Connect with us

BiH

Slika genocida: Umrla Mujesira, pred očima su joj ubili djecu, muža, svekrvu, djevera, zaovu i bebu

Published

on

Zauvijek je svoje oči sklopila Mujesira (Mušana) Memišević, rođ. Ramić.  Preselila je na ahiret u srijedu, 13. septembra, u 71. godini.

Našla je mir dobra Mujesira nakon života koji teško da je mogao biti teži. Teži i od smrti.

 

Pitaju te kako je izgledao genocid? Mujesirin život će ti sve kasti. Ona je bila živi svjedok genocida u Višegradu, u Bosni, počinjenog pred očima svijeta, svijeta koji nije htio da vidi.

U Višegradu, u kojem je ubijeno 3.000 osoba, u “lijepom starom gradu” u kojem su spaljivana i djeca.

 

Piše: Faruk Vele, za Radiosarajevo.ba

Da nije bilo genocida i agresije na BiH Mujesira bi vjerovatno mirno dočekala starost u prigradskom naselju Dušće kod Višegrada, gdje je do 1992. živjela sa svojom porodicom: muž, djeca, svekar, svekrva, djever, zaova…

Strijeljanje na Drini

Mujesirin džehenem počeo je onog 10. juna 1992. godine kada je Milan Lukić – koji je organizirao neke od najmonstruoznijih zločina tokom agresije na BiH – došao u višegradsku tvornicu namještaja „Varda“ i uhapsio sedam muškaraca, Bošnjaka.

 

Potom ih je odveo do rijeke Drine, naredio da skinu jakne i isprazne džepove, stavio u jedan red i strijeljao pred očima brojnih svjedoka.

Među tim svjedocima u bili i Mujesira, supruga 38-godišnjeg Ibrišima Memiševića, jednog od prvih žrtava zločinca Lukića, kao i njihova djeca, 14-godišnja Meliha i 11-godišnji Edin.

Zajedno sa Ibrišimom ubijeni su tada Nusret Aljošević, Nedžad Bektaš, Mušan Čančar, Ibrišim Memišević, Hamed Osmanagić, Lutvo Tvrtković i Sabahudin Velagić.

„U mene su djeca zapomagala. Joj, kaže lijepi babo“, prisjećala se Mujasira tačno 20 godina kasnije, na suđenju Lukićevom vojniku Oliveru Krsmanoviću, osuđenom na 18 godina zatvora.

Prema svjedočenju heroine Bakire Hasečić, inače bliske rodice porodice Memišević, Mujesira će svoga Ibrišima, uz pomoć još dvije žene, izvući iz krvave Drine i u građevinskim kolicima, mrtvog i mokrog, s prostrijelnom ranom na prsima, provesti kroz Višegrad…

Do njihove kuće, gdje će ga sahraniti.

Ibrišim će biti identificiran DNK analizom 2011. godine.

„E, ja sam onaj poslije, i još dalje produžim ispod kapije „Varda“ dole, vidim još u vodi tijela. Ja priđem kad moj čo'jek rahmetli. Ja sam zapomagala, zavrištala, „Joj“, rekoh, „pomozite mi. I ja nađoh svog čovjeka.“ Zagazim ja u vodu…“, govorila je Mujesira, te nastavljala:

„I sad oni nama iznesoše par onih ‘vako malo dužih daski da možemo fino postaviti tijelo. I mi smo to tijelo fino postavili na kolica i kroz čitav pogon. Kao dobri su, tako. Evo, Ibrišim nije treb'o poginuti, on je greškom. Ovo, ono, ali je uglavnom, nema ga. I kroz čitavu kapiju kao oni imaju obezbjeđenje mi daju. Ma, kakvo obezbjeđenje. Drugi haraju, ubijaju. I do u kući dođemo i kod kuće ga zakopamo. Odmah su obaviješteni gore komšije. Oni su napravili, onaj, mezar i mi smo ga taj isti dan sahranili“.

„Lijepi komšija, ubiše mi Ibrišima“

U Drini je Mujesira vidjela i ostale ubijene sapatnike njezinog muža.

