Svijet / Zanimljivosti
Rosensaft: Molim Bošnjake da razumiju Jevreje, Hamasovci su kao četnici!
Menachem Z. Rosensaft, dugogodišnji visoki zvaničnik Svjetskog jevrejskog kongresa (WJC), sin preživjelih holokausta i ugledni profesor prava govorio je za N1 o ratu Izraela i Hamasa te eskalaciji sukoba nakon 7. oktobra, osvrnuvši se na moguća rješenja aktuelne krize.
Ugledni advokat, glavni savjetnik emeritus krovne organizacije jevrejskih zajednica diljem svijeta sa sjedištem u New Yorku uputio je apel ljudima u BiH, posebno Bošnjacima, za suosjećanje sa civilnim žrtvama, ali i na neophodnost osude Hamasa, kojega smatra genocidnom terorističkom organizacijom.
Rosensaft koji je predvodio delegaciju Kongresa u posjeti Srebrenici u julu ove godine, rekao je da on, kao dokazani prijatelj Bošnjaka, moli ovaj ovaj narod razumijevanje i suosjećanje sa Jevrejima i izraelskim narodom u odbrani od Hamasa koji ima genocidne namjere prema njima, što je – kako smatra – objelodanjeno u njihovoj povelji, a i masakru od 7. oktobra.
Nadalje, on pojašnjava namjeru Hamasa u eliminaciji Jevreja:
“Imam duboko suosjećanje i osjećam bol za svaku palestinsku civilnu žrtvu u Gazi”, kaže Rosensaft za N1, dodajući, međutim, da “Izrael nema izbora nego eliminirati Hamas.”
Nekoliko sedmica nakon napada Hamasa 7. oktobra, u kojem je poginulo više od 1400 Izraelaca, Rosensaft napominje da je “Hamas genocidna teroristička organizacija” i da “o tome ne može biti rasprave”.
Namjera Hamasa je eliminirati Jevreje od, kako sami kažu, rijeke Jordana do Sredozemnog mora i to je, istaknuo je, definicija genocida.
“To ne znači da Hamas predstavlja palestinski narod. Ne. A to ne znači da Hamas djeluje u ime palestinskog naroda u cjelini”, istaknuo je.
U decembru 1988. Menachem je bio jedan od pet američkih Jevreja koji su se u Stockholmu sastali s Yasserom Arafatom i drugim čelnicima Palestinske oslobodilačke organizacije (PLO), na poziv tadašnjeg švedskog ministra vanjskih poslova Stena Andersona. Sastanak je rezultirao prvim javnim PLO-ovim priznanjem Izraela kao države na Bliskom istoku.
‘Podržavanje prava Palestinaca legitimno uz osudu Hamasa’
Komentirao je propalestinske demonstracije u BiH:
“Kada čujem ljude na demonstracijama u Sarajevu i drugdje kako izražavaju zabrinutost za palestinske civile u Gazi”, kaže Menachem, “ne čujem nikakvu zabrinutost za izraelske Jevreje koje je Hamas pobio 7. oktobra, niti bilo kakvu osudu Hamasovog divljaštva. To je za mene ozbiljan problem.”
Upitan kako bi razlikovao propalestinske demonstracije i skup podrške Hamasu, jer se, kako je reporter N1 podsjetio, solidarnost u BiH dominantno odnosi na suosjećanje s Palestincima, a ne s Hamasom, odgovorio je:
“Podržavanje palestinskih prava je legitimno, naravno, kao i izražavanje zabrinutosti za palestinske civilne žrtve u Gazi. Ali to se nakon 7. oktobra više ne može činiti u vakuumu, bez odbacivanja i osude Hamasa. Oni koji odlaze na propalestinske demonstracije u Bosni moraju jasno i nedvosmisleno osuditi brutalna Hamasova ubojstva izraelskih civila, uključujući žene, djecu, dojenčad i starce, kao što osuđuju i genocid u Srebrenici. Moraju jasno reći da nedvosmisleno osuđuju silovanja izraelskih žena i djevojaka od strane Hamasovih terorista, kao što su osuđivali silovanja bošnjačkih žena i djevojaka od strane bosanskih srpskih četnika u Foči i drugdje. U protivnom će njihova šutnja biti s pravom tumačena kao podršku Hamasu, a to je nedopustivo”, rekao je Rosensaft za N1.
