Connect with us

USK

Sanski Most – Roditelji Šejle Zonić: Uvijek smo insistirali na njenom obrazovanju

Published

on

U selu Gornji Kamengrad, tačnije u zaseoku Hatiraj, desetak kilometara od Sanskog Mosta, žive Refik i Nevza Grgić, roditelji Šejle Zonić, sjajne pjevačice koja je nedavno pobijedila na 17. regionalnom takmičenju “Zvezde Granda”.

Šejla je od početka natjecanja pokupila simpatije brojnih fanova koji su je odmah svrstali među jednu od glavnih kandidatkinja za pobjedu, što je na kraju, ubjedljivim brojem osvojenih glasova publike, i potvrdila.

Ova lijepa Sanjanka sa adresom boravka u Tuzli je svojim muzičkim nastupima, interpretacijama  i ukupnom pojavom osvojila srca publike u regionu, a veliku podršku tokom finalne večeri imala je od svojih roditelja, čiji su dom “Nezavisne” posjetile.

“Što se tiče boravka u Beogradu, moram reći sve najljepše. Organizacija je bila na vrhunskom nivou, direktor Popović i svi mentori bili su uz kandidate i svima davali veliku podršku. Na kraju je bilo mnogo emocija, suza radosnica kada je Šejla pobijedila i to je jedan doživljaj koji se događa jednom u životu”, kaže Refik Grgić.

Dodaje kako je njihova kćerka najveću podršku imala u svome suprugu Arminu, te mu zahvaljuju za sve što je uradio za nju.

“Arminu želimo čestitati na svemu, a mi smo uvijek tu za Šejlu, tako je bilo od trenutka kada se rodila pa evo sve do sada. Uvijek smo joj govorili da će imati našu podršku bilo što da izabere u životu i hvala Bogu istrajali smo u svemu. Bilo je uspona i padova, ali svaka staza ka uspjehu je posuta trnjem”, kaže Šejlina majka.

Prisjeća se kako je ona bila muzikalna i zaljubljena u pjesmu od malih nogu i da je najviše voljela pjevati u automobilu kada bi negdje putovali.

“Sjećam se, bila je treći razred osnovne škole i jednog dana poslije nastave dotrčala je sva zadihana s molbom da je prijavimo na takmičenje ‘Djeca pjevaju proljeću’. Prijavili smo je i osvojila je tada glas publike. Nešto kasnije na takmičenju pjevača amatera ‘Zlatni glas Sanskog Mosta’ osvojila je prvo mjesto i od tada je neprestano nastupala na takmičenjima i priredbama”, prisjeća se Nevza.

Dodaje kako ju je u muzici često podržavao i Kemal Malovčić, čuveni pjevač narodne muzike i Šejlin ujak, s kojim je često uglas pjevala kada je bila djevojčica.

Supružnici kažu kako su uvijek insistirali na njenom školovanju i tome da završi obrazovanje, a nakon što je okončala osnovnu i nižu muzičku školu, odsjek klavir, u Sanskom Mostu, upisala je srednju muzičku školu u Bihaću i tamo nastavila obrazovanje.

“Bila je jedan od kandidata za učenika generacije, ali je, čini mi se, imala jednu četvorku u drugom razredu, pa je nisu izabrali. Nikada s njom nismo imali problema, u svemu smo se slagali, slušala nas je i nikada nije niti jednu odluku donijela a da se nije konsultovala s nama. Tako je bilo i s njenom odlukom da upiše muzičku akademiju u Sarajevu”, kaže Grgić.

Dodaje kako je bilo i teških trenutaka u tom periodu, jer je imao težak infarkt, zbog čega je bio prisiljen zatvoriti firmu i penzionisati se prije vremena. Grgić se prisjeća kako je tada bilo poteškoća s finansiranjem Šejlinog školovanja, ali da je ona bila spremna da se odrekne svakog komoditeta samo da bi završila fakultet.

Sama pjevačica se u svojim intervjuima prisjećala tog vremena ističući da je nije sramota priznati kako su joj nekada jedini obrok bili pirinač i kečap.

“Već na drugoj godini akademije nju su zapazili ovi iz ‘Divanhane’ i nagovarali su je da krene pjevati s njima. Međutim, mi smo insistirali da  prvo završi fakultet i ona je to poslušala. Poslije toga im se priključila i kaže kako joj je to bilo veliko iskustvo u životu”, prisjeća se Grgić. Također, treba istaći kako supružnici, pored Šejle, imaju i dvije starije kćerke koje su udate i žive u inostranstvu, te se prisjećaju kako je Šejla, kao najmlađa, uvijek bila okružena ljubavlju i pažnjom.