„Lijepi komšija, ubiše mi Ibrišima“, reći će majka ubijenog izvjesnom Radu Stefanoviću.

Već sljedećeg mjeseca, 25. jula 1992., ubijena je i ova 61-godišnja žena. Srpski vojnici i policajci su iz vatrenog oružja ubili Smailu Memišević, Mujesirinu svekrvu, ali i zaovu 30-godišnju Medihu Ahmetspahić i Medihinu bebu, devetomjesečnu kćer Amelu! Zločin se desio u Veljem Lugu kod Višegrada.

Radiosarajevo.ba: Mediha memišević

„Mediha je išla polako, a majka, Smaila Memišević, išla je za njom. Prošle su put oko dvadeset metara, a za njima su trčali vojnici. Nakon nekoliko minuta začula se pucnjava. Najprije se čulo „stoj“, a potom i pucanj. Riječ stoj je izgovorio muškarac, a potom je odmah uslijedio pucanj iz automatske puške, pojedinačno jedan pucanj, a kasnije više pucnjeva. Ubrzo nakon što je čuo pucnjavu, iz njegove kuće izašle su supruga Razija, kćerka Almasa i komšinice Latifa i Tima. Čuli su se punovo pucnji i rafali koji su pogodili Latifu i njenog supruga. Nije vidio nikoga. Potom je čuo kako se vojnik vraća i kaže: „Bobane, dvije sam ubio, jedna mi je pobjegla“, navedeno je u iskazu svjedoka Hamde Ahmetspahić.

Apelaciono vijeće Odjela I za ratne zločine Suda BiH augusta 2007. izreklo je presudu kojom je Boban Šimšić oglašen krivim za ovaj zločin, tačnije za krivično djelo zločina protiv čovječnosti i osuđen na kaznu zatvora u trajanju od 14 godina.

Šimšić je zločine počinio u svojstvu pripadnika rezervnog sastava policije Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske.

Ubijeno je tada sedam osoba, dok su kuće i privredni objekti Bošnjaka zapaljeni.  Ovom prilikom je više desetina civila, Bošnjaka, odvedeno i protivzakonito zatvoreno u prostorije Osnovne škole „Hasan Veletovac“ u Višegradu.

Smrt pred očima majke

Odveden je i ubijen i Mujesirin djever, Ibrišimov brat, Ismet. Imao je samo 35 godina.

Kao da toliko zlo nije bilo dovoljno, na koncu su u višegradskom genocidu ubijena i Mujesirina djeca.

Četrnaestogodišnja Meliha i jedanaestogodišnji Edin. Ubijeni su pred očima majke!

Mi smo pošli preko šume“, govorila je Mujesira pred Sudom BiH 2012., „ubijeni su od grupe u šumi“.

„A to valjda će doći na red da se i to priča“, zavapit će Mujesira.

Je li to vrijeme ikada došlo? Očito nije, jer Mujesira do svoje smrti nije pronašla posmrtne ostatke djece.

Mujesira, žena koja je preživjela džehenem na zemlji, izbjegla je iz Višegrada sa svekrom Malićem, koji je poslije rata, također, umro.

Mrtav pas na mezaru bebe

Beba Amela, Mediha, Ibrišim i njihova majka Smaila ukopani su 14. juna 2014. godine na mezarju Stražište u Višegradu.

Uoči dženaze pored mezara ubijene bebe ostavljen mrtav pas! Bila je to strašna, gnusna provokacija. I poruka. Poruka zla.

Napadnuta je i Careva džamija na kojoj su porazbijana stakla. Jer, ovdje zločini ne prestaju ni smrću…

Smrću Mujesire, kojoj će dženaza-namaz biti klanjana danas na mezarju Stari Ilijaš, cijela jedna velika porodica je ugašena.

Pitate se kako izgleda genocid? Genocid su sudbine porodice Memišević, Ahmetspahić i stotina i hiljada sličnih.

Više od 30 godina kasnije političke elite u entitetu RS negiraju te zločine, ali istovremeno slave zločince, te najavljuju politički dovršetak projekta u ime kojeg su pokrenuti agresija, genocid i drugi zločini. Dokle?

