Connect with us

BiH

Procurilo pismo iz OHR-a, Schmidt upozorio invesitore da ne ulažu novac u RS: “Mogli bi ostati bez njega”

Published

on

Christian Schmidt uputio je pismo međunarodnim investitorima u RS u kojem ih upozorava da bi mogli ostati bez novca.

Objavio je to njemački novinar koji radi za ugledni FAZ Michael Martens.

On je objavio pismo je je Schmidt uputio investitorima, ali i bankama upozoravajući ih da ne prihvataju državnu imovinu kao kolateral za kredite koje bi dali Vladi RS.

“OHR upozorava međunarodne investitore u entitetu Republika Srpska (RS), ali i banke koje razmišljaju da prihvate državnu imovinu kao kolateral za kredite: Budite oprezni, vaš novac bi mogao biti izgubljen. Tako se OHR nada da će vladati Miloradom Dodikom, predsjednikom RS”, piše Martens u svojoj objavi..

On kaže da je se visoki predstavnik još u aprilu prošle godine obratio pismom raznim finansijskim i ekonomskim institucijama u BiH, upozoravajući ih:

“Pokušaj RS da po zakonu zatraži državnu imovinu kao svoju je ništavan, upozorio je Schmidt. Ukoliko bi se donio odgovarajući zakon, to bi ‘narušilo pravnu sigurnost i predvidivo poslovno i investiciono okruženje u Republici Srpskoj'”, naveo je njemački novinar.

Dalje navodi da je Schmidt u pismu povzvao poslovnu zajednica u BiH (i šire) “da bude svjesna i da se pridržava postojećih zakonskih propisa (…) prilikom planiranja ili poduzimanja investicija i drugih poslovnih aktivnosti u BiH, posebno u RS”.

“To znači (…) izbjegavanje investicija ili bilo kakvih pravnih transakcija koje uključuju imovinu državne imovine (…) posebno u RS. Podržavanje dužnog opreza štiti vaš najbolji interes” i “najbolja je garancija (…) profitabilnih ulaganja u Republiku Srpsku…” nastavlja Schmidt.

Martens navodi kako je razgovarao s nekoliko sagovornika u BiH koji su upućeni u temu.

“Dok i ako se ne riješi pitanje državne imovine u Bosni i Hercegovini, OHR će ostati otvoren. Ako postoji politička volja, to se može riješiti pravno.”

“U Dejtonu nema odredbe o raspodjeli državne imovine, iako Dodik i njegovi savjetnici tvrde da je tada sve bilo riješeno. U idealnom slučaju bilo bi dobro da svi investitori kažu: Nećemo uložiti ni cent u RS dok se ovo ne riješi.”

Kao primjeri za potencijalno rizična ulaganja, ističe Martens, navedeni su autoputevi, elektrane ili aerodromi Tuzla (ne u RS) i Banja Luka.

“Svaki investitor koji razmišlja da uloži novac na te aerodrome treba da bude svjestan opasnosti da se taj novac izgubi”, rekao je jedan sagovornik njemačkom novinaru.

Podsjeća da je OHR formirao stručnu komisiju o državnoj imovini koja bi trebala sastaviti izvještaj i prijedlog za Parlament BiH.

“Tada parlament može uzeti u obzir ili ništa ne učiniti. Ako se odluči za ovo drugo, šta onda?

Ne treba isključiti nametanje Šmita, kažu neki sagovornici: ‘Ali da bi se to dogodilo, moraju biti svi partneri: ambasade, Svjetska banka, MMF, druge finansijske institucije. To ne može učiniti sam OHR'”, piše Martens.

On je postavio i pitanje da li će investitori uzeti u obzir ovo upozorenje.

Sagovornik mu je navodno rekao da hoće, jer počinju shvatati situaciju i svjesni su da bi im sve to moglo naštetiti

“Milorad Dodik prodaje državnu imovinu. Registrirao ih je i već ih je mnogo prodao. Sada kada je na stolu pitanje državne imovine, to mu postaje teško. Investitori možda postavljaju pitanja u vezi sa imovinom: Jeste li sigurni da je vaša? Mogu li ovdje graditi?”