“Ona je bila mezimče svima, prva kćerka je starija od Šejle 13, a ova srednja 10 godina, tako da je ona stalno bila u centru pažnje. Nismo nikada bili za to da ide na velika takmičenja, jer smo se bojali za svoje dijete. Ja sam odrasla u muzičkoj porodici i znam kakav je to kruh. Kada su nam ona i Armin rekli da žele da se prijavi na ‘Zvezde Granda’, bili smo iznenađeni, ali smo sve prepustili njima. I tako, desilo se, pobijedila je, svi kažu da je bila najbolja, a za nas je uvijek najbolja”, kaže Nevza.

Grgići žele zahvaliti svima koji su podržali njihovu kćerku, počevši od rukovodstva ovog velikog takmičenja, pa do običnih ljudi koji su glasali za Šejlu i njenu pobjedu.

“Evo, moram se prisjetiti mog komšije Rahima, koji nam je pričao da zamalo što nije doživio srčani udar u finalnoj večeri kada se odvijalo glasanje, a da je, kada je izašao napolje, cijeli Hatiraj gorio, kao da je Nova godina”, priča Refik.

Inače, Grgići kažu da ne žele komentarisati druge stvari koje nisu vezane za muziku, a zbog kojih se digla velika prašina po društvenim mrežama, pišu Nezavisne.

Velika muzička karijera je tek pred Šejlom Zonić, koja je u proteklom periodu stekla i titulu magistra muzike, te se na samom takmičenju izdvajala od ostalih kolega po svome obrazovanju.

Ovom prilikom treba istaći kako će Sanjani imati priliku da je vide i čuju na velikom koncertu koji će se održati povodom 80. godišnjice NK Podgrmeč. Šejla će nastupiti 28. jula ove godine skupa sa kolegom Mirzom Selimovićem na gradskom stadionu u njenom rodnom gradu.

 

USK

Krajiška kompanija koja zapošljava mlade otvorila novi objekat

Published

on

By

Kompanija “Aras Consulting” d.o.o. svečano je otvorila novoizgrađeni objekt u naselju Vedro Polje, čime nastavlja svoj impresivan rast i doprinos lokalnoj privredi.

Na površini od oko 1.500 kvadratnih metara, objekt izgrađen prema savremenim standardima pruža prostor za preciznu obradu aluminija i čelika, gdje u dvije smjene radi 45 radnika.

Ova firma, osnovana prije samo četiri godine, izrasla je u jednu od najstabilnijih privrednih ćelija grada Bihaća, ostvarujući zavidne rezultate u oblasti CNC obrade. Njihovi proizvodi su već pronašli put do kupaca u Austriji, Njemačkoj i Švicarskoj, što je doprinijelo kontinuiranom rastu narudžbi, širenju mašinskog parka i povećanju broja zaposlenih, navodi Fena.

-Imamo ambiciozan i ostvariv plan razvoja, utemeljen na statusu koji smo postigli na inotržištu. Taj uspjeh duguje se kvalitetu naših proizvoda, poštivanju rokova isporuke i konkurentnim cijenama. Mnogo ulažemo u infrastrukturu i opremu, koristimo poticaje sa svih nivoa vlasti i okupljamo vrijedne i kvalitetne radnike koje adekvatno plaćamo. – izjavio je Amer Škiljan, direktor kompanije.

Poseban fokus “Aras Consultinga” je na mladim kadrovima, zbog čega su razvili blisku suradnju sa Srednjom mašinskom školom u Bihaću. Svake godine, veći broj učenika dolazi na praksu, stičući ključne vještine potrebne za zaposlenje. Ovaj pristup ne samo da jača lokalnu ekonomiju, već i pomaže u stvaranju stručne radne snage koja može odgovoriti na sve veće zahtjeve modernog tržišta.

Aras Consulting se bavi vrhunskom CNC obradom aluminija i čelika, a njihov kontinuirani rast dodatno svjedoči o kvaliteti i predanosti timu koji stoji iza ove uspješne kompanije.

Nastavi čitati

USK

Potvrđena presuda za zločine u prijedorskom selu Zecovi: Petorica dobila 59 godina zatvora

Published

on

By

Apelaciono vijeće Suda Bosne i Hercegovine potvrdilo je prvostepenu presudu kojom su Dušan Milunić i još četiri osobe osuđene na ukupno 59 godina zatvora, a šestorica oslobođena za zločine počinjene u prijedorskom selu Zecovi u julu 1992. godine, potvrđeno je za Detektor.

Prvostepenom presudom osuđeni su Dušan Milunić na 12, Ilija Zorić na 20, Zoran Stojnić na osam, Zoran Milunić na 14 i Ljubiša Četić na pet godina zatvora za zločine protiv čovječnosti zbog progona ubistvima, prisilnim preseljenjem i nečovječnim djelima. Istom presudom su Radovan Četić, Željko Grbić, Boško i Rade Grujičić, Uroš Grujčić te Rajko Gnjatović oslobođeni optužbi.

