BiH
Slika genocida: Umrla Mujesira, pred očima su joj ubili djecu, muža, svekrvu, djevera, zaovu i bebu
Zauvijek je svoje oči sklopila Mujesira (Mušana) Memišević, rođ. Ramić. Preselila je na ahiret u srijedu, 13. septembra, u 71. godini.
Našla je mir dobra Mujesira nakon života koji teško da je mogao biti teži. Teži i od smrti.
Pitaju te kako je izgledao genocid? Mujesirin život će ti sve kasti. Ona je bila živi svjedok genocida u Višegradu, u Bosni, počinjenog pred očima svijeta, svijeta koji nije htio da vidi.
U Višegradu, u kojem je ubijeno 3.000 osoba, u “lijepom starom gradu” u kojem su spaljivana i djeca.
Piše: Faruk Vele, za Radiosarajevo.ba
Da nije bilo genocida i agresije na BiH Mujesira bi vjerovatno mirno dočekala starost u prigradskom naselju Dušće kod Višegrada, gdje je do 1992. živjela sa svojom porodicom: muž, djeca, svekar, svekrva, djever, zaova…
Strijeljanje na Drini
Mujesirin džehenem počeo je onog 10. juna 1992. godine kada je Milan Lukić – koji je organizirao neke od najmonstruoznijih zločina tokom agresije na BiH – došao u višegradsku tvornicu namještaja „Varda“ i uhapsio sedam muškaraca, Bošnjaka.
Potom ih je odveo do rijeke Drine, naredio da skinu jakne i isprazne džepove, stavio u jedan red i strijeljao pred očima brojnih svjedoka.
Među tim svjedocima u bili i Mujesira, supruga 38-godišnjeg Ibrišima Memiševića, jednog od prvih žrtava zločinca Lukića, kao i njihova djeca, 14-godišnja Meliha i 11-godišnji Edin.
Zajedno sa Ibrišimom ubijeni su tada Nusret Aljošević, Nedžad Bektaš, Mušan Čančar, Ibrišim Memišević, Hamed Osmanagić, Lutvo Tvrtković i Sabahudin Velagić.
„U mene su djeca zapomagala. Joj, kaže lijepi babo“, prisjećala se Mujasira tačno 20 godina kasnije, na suđenju Lukićevom vojniku Oliveru Krsmanoviću, osuđenom na 18 godina zatvora.
Prema svjedočenju heroine Bakire Hasečić, inače bliske rodice porodice Memišević, Mujesira će svoga Ibrišima, uz pomoć još dvije žene, izvući iz krvave Drine i u građevinskim kolicima, mrtvog i mokrog, s prostrijelnom ranom na prsima, provesti kroz Višegrad…
Do njihove kuće, gdje će ga sahraniti.
Ibrišim će biti identificiran DNK analizom 2011. godine.
„E, ja sam onaj poslije, i još dalje produžim ispod kapije „Varda“ dole, vidim još u vodi tijela. Ja priđem kad moj čo'jek rahmetli. Ja sam zapomagala, zavrištala, „Joj“, rekoh, „pomozite mi. I ja nađoh svog čovjeka.“ Zagazim ja u vodu…“, govorila je Mujesira, te nastavljala:
„I sad oni nama iznesoše par onih ‘vako malo dužih daski da možemo fino postaviti tijelo. I mi smo to tijelo fino postavili na kolica i kroz čitav pogon. Kao dobri su, tako. Evo, Ibrišim nije treb'o poginuti, on je greškom. Ovo, ono, ali je uglavnom, nema ga. I kroz čitavu kapiju kao oni imaju obezbjeđenje mi daju. Ma, kakvo obezbjeđenje. Drugi haraju, ubijaju. I do u kući dođemo i kod kuće ga zakopamo. Odmah su obaviješteni gore komšije. Oni su napravili, onaj, mezar i mi smo ga taj isti dan sahranili“.
„Lijepi komšija, ubiše mi Ibrišima“
U Drini je Mujesira vidjela i ostale ubijene sapatnike njezinog muža.
„Lijepi komšija, ubiše mi Ibrišima“, reći će majka ubijenog izvjesnom Radu Stefanoviću.
Već sljedećeg mjeseca, 25. jula 1992., ubijena je i ova 61-godišnja žena. Srpski vojnici i policajci su iz vatrenog oružja ubili Smailu Memišević, Mujesirinu svekrvu, ali i zaovu 30-godišnju Medihu Ahmetspahić i Medihinu bebu, devetomjesečnu kćer Amelu! Zločin se desio u Veljem Lugu kod Višegrada.