Sagovornici su istakli da nema ništa loše u tome da entiteti ili lokalne zajednice koriste državnu imovinu, naprotiv.

“Ali moramo imati zakon na državnom nivou koji raspoređuje imovinu na prihvatljiv i održiv način za sve.”

Čini se da se priprema određeni skup akcija. I ko zna – da li Dodik treba da nastavi sa svojim prijetnjama otcjepljenjem, možda međunarodna zajednica ima neka iznenađenja za njega na lageru, posebno u vezi s njegovom ili određenim imanjima/računima njegovih rođaka izvan BiH, pita se Martens.

Na kraju zaključuje da nije siguran da li je dobra ideja da OHR djeluje kao strašilo potencijalnih investitora u BiH.

BiH

Kafa 4 eura, pivo čak 7 eura… Za većinu građana BiH cijene ljetovanja će biti “paprene”

Published

on

By

Ove cijene, koje su bile nezamislive prije samo nekoliko godina, sada su postale novi standard

Ljetovanje na jadranskoj obali, uprkos prirodnom sjaju i očaravajućoj ljepoti, posljednjih godina postaje sve skuplje, piše Večernji list BiH. Ulaskom u 2024. godinu jasno je da cijene samo nastavljaju uzlazni trend.

Ono što je nekada bila prihvatljiva cijena za osvježavajuću kafu ili opuštajuće pivo na plaži, sada već graniči s luksuzom.

Novi standardi

Postavlja se pitanje mogu li stanovnici Bosne i Hercegovine od prosječnih plata izdvojiti novac za ljetovanje. Po svemu sudeći, teško.

Cijena kafe, koja se kreće od 2,50 do čak 4 eura, postala je nova norma, dok cijene piva variraju od 4 do 7 eura, ovisno o lokaciji i prestižu bara ili restorana. Izlazak na pizzu sada je financijski izlet s cijenama od minimalno 12 do 15 eura po obroku, dok porcija svježih lignji može osiromašiti novčanik za 20 do 30 eura.

Ove cijene, koje su bile nezamislive prije samo nekoliko godina, sada su postale novi standard.

Prošle godine Hrvatska je doživjela najveći porast cijena među svim popularnim destinacijama na Mediteranu. Uprkos visokim cijenama, turizam u Hrvatskoj bilježio je rekordne brojke, a očekivanja za ovu godinu još su veća.

Predviđa se dolazak više od milion dodatnih gostiju. Kao alternativna opcija za ljetovanje u Hrvatskoj i ove godine ističu se Bugarska, Crna Gora i Albanija, kao znatno povoljnije destinacije, dok su Grčka, Turska i Kipar cijenama samo malo povoljnije od ljetovanja u Hrvatskoj, ali znaju nuditi bolje pakete u hotelima, pa tako za cijenu polupansiona u Poreču dobijete ultra all inclusive u Turskoj, što je mnogima znatno privlačnija ponuda. Kolika će biti potražnja za aranžmanima, ostaje vidjeti.

Naime, prošle godine cijene su porasle za čak 30 posto, a potražnja je ostala ista kao i godinu prije. Tad su iz turističkih agencija kazali da ne ljetuje onaj ko može već onaj ko je naučio. Naime, za nekoliko dana na Jadranu krediti su se otplaćivali cijele godine.

