodatno učvrstilo njihovu unutrašnju koheziju i privrženost zajednici. Druzi su poznati i po izuzetnom naglasku na obrazovanje i očuvanje kulturnog identiteta, što im omogućava da održe svoj specifičan način života i vjeru kroz stoljeća.
Odgovor Izraela
Izraelski premijer Benjamin Netanyahu nedavno se sastao sa šejhom Mawafekom Tarifom, duhovnim vođom izraelske druzijske zajednice, kako bi razgovarali o sigurnosti druzijskih populacija na jugu Sirije. Izrael je pojačao svoje položaje na Golanskoj visoravni, uključujući raspoređivanje snaga u Haderu, druzijskom selu na sirijskoj strani. Ovo područje se smatra tampon-zonom protiv prodora ekstremista.
Dok druzijski zahtjev naglašava želju zajednice za sigurnošću i reunifikacijom s rodbinom u Izraelu, njegova implementacija predstavlja pravne i političke izazove. Izrael nema formalni mehanizam za aneksiju stranih teritorija i njihovih populacija, a takav potez vjerovatno bi izazvao kritike susjednih država i međunarodnih tijela.
Klix
Svijet / Zanimljivosti
Šemsudin (29) poginuo nakon što je propao kroz lift na gradilištu
Novi Pazar je zavijen u crno nakon tragične nesreće koja se dogodila u petak, 13. decembra, u kojoj je Šemsudin Ljajić (29), građevinski inženjer porijeklom iz pešterskog sela Buče, izgubio je život nakon pada sa devetog sprata zgrade u izgradnji u Ulici Stane Bačanin bb.
Nesreća se desila oko 10:05 sati, kada je nesretni mladić propao kroz nezaštićen otvor za lift, piše Sandžak danas.
Prema riječima svjedoka i izvorima upoznatim sa slučajem, mladić je pao s visine od preko 20 metara u otvor za lift koji je bio ispunjen vodom, što je dodatno pogoršalo situaciju.
Na mjesto događaja brzo su stigle hitne službe, ali su, nažalost, mogli samo konstatirati smrt. Njegovo tijelo je prevezeno na obdukciju kako bi se utvrdio tačan uzrok smrti.
Cijeli Novi Pazar, ali i njegova zajednica iz Buča, oplakuju gubitak mladog čovjeka koji je bio na početku perspektivne karijere.
Na društvenim mrežama objavljene su emotivne poruke u znak sjećanja na Šemu, kako su ga zvali prijatelji.
Svijet / Zanimljivosti
Burne reakcije u Sandžaku: Vrtić u Prijepolju odbio praksu djevojci zbog hidžaba
Studentica iz Prijepolja Selma Fejzić našla se u diskriminatornoj situaciji u svom gradu zbog nošenja hidžaba, a njen slučaj izazvao je burne reakcije u Sandžaku.
Studentica je navela da ide u smjeru da bude vaspitačica, ali da je naišla na diskriminaciju koja se odnosi na njeno odijevanje, odnosno nošenje hidžaba. Kako navodi, predškolska ustanova u kojoj je trebala raditi praksu odbila ju je pozivajući se na Pravilnik, piše N1.
“Moja želja je da budem vaspitačica i hvala Bogu idem u tom smjeru, ali kada naiđete na zid zvani diskriminacija zbog mog oblačenja, odnosno moje marame, onda se zapitam u kojem vremenu živim? Na fakultetu nemam taj problem, ljudi su divni, a u svom gradu gdje treba da izvršim praktičan dio nastave mi se kaže da u pravilniku stoji da to s hidžabom ne mogu, gdje mi je isto rečeno ‘razmisli koji dan pa dođi’, što znači samo ako skineš možeš… Njihov pravilnik se kosi sa zakonom naše države jer nigdje ne stoji da žena s hidžabom ne može raditi. Sigurna sam da u tom pravilniku piše da se mora poštovati kodeks skromnog oblačenja, a da li ima skromnijeg od ovog? Želim da imam pravo kao svaki drugi čovjek! Pravo na izbor oblačenja, pravo da sam drugog vjerskog ubjeđenja. Imam pravo na slobodu i dostojanstvo, ali protiv diskriminacije ću da se bprim jer nije u pitanju moja čast, nego čast svih djevojaka i žena s hidžabom”, napisala je Fejzić.
Mjesto na kojem se desila navedena situacija je Predškolska ustanova “Miša Cvijović” u Prijepolju, a nakon diskriminacije su mnogi pozvali direktoricu Violetu Tošić da se izvini oštećenoj i ispravi nastalu štetu.