„Mediha je išla polako, a majka, Smaila Memišević, išla je za njom. Prošle su put oko dvadeset metara, a za njima su trčali vojnici. Nakon nekoliko minuta začula se pucnjava. Najprije se čulo „stoj“, a potom i pucanj. Riječ stoj je izgovorio muškarac, a potom je odmah uslijedio pucanj iz automatske puške, pojedinačno jedan pucanj, a kasnije više pucnjeva. Ubrzo nakon što je čuo pucnjavu, iz njegove kuće izašle su supruga Razija, kćerka Almasa i komšinice Latifa i Tima. Čuli su se punovo pucnji i rafali koji su pogodili Latifu i njenog supruga. Nije vidio nikoga. Potom je čuo kako se vojnik vraća i kaže: „Bobane, dvije sam ubio, jedna mi je pobjegla“, navedeno je u iskazu svjedoka Hamde Ahmetspahić.
Apelaciono vijeće Odjela I za ratne zločine Suda BiH augusta 2007. izreklo je presudu kojom je Boban Šimšić oglašen krivim za ovaj zločin, tačnije za krivično djelo zločina protiv čovječnosti i osuđen na kaznu zatvora u trajanju od 14 godina.
Šimšić je zločine počinio u svojstvu pripadnika rezervnog sastava policije Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske.
Ubijeno je tada sedam osoba, dok su kuće i privredni objekti Bošnjaka zapaljeni. Ovom prilikom je više desetina civila, Bošnjaka, odvedeno i protivzakonito zatvoreno u prostorije Osnovne škole „Hasan Veletovac“ u Višegradu.
Smrt pred očima majke
Odveden je i ubijen i Mujesirin djever, Ibrišimov brat, Ismet. Imao je samo 35 godina.
Kao da toliko zlo nije bilo dovoljno, na koncu su u višegradskom genocidu ubijena i Mujesirina djeca.
Četrnaestogodišnja Meliha i jedanaestogodišnji Edin. Ubijeni su pred očima majke!
„Mi smo pošli preko šume“, govorila je Mujesira pred Sudom BiH 2012., „ubijeni su od grupe u šumi“.
„A to valjda će doći na red da se i to priča“, zavapit će Mujesira.
Je li to vrijeme ikada došlo? Očito nije, jer Mujesira do svoje smrti nije pronašla posmrtne ostatke djece.
Mujesira, žena koja je preživjela džehenem na zemlji, izbjegla je iz Višegrada sa svekrom Malićem, koji je poslije rata, također, umro.
Mrtav pas na mezaru bebe
Beba Amela, Mediha, Ibrišim i njihova majka Smaila ukopani su 14. juna 2014. godine na mezarju Stražište u Višegradu.
Uoči dženaze pored mezara ubijene bebe ostavljen mrtav pas! Bila je to strašna, gnusna provokacija. I poruka. Poruka zla.
Napadnuta je i Careva džamija na kojoj su porazbijana stakla. Jer, ovdje zločini ne prestaju ni smrću…
Smrću Mujesire, kojoj će dženaza-namaz biti klanjana danas na mezarju Stari Ilijaš, cijela jedna velika porodica je ugašena.
Pitate se kako izgleda genocid? Genocid su sudbine porodice Memišević, Ahmetspahić i stotina i hiljada sličnih.
Više od 30 godina kasnije političke elite u entitetu RS negiraju te zločine, ali istovremeno slave zločince, te najavljuju politički dovršetak projekta u ime kojeg su pokrenuti agresija, genocid i drugi zločini. Dokle?
Radiosarajevo.ba
BiH
Vojin Mijatović: Od 1. januara nijedan poslodavac u FBiH neće moći isplatiti manje od 1.200 KM
Zamjenik premijera Federacije BiH i federalni ministar razvoja, poduzetništva i obrta Vojin Mijatović izjavio je danas da od 1. januara naredne godine nijedan poslodavac u Federaciji BiH neće moći isplatiti primanja manja od 1.200 KM.
“Ono što je tačno je da od 1. januara naredne godine minimalna plaća neće biti 1.000 KM ali nijedan poslodavac u FBiH neće moći da isplati ispod 1.200 KM. Ne samo da smo ispunili tu famoznu 1.000 KM, nakon stupanja na snagu uredbe, nadamo se do kraja ove godine, neće moći dobiti ispod 1.200 KM – tvrdi Mijatović.
Mijatović je naveo da će, nakon usvajanja Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o dohotku FBiH u Parlamentu, Vlada na prvoj narednoj sjednici usvojiti Uredbu o obaveznim mjesečnim primanjima radnika u FBiH kojom će to biti regulisano.
Dodao je da su procjene pokazale da se na crnom tržištu u FBiH gube milijarde KM i da će stupanje na snagu Zakona o fiskalizaciji finansijskih transakcija u Federaciji BiH polovinom 2025. značiti kraj za one poslodavce koji ne izdaju fiskalne račune.
