Connect with us

BiH

Pucanj u prazno ili stvarna opasnost: Može li se zbog 200 KM kredita ići u zatvor?

Published

on

Pojedine mikrokreditne organizacije u RS-u vrše pritisak na klijente koji kasne sa otplatom prijeteći im krivičnim prijavama i zatvorom, iako za to ne postoji nikakav osnov.

Redakciji portala Capital javio se stanovnik Prijedora koji je ostao šokiran dopisom od organizacije “Digital Finance International”, a koja stoji iza brzih pozajmica “Forza”.

Početkom godine pozajmio je oko 200 maraka, a zatim nekoliko puta “debelo” platio da mu se rok otplate prolongira.

U zadnja dva mjeseca je upao u finansijsku krizu pa je krenuo da kasni. Njemu su dali rok od pet dana da im se javi, a u suprotnom su mu zaprijetili dugogodišnjom robijom.

– Ukoliko nam se ne javite u roku od pet dana od ove opomene, pokrenućemo postupak vaše krivične odgovornosti za krivično djelo Prevara sa umišljajem prilikom dobijanja kredita za šta je predviđena zatvorska kazna do tri godine, navodi se u dopisu.

On ne spori da je kasnio sa otplatom, ali priznaje da ovakvu komunikaciju nije očekivao.

– Ja kasnim u otplati, ali ne vidim kakve to veze ima sa krivičnom odgovornošću. Po ugovoru koji smo potpisali njima je ostavljena mogućnost da pokrenu parnicu i neka to i urade, ali neka prestanu sa prijetnjama koje nemaju osnova ni uporišta u zakonu, kaže ovaj čitalac.

On kaže da je činjenica da je više puta platio da mu se rok prolongira jasan dokaz da nije želio da prevari mikrokreditnu organizaciju.

– Ako želite da produžite rok za vraćanje pozajmice od 200 maraka na sedam dana za to plaćate deset odsto od iznosa, odnosno 20 maraka. Tako sam plaćao dok god sam mogao, čim sam prestao optužiše me da sam lopov, zaključio je on.

U pravnoj službi “Digital Finance Internationala” smatraju da sa dopisima ne krše ničija prava, niti prave bilo kome kakvu štetu. Tvrde da opomene šalju onim klijentima za koje sumnjaju da su im dali netačne podatke prilikom apliciranja za kredit.

– Opomene na koje se pozivate, nemaju dodira sa izvršavanjem ugovornih obaveza od klijenata nego isključivo sa klijentima za koje imamo osnove sumnje da su tokom apliciranja za kredit ciljano dali netačne podatke o okolnostima relevantnim za dobijanje kredita, odnosno izvšili obmanu, a što je krivično djelo. Napominjemo da se tu radi o klijentima za koje smo imali indicije da su prilikom apliciranja dostavili netačne podatke koji se tiču poslodavca, imovinskog statusa pa čak i falsifikovali potvrde o zaposlenju, a za koje smo, i za koje i dalje podnosimo krivične prijave, kažu oni.

Sve one koji smatraju da su na neki način povrijeđeni pozivaju da se obrate Ombudsmenu za bankarski sistem i Agenciji za bankarstvo Republike Srpske.

I portal Capital je tražio mišljenje iz Agencije, iz koje su obećali da će se kroz nekoliko dana izjasniti po ovom pitanju.

Zaštitinici potrošača nemaju sumnju da je riječ o klasičnoj ucjeni i zastrašivanju da bi se izvukao novac i izbjegla parnica koja dugo traje.

– Ovo je vrlo agresivan nastup koji ne treba olako shvatiti. Potrošači bi trebali da ovo prijave nadležnim organima, smatra predsjednica Udruženja potrošača “Don” Prijedor Murisa Marić.

Prema njenim riječima, mikrokreditna organizacija je u ovom slučaju bez ikakve potrebe spominjala krivične prijave i sankcije i na taj način izvršila pritisak.

– Agencija za bankarstvo bi morala da stane u kraj ovom ponašanju. Ovo je jedan vrlo ružan i neprofesionalan način obraćanja klijentu, zaključila je ona.

BiH

Komšić: Možda je vrijeme da se Dodiku i društvu poruči da krenu već jednom

Published

on

By

Član Predsjedništva Bosne i Hercegovine (BiH) Željko Komšić komentarisao je sinoćnju posebnu sjednicu Narodne skupštine Republike Srpske (NSRS) i rekao da sve što se dešava liči na jedan igrokaz, puku zabavu za sve manji krug ljudi.

Kako navodi, svakih par mjeseci svjedočimo nekoj od “historijskih sjednica NS RS”. Više ni sami ne znamo koja je ovo po redu. Nakon takvih sjednica svi se oglase sa istim frazama – rušenje ustavnog poretka, kršenje Daytonskog sporazuma, zaustavljanje EU puta, svi su zabrinuti, poziva se Schmidt da reaguje, itd. itd.

“Možda je vrijeme da se Dodiku i društvu poruči – krenite već jednom sa realizacijom vaših prijetnji i ‘historijskih zaključaka’ pa da vidimo gdje ćete završiti i kako će sve to proći”, izjavio je Komšić.

Zatim je dodao da zna da nemaju hrabrosti za takav potez.

“Ili mislite, uludo, da će vam sve to odraditi neko od navodnih prijatelja iz svijeta velikih igrača? Dok skupljate hrabrost za takav potez, samo se sjetite Karadžića, Mladića, Miloševića… Bili su mnogo jači i moćniji od vas dok je svijet čekao da oni završe svoj krvavi posao. I opet nisu uspjeli”, poručuje Komšić.

Kako kaže, sve ovo liči na jedan igrokaz, puku zabavu za sve manji krug ljudi i Dodikov obračun sa (američkim ambasadorom Michaelom) Murphyijem koji je poprimio sve karakteristike ličnog obračuna.

FENA

Nastavi čitati

BiH

Stevandić nakon usvajanja spornih zaključaka NSRS: Da Dodik nije potpisao morao bih ga tužiti, prijetilo bi mu 7 godina zatvora

Published

on

By

Narodna skupština Republike Srpske je mjesto gdje ima mnogo različitih mišljenja, ali se ne može glasati protiv akata koji su usmjereni na branjenje Republike Srpske. Voditi suverenu politiku je uvijek bilo teško, ali nemamo pravo da je svojim odlukama ugrožavamo. Naš komoditet mora biti ispod interesa RS, rekao je jutro predsjednik NSRS Nenad Stevandić gostujući na RTRS.

Stevandić je gostujući u Јutarnjem programu RTRS optužio Tužilaštvo BiH da se miješa u rad zakonodavnih organa, i to nazvao rušenjem ustavnog poretka. Rekao je i da poslanici imaju imunitet.

– Ono što se u parlamentu donese može se samo na Ustavnom sudu tumačiti, sve drugo je napad na ustavni poredak – poručio je Stevandić.

Stevandićeva izjava dolazi dan nakon posebne sjednice NSRS na kojoj je usvojeno niz zaključaka, a koji se mahom svode na pokušaj zaštite predsjednika vladajućeg SNSD-a i predsjednika RS Milorada Dodika od krivičnog gonjenja pred Sudom BiH zbog nepoštivanja odluka visokog predstavnika u BiH. Podsjećamo, uoči sjednice Tužilaštvo BiH je od Stevandićevog kabineta zatražilo pojašnjenje o pomenutoj sjednici i tačkama koje su za istu najavljene sumnjajući u mogućnost pet krivičnih djela. Iako tvrdi da Tužilaštvo BiH nije nadležno za ono što je tražilo, Nenad Stevandić je jučer potvrdio da je odgovorio na zahtjev Tužilaštva BiH.

Stevandić je jutros rekao da je Narodna skupština Republike Srpske samostalna, suverena, nezavisna, dok su poslanici zaštićeni imunitetom i statusom Parlamenta RS. Tvrdi da za svoj rad ne snose nikome odgovornost, osim narodu koji ih bira i većini koja određuje politiku.

Hibridni rat iz Sarajeva

– Voditi suverenu politiku je uvije bilo teško, ali naš komoditet je ispod interesa RS. Sve ovo što dolazi iz Sarajeva je dio hibridnog rata i to moramo demaskirati i tri puta mjeriti prije nego što donesemo neke odluke – tvrdi Stevandić.

Stevandić je jutros ustvrdio da je zajednička radna grupa sastavljena od stranaka na vlasti i opozicije u 11 sati napravila nacrt od nekih 10 zaključaka, da bi u 15 sati SDS i PDP počeli da se povlače iz radne grupe sa izjavama “da možda neće ni glasati”.

– Očigledno su bili u nekakvoj eksternoj komunikaciji. Rekao sam im, ako pripadate Republici Srpskoj vi odgovarate svojim biračima. Morate da kažete šta vam se ne sviđa, a ne da nas dovedete u situaciju da vam omogućimo sjedicu, a vi se onda povlačite sa te sjednice. Pravili su neki alibi da izađu sa glasanja. Čak su u tri sata ujutro tražili pauzu od 20 minuta. Јa sam im dao pet minuta pauze nakon čega su se vratili u salu i glasali. Valjda su uvidjeli da bi to bio nepatriotski čin – rekao je Nenad Stevandić.

“Na lokalnim izborima, što se kaže, nije se znalo ko pije a ko plaća. To je završeno”

– Ne kažem ja da je skupštinska većina u svemu upravu, ne kažem ja ni da se ja slažem u svemu s Dodikom. On je predsjednik, tu prestaju političke podjele. Imali smo mi na lokalnim izborima, što se kaže, nije se znalo ko pije a ko plaća, bilo je svako protiv svakoga. To je završeno. Ti sada imaš vrlo konkretnu sitaciju, da se sudi čovjeku koji je potpisao akt koji sam mu ja poslao. Da nije potpisao ja bi ga mora da tužim, i prijetilo bi mu sedam godina zatvora. Jer ja sad ne treba da štitim tog čovjeka? Ne ja treba da pokažem da li pripadam RS iskreno ili da li se folimar”, tvrdi Stevandić.

NSRS je mjesto gdje ima mnogo različitih mišljenja, ali se ne može glasati protiv akata koji su usmjereni na branjenje Republike Srpske, smatra Nenad Stevandić.

Nakon upita Tužilaštva NSRS ipak ublažila zaključke?

Narodna skupština Republike Srpske (RS) usvojila je rano 25. decembra zaključak kojim se od Milorada Dodika, predsjednika tog bosanskoercegovačkog entiteta, traži da se ne odaziva na poziv Suda Bosne i Hercegovine, sve dok ne bude zdravstveno sposoban da učestvuje u postupku.

Time je ublažen prvobitno definisan tekst zaključka, kojim je predloženo da se od Dodika traži da se uopšte ne odaziva na poziv Suda BiH, pred kojim mu se sudi za nepoštivanje odluka visokog predstavnika.

Radi se o jednom od 12 zaključaka koje je Skupština RS usvojila nakon razmatranja “Informacije o urušavanju pravnog poretka u BiH kršenjem Dejtonskog mirovnog sporazuma” na posebnoj sjednici.

Dodik, nedavno operisan u Beogradu, trebao se pojaviti pred Sudom BiH u srijedu, ali je ročište, po navodu njegovog advokata, odgođeno za 30. decembar.

(Polu)blokada institucija BiH

Među usvojenim zaključcima je i onaj kojim se traži da imenovani predstavnici RS u institucijama Bosne i Hercegovine obustave dalje odlučivanje, sve dok Sud BiH i državno Tužilaštvo ne obustave “politički montirani proces” protiv Dodika i Lukića.

No, blokade neće biti “ako se odlučuje o pitanjima kojima se vrši prenos nadležnosti sa nivoa Republike Srpske na nivo BiH”.

Nastavi čitati

BiH

Višković: “Srbi su u FBiH građani drugog reda, ne bi preživjeli bez pomoći Srbije”

Published

on

By

Premijer Republike Srpske Radovan Višković poručio je tokom sjednice Narodne skupštine RS-a kako “Srbi u Federaciji BiH nemaju prava kakva ima Ramiz Salkić” u ovom entitetu.
Višković je također, odgovarajući na tvrdnje poslanika NSRS-a Ramiza Salkića da se sjednica održava samo zbog suđenja Miloradu Dodiku, odgovorio kako se predsjedniku RS-a sudi po “zakonu koje je nametnuo neizabrani stranac”.

Naveo je i kako je vještak Haris Vranić “na njihovoj listi želja”.

Jedna od njegovih tvrdnji je i da “Srbi u Federaciji BiH nemaju prava kakva ima Salkić u RS-u”.

“Srbi su u Federaciji BiH građani drugog reda. Srbe ste protjerali iz FBiH, Srba ima nešto malo u Drvaru, Grahovu i Bosanskom Petrovcu i da nije pomoći iz Srbije i RS, što se tiče vas ne bi ni tamo preživjeli”, smatra Višković.

Podsjetimo da je na ovoj sjednici, koja je trajala nekoliko sati iza ponoći, usvojena i Informacija o urušavanju pravnog poretka u BiH kršenjem Dejtonskog sporazuma protivpravnim djelovanjem visokih predstavnika u BiH, antidejtonskim djelovanjem Ustavnog suda BiH, Suda i Tužilaštva BiH.

Nastavi čitati

BiH

Građani BiH već 11 godina plaćaju lične karte više nego što treba: Kome i gdje je otišao višak novca!?

Published

on

By

Građanima u BiH se već 11 godina obračunava puna cijena ličnih karata, iako one ne sadrže sve ono što su u stvari platili.

 

Ovaj podatak objavio je Almir Badnjević, direktor Agencije za identifikaciona dokumenta, evidenciju i razmjenu podataka BiH (IDDEEA), te pojasnio da je riječ o besplatnom elektronskom potpisu, koji još nije zaživio na ličnim kartama.

 

Nezavisne novine su juče pokušale u IDDEEA provjeriti koliko je, od 2013. do ove godine, građanima izdato ličnih karata, ali odgovor nismo dobili.

 

Ipak, prema podacima sa sajta IDDEEA, trenutno imamo 3.049.128 važećih ličnih karata, pa se lako dođe do zaključka da je riječ o ogromnoj svoti koja je građanima naplaćena bez osnova.

 

Badnjević je naveo da je , “najblaže rečeno – skandalozno” to što Savjet ministara BiH nije usvojio odluku (sedam glasova “za”, dva “protiv”) da građani BiH na ličnoj karti imaju besplatan elektronski potpis.

 

– Naime, ovo je propisano Zakonom o ličnoj karti građana BiH još 2013. godine. Umjesto da su tada, 2013. godine, prvo usvojili sve potrebne odluke, pa tek onda ugovarali poslove izrade lične karte sa čipom i pripadajućim sertifikatima, oni su odlučili da godinama obračunavaju punu cijenu lične karte građanima BiH, iako ona nije sadržavala sve ono što su građani u stvari platili. Dakle, građani BiH već 11 godina plaćaju nešto što ne dobijaju – naveo je direktor IDDEEA.

 

U prethodnih godinu dana, tvrdi dalje Badnjević, pokušavali su da se ova odluka usvoji.

 

– Prikupili smo sva pozitivna mišljenja ministarstava, međutim Vijeće ministara je na kraju donijelo konačnu odluku i nije usvojilo ovu odluku. Na osnovu ovog zaključka Vijeća ministara uputili smo inicijativu resornom Ministarstvu civilnih poslova BiH, da se promijeni Pravilnik o ličnoj karti te smanji cijena lične karte građanima BiH – tvrdi Badnjević.

 

Kako je dodao, da ne bude nejasnoća, građani BiH imaju svoj besplatan udaljeni elektronski potpis putem IDDEEA BiH.

 

– Pretpostavili smo kakav će ovaj ishod biti, pa nismo htjeli čekati samo na ovu opciju. Dovoljno se čekalo od 2006. godine. Više od milion dokumenta u BiH je potpisano kvalifikovanim elektronskim potpisom. Dobit će građani BiH svoj elektronski potpis i kroz digital wallet polovinom naredne godine – najavio je Badnjević na društvenim mrežama.

 

Međutim, kako je dodao, građani BiH su od 2013. godine morali imati elektronski potpis i na ovaj način, kroz ličnu kartu.

 

– Nažalost, ni nakon 11 godina im nije dozvoljeno, iako je moralo biti – naglasio je Badnjević.

 

Admir Arnautović, predsjednik Udruženja kluba potrošača srednje Bosne Travnik, kaže da je strašna činjenica da građani lične karte plaćaju više nego što bi trebalo. On vjeruje da ovakvih slučajeva ima još.

 

– Kad uzmemo u obzir sve što se dešava, vjerujem da je to samo jedan od primjera, i kad bi se malo više zagrebalo, došli bismo do puno sličnih podataka. A istovremeno, nema primjera da su građani nešto manje platili nego što je trebalo – rekao je Arnautović za Nezavisne novine.

Nastavi čitati

BiH

Zbog obilnog snijega obustavljen saobraćaj na više putnih pravaca u BIH

Published

on

By

Zbog većih količina snijega obustavljen je saobraćaj za sve kategorije vozila na putevima Glamoč-Mlinište, Bosansko Grahovo-Drvar-Bosanski Petrovac, Drvar-Glamoč, Sanski Most-Ključ, Kupres-Novo Selo, Kotor Varoš-Teslić (Borja), Banja Luka-Kneževo i Bihać-Bosanski Petrovac-Ključ.

Za vozila preko 10 tona, kao i za teretna vozila sa prikolicom i šlepere obustavljen je saobraćaj preko prevoja Karaula na putu Olovo-Kladanj.

Na autoputu 9 januar, kao i na magistralnim i regionalnim putevima u RS-u produžena je zabrana saobraćaja za teretna vozila.

Snijeg i dalje otežava saobraćaj u većem dijelu Bosne, dok je u Hercegovini kolovoz mjestimično vlažan. Iz BIHAMK-a posebno upozoravaju na dionice preko planinskih prevoja, gdje ima ugaženog snijega na kolovozu, a na ovim dionicama za teretna vozila obavezno je korištenje lanaca.

Dodatne poteškoće vozačima pričinjava jak vjetar, koji stvara snježne nanose. Zbog težine snijega na brojnim dionicama česta su obaranja stabala na kolovoz.

Savjetuje se vozačima da na put ne kreću bez veće potrebe, a ukoliko ipak putuju da ne kreću bez odgovarajuće zimske opreme.

Zbog otežanih zimskih uvjeta obustavljen je saobraćaj za teretna vozila na graničnom prelazu Izačić. Na ostalim graničnim prelazima nema dužih zadržavanja za putnička vozila.

Povodom vjerskog praznika katoličkog Božića večeras do ponoći zabranjen je prevoz eksplozivnih materija na teritoriji Federacije Bosne i Hercegovine.

Preko planinskog prevoja Borova glava (Šuica-Livno) upozorava se na česte izlaske divljih konja na kolovoz.

Na magistralnom putu Jablanica-Blidinje zbog oštećenja kolovoza još uvijek je obustavljen saobraćaj.

U toku su radovi na magistralnom putu M-17 u Donjoj Jablanici, na lokalitetu Komadinovo vrelo, zbog čega se povremeno saobraća sporije, uz moguće kraće obustave.

Na dionici autoceste A1, Podlugovi-Visoko zbog radova na postavljanju bukobrana na mjestu izvođenja radova u funkciji je preticajna traka.

Radovi su aktuelni i na magistralnim putevima: Pelagićevo-Srebrenik, Turbe-Travnik (Kalibunar), Husino-Ljubače, Buna-Masline, Klašnice-Šargovac, Lepenica-Han Ploča i Čitluk-Ljubuški.

Na magistralnom putu Rogatica-Ustiprača, zbog oštećenja mosta, vozila do 30 tona saobraćaju jednom trakom, dok je za vozila preko 30 tona saobraćaj obustavljen.

Zabranjen je saobraćaj za vozila preko 5 tona najveće dozvoljene mase na graničnom prelazu Karakaj (kod Zvornika). Teretna vozila preko 5 t preusmjeravaju se na granične prelaze Bratunac ili Rača, dok autobusi mogu koristiti GP Šepak. Teretna vozila mogu saobraćati na GP Šepak od 09 do 13 sati i od 22 do 06 sati, saopćeno je iz BIHAMK-a.

FENA

Nastavi čitati

BiH

Nešić: ‘Ni talibanima se ne nameću zakoni, pa zar da dozvolimo u BiH’

Published

on

By

Tokom večerašnje diskusije u Narodnoj skupštini Republike Srpske o tački “Informacija o urušavanju pravnog sistema u BiH kršenjem Dejtonskog mirovnog sporazum”, zastupnicima su se obratili predsjednici stranaka u ovom entitetu.
Predsjednik PDP-a Draško Stanivuković je poručio da ova stranka nije izdajnik i da o pitanjima koja su i danas na dnevnom redu, mogu razgovarati, ali da se postavlja pitanje po čemu su ovi zaključci drugačiji od onih koje je ranije donosila NSRS, a nisu poštovani.
– Sada se u ovim zaključcima opredjeljujemo da ne učestvujemo u radu institucija BiH. Kada je raniji zaključak ukinut? Donosimo zaključak na zaključak koji već postoji. Kada se počelo odlučivati na organima BiH? – upitao je Stanivuković.
Podsjetio je i na odluke NSRS-a o neprimjenjivanju odluka Ustavnog suda BiH i visokog predstavnika u BiH.
– Garantujem da svaki zastupnik ovdje može navesti jedan zaključak koji je usvojen, prekršen i nikome ništa. Kada ovo usvojimo, šta su naredni koraci? Što će nama zaključak da on ne ide na suđenje. Mi imamo zaključak o nesprovođenju odluka visokog predstavnika, to je Skupština RS-a usvojila – dodao je.
Predsjednik SP-a Petar Đokić smatra da se “proces razgradnje Jugoslavije još nije završio”.
– Najveća zabuda Bošnjaka je što su u permanentnom sukobu sa Srbima, a nigdje nema mjesta gdje mogu živjeti bolje i normalnije nego sa Srbima. Teško je objasniti činjenicu zašto pokušavaju povrijediti one sa kojima im je najbolje živjeti – rekao je Đokić.
Pozvao je zastupnike NSRS-a na “borbu”.
– Cilj je da nas i dalje nastave ponižavati i povređivati. To ne smijemo dozvoliti. Zato trebamo biti spremni da se dalje borimo, bez obzira na posljedjice koje može imati svako od nas. Jednog čovjeka mogu da ubiju, ne mogu dva – rekao je Đokić.
Obratio se i predsjednik Demosa Nedeljko Čubrilović.
– Stanje je krajnje teško i zabrinjavajuće… Ovo je odsutan trenutak u kojem moramo biti na visini zadatka. Ne trebaju nam odluke i zaključci koji su neprovodivi. Možda o nekim odlukama treba još jednom razmisliti prije nego što se donose zaključci – rekao je Čubrilović.
Podržao je stav da se “sugeriše” izabranim predstavnicima iz RS-a u institucijama BiH da do povratka u “normalno stanje” ne učestvuju u donošenju odluka.
Nenad Nešić je ispred koalicije DNS-NPS rekao da je današnja sjednica pod budnim okom mnogih – i prijatelja i neprijatelja RS-a.
– Molim vas da porukom jedinstva obradujemo naše prijatelje i razočaramo one koji nas ne vole. RS mora biti iznad svake političke partije – istakao je Nešić.
zjavio je i kako se “ni talibanima ne nameću zakoni”.
– Pa zar da dozvolimo u BiH – dodao je.
Govorio je i o ranijim zahtjevima za njegovu smjenu u Vijeću ministara BiH, te kazao kako je to “zato što je Srbin, a ne zato što je loše radio”.
Predsjednik Ujedinjene Srpske Nenad Stevandić je rekao da nijedan zaključak NSRS-a do sada nije povučen, i da ova institucija mora reagovati.
– Mi dok smo tu, moramo da se borimo. Ko hoće uvijek nađe način, ko neće nađe izgovor. Čestitam i jednima i drugima. Kao što kaže vojvoda Mišić, bolje jedan koji hoće nego trojica koji moraju – dodao je.
Stevandić je rekao da “Dodik nije jedini pacijent kojeg Sud BiH maltretira i pokušava ubiti”.
Ocijenio je i kako je ubrzavanje procesa Dodiku napad i na 9. januar, a sve je povezao i sa geopolitičkim procesima.
– Uz božiju pomoć ćemo glasati, a svako se upisuje kod onog gore – rekao je Stevandić.
Predsjednik Socijalističke partije Srpske Goran Selak kaže kako je za njih “vječna Republika Srpska” te da je njihova misija je da nijedan “sin naše Republike Srpske ne bude više vođen u rat”.
– Mir i stabilnost nemaju cijenu, ali ni pravna država nema cijenu. Pozivamo međunarodne faktore na razumijevanje situacije u BiH jer smo svjedoci da je Dejtonski sporazum prekršen i da su ugrožena ljudska prava pojedincima od strane pojedinih institucija BiH – rekao je Selak
Predsjednica Narodnog fronta ističe kako je “problem je poistovećivanje sudbine RS-a sa interesima i sudbinom jednog čovjeka”.
– Vi ćete usvojiti ove zaključke i ne znate šta ćete sutra sa RS-om. Šta ćete ako Dodik, a znam da je spreman na to, krene dole? Ja mu to ne želim, to znači da i mi svi idemo dole. Znate vi u sebi, da je on na to spreman, znate ga bolje nego ja. Problem jeste kad neko sudbinu sebe veže sa sudbinom RS-a i jednog naroda. To je grijeh. On čini grijeh prema ovom narodu i RS-u.
Šta radimo sutra u zavisnosti od ishoda tog prokletog suđenja? Nemaju ti odgovori. Nisam ja tu da ih dajem, ja nisam vlast. Ne volim ih ni ja. Taj dio stranaca je zlo, ali niko da mu kaže “čovječe stani” – navela je Trivić.
Dodala je kako se ne raduje Dodikovoj nevolji jer je to nevolja “svih nas” te istakla da najvjerovatnije neće podržati zaključke.
U ime SNSD-a obratila se Željka Cvijanović te istakla kako je od samog početka cijeli proces suđenja Dodiku “apsolutno kontaminiran”.
– I u političkom Sarajevu, ne javno, ćete čuti stavove da je to pravna farsa. Tamo ćete čuti i da je svaka odluka, oslobađajuća ili osuđujuća, uvod u dodatnu najveću ustavno-političku krizu jer taj proces nije smio da se desi. U RS-u čut ćete ocjene da je to montirani proces. Brzina kojom se nastoji okončati ovaj proces, koji nije ni trebao da se desi, ukazuje na silu i lošu namjeru – navela je.
Poručila je i kako “priča kako se ovdje brani jedan čovjek ne pije vodu”.
– Ovdje se brane instititucije – kaže Cvijanović.
Obratio se i predsjedavajući Kluba zastupnika SDS – PDP – Za pravdu i red u PSBiH Darko Babalj .
– Pričamo danas o Ustavnom sudu BiH, Sudu BiH, Tužilaštvu BiH, a znate li ko hrani te institucije? Hrane ih srpski predstavnici u Vijeću ministara i PSBiH. Iz godine u godinu im povećavaju budžet. Mi to hranimo. Znate li da smo prošle godine podigli budžet MOBiH za 85 miliona KM? Mi iz RS-a. Znate li koliko je povećan budžet zadnjih godinu Ustavnom sudu BiH sa 8 na 9,6 miliona KM, Sudu BiH sa 20 na 21,5 KM? Lako je naći obrazloženje zašto smo to uradili, a danas sve pričamo protiv njih i njihovih odluka. Slažem se da te odluke nisu za dobrobit – kazao je Babalj.
Dodaje kako ne treba biti hrabar nego trezven.
– Idu teška vremena za RS, ali nisu teža nego što su nekad bila. Treba da budemo odgovorni i ozbiljni, da imamo plan – naveo je.
Upitao je i da li je narod zadovoljan.
– Bojim se da smo taj narod obezvrijedili i da neće stati iza nas – istakao je.
Nastavi čitati
Advertisement

Najčitanije