Rosensaft je objasnio koji je recept za budućnost, ali i upozorio na onaj koji vodi u katastrofu.
“Mir i miran suživot – doista, svaka nada za budućnost koja nije utemeljena na mržnji i beskrajnom nasilju, traži prepoznavanje i suosjećanje za ljudskost drugoga. Također iziskuje nedvosmisleno odbacivanje i osudu zla. I političari, vjerski lideri, kao i rulja koja veliča Hamas zabrinuti su samo za palestinske civile u Gazi, ali ne mare za jevrejske civile niti imaju imalo suosjećanja za njih – uključujući žene, djecu, dojenčad i starce – koje je Hamas divljački pobio. Takvi poručuju svijetu da ne žele mir, ne žele toleranciju, ne žele pronaći put za suživot Izraelaca i Palestinaca jedni uz druge. Sve što žele je uništenje Izraela i smrt izraelskih Jevreja. Takav stav je recept za katastrofu”, rekao je Rosensaft.
Jasno je rekao da se začarani krug mržnje i ubijanja ne može tolerirati:
“Osjećam isto prema jevrejskim doseljenicima koji čine nasilje protiv palestinskih civila kao i prema Palestincima koji su uključeni u terorizam ili nasilje protiv izraelsko-jevrejskih civila. To nije dopustivo”, rekao je za N1.
Opisao je sukob između Izraela i Palestine kao sukob dva prava, a ne između ispravnog i pogrešnog. Smatra da i jedni i drugi imaju svoje legitimne pozicije.
“Izrael ima apsolutno pravo postojati u sigurnosti. Palestinci imaju, po mom mišljenju, apsolutno pravo na vlastitu državu i život u sigurnosti uz Izrael”, rekao je ugledni njujorški odvjetnik, dodajući, međutim, da to ni pod kojim uvjetima ne uključuje nastavak postojanja Hamasa kao prijetnje Izraelu.
Hamas se, objasnio je Rosensaft, protivio pregovorima između PLO-a i kasnije palestinskih vlasti s Izraelom, a njegova povelja “poziva na uništenje države Izrael”.
Veza između četničkog pokreta i ideologije Hamasa
U nekoliko navrata tijekom razgovora za N1 Rosensaft je napravio usporedbu između Hamasa i četništva, povlačeći paralelu između ideologija Hamasa i onoga što je četnički pokret radio u BiH tijekom rata devedesetih. Na temelju toga podršku Hamasu na propalestinskim skupovima u BiH smatra licemjernom.
“Ponavljam da Hamas nije palestinski narod, već Hamas iskorištava Palestince u Gazi za svoje ciljeve. Hamas se krije iza civila na isti način na koji se Adolf Hitler u svom bunkeru u Berlinu skrivao iza civila koji su u to vrijeme živjeli u Berlinu”, naglasio je dodavši podržavanje Hamasa predstavlja podršku ubojstava i pokolja civila, žena, djece, i tu ne može biti dvosmislenosti.
Rosensaft se u nastavku osvrnuo na usporedbu aktualnih događanja na Bliskom istoku s onim što se dogodilo u Srebrenici 1995. godine, točnije na pokušaje stavljanja znaka jednakosti između stradanja Bošnjaka i Palestinaca.
“Srebrenica je bila genocid gdje su nenaoružani muškarci i dječaci hvatani na nišanu i strijeljani”, rekao je, dodavši da je Izrael dao vremena, dvije sedmice, da ljudi iz grada Gaze i južnog dijela Pojasa Gaze odu.
“To nisu usporedive situacije. Ne želim reći da Palestinci u Gazi danas ne pate, ali Izrael nema namjeru uništavanja palestinskog naroda”, zaključio je u razgovoru za N1.
Dvije države kao rješenje sukoba
Na kraju sukoba mora postojati rješenje koje će uzeti u obzir prava Palestinaca i koje će Izraelu i Palestincima dati pravo da postoje jedni uz druge, istaknuo je.
Govoreći o mogućim rješenjima problema, jasan je – to su dvije države.
“Palestina, kao politički entitet, crpi svoj legitimitet iz potpuno istog glasovanja Opće skupštine Ujedinjenih naroda 29. novembra 1947. kao i država Izrael”, podsjetio je Rosensaft.