Mijatović je istakao da će to značiti dodatne prihode za Federaciju BiH koji bi trebali nadoknaditi pad zbog smanjenja doprinosa ali i stvoriti rezervu za razvojnu komponentu budžeta.
Pojasnio je da se ova Vlada FBiH zadužuje u skladu sa prihodovnom stranom okvira budžeta za ovu godinu, a da je trogodišnji plan zaduženja po kojem sad rade usvojila Vlada koju je vodio Fadil Novalić.
Kraljević: Zakon o fiskalizaciji transakcija u cilju suzbijanja utaje poreza
Dopremijer Federacije BiH i federalni ministar financija Toni Kraljević kazao je danas nakon sjednice Vlade Federacije Bosne i Hercegovine da utvrđeni Nacrt Zakona o fiskalizaciji transakcija ima za cilj suzbijanje utaje poreza, maksimalno minimiziranje tog neformalnog tržišta, kao i suzbijanje nelojalne konkurencije.
– Ako vi fiskalizirate, vaš komšija se bavi istim biznisom i ne fiskalizira, može biti cjenovno povoljniji u odnosu na vas, što znači nelojalna konkurencija – pojasnio je.
Kraljević je govorio i o edukativnoj komponenti, definiranju i animiranju potrošača i podizanju svijesti, te o važnosti preuzimanja računa, a isto tako i o unaprjeđenju postupaka samog poreznog nadzora.
Napomenuo je da će implementacija tog zakona omogućiti elektronsko evidentiranje podataka, što znači i da donosi novost koja se zove Centralna platforma za fiskalizaciju.
Dodao je da njome upravlja Porezna uprava FBiH, koja je kolektor i posrednik svih podataka koje dolaze iz elektronskih fiskalnih sistema, što maksimizira i nadzor i kontrolu te sprječava poreznu utaju.
– Naravno, krajnji cilj je poboljšanje naplate javnih prihoda, odnosno punjenje prihodovne strane budžeta, ali i discipliniranje cijelog tog sistema – kazao je.
Osvrnuo se i na dopune Zakona porezna na dohodak, kojim s omogućava izuzeće dijela prihoda od poreznog opterećenja, kako bi se dala mogućnost poslodavcima da svoje zaposlenike mogu honorirati kroz dio bez porezne presije.
– Taj zakon je temporalnog karaktera, nadam se da će to biti od 1. januara do 31. decembra 2025. godine. Temporalnost ovog zakona jasno upućuje na opredijeljenost Vlade FBiH na kompletiranje onoga što nazivamo porezna reforma, a što smo danas krenuli sa online fiskalizacijom – objasnio je Kraljević.
“Penzioneri neće biti taoci usvajanja budžeta”
Na kraju je još dodao da penzioneri neće biti taoci usvajanja budžeta te da je iz ušteda kreirana akumulacija iz koje će biti isplaćena jednokratna pomoć za penzionere.
Postojeći sistem fiskalizacije baziran na Zakonu o fiskalnim sistema iz 2009. godine, koji se implementira od 2010. do 2011. godine.
– I kada se okrenemo unazad 15 godina, možete zamisliti koliko je, u tehničko-tehnološkom smislu, evoluiranju, razvoju informacijskih tehnologija i digitalnom poslovanju, postojeći pravni okvir postao tijesan i kompatibilan sa svim tim tehnološkim iskoracima – kazao je ministar Kraljević te dodao da je aktuelna Vlada FBiH fiskalnu reformu nametnula kao prioritet.
Dodao je da ovo danas ne bi mogli nazvati set fiskalnih zakona, s obzirom da je fiskalna reforma najsloženija reforma u svakoj državi, te da je to proces, a da svaki proces ima svoje etape.
– Ovo je prva faza u tom procesu – zaključio je ministar finansija FBiH Toni Kraljević.
BiH
Kraj sušnog perioda: Dijelove BiH će pogoditi obilnije padavine, stiže i zatopljenje
U Bosni i Hercegovini danas će biti oblačno i hladno, a na jugu pretežno sunčano i toplije. Poslije podne se očekuje naoblačenje koje će uvečer donijeti slabu kišu.
U noći na četvrtak padavine će jačati na jugu i jugoistoku, kiša se očekuje u nižim predjelima, a snijeg u brdsko-planinskim.
Puhat će slab do umjeren vjetar, sjeverni i sjeveroistočni.
Jutarnja temperatura vazduha iznosit će od minus dva do četiri, na jugu do šest, u višim predjelima od minus pet, a najviša dnevna od pet do 11, na jugu do 16, u višim predjelima od dva stepena.
