Connect with us

BiH

Prerano prekinuto djetinjstvo: Beriz Mujić imao samo 17 godina kada je ubijen u genocidu u Srebrenici

Published

on

Omer, Hazim i Beriz Mujić. Otac i sinovi. Ubijeni su kao i hiljade drugih muškaraca i dječaka u genocidu počinjenom u julu 1995. godine u Srebrenici. Hazim i Beriz na početku života. Maloljetni dječaci koji su djetinjstvo proveli u opkoljenoj enklavi. Sa očevima, djedovima, amidžama krenuli su tog ljeta preko šume do slobodne teritorije – Tuzle ili Kladnja. Nisu znali gdje idu ni šta ih čeka. Bili su premladi da bi shvatili šta se sprema. Nisu preživjeli kao ni hiljade drugih sa kojima su se kretali u koloni.

Beriz je imao samo 17 godina kada je ubijen. Najmlađa je žrtva koja će biti ukopana ove godine na kolektivnoj dženazi u mezarju Memorijalnog centra Srebrenica. Bit će ukopan uz brata Hazima koji je ukopan 2013. godine. Još uvijek konačan smiraj nije našao njihov otac Omer.

Beriz je ujedno i jedina žrtva koja će se ukopati ove godine, a čiji posmrtni ostaci su nedavno ekshumirani. Ubijen je u julu 1995., a njegovi posmrtni ostaci su ekshumirani u maju 2023. godine na području Sućeske, odnosno općine Srebrenica.

Berizove posmrtne ostatke identifikovala je rodica Ramiza Hasanović jer mu majka živi u Americi. Ramizi je ovo bila osma identifikacija posmrtnih ostataka članova uže familije koji su ubijeni u genocidu u Srebrenici.

Ranijih godina je ukopala tri brata i oca. Ramiza danas živi u sarajevskom naselju Osjek. Prije rata živjela je u selu Sućeska kod Srebrenice.

Ona je sa djecom tog jula 1995. godine prešla na slobodnu teritoriju. Suprug je također ubijen tog kobnog ljeta prije 29 godina.

“Suprug je pronađen među prvima. Nakon nekoliko godina su pronašli oca. Nakon nekoliko godina pronađeni su posmrtni ostaci i moja tri brata. Pronađeni su zajedno, a nakon toga i amidža. Nakon toga smo pronašli Hazima, a sada i Beriza. Svi žive vani, a ja sam tu i morala sam da dam saglasnost za sve njih”, kazala je Hasanović.

“Volio je da igra šah”

Svi muškarci iz njene familije krenuli su preko šume do slobodne teritorije – Tuzle ili Kladnja. Međutim, nisu imali sreću da prežive. I Beriz je krenuo sam njima.

“Svi su krenuli preko šume. Svi su išli istim putem. Bojali su se, pogotovo djeca, šta su mogli znati. Moj rođak Beriz je pronađen u blizini Sućeske, na planini Kak. Nažalost, pronađeno je samo malo kostiju, nešto od noge. Vrijeme prolazi, živi se u neizvjesnosti i bolje je da ima svoj mezar. Konačno će njegova duša pronaći smiraj”, ispričala je Hasanović.

Sjeća ga se kao crnog, krupnog dječaka.

“Bio je dobra osoba. Volio je da igra šah. Međutim, nisu puno izlazili vani jer nije bilo sigurno. Bio je vrijedan, dobar…Iza njega je ostala majka i brat koji je u to vrijeme bio jako mali”, kazala je Hasanović.

Sjećanje na njega je još uvijek svježe. Žao joj je što se nisu ni pozdravili tog jula 1995. godine.

U Memorijalnom centru Srebrenica – Potočari do sada je ukopana 6.751 žrtva genocida, dok je 250 žrtava ukopano u mjesnim mezarjima po odluci preživjelih članova porodica.

Žrtve potječu iz različitih općina, a najviše ih je s područja Srebrenice, Bratunca, Vlasenice, Zvornika i Milića. Žrtve genocida pronađene su na 150 različitih lokaliteta, od čega je riječ o 77 masovnih grobnica. Najmlađa do sada ukopana žrtva u Potočarima bilo je novorođenče, djevojčica Fatima Muhić, a najstarija nana Šaha Izmirlić, rođena 1901. godine.

Za više od hiljadu žrtava genocida još uvijek se traga.