“Dakle, što se mene tiče, a nisam jedini, konačni cilj i eventualno rješenje sukoba morat će biti dvije države. Realnost je da Palestina ne može i neće nestati s mape jer milijuni Palestinaca žive na Zapadnoj obali, a nekoliko milijuna Palestinaca živi u Gazi, sada u vrlo teškim uvjetima. I svi se moraju imati čemu radovati”, rekao je.
Prema njegovim riječima, rješenje mora postojati. Ali, ne može uključivati Hamas. Također odbacio je ideju o nekakvoj federaciji kao neodrživu.
“Neka vrsta federalne države funkcionira u Švicarskoj, ali nije funkcionirala u Jugoslaviji i vjerojatno neće funkcionirati ovdje”, ustvrdio je. “Cilj je prvo eliminirati mržnju i nasilje i shvatiti da se oni koji se bave mržnjom i ubijanjem ne mogu tolerirati.”
Rosensaft, istaknuti član američke jevrejske zajednice, oštro je odbacio tezu Jevrejskog glasa za mir, ljevičarske aktivističke organizacije koja promiče oslobođenje Palestinaca i koja tvrdi da je ono što se sada događa u Palestini čin genocida .
“Ne vjerujem da samoobrana i pravo na samoobranu rezultiraju genocidom”, istaknuo je, međutim, dodavši kako “svi razumijemo da ima civilnih žrtava”, ali da to nije kategorija genocida.
Ne možete se boriti protiv islamofobije ako se ne borite protiv antisemitizma
Govoreći o antisemitizmu koji dolazi kao posljedica aktualnih događanja na Bliskom istoku, upozorio je na slučajeve prijetnji jevrejskim studentima u svijetu iako nemaju nikakve veze s Izraelom.
“To je nedopustivo i tome treba stati na kraj i to moraju osuditi svi počevši od muslimanskog vjerskog vrha. Jer ne možete se boriti protiv islamofobije ako se ne borite protiv antisemitizma. Ne možete se boriti protiv homofobije ako se ne borite protiv antisemitizma i islamofobije. Mržnja počinje riječima, genocid i zločini protiv čovječnosti počinju prijetnjama i dehumanizacijom drugoga, a nažalost znamo da to završava u Auschwitzu, završava u Srebrenici, završava na onome što se dogodilo 7. oktobra”, istaknuo je.
Rosensaft je ove godine bio na čelu delegacije Svjetskog jevrejskog kongresa (WJC) na komemoraciji i ukopu posmrtnih ostataka žrtava genocida u Srebrenici. U blogu koji je objavio nakon posjeta, Rosensaft je izrazio čvrsto uvjerenje da svi prošli i sadašnji užasi – Auschwitz, Srebrenica, Bergen-Belsen, Kigali, Bucha – treba da budu integrirani u svijest svijeta, te da tako možemo imati šansu nadvladati sile mraka, netrpeljivosti, antisemitizma, rasizma, islamofobije, ksenofobije, homofobije i mržnji koje prijete čovječanstvu u cjelini.
‘Molim Bošnjake da nas razumiju’
“'Nikad više’ ne znači i ne može se dopustiti da znači nikad više samo za Jevreje. To znači nikad više nikome, nijednom narodu, nijednoj manjini. Nećemo stajati po strani – ne možemo stajati po strani – kada bilo koja skupina, bilo koja manjina bude žrtva, proganjana, potlačena ili ubijena. Zato je naša delegacija WJC-a otputovala u Potočare i zato smo se 10. i 11. jula pridružili bošnjačkom narodu u obilježavanju žalosti za žrtvama genocida u Srebrenici”, kazao je tada.
Danas traži razumijevanje Bošnjaka.
“Mislim da sam godinama dokazao da sam prijatelj bošnjačkog naroda, izuzetno ga cijenim, poštujem, razumijem njegovu bol i potpuno suosjećam. Ali, molim i Bošnjake da nas razumiju”, kazao je.
Lako je osuditi genocid u Auschwitzu, jer se dogodio u prošlosti i počinitelja više nema, a žrtve su mrtve, smatra on.