Nastavi čitati

BiH

Spremaju li se izmjene u Vladi FBiH, ulazi li NES; Isak: To su budalaštine; Ogrešević: Nemam definisan stav

Published

on

By

Ministar Rimac će odraditi svoj mandat do kraja, mada znam da bi se pojedini jako obradovali toj smjeni i trčeći bi je potpisali, kazao je Ilija Cvitanović
O rekonstrukciji Vlade Federacije Bosne i Hercegovine se sve više spekuliše u javnosti. Može se čuti kako se sprema smjena federalnog ministra unutrašnjih poslova Rame Isaka, a čije je pojedine poteze kritizirala i Ambasada SAD-a u BiH kao i smjena Nediljka Rimca, kadra HDZ 1990. Rimčev navodni grijeh, između ostalog, je to što ne želi potpisati imenovanje Ismeta Gavrankapetanovića za generalnog direktora Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu.
Navodno njih bi zamijenio kadar iz Narodnog evropskog saveza (NES).
Kako će biti, šta će biti…
Koliko ima istine u tome pitali smo Nermina Ogreševića, predsjednika NES-a.
– Kao i vi pratim spekulacije. Naša uloga trenutno ne postoji u tome. Nikakve uloge u ovoj fazi nemamo. Kako će biti, šta će biti, ne mogu to nagađati. Ne znam. Nekakva intimna razmišljanja treba zadržati za sebe. Nemam definisan stav – rekao nam je Ogrešević.
Upitali smo da li ga je kontaktirao neko iz stranaka koje su u Vladi FBiH.
– Ne znam šta da vam kažem. Rekao sam. Nemam komentar – kazao nam je Ogrešević.
Ilija Cvitanović, predsjednik HDZ 1990 u emisiji “Istraga sedmice” na Hayat TV, kazao je kako nije problem da odu u opoziciju, jer su 16 godina bili opozicija. Ipak, smatra kako neće doći do rekonstrukcije Vlade FBiH, tačnije do smjene ministra Rimca.
– Ministar Rimac će odraditi svoj mandat do kraja, mada znam da bi se pojedini jako obradovali toj smjeni i trčeći bi je potpisali. Smatram da će Vlada u sastavu u kojem je počela i izgurati mandat – rekao je Cvitanović.
Poručio je da će se imenovati generalni direktor KCUS-a onda kada se ispoštuje zakon, procedure, piše Faktor.
Budalaštine i neostvarene želje 
– Da je bila kompletna dokumentacija, Rimac bi potpisao imenovanje Ismeta Gavrankapetanovića. Nije potpisao samo zato što se nisu pravni i formalni uvjeti stekli. Čim se steknu uvjeti koje ispuni Gavrankapteanović ili neko drugi, ta saglasnost će biti potpisana, tako je meni rečeno. Ovdje je stvar čuvanja procedure, zakona – poručio je Cvitanović.
Zatražili smo komentar i federalnog ministra Rame Isaka na sve glasnije priče o njegovoj smjeni i kako bi i na njegovo mjesto mogao biti imenovan kadar NES-a.
– To su budalaštine i neostvarene želje – kratko nam je odgovorio Isak.
Nastavi čitati

BiH

(VIDEO) Pogledajte dramatičnu potjeru u BiH: Vozač bježao policiji pa završio u rijeci

Published

on

By

Vozač je prethodno ugrozio više puta ostale sudionike u saobraćaju te također više puta odbio policijsko naređenje da zaustavi vozilo

Tokom jutarnjih sati dodila se prava drama na području Zeničko-dobojskog kantona kada je nesavjesni vozač pokušao da pobjegne pripadnicima Ministarstva unuitrašnjih poslova Zeničko-dobojskog kantona (MUP ZDK).

Nakon što je vozač automobila ugrozio više puta ostale sudionike u saobraćaju te također više puta odbio policijsko naređenje da zaustavi vozilo, on je skrenuo sa ceste i završio u Gračaničkoj rijeci, piše Crna-Hronika.

Od Operativnog centra MUP-a ZDK još uvijek nema informacija o nemilom događaju.

Mediji pišu da je u vozilu zatečen M. K. s područja Srednjobosanskog kantona koji je od ranije poznat policiji.. Njega su iz vozila izvukli vatrogasci te je prevezen u Kantonalnu bolnicu Zenica.

Vozač Audija je u bijegu, a za njim tragaju jake policijske snage.

Pogledajte trenutak kada vozač bježi od policije i završava u rijeci.

Nastavi čitati

Najčitanije