Radiosarajevo.ba

BiH

Krivična prijava protiv igumana Luke: “Poruka da će mrtve u šehidskom mezarju pokrstiti”

Published

on

By

Bošnjački odbornici u Skupštini općine Srebrenica, bošnjačka udruženja koja djeluju u ovom gradu, te mještani Kragljivoda potpisnici su krivične prijave protiv igumana manastira Karno Srebrenica Luke Babića, koju su danas predali Državnoj agenciji za istrage i zaštitu (SIPA) i Tužilaštvu Bosne i Hercegovine.
U krivičnoj prijavi je navedeno da je “uz pomoć njemu poznatih suizvršilaca organizirao, bez prethodne saglasnosti, potajno i protivpravno upao u muslimansko mezarje u selu Kragljivode kod Srebrenice 19. januara ove godine. U njemu je, pored nišana, postavio krstove.”
Sve je, kako stoji u krivičnoj prijavi, uradio “u namjeri da izazove vjersku i nacionalnu netrpeljivost i da uznemiri lokalno stanovištvo”, piše Stav.
Dalje se navodi i da se time “poslala poruka većinskom muslimanskom stanovništvu Kragljivoda da ukopani u mezarju nemaju ni mrtvi svoj mir i da će vjerski službenik druge vjere mrtve pokrstiti”.
Postavljanje krstova u šehidskom mezarju u naselju Kragljivode, kod Srebrenice, porodice žrtava vide kao sramotan čin koji predstavlja duboku povredu dostojanstva šehida ukopanih na ovom mezarju. Građani Mjesne zajednice Osatica obratili su se nadležnima u Općini Srebrenica, Policijskoj stanici Srebrenica i na adresu EUFOR ALTEA/LOT Bratunac sa zahtjevom za zaštitu osnovnih ljudskih prava, a zbog, kako navode, uznemiravanja. Samo dan poslije, krstovi su uklonjeni iz šehidskog mezarja. Navodno ih je uklonio mještanin Srbin, dok iguman Luka optužuje “islamske fanatike” da su ih ukrali.
Na Facebook stranici Manastira Karno 20. januara uz fotografije sa šehidskog mezarja Kragljivode, na kojima se vidi iguman Luka i Srbi koji nose i postavljaju krstove ispisane su poruke koje niti jednog trenutka ne pozivaju na suživot i međusobno uvažavanje, već naprotiv, šire mržnju i vrijeđaju Bošnjake.
“Na Bogojavljenje na srpskom groblju srodnici streljanih Srba vratili ukradena spomen obeležja mučenicima ubijenim zbog srpskog imena i vjere pravoslavne u Prvom ratu, koji su islamski fanatici ukrali i na njihovim kostima podigli mezarje.
Parastos je služio Arhimandrit Luka s vernim narodom i dostojno prekadio vinom i tamjanom mošti Mučenika. Krv ovih Mučenika vapi na Nebo već dugo. Na Bogojavljenje Bog se javi i Pravda se projavi. Vinovnici sramnog čina krađe spomen obeležja i džamijanja srpskih kostiju još se usuđuju da nas nazivaju ‘nečastivima”, a upravo njihova reakcija je bila kao đavo kad vidi ČASNI KRST. BOG SE JAVI VAISTINU SE JAVI !!!”
Nastavi čitati

BiH

Fadil Novalić slavi u zatvoru: “Dragi moji prijatelji, obradovala me je ova vijest”

Published

on

By

Presuđeni bivši premijer Federacije BiH Fadil Novalić u srijedu, 22. januara ponovo se oglasio na društvenoj mreži Facebook.

Ovaj put se pohvalio brojem pratitelja na društvenim mrežama.

 

“Dragi moji prijatelji, obradovala me je vijest da moja stranica ima 45.000 pratitelja. Hvala Vam”, napisao je.

 

Podsjetimo, Novalić, koji je osuđen na četiri godine zatvora zbog zloupotrebe prilikom javne nabavke medicinskih respiratora iz Kine tokom pandemije koronavirusa izdržava četverogodišnju zatvorsku kaznu u Zavodu za izvršenje krivičnih sankcija Bosne i Hercegovine, u Vojkovićima.