Advokat Dušana Milunića, Savan Zec, potvrdio je Detektoru da je Sud odbio žalbu Tužilaštva u cjelosti, a djelomično uvažio žalbe njegovog branjenika, kao i Odbrana Zorana Stojnića i Zorana Milunića u dijelu koji se odnosi na uračunavanje vremena provedenog u pritvoru u kaznu.

Zec je pojasnio da je Sud u prvostepenoj presudu u tom dijelu napravio grešku, na šta je ukazano i prilikom iznošenja žalbi.

Tužilaštvo BiH je početkom jula izjavilo žalbu zbog bitnih povreda odredaba krivičnog postupka i zakona, kao i pogrešno i nepotpuno utvrđenog činjeničnog stanja. Ove žalbene razloge, kao visinu sankcije i povrede prava na odbranu, između ostalog, navodile su i Odbrane Dušana Milunića, Zorana Stojnića, Ilije Zorića, Zorana Milunića i Ljubiše Četića.

Dušan Milunić je, u svojstvu komandira Rasavačke čete, proglašen krivim za prisilno preseljenje. Stojnić je proglašen krivim da je u toku akcije ubio jednog civila, a Zoran Milunić da je s drugima učestvovao u lišavanju života tri civila. Četić je osuđen po optužbi da je udarcima nanio teške duševne i fizičke patnje jednom civilu. Zorić je, prema presudi, s drugima došao do kuće u kojoj su bile žene i djeca, na koje su zapucali i usmrtili ih, osim tada petnaestogodišnjeg Zijada Bačića, koji se sakrio na konjska kola i preživio.

U januaru ove godine Sud BiH je izdao naredbe za raspisivanje međunarodnih potjernica za Dušanom Milunićem, Zorićem i Stojnićem, nakon što nisu pronađeni na adresama stanovanja, a po određivanju pritvora tokom izricanja prvostepene presude.

Tokom postupka koji je počeo u aprilu 2015. godine preminula su dvojica optuženih – Zdravko Antonić i Radomir Stojnić, pa su postupci protiv njih obustavljeni. Postupak u odnosu na Duška Zorića, koji je uhapšen u Njemačkoj zbog kršenja zakona o oružju, razdvojen je u decembru 2022.

Na ovu presudu ne postoji pravo žalbe.

Nastavi čitati

USK

Grad Bihać i Ambasada Italije otvorili sigurnu kuću vrijednu 500.000 KM

Published

on

By

U Bihaću je svečano otvorena sigurna kuća za ugrožene kategorije, izgrađena zahvaljujući sredstvima koje je osigurala italijanska nevladina organizacija IPSIA u BiH putem svojih partnera. Ovaj objekat, koji je jedan od četiri ovakve vrste u Bosni i Hercegovini, ujedno je i najveći te će služiti kao sigurno utočište za ranjive kategorije društva.
Projekat je realizovan u saradnji s Gradskom upravom Bihaća koja je osigurala zemljište, projektnu dokumentaciju, potrebne dozvole, kao i priključke za vodu i struju. Gradonačelnik Bihaća Elvedin Sedić, istakao je važnost ovog objekta za grad i zahvalio IPSIA-i na dugogodišnjoj saradnji.
– Sigurna kuća u Bihaću je jedna od četiri ovakva objekta u Bosni i Hercegovini i najveća u zemlji. Ona će u budućnosti postati sigurno mjesto za ranjive kategorije stanovništva. Ovaj objekat predstavlja krunu naše dugogodišnje saradnje sa IPSIA-om, organizacijom koja u Bihaću djeluje već više od 20 godina. Zahvaljujući podršci italijanskog naroda i Vlade Italije, ali i pomoći Gradske uprave, realizirali smo brojne projekte, a ovaj je među najvažnijima – izjavio je gradonačelnik Sedić.
Na otvaranju su prisustvovali predstavnici lokalne vlasti, Ministarstva sigurnosti BiH, Ambasade Italije i partnerskih nevladinih organizacija. Ukupna vrijednost projekta procijenjena je na oko 500.000 eura.
Ovaj objekat nije samo zgrada, već simbol nade, inkluzije i bolje budućnosti. Sigurna kuća će biti mjesto gdje će mladi i najugroženiji pronaći utočište, zaštitu, konkretnu podršku i priliku za lični razvoj – izjavila je Silvia Maraone iz IPSIA BiH.
Novoizgrađena sigurna kuća predana je na upravljanje Centru za socijalni rad Grada Bihaća, koji će u saradnji sa IPSIA-om finansirati njen rad u naredne dvije godine, nakon čega će objekat u potpunosti preći u nadležnost Grada.
Fena
Nastavi čitati

Najčitanije