BHmeteo: od vikenda toplije
Kako javlja BHmeteo, danas slično vrijeme kao i jučer, a u četvrtak i petak premještanjem još jedne visinske ciklone oko naših krajeva uslijedit će porast oblačnosti u cijeloj zemlji uz koji će samo rijetko biti slabijih padavina.
U nizinama kiša, a u višim krajevima malo snijega. Bez veće promjene u temperaturi, ostaje hladno u većem dijelu zemlje uz ispodprosječne temperature. Jače i lokalno obilnije padavine će se zadržati južnije od naše zemlje tih dana.
Hladniji period koji nas prati skoro od početka novembra će se završiti u subotu 16. novembra. Od subote strujanja okreću na jugozapadna donoseći više sunčanog vremena i osjetnije zatopljenje.
Od nedjelje i početkom sljedeće sedmice dnevne temperature će u mnogim mjestima biti između 15 i 20 stepeni.
Početkom sljedeće sedmice jačanje južnog vjetra i ulazak u nestabilan period koji će najviše padavina donositi Hercegovini i jugozapadu Bosne. Tako će se prekinuti ovaj izrazito sušan period koji u mnogim mjestima traje već više od mjesec dana.
Prognoza FHMZ-a za naredne dane
U četvrtak pretežno oblačno vrijeme. Prije podne u Hercegovini slaba kiša, a na istoku i jugoistoku Bosne slab snijeg ili susnježica. Vjetar slab sjeverni i sjeveroistočni. Jutarnja temperatura od -3 do 4, na jugu do 8, a dnevna od 2 do 8, na jugu do 14 °C.
U petak pretežno oblačno vrijeme. Poslije podne kiša u Hercegovini, a tokom noći u većini područja. Vjetar slab istočni i sjeveroistočni. Jutarnja temperatura od -3 do 3, na jugu do 8, a dnevna od 2 do 8, na jugu do 14 °C.
U subotu pretežno oblačno vrijeme. U prvom dijelu dana kiša u većem dijelu zemlje, a na planinama snijeg. Poslije podne slaba kiša u Hercegovini, na istoku i jugoistoku Bosne. Vjetar slab u Hercegovini i na jugozapadu Bosne jugozapadni, a u ostatku zemlje sjeverni i sjeveroistočni. Jutarnja temperatura od 0 do 6, na jugu do 8, a dnevna od 4 do 10, na jugu do 12 °C.
BiH
Penzioneri koji imaju zagarantovanu penziju dobit će po 50 KM, oni sa penzijom preko 1.000 KM neće dobiti ništa
Vlada Federacije BiH donijela je uredbu kojom će penzioneri u FBiH dobiti jednokratnu pomoć od 50 KM i 100 KM, zavisno od visine penzije. Penzioneri koji imaju penzije preko 1.000 KM neće dobiti pomoć.
U Federaciji BiH je 451.000 penzionera od kojihnajviše onih sa najnižom penzijom koja iznosi 573 KM. Penzioneri koji primaju penzije u visini do 685 KM, a što predstavlja zajamčenu penziju primit će jednokratnu pomoć u iznosu od 100 KM. Penzioneri koji imaju primanja između 680 i 1.000 KM dobit će 50 KM.
Iznos je daleko od obećanog, a dio penzionera će biti u potpunosti zaobiđen u smislu dodjele jednokratne pomoći.
Federalni ministar rada i socijalne politike FBiH Adnan Delić ranije je kazao da će se visina jednokratne pomoći kretati između 100 do 200 KM. On je kazao da će penzioneri koji primaju penziju u visini do 1.000 KM trebali dobiti do 200 KM, a oni sa primanjima preko tog iznosa 100 KM jednokratne pomoći, piše Istraga.
To je bio i zahtjev Savez penzionera da se penzionerima koji imaju penzije do 1.000 KM isplati 200 KM, a onima iznad po 100 KM.
Sredstva će se osigurati iz Budžeta FBiH za 2024. godinu.
-
Cazinprije 3 dana
Odlični rezultati za TKD BOSNA Cazin u Bugarskoj
-
Svijet / Zanimljivostiprije 5 dana
Zabavni načini da djeci odagnate dosadu
-
Religijaprije 5 dana
Ljubav prema majci je ibadet, a ljubav prema ženi je sreća
-
Svijet / Zanimljivostiprije 4 dana
5 navika za zdraviji um i život
-
Cazinprije 4 dana
Najava tribine – Kako ostvariti uspjeh u životu: Muhammedov alejhi selam primjer
-
Svijet / Zanimljivostiprije 2 dana
O stavu roditelja ovisi hoće li dijete imati radne navike
-
Religijaprije 9 sati
Bol i patnja nas uče da budemo zahvalni kad smo dobro