BiH
Reis ef. Kavazović: Nikad više ne trebamo vjerovati u dobrotu ljudi, moramo biti svjesni da među njima može proključati zlo
Reisul-ulema Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini Husein-ef. Kavazović danas je poručio da ne smijemo zaboraviti prošlost, ali da moramo biti okrenuti prema budućnosti.
Naime, resiul-ulema prisustvovao je 200. tribini u džematu Podlugovi, Medžlis Islamske zajednice (MIZ) Sarajevo, gdje se prigodno obratio čestitajući mubarek mjesec ramazan.
“Drago mi je da sam danas s vama i da smo se susreli prvog dana ramazana. Ovo je najodabranije vrijeme kojim je Allah mogao počastiti ljudski rod. Ramazan je vrijeme objave Kur'ana koji je naša uputa. Zahvalimo Bogu na ovom odabranom vremenu, neka nas uvijek ovo vrijeme podsjeća da na dunjaluku radimo za ahiret”, kazao je reisul-ulema, javlja agencija Mina.
S obzirom na to da veći broj članova ovog džemata čine majke Srebrenice, reisul-ulema je ukazao i na njihovu veliku žrtvu i ulogu u našem narodu.
“Majke, na hiljade vas, imate sličnu priču, na hiljade naših bošnjačkih majki iz cijele Bosne i Hercegovine imaju slične priče, ali nijedna nije tako jaka, zorna, kao priča majki Srebrenice. Njihova priča nas povezuje s našim iskonskim bićem, da smo uvijek, bez obzira na surovost života, znali pronaći puta. Prije svega ono što ste vi radili ovdje, u međusobnim susretanjima, važno je da savladamo ogromnu tugu i bol u prsima, da nakon toga vidimo svijetlo i ovog svijeta i ahireta”, izjavio je reis Kavazović.
Naglasio je da “samo vjera u Allaha i Njegovu riječ može nadvladati ovu tragediju”.
“Srebrenicu sam svojim očima vidio tek u jednom njenom dijelu, u onom dijelu kada su naše majke i sestre s malom djecom došle i tada smo se pitali zašto nema odrasle djece s njima. Tek smo kasnije razumjeli zločin koji se dogodio ako smo ga razumjeli i ako ga i danas razumijemo. Koje je to srce moglo učiniti takav zločin, koga danas cijeli svijet doživljava kao najveći zločin nakon Drugog svjetskog rata. Ono što nas Bošnjake treba da još više osvijesti i ono o čemu treba da razmišljamo, ova tribina je ovdje najbolja poruka, da nećemo zaboraviti. Toga se boje, ne srame se učinjenog, ne kaju se, ali danas u njihovim očima vidite strah jer znaju da nikada nećemo zaboraviti. Počelo je pisanje o rezoluciji koja treba da se usvoji u UN-u, na pomen toga cijela štampa je ustala i u Srbiji i RS-u da to ne radimo, da se na to ne osvrćemo. To je znak koliko je zločin i njih same prepao”, izjavio je reisul-ulema.
Poručio je da nikada nećemo odustati od toga da se govori istina o onome što se dogodilo.
“Haram bilo svakom ko od sada do zavijeka prestane govoriti o tome što se dogodilo. Jedno je pitanje onog što se dogodilo, drugo pitanje kako ćemo dalje, kud moramo ići, šta moramo poduzimati. Ovo što ste ovdje uradili je dobra stvar, ali moramo podizati našu djecu, moramo ih školovati, moramo ići dalje, niko nema pravo da na ovom putu zastane. Danas naša djeca iz Srebrenice i drugih gradova su vrlo uspješni ljudi, školovani, primjer u svemu, to je put koji je ispred nas, znanjem se opirati zlu koje je prisutno. Nikada više ne trebamo vjerovati u dobrotu ljudi, moramo biti svjesni da među njima može proključati zlo, a tome se možemo oduprijeti ako budemo radili na sebi i ako se budemo sjećali, ako budemo našu djecu podizali, da znaju ko su, šta su, gdje idu, koji im je cilj”, kazao je reisul-ulema.
Istaknuo je da je Islamska zajednica uspjela “organizirati naš narod, vratiti se onoliko koliko smo mogli i danas smo pokazali da nema pedlja u BiH gdje nemamo džemat, imama, gdje nemamo ljude koji su organizirani”.
“Tako treba i država da radi. Sinoć smo klanjali teraviju u Čajniču nakon 32 godine u Sinan-pašinoj džamiji. To sve nam govori da u našem narodu ima snage, htijenja, svijesti o zemlji, narodu, identitetu, našoj vjeri. Mi koji smo već u sedmoj deceniji, možemo reći da smo uspjeli sačuvati našu zemlju i ostaviti je našoj djeci da je popravljaju i uređuju. Ramazan je prilika da se podsjetimo na ono što je bilo u prošlosti, da ne zaboravimo naše očeve, braću, djedove, ali naš pogled mora biti uperen u djecu, oni su naša budućnost, njima moramo posvetiti ostatak života”, kazao je reisul-ulema.