“Na naše poistovjećivanje s boli Srebrenice mora se uzvratiti razumijevanjem boli prouzročene 7. oktobra, te se stoga odbacivanje četništva Mladića ili Karadžića mora moralno izjednačiti s potpunim odbacivanjem Hamasa i onoga što počinili su 7. oktobra”, dodao je.
Vraćajući se izraelsko-palestinskom pitanju za posljednju misao, rekao je:
“Postoji nada i definitno postoji moguća budućnosti, ali sve to – žao mi je što moram reći – mora pričekati dok rat ne završi. I u ovom konkretnom slučaju, nažalost, definicija pobjede za Izrael je eliminacija Hamasa kao prijetnje kao što je definicija pobjede za saveznike u Drugom svjetskom ratu bila eliminacija nacističke Njemačke kao prijetnje čovječanstvu.”
Svijet / Zanimljivosti
Trumpova prva odluka? Novi američki predsjednik izbacuje transrodne osobe iz vojske
Donald Trump, novoizabrani predsjednik SAD-a, navodno planira potpisati izvršnu naredbu odmah nakon inauguracije 20. januara 2025., kojom bi transrodnim osobama bilo zabranjeno služenje u vojsci. Ova naredba bi poništila politiku predsjednika Joea Bidena i mogla bi rezultirati medicinskim otpuštanjem hiljada aktivnih trans vojnika.
Tokom svog prvog mandata, Trump je već pokušao uvesti zabranu trans osobama u vojsci, pravdajući to “velikim medicinskim troškovima i ometanjem”. Ta politika, usvojena 2019., ukinuta je pod Bidenovom administracijom.
Trumpova inicijativa dio je šireg plana za ukidanje prava LGBT+ zajednice, uključujući zabrane trans učenicima u sportu i korištenju toaleta prema njihovom rodnom identitetu te zabranu medicinske njege za transrodnu djecu. Ove mjere vjerovatno će izazvati pravne sporove.
Svijet / Zanimljivosti
Škola kod Zagreba: Domar pritvoren zbog seksualnog zlostavljanja djece, optužena i direktorica
“Policijski službenici Policijske uprave zagrebačke proveli su kriminalističko istraživanje nad 29-godišnjim zaposlenikom odgojno obrazovne ustanove, zbog sumnje u počinjenje ukupno tri krivična djela iz domene krivičnog djela spolnog zlostavljanja i iskorištavanja djeteta, te nad 48-godišnjakinjom, odgovornom osobom u istoj ustanovi, zbog sumnje u počinjenje krivično djela neprovođenja odluke za zaštitu dobrobiti djeteta i drugih ranjivih grupa ili postupanje protivno pravilima struke”, objavila je zagrebačka Policijska uprava.
“Po dovršenom kriminalističkom istraživanju, policijski službenici su osumnjičene u zakonskom roku predali pritvorskom nadzorniku, dok je posebni izvještaj dostavljeno nadležnom državnom tužilaštvu”, dodaje se u priopćenju objavljenom na internetskim stranicama PUZ-a.
Riječ je o domaru i direktorici škole. Domar je osumnjičen da je djevojčice pozivao u WC, pipkao, slao im fotografije svog spolnog organa i mamio da šalju gole fotografije, javlja Nova TV.
“Dijete je na parkingu izjavilo da ju je radnik škole seksualno uznemiravao u dva navrata i pipkao po spolnom organu. Uveo ju je prvi put u WC za osobe s invaliditetom gdje ju je pitao – hoćeš imati odnos sa mnom, na vulgaran način. Ona se uspjela izvući van iz te situacije, a drugi put ju je odveo u kabinet, tu joj je gurnuo ruku u gaćice”, ispričao je otac jedne djevojčice za Novu TV.
“Kćerka mi je poslije u razgovoru rekla da ju je tražio da slika svoje poprsje i da mu pošalje, da slika međunožje, da se slika cijela gola, da mu pošalje slike i da snimi video gdje ona sama sebe zadovoljava i da je on njoj slao slike svog spolnog organa. Dijete je jako u stresu, ne želi više ići u školu, ne želi imati kontakt ni s kim, potištena je, ne jede ništa”, nastavio je otac djevojčice.
Roditelji još jedne djevojčice kažu kako ju je mamio i pratio.