Prema Članu 21 Ustava Republike Srbije, zabranjen je svaki vid diskriminatornog ponašanja: “Pred Ustavom i zakonom svi su jednaki. Svako ima pravo na jednaku zakonsku zaštitu, bez diskriminacije. Zabranjena je svaka diskriminacija, neposredna ili posredna, po bilo kom osnovu, a naročito po osnovu rase, pola, nacionalne pripadnosti, društvenog porijekla, rođenja, vjeroispovijesti, političkog ili drugog uvjerenja, imovnog stanja, kulture, jezika, starosti i psihičkog ili fizičkog invaliditeta. Ne smatraju se diskriminacijom posebne mjere koje Republika Srbija može uvesti radi postizanja pune ravnopravnosti lica ili grupe lica koja su suštinski u nejednakom položaju sa ostalim građanima.”
Ministar za pomirenje, regionalnu saradnju i društvenu stabilnost Srbije Usame Zukorlić pružio joj je podršku i poručio: “Djevojke s hidžabom u Prijepolju neće biti primorane da se odriču vjerskih prava.”
Kako je naveo, Fejzić nije jedina. On je primio i Mirsadu Memović koja je, kako kaže, doživjela istu situaciju.
Na ovo su reagovali brojni poslanici, udruženja i drugi mještani Sandžaka.
Svijet / Zanimljivosti
Trump planira ukinuti programe vakcinisanja djece: “Neće to biti jako kontroverzno”
Novoizabrani američki predsjednik Donald Trump rekao je u intervjuu objavljenom u četvrtak da će s Robertom F. Kennedyjem Jr., kojeg je nominirao na čelo ministarstva zdravstva, razgovarati o eventualnom okončanju programa vakcinisanja djece.
Na pitanje bi li stavio svoj potpis kada bi Kennedy odlučio ukinuti programe vakcinisanja djece, Trump je rekao časopisu Time: “Imat ćemo veliku raspravu. Stopa autizma je na razini za koju niko nikada nije vjerovao da je moguća. Ako pogledate stvari koje se događaju, postoji nešto što je uzrok”, prenosi Hina.
Upitan bi li ti razgovori mogli završiti time da njegova administracija ukine neka vakcinisanja, Trump je kazao: “Mogli bi, ako mislim da je opasno, ako mislim da nisu korisna, ali mislim da to na kraju neće biti jako kontroverzno.”
U intervjuu 25. novembra govoreći o tome misli li da je autizam kod djece povezan s vakcinacijom, rekao je da će “saslušati Bobbyja”, misleći na Kennedyja.
Za njega ima, kako je rekao, veliko poštovanje kao i za njegovo mišljenje o vakcinama.
Kennedy, koji se protivio saveznim i državnim COVID restrikcijama i optužen je za širenje dezinformacija o virusu, godinama iznosi sumnje u sigurnost i učinkovitost vakcina, uključivo i o vezi između vakcina i autizma, koja je opovrgnuta.
Trump je ranije sugerirao da bi vakcine mogle biti povezane s autizmom: “Želim vidjeti brojeve” kazao je.
“Na kraju studija koje provodimo, a mi ćemo dati sve od sebe, znat ćemo šta je dobro, a šta nije dobro.”
Mnoge tvrdnje da vakcine uzrokuju autizam mogu se pratiti do povučene studije iz 1998. objavljene u medicinskom časopisu The Lancet.
Rad, koji je napisao britanski ljekar Andrew Wakefield, naširoko je diskreditiran. Istraživanje, uključujući meta-analizu studija u kojima je sudjelovalo više od 1,2 miliona djece iz 2014., nije pronašlo povezanost između vakcina i autizma.
Kennedy “nije protivnik vakcina, svih vrsta vakcina. On se ne slaže s nekima”, kazao je Trump.
Ako bude potvrđen na čelo ministarstva zdravstva, Kennedy će nadzirati i Centar za kontrolu i prevenciju bolesti, koji kontrolira koja se cjepiva preporučuju Amerikancima i kada ih primijeniti.
-
Cazinprije 4 dana
Zbog naplate duga od oko 58.000 KM, prodaje se imovina Agrokomerca u Cazinu vrijedna 1,3 miliona KM
-
Sportprije 4 dana
Lana Pudar i Džanan Musa najbolji sportisti Bosne i Hercegovine i u 2024. godini
-
Svijet / Zanimljivostiprije 4 dana
Arapski mediji izvještavaju da su izraelski tenkovi došli na 20 kilometara od Damaska
-
BiHprije 4 dana
Oglasio se Dodik nakon operacije, iz bolničkog kreveta digao tri prsta
-
USKprije 4 dana
USK – Vozač Passata zbog alkohola kažnjen sa 400 KM i ostao bez vozačke!
-
USKprije 4 dana
Krajišnik Selim tvrdi: Pčele su spasile moj život, sada zajedno spašavamo živote drugih