Nastavi čitati

BiH

Oglasio se SDP o protestima: “Većina je za minimalnu platu, nastavljamo borbu”

Published

on

By

U toku trajanja protesta poslodavaca ispred zgrade Vlade Federacije Bosne i Hercegovine (FBiH) oglasio se SDP. Iz ove stranke su na Facebooku objavili fotografiju uz kratku poruku, piše Klix.
“Većina je za minimalnu platu. SDP će nastaviti borbu za radničko dostojanstvo”, naveli su iz SDP-a.Kao glavni zahtjev poslodavaca navedena je hitna suspenzija i revizija odluke o minimalnoj plati na način da 700 KM bude oporezivo, a 300 KM neoporezivo.

Pozvali su parlament na odgovornost i da sankcionišu djelovanje premijera Nermina Nikšića (SDP).

Prema posljednjim procjenama protestu je prisustvovalo između 1.000 i 2.000 osoba.

Nastavi čitati

BiH

Poduzetnik Šaban Efendić: Neka smanje oporezivi dio, a mi ćemo podići dodatno plate radnicima

Published

on

By

Poduzetnik Šaban Efendić jedan je od mnogobrojnih poslodavaca koji su danas došli na protest pred zgradu Vlade Federacije Bosne i Hercegovine (FBiH) u Sarajevo.

On je u izjavi za Klix.ba kazao da se odazvao protestu kako bi podržao zahtjeve privrednika koji su upućeni Vladi FBiH.

“Vlada FBiH bi trebala da razgovara s nama, da se konsultuje s nama, mi smo ti koji punimo budžete, a ne da preko noći donose odluke kao u nekim komunističkim sistemima ili autokratnim gdje autokrata preko noći donese neku odluku i kaže: ‘Mora biti ovako'”, kaže Efendić.

Dodaje da je privreda u BiH izdržala i veće namete i da je tek odnedavno situacija poboljšana te je privrednike strah pogoršanja.

“Očigledno da žele da pune budžete i krpe rupe. Mi nismo protiv ove minimalne plate, plata neka ide i više. Ovo što se oporezuje, neka se smanje oporezivi dio za 200 ili 300 maraka, a mi ćemo još više podići platu radnicima”, poručuje Efendić.

Mnogi od privrednika zbog straha od inspekcije nisu htjeli pred kamere. Kažu da su u posljednjem periodu izloženi velikom pritisku.

Na protestu je bio manji broj radnika te su većinom prisustvovali poslodavci.

Nastavi čitati

BiH

Poslodavaci pred Vladom FBiH u Sarajevu blokirali saobraćaj: “Đavo nek vas nosi, visoki su doprinosi”

Published

on

By

U toku su veliki protesti poslodavaca pred zgradom Vlade Federacije BiH u Sarajevu. Protest se održava zbog odluke o minimalnoj plaći od 1.000 KM koju je Vlada donijela, a istovremeno nije smanjenja stopa doprinosa, piše Faktor.
Okupljeni su blokirali saobraćaj. Skandiniraju “Nametnuti izađi”. Među transparentima su natpisi “Đavo nek vas nosi, visoki su doprinosi”, “Veća plaća Da skupi Tuarezi Ne”, “Udruženja vam poručuju: Od vrlih nameta, nema salameta”…
Nastavi čitati

BiH

Raspodjela 592 miliona KM: Objavljeno ko će sve u FBiH dobiti povišice i veća primanja

Published

on

By

Federalno ministarstvo rada i socijalne politike predstavilo je budžet za 2025. godinu u iznosu od 592 miliona KM, koji je usmjeren na unaprjeđenje socijalne zaštite i pružanje podrške najranjivijim kategorijama društva.