“Tokom devetog mjeseca su krenule poruke – šta radiš, kako si, možemo li se naći, hoćemo ići izlaziti van… A onda su bile također i golišave fotografije u boksericama od dotičnog. U školi ju je pipao za ruke, ona se morala istrgnuti, počela ga je izbjegavati”, rekli su roditelji druge djevojčice.
Djeca su se bojala i sramila išta reći. Na kraju su ipak na nagovor jedne djevojčice, koja nije bila žrtva, koja je samo htjela pomoći svojim prijateljicama, odlučili otići direktorici i sve prijaviti. Roditelji kažu da im direktorica nije pomogla, nego je sve pokušala zataškati.
“Pismeno su morali napisati neku izjavu šta se tačno dogodilo, da opišu cijeli slučaj sa svojim potpisom, škola kao takva nije kontaktirala roditelje. Znamo da je radnicima jasno iskomunicirala da se o tom slučaju dalje ne govori, da se roditelji ne zovu”, rekli su roditelji djevojčice.
Osim domara, pritvorena je i direktorica škole zbog sumnje da nije zaštitila djecu.
Klix
Svijet / Zanimljivosti
O stavu roditelja ovisi hoće li dijete imati radne navike
Mnogim roditeljima je već dosta 15-godišnjaka koji ne znaju složiti krevet za sobom, koji ne peru suđe, koji ne posuđuju sami knjige za lektire već čekaju da sve to obave njihovi roditelji. Roditelji, sada već srednjovječni, koji su sve to činili u tih 15 godina sada žele malo odmora i vremena za sebe i smatraju da je red na njihovoj djeci. No pitanje je kako?
Piše: Kristina Bačkonja, dipl. psiholog
U svojoj praksi često se srećem s vrlo sličnim pitanjima i problemima roditelja. Jedno od njih, koje se opetovano ponavlja jest kako da njihova djeca – koja su sada već dovoljno odrasla – počnu konačno preuzimati odgovornost za kućne poslove i postanu samostalnija.
Mnogim roditeljima je već dosta 15-godišnjaka koji ne znaju složiti krevet za sobom, koji ne peru suđe, koji ne posuđuju sami knjige za lektire već čekaju da sve to obave njihovi roditelji. Roditelji, sada već srednjovječni, koji su sve to činili u tih 15 godina sada žele malo odmora i vremena za sebe i smatraju da je red na njihovoj djeci. No pitanje je kako? – prenosi ordinacija.vecernji.hr
Iako bi bilo idealno da dolaskom kod stručnjaka možemo dobiti recept nakon čije primjene stvari funkcioniraju bez problema, to je gotovo nemoguće. Taj “kako“ ne stane u jedan savjet i jednu pilulu koju je dovoljno jednom popiti da bi došlo do promjene. Taj “kako“ se gradi godinama, puno prije nego do problema uopće dođe.
Ako ste ikada pokušali promijeniti neku svoju naviku koja egzistira već godinama, sigurno ste primjetili da to baš i nije jednostavno. Ako već godinama imamo običaj popiti kafu prije doručka, trebat će nam neko vrijeme da se naviknemo na promjenu u kojoj ćemo prvo doručkovati a tek potom popiti kafu. Nije nemoguće, no isto tako je i prilično nerealno za očekivati da ćemo nakon prvog puta odmah usvojiti novi obrazac.
Navike se usvajaju od najranije dobi
Iz navike radimo puno stvari: zaključavamo vrata po izlasku iz stana, palimo svjetla na automobilu, zatvaramo vodu kada operemo ruke… Ali isto tako navika je i spremiti tanjir za sobom, oprati posuđe, složiti krevet, brinuti o svojim obavezama. Navika koja se usvaja od najranije dobi.
Kako to da onda nemaju svi 15-godišnjaci te navike? Odgovor na to pitanje imaju roditelji koji tih 15 godina sve čine umjesto djece.
Mogu razumjeti roditelje koji su sami imali teško djetinjstvo i stroge roditelje i koji su željeli svoju djecu osloboditi obaveza, dopustiti im da uživaju kako oni nikada nisu mogli. Mogu razumjeti roditelje u procesu rastave braka ili samohrane roditelje koji pokušavaju djetetu smanjiti stres i pritom čine sve kako bi ono bilo sretno. Međutim, ako dijete godinama nije imalo obaveze, ako nikada nije moralo pospremiti krevet, oprati suđe ili posuditi knjigu za lektiru (neovisno o razlozima) zašto bi ono odjednom to htjelo (ili znalo) u starijoj dobi?