AA

BiH

Srbijanski ministar na Kozari: Sarajevski političari mrze Srbiju i RS, RS-a će biti dok je svijeta i vijeka

Published

on

By

Ministar Srbije za rad, boračka i socijalna pitanja Nemanja Starović izjavio je danas na Mrakovici, na obilježavanju 82. godišnjice bitke na Kozari, da će Republike Srpske biti dok je svijeta i vijeka.
Sarajevskim političarima su svakoga dana puna usta mržnje prema Republici Srpskoj. Zato Srpska i Srbija zajedno žele mir i znaće kako da ga sačuvaju, i na istoku i na zapadu, dok god sunce sija. Zato ćemo primenjivati sve ono što smo dogovorili na Svesrpskom saboru – naglasio je Starović, prenosi RTRS.

On je istakao da riječ Kozara predstavlja sinonim za slobodu, ali i stradanje nevinih, djece, žena, staraca.

“Pokušali su od Srba da prave roblje, da služimo onima koji su mislili da su zauvek zatrli srpsko ime. Od ove planine pa do Jasenovca i sve do daleke Norveške, spominje se slava Kozare. I tako će biti dok je srpskog roda i imena”, dodao je Starović.

Nastavi čitati

BiH

Ova fotografija je dokaz da u BiH nisu ušli samo kadeti Vojske Srbije: Tu su bili i oficiri

Published

on

By

Osobe u uniformama Vojske Srbije jutros su defilirali kroz Prijedor uoči obilježavanja 82. godišnjice bitke na Kozari, a prisutne su jučer bile i u Bratuncu.

Iako je zamjenik ministra odbrane Bosne i Hercegovine Aleksandar Goganović rekao da je riječ kadetima koji se školuju u Vojsci Srbije te da se oni ne mogu svrstati u pripadnike Vojske, čini se da je istina nešto drugačija.

Oficirske oznake na uniformi pripadnika Vojske Srbije u Bratuncu

Kao što se vidi na slici iz Bratunca, jasno je da u BiH nisu boravili samo kadeti Vojske Srbije, nego i osobe s činovima.

Slika koju objavljujemo govori da su u BiH bili i oficiri iz susjedne države. Konkretno, na slici se vidi osoba s činom oficira, potpukovnika.

Podsjetimo, Goranović tvrdi da je “riječ o kadetima Vojne i Policijske akademije, a na osnovu potpisanog sporazuma između Ministarstva rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske i Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja RS”.

On je rekao da je “Srbija imala obavezu da o tome obavijesti Ministarstvo inozemnih poslova BiH, što je i učinila”.

S druge strane, ministar odbrane BiH Zukan Helez kazao je za Raport da se provjerava na koji način su ušli pripadnici Vojske Srbije u BiH, a prve informacije pokazale su da nisu na poziv Ministarstva odbrane BiH.

Nastavi čitati

BiH

Ministarstvo vanjskih poslova BiH je imalo informaciju o dolasku Vojske Srbije

Published

on

By

Ministarstvo vanjskih poslova Bosne i Hercegovine je imalo informaciju da će kadeti Vojske Srbije ući u BiH, saznaje Klix.ba.
Ministarstvo vanjskih poslova BiH je od Ambasade Srbije dobilo najavu dolaska, mada treba istaći da je uloga MVP-a u ovim situacijama čisto da informaciju proslijedi nadležnim tijelima i institucijama.Helez je u razgovoru za Klix.ba kazao kako kadeti nisu mogli ući u BiH bez poziva i da je to vjerovatno uradilo Ministarstvo rada i boračko invalidske zaštite RS-a.

“Radi se o kadetima, nije to vojska, to se podvodi pod obrazovanje i to je nečija druga nadležnost…Prema našim informacijama, mislim da je Ministarstvo rada i boračko-invalidske zaštite RS-a našlo neku zakonsku osnovu da ih pozovu kao učenike, a onda da to prikažu kao vojsku”, kazao je Helez, mada su i kadeti vojnici, odnosno, oficiri.

Zamjenik ministra odbrane iz reda srpskog naroda Aleksandar Goganović je kazao kako odobrenje nije ni potrebno, nego da je samo neophodno obavijestiti Ministarstvo vanjskih poslova.

Usput, “dobronamjerno savjetuje političarima da prouče zakone i procedure”, što ukazuje na to da su u RS-u vjerovatno pronašli rupu u zakonu kako ne bi morali slati državnim institucijama BiH zahtjev za odobrenje ulaska.

Podsjetimo, jutros je Vojska Srbije defilirala kroz Prijedor u sklopu obilježavanja Bitke na Kozari. Ovaj događaj organizovan je pod pokroviteljstvom Vlade RS, s ciljem da se istaknu srpske žrtve i borba Srba protiv ustaša i fašista.

Kadeti su, nakon marša kroz Prijedor, nastavili svoj defile prema Kozari. Dan prije su, prema nezvaničnim informacija, vojnici bili i u Bratuncu.

Nastavi čitati

Najčitanije