Najveći dio budžeta, 531 milion KM, namijenjen je podršci najranjivijim članovima društva, među kojima se posebno izdvajaju sredstva za naknade osobama s invaliditetom u iznosu od 285 miliona KM. Za naknade civilnih žrtava rata, odnosno ranjene civile, roditelje ubijene djece i žrtve ratnog zločina silovanja, obezbijeđeno je 26 miliona KM, dok je za naknade roditeljima njegovateljima, koji brinu o članovima porodice sa 100 postotnim invaliditetom, predviđeno 39 miliona KM, što omogućava mjesečnu naknadu od 1.000 KM, u odnosu na 619 KM u protekloj godini, saopćeno je iz Federalnog ministarstva rada i socijalne politike.

Posebna pažnja za djecu

Posebna pažnja posvećena je djeci, pa je za dječiji dodatak osigurano 166 miliona KM, što će omogućiti isplatu od 190 KM po djetetu za oko 70.000 djece u Federaciji. Također, za svako novorođenče u Federaciji BiH predviđena je jednokratna podrška od 1.000 KM, za što je osigurano 15 miliona KM.

Podrška penzionerima kroz različite programe iznosi 2,24 miliona KM, od čega su dva miliona KM namijenjena za banjsko liječenje i rehabilitaciju, dok su dodatna sredstva usmjerena na podršku radu udruženja i organizacija koje zastupaju prava ove populacije.

S ciljem jačanja kapaciteta centara za socijalni rad u Federaciji BiH izdvojeno je 3,7 miliona KM, što uključuje sredstva za administrativnu obradu socijalnih davanja po federalnim propisima u iznosu od 1,7 miliona KM, dok je dva miliona KM predviđeno za infrastrukturne projekte koji će unaprijediti uslove rada ovih ustanova.

Za razvoj socijalnih usluga u lokalnim zajednicama planirano je šest miliona KM, od čega su značajna sredstva usmjerena za podršku u radu javnih kuhinja, domova za djecu bez roditeljskog staranja i domova i dnevnih centara za starije osobe, dnevnih i servisnih centara za djecu i osobe sa invaliditetom i teškoćama u razvoju, kao i za podršku organizacijama koje rade na poboljšanju položaja djece i osoba s invaliditetom.

Posebnu pažnju Ministarstvo je i ove godine posvetilo zaštiti žena i djece žrtava rodnozasnovanog nasilja, za što je i u 2025. godini planirano 1,5 miliona KM.

Socijalno zbrinjavanje

Za ustanove trajnog socijalnog zbrinjavanja osigurano je pet miliona KM, od čega će dva miliona KM biti usmjereno na unaprjeđenje usluga, a tri miliona KM na obnovu postojećih i izgradnju dodatnih objekata.

Za program podrške zapošljavanju ranjivih kategorija stanovništva planirano je 28 miliona KM, uz poseban fokus na dugotrajno nezaposlene, žene i osobe s invaliditetom.

U 2025. godini za organizaciju i obilježavanje Dječije nedjelje u gradovima Federacije BiH predviđeno je 200.000 KM, dok je za podršku stanovništvu kroz programe Crvenog krsta planirano 830.000 KM, od čega dio sredstava za socijalno ugrožene porodice i pakete podrške porodiljama, a dio za provođenje programa zapošljavanja i pružanja socijalnih usluga u kući, gerentodomaćica.

Osim navedenog, Ministarstvo je osiguralo 500.000 KM za osnivanje Porodičnog fonda, kao i isti iznos za uspostavljanje Zavoda za socijalnu zaštitu, čime se dodatno jača institucionalni okvir socijalne zaštite u Federaciji BiH.

Federalni ministar rada i socijalne politike Adnan Delić istakao je da ovaj budžet nije samo finansijski okvir, već i poruka da država prepoznaje i aktivno odgovara na potrebe svojih građana, piše Fokus.

– Svaka stavka našeg budžeta odražava našu posvećenost pružanju sigurnosti i podrške građanima, naše nastojanje da prepoznamo potrebe u društvu i adekvatno ih podržimo. Ovaj budžet je, s jedne strane pokazatelj brige o najugroženijima, a s druge, naša vizija razvoja sistema socijalne zaštite i osnaživanje usluga u lokalnim zajednicama – poručio je ministar Delić, navodi se u saopćenju.

Nastavi čitati
Advertisement

Najčitanije