Sa sigurnošću mogu reći da se nijedno dijete neće samoinicijativno uhvatiti posla u starijoj dobi ako do tada nije steklo radne navike i ako su do tada roditelji sve radili za njega. Godine same po sebi ne znače ništa ako tokom njih nismo ništa naučili. Drugim riječima, same godine ne garantiraju da će 20-godišnjak znati oprati posuđe a 10-godišnjak neće. To ovisi o njegovom prijašnjem iskustvu i stavu roditelja.
Sjećam se posjeta prijateljici koja je sa svojom trogodišnjom kćerkicom spremala posuđe u mašinu za pranje suđa – ponos koji je u tom trenutku zasjao na malom licu ne može se ni opisati. Prijateljica mi je tada objasnila da se njezina kćerkica voli tako igrati s njom: kada je mama pospremala kuću, malena je imala svoju igračku metlu koju je vukla po podu; kada je mama slagala ormar i malena je s veseljem i ponosom pomagala. Je li dijete od tri godine pomelo pod? Nije. Je li to isto dijete dobro posložilo posuđe u stroj za pranje? Nije. Jesu li majice u ormaru bile dobro posložene? Nisu. No to nije ni bila poenta. Majčin cilj nije bio da njezino dijete odradi posao umjesto nje; cilj je bio da dijete kroz igru i druženje stiče radne navike koje ne možemo usaditi nabrzinu i odjednom. Za to je potreban dobar primjer nas odraslih i vrijeme.
Nikada nije kasno
Rekla bi da nikada nije prerano (a ni prekasno) da se bavimo djetetom i naučimo ga sve što želimo da usvoji. Dok će nam u mlađoj dobi biti jednostavnije (dijete će vjerojatno s guštom i ponosom učiti kako se slaže krevet i veseliti se malim ritualima čišćenja, kuhanja i slično), u starijoj dobi se stvari malo kompliciraju. Da bi privolili našeg adolescenta da se osamostali potrebno je osluškivati što je njemu važno, kakav je njegov tempo. Primjer, ako znamo da je naše dijete jako motivirano da se jednog dana odseli od nas, tada mu i obaveze kao što su kuhanje i pospremanje možemo prezentirati kao nešto u čemu će jednog dana uživati u vlastitom domu. Rečenica poput “Pa sigurno nećeš visiti kod mame na ručku svaki dan – to nije cool” itekako bi ga mogla nagnati da uzme stvari u svoje ruke. Naravno da se stvari neće promijeniti preko noći i da ih neće prihvatiti s oduševljenjem – no, ništa se ne usvaja preko noći.
Na kraju bih voljela reći svim roditeljima da ne vjerujem u greške – samo u povratne informacije koje dobivamo od okoline. Neka svoju djecu i godine do kojih su došli iskoriste kao povratnu informaciju koja će im dati odgovor na pitanje kako (ne) dalje.
akos.ba
-
Cazinprije 6 dana
Odlični rezultati za TKD BOSNA Cazin u Bugarskoj
-
Svijet / Zanimljivostiprije 7 dana
5 navika za zdraviji um i život
-
Svijet / Zanimljivostiprije 1 dan
Škola kod Zagreba: Domar pritvoren zbog seksualnog zlostavljanja djece, optužena i direktorica
-
Religijaprije 3 dana
Bol i patnja nas uče da budemo zahvalni kad smo dobro
-
Sportprije 1 dan
Košarkaši BiH večeras u grotlu Skenderije protiv Hrvatske igraju ključnu utakmicu za plasman na EP
-
Magazinprije 1 dan
Marija Šerifović napunila dvoranu u Osijeku: ‘Ispunili ste moja očekivanja’
-
Svijet / Zanimljivostiprije 5 dana
O stavu roditelja ovisi hoće li dijete imati radne navike
-
Cazinprije 9 sati
Iz Amerike u BiH: Zlatko Beganović gradi budućnost kroz plantaže kestena i oraha