Dodao je da “nećemo plakati nad žrtvom, ali ćemo sve svoje snage usmjeriti da ovu djecu podignemo, da oni budu oni koji će ovu zemlju učiniti sretnom”.
“Vama majkama Srebrenice čestitam na upornosti, zahvaljujem vam se na istrajnosti i žrtvi koju podnosite. Sami temelj našeg naroda i zemlje je Srebrenica, to je duboko u temelju naše države, nema čvršćeg temelja od Srebrenice. Budite ponosne na to, budite ponosne na ono što su vaši sinovi učinili. Šehidi Srebrenice i Podrinja najčvršći su temelj na kojem i danas stojimo na prostoru cijele domovine. Nastavite, vi ste heroine, nastavite činiti ono što činite, moleći Boga da ojača naš narod. Nije isključeno da ove snage koje su činile zlo i dalje snuju o svom velikom projektu velikih država na ovim prostorima. Toga kao narod moramo biti svjesni i o tome stalno razmišljati”, poručio je reisul-ulema Husein-ef. Kavazović.
BiH
Fadil Novalić slavi u zatvoru: “Dragi moji prijatelji, obradovala me je ova vijest”
Presuđeni bivši premijer Federacije BiH Fadil Novalić u srijedu, 22. januara ponovo se oglasio na društvenoj mreži Facebook.
Ovaj put se pohvalio brojem pratitelja na društvenim mrežama.
“Dragi moji prijatelji, obradovala me je vijest da moja stranica ima 45.000 pratitelja. Hvala Vam”, napisao je.
Podsjetimo, Novalić, koji je osuđen na četiri godine zatvora zbog zloupotrebe prilikom javne nabavke medicinskih respiratora iz Kine tokom pandemije koronavirusa izdržava četverogodišnju zatvorsku kaznu u Zavodu za izvršenje krivičnih sankcija Bosne i Hercegovine, u Vojkovićima.
BiH
Oglasio se SDP o protestima: “Većina je za minimalnu platu, nastavljamo borbu”
Pozvali su parlament na odgovornost i da sankcionišu djelovanje premijera Nermina Nikšića (SDP).
Prema posljednjim procjenama protestu je prisustvovalo između 1.000 i 2.000 osoba.
BiH
Poduzetnik Šaban Efendić: Neka smanje oporezivi dio, a mi ćemo podići dodatno plate radnicima
On je u izjavi za Klix.ba kazao da se odazvao protestu kako bi podržao zahtjeve privrednika koji su upućeni Vladi FBiH.
“Vlada FBiH bi trebala da razgovara s nama, da se konsultuje s nama, mi smo ti koji punimo budžete, a ne da preko noći donose odluke kao u nekim komunističkim sistemima ili autokratnim gdje autokrata preko noći donese neku odluku i kaže: ‘Mora biti ovako'”, kaže Efendić.
Dodaje da je privreda u BiH izdržala i veće namete i da je tek odnedavno situacija poboljšana te je privrednike strah pogoršanja.
“Očigledno da žele da pune budžete i krpe rupe. Mi nismo protiv ove minimalne plate, plata neka ide i više. Ovo što se oporezuje, neka se smanje oporezivi dio za 200 ili 300 maraka, a mi ćemo još više podići platu radnicima”, poručuje Efendić.
Mnogi od privrednika zbog straha od inspekcije nisu htjeli pred kamere. Kažu da su u posljednjem periodu izloženi velikom pritisku.
Na protestu je bio manji broj radnika te su većinom prisustvovali poslodavci.
BiH
Poslodavaci pred Vladom FBiH u Sarajevu blokirali saobraćaj: “Đavo nek vas nosi, visoki su doprinosi”
BiH
Raspodjela 592 miliona KM: Objavljeno ko će sve u FBiH dobiti povišice i veća primanja
Federalno ministarstvo rada i socijalne politike predstavilo je budžet za 2025. godinu u iznosu od 592 miliona KM, koji je usmjeren na unaprjeđenje socijalne zaštite i pružanje podrške najranjivijim kategorijama društva.
Najveći dio budžeta, 531 milion KM, namijenjen je podršci najranjivijim članovima društva, među kojima se posebno izdvajaju sredstva za naknade osobama s invaliditetom u iznosu od 285 miliona KM. Za naknade civilnih žrtava rata, odnosno ranjene civile, roditelje ubijene djece i žrtve ratnog zločina silovanja, obezbijeđeno je 26 miliona KM, dok je za naknade roditeljima njegovateljima, koji brinu o članovima porodice sa 100 postotnim invaliditetom, predviđeno 39 miliona KM, što omogućava mjesečnu naknadu od 1.000 KM, u odnosu na 619 KM u protekloj godini, saopćeno je iz Federalnog ministarstva rada i socijalne politike.
Posebna pažnja za djecu
Posebna pažnja posvećena je djeci, pa je za dječiji dodatak osigurano 166 miliona KM, što će omogućiti isplatu od 190 KM po djetetu za oko 70.000 djece u Federaciji. Također, za svako novorođenče u Federaciji BiH predviđena je jednokratna podrška od 1.000 KM, za što je osigurano 15 miliona KM.
Podrška penzionerima kroz različite programe iznosi 2,24 miliona KM, od čega su dva miliona KM namijenjena za banjsko liječenje i rehabilitaciju, dok su dodatna sredstva usmjerena na podršku radu udruženja i organizacija koje zastupaju prava ove populacije.
S ciljem jačanja kapaciteta centara za socijalni rad u Federaciji BiH izdvojeno je 3,7 miliona KM, što uključuje sredstva za administrativnu obradu socijalnih davanja po federalnim propisima u iznosu od 1,7 miliona KM, dok je dva miliona KM predviđeno za infrastrukturne projekte koji će unaprijediti uslove rada ovih ustanova.
Za razvoj socijalnih usluga u lokalnim zajednicama planirano je šest miliona KM, od čega su značajna sredstva usmjerena za podršku u radu javnih kuhinja, domova za djecu bez roditeljskog staranja i domova i dnevnih centara za starije osobe, dnevnih i servisnih centara za djecu i osobe sa invaliditetom i teškoćama u razvoju, kao i za podršku organizacijama koje rade na poboljšanju položaja djece i osoba s invaliditetom.
Posebnu pažnju Ministarstvo je i ove godine posvetilo zaštiti žena i djece žrtava rodnozasnovanog nasilja, za što je i u 2025. godini planirano 1,5 miliona KM.
Socijalno zbrinjavanje
Za ustanove trajnog socijalnog zbrinjavanja osigurano je pet miliona KM, od čega će dva miliona KM biti usmjereno na unaprjeđenje usluga, a tri miliona KM na obnovu postojećih i izgradnju dodatnih objekata.
Za program podrške zapošljavanju ranjivih kategorija stanovništva planirano je 28 miliona KM, uz poseban fokus na dugotrajno nezaposlene, žene i osobe s invaliditetom.
U 2025. godini za organizaciju i obilježavanje Dječije nedjelje u gradovima Federacije BiH predviđeno je 200.000 KM, dok je za podršku stanovništvu kroz programe Crvenog krsta planirano 830.000 KM, od čega dio sredstava za socijalno ugrožene porodice i pakete podrške porodiljama, a dio za provođenje programa zapošljavanja i pružanja socijalnih usluga u kući, gerentodomaćica.
Osim navedenog, Ministarstvo je osiguralo 500.000 KM za osnivanje Porodičnog fonda, kao i isti iznos za uspostavljanje Zavoda za socijalnu zaštitu, čime se dodatno jača institucionalni okvir socijalne zaštite u Federaciji BiH.
Federalni ministar rada i socijalne politike Adnan Delić istakao je da ovaj budžet nije samo finansijski okvir, već i poruka da država prepoznaje i aktivno odgovara na potrebe svojih građana, piše Fokus.
– Svaka stavka našeg budžeta odražava našu posvećenost pružanju sigurnosti i podrške građanima, naše nastojanje da prepoznamo potrebe u društvu i adekvatno ih podržimo. Ovaj budžet je, s jedne strane pokazatelj brige o najugroženijima, a s druge, naša vizija razvoja sistema socijalne zaštite i osnaživanje usluga u lokalnim zajednicama – poručio je ministar Delić, navodi se u saopćenju.
BiH
Sami sebi možete uplaćivati staž, koliko je to u novcu mjesečno u ovoj godini?
-
Cazinprije 21 sat
Delegacija Grada Cazina u službenoj posjeti Velikoj Kladuši: Podrška zajedničkim projektima i saradnji
-
USKprije 22 sata
Bišćanin pretukao dvojicu dječaka jer su bacali petarde
-
USKprije 23 sata
VIDEO Drama kod Graničnog prijelaza Izačić: Pronađeno tijelo migranta, imao vidne povrede
-
USKprije 23 sata
Ministar Rimac u Bihaću predstavio projekat unaprjeđenja zdravstvenog sistema u FBiH
-
BiHprije 22 sata
Rastu plate federalnim državnim službenicima, sudskoj vlasti i zaposlenima u javnim ustanovama
-
Smrtovniceprije 21 sat
Na ahiret preselio Dukić ( Ismeta) Senad