Connect with us

BiH

Presude zbog genocida u Srebrenici: Više od 700 godina zatvora i pet doživotnih robija (VIDEO)

Published

on

Žrtve kažu da ih najviše boli negiranje zločina

Međunarodni kazneni sud za bivšu Jugoslaviju, Sud Bosne i Hercegovine i sudovi u Srbiji osudili su više od pedeset osoba na više od 700 godina zatvora za zločine počinjene u Srebrenici uključujući i genocid.

Prema podacima Memorijalnog centra Srebrenica, od dvadeset presuda u Haškom tribunalu, sedam uključuje i presude za zločin genocida. Sud BiH donio je 33 presude za zločine počinjene u Srebrenici, od čega je sedamnaest zbog genocida. Žrtve kažu da ih najviše boli negiranje zločina.

Prvo priznavanje krivice

Ovo su osobe osuđene za ratne zločine počinjene u Srebrenici. Njih 20 u Sudu BiH i Haškom tribunalu osuđeno je zbog genocida.

Dražen Erdemović je prvi priznao krivnju. On je osuđen je na pet godina 1998. zbog strijeljanja hiljadu muškaraca na farmi Branjevo. Još 17 osoba je priznalo krivicu.

Prva presuda kojom je utvrđen genocid u Srebrenici bila je Radislavu Krstiću. Sud mu je izrekao kaznu od 35 godina, zbog pomaganja i podržavanja genocida. Konstatirano je da je zločin planiran s vrha, te da su najodgovorniji članovi Glavnog štaba Vojske Republike Srpske.

“Žalbeno vijeće smatra da je kontakt između Krstića i Mladića najvažniji dokaz da je Krstić podržavao genocid. Vijeće je zaključilo da je Mladić znao za ubijanja, pa je prirodno da je Krstić znao za pogubljenja”, rekao je svojedobno Teodor Meron.

Pet doživotnih kazni zatvora

Haški sud je zbog zločina u Srebrenici izrekao pet doživotnih kazni zatvora. Za genocid u predmetu Popović i drugi: osuđeni su Vujadin Popović Ljubiša BearaDrago Nikolić proglašen je krivim za pomaganje i podržavanje genocida, a Radivoje MiletićVinko Pandurević i Ljubomir Borovčanin za zločine potiv čovječnosti.

“Uz suprotno mišljenje sudija Pokara, proglašava krivim Popovića za udruživanje radi počinjenja genocida. Potvrđuje kaznu doživotno zatvora g. Popovića i proiglašava uz izdvojeno mišljenje Pokara Bearu krivim za udruživanje radi počinjenja genocida. Tačka dva. Potvrđuje kaznu doživotno zatvora za gospodina Bearu”, rekao je svojedobno predsjedatelj Žalbenog vijeća Haškog suda Patrik Robinson.

Uz suprotno mišljenje sudija Pokara, proglašava krivim Popovića za udruživanje radi počinjenja genocida. Potvrđuje kaznu doživotno zatvora g. Popovića i proiglašava uz izdvojeno mišljenje Pokata Bearu krivim za udruživanje radi počinjenja genocida. Tačka dva. Potvrđuje kaznu doživotno zatvora za gospodina Bearu.

Za genocid je proglašen krivim i Zdravko Tolimir, bivši komandant za obavještajno-sigurnosne poslove Vojske Republike Srpske – doživotno.

Presude Mladiću i Karadžiću

Za genocid su osuđeni doživotno prvi predsjednik Republike Srpske Radovan Karadžić i vrhovni komandant Vojske Republike Srpske Ratko Mladić.

Apelaciono vijeće potvrdilo je u konačnoj presudi Mladiću da je u Srebrenici postojao udruženi zločinački poduhvat s ciljem uklanjanja bošnjačkog stanovništva ubistvima muškaraca i prisilnim iseljavanjem žena, djece i starijih muškaraca.

U Sudu BiH za genocid i ratne zločine u Srebrenici, izrečene su pravosnažne zatvorske kazne od više stotina godina zatvora. Najduže su izrečene pripadnicima Desetog diverzantskog voda Vojske Republike Srpske, koji su 16. jula 1995. godine likvidirali najmanje 800 muškaraca Bošnjaka na farmi Branjevo. Srbija je donijela dvije presude za zločine u Srebrenici. Nakon svih priznjanja, svjedočenja, presuda, preživjele žrtve kažu da ih najviše boli negiranje zločina i negiranje genocida.

“Ne može meni neko govoriti da to nije bilo kad sam ja to preživjela, tu bila, s obzirom na to sta se sve dešavalo, svaka presuda je neki zračak nade da se nešto radi i da će nešto doći, mada žrtve nikad nisu zadovoljne kako je presuda okončana”, kaže Fadila Efendić iz Udruge Majke Srebrenice.

Aktivno devet predmeta

U Sudu BiH aktivno je devet predmeta u vezi sa ratnim zločinima počinjenim na području Srebrenice. U Tužilaštvu nam kažu da je dio predmeta u žalbenoj fazi, protiv optuženih, koji su u bjekstvu, na snazi su međunarodne potjernice.

Do sada su osuđene 33 osobe, 17 zbog genocida. U Srbiji je u toku suđenje za zločin u Kravicama, gdje je prema optužnici ubijeno hiljadu 313 bošnjačkih civila.

BHRT

BiH

U ovom bh. gradu ste bogati tek ako imate 100 miliona KM

Published

on

By

Poznato je da u BiH postoje sredine koje su mnogo razvijenije od ostalih, te u kojima je skoncentrisana većina bogatstva.
Jedno od takvih mjesta je Široki Brijeg, jedan od najbogatijih gradova u BiH.
Prema podacima BiznisInfo.ba, u ovom gradu ima 129 kompanija čiji su godišnji prihodi u 2023. bili veći od milion KM. No, zanimljivo je da je čak 6 kompanija čiji su prihodi bili veći od 100 miliona maraka.
Poređenja radi, u Tešnju, gradu koji se uzima kao primjer malog ali veoma razvijenog mjesta pa se po tome može porediti sa Širokim Brijegom, lani je bilo 146 kompanija s prihodima u iznosu većem od milion KM, ali “samo” četiri s prihodima većim od 100 miliona.
Tešanj, dakle, ima više kompanija sa prihodima većim od milion KM, a Široki Brijeg više onih prihodima većim od 100 miliona.
Nastavi čitati

BiH

Građani BiH bi do kraja godine mogli imati digitalni novčanik: Znate li šta on podrazumijeva?

Published

on

By

Direktor Agencije za identifikacione dokumente, evidenciju i razmjenu podataka Bosne i Hercegovine (IDDEEA BiH) Almir Badnjević najavio je da će do kraja godine građani BiH imati digitalni novčanik i da će naša zemlja biti lider u ovoj oblasti.

Naime, objavljena je nova eIDAS 2.0. regulativa koja se odnosi na koncept digitalnog novčanika (Digital ID wallet), namijenjenog kao sredstvo za prošireno korištenje digitalnog identiteta.

Badnjević objašnjava da će ovaj novčanik omogućiti građanima, ne samo dokazivanje identiteta, već i dijeljenje dokumenata, provjeru identiteta drugih građana i kompanija, uz visok nivo privatnosti i kibernetičke sigurnosti.

“EU parlament potiče sve države da digitalni novčanik bude dobrovoljan i besplatan, s mogućnostima kao što su transparentnost transakcija i opcije zaštite privatnosti, a koncept digitalnog novčanika uključuje i kvalificirane elektroničke potpise za korisnike istog i naravno sve bez diskriminacije onih koji odluče ne koristiti se ovim novčanikom. Promatrano s tehničkog aspekta, eIDAS 2.0 predviđa korištenje samostalnog suverenog identiteta, koji stavlja potpunu kontrolu nad svim identifikacijskim informacijama (podacima) u ruke krajnjih korisnika (vlasnika podataka)”, ističe Badnjević.

SSI (Self-Sovereign Identity) omogućava korisnicima kontrolu nad vlastitim podacima kroz decentralizirane digitalne identifikatore (DID), koji donose prednosti poput jedinstvenosti, decentralizacije, kriptografske sigurnosti, kontrole nad podacima i interoperabilnosti.

“Ovaj pristup rješava probleme privatnosti i sigurnosti u digitalnom okruženju. Države članice EU imaju 24 mjeseca za usklađivanje s ovom regulativom i implementaciju digitalnog novčanika na nacionalnom nivou. Zvuči nevjerovatno, ali Bosna i Hercegovina će sasvim sigurno biti jedan od lidera u oblasti digitalnog novčanika, a IDDEEA BiH će već do kraja ove godine implementirati digitalni novčanik za sve građane Bosne i Hercegovine. Nadam se da će i Vijeće ministara pratiti dinamiku, te usvojiti novi zakon o elektronskom potpisu u skladu sa tek objavljenom eIDAS 2.0 regulativom”, zaključio je.

Digitalni novčanik nudi pristup državnim službama, otvaranje računa u banci, registraciju SIM kartice, pristup vozačkoj dozvoli, potpisivanje dokumenata, pohranjivanje recepata, pristup dokumentima za putovanja, plaćanje, pohranjivanje diploma i certifikata, pristup naknadama socijalnog osiguranja itd.

klix

Nastavi čitati

BiH

VIDEO Zbog čega su domaće jagode ove godine toliko skupe: “To je neminovnost”

Published

on

By

Sа prvоbitnih 14 KM, kоlikо је kоštао kilоgrаm prvih оvоsеzоnskih јаgоdа, sаdа kоštајu duplо mаnjе

Natprosječno toplo vrijeme, ubrzalo je vegetaciju jagoda, pa su se prve domaće jagode na pijacama našle deset-15 dana ranije nego inače. Ipak, mnogima su slatki plodovi nedostižni zbog visoke cijene, pa kupuju na grame.

Dоmаćе јаgоdе vеć su stiglе nа tеzgе prоdаvаcа nа biјеljinskој zеlеnој piјаci. Sа prvоbitnih 14 KM, kоlikо је kоštао kilоgrаm prvih оvоsеzоnskih јаgоdа, sаdа kоštајu duplо mаnjе, javlja BHRT.

I pоrеd pојеftinjеnjа, slаtki plоdоvi nеdоstižni su vеćini grаđаnа kоје su novinari zаtеkli nа piјаci.

Prоizvоđаči kаžu dа ih је vriјеmе pоslužilо i dа је sеzоnа dоbrо pоčеlа. Kаžu dа pоskupljеnjа nikаd nisu pоpulаrnа, аli dа је tо nеminоvnоst s оbzirоm nа visоkе trоškоvе prоizvоdnjе јаgоdа.

-Niје svе dо nаs, zа sаdа је sоlidnа. Niје nеštо prеtјеrаnа kоlikо sе pričа i stаlnо tо pоnаvljаm, tо niје nаšа ciјеnа kојu krајnji pоtrоšаč plаti, kaže Đorđe Vakčić, prоizvоđаč јаgоdа.

Sеzоnа јаgоdа trаје оd krаја prоljеćа dо pоčеtkа ljеtа, оdnоsnо оd аprilа dо јunа. Prоizvоđаči sаvјеtuјu dа sе dоmаćа јаgоdа nајlаkšе mоžе prеpоznаti pо bојi i mirisu, аl ii nеprаvilnоm оbliku plоdоvа.

Nastavi čitati